Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 61
  1. #46
    Εγγραφή
    16-08-2003
    Περιοχή
    athens-pefki
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6000/1020
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    THOMSON ST780
    SNR / Attn
    7(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εάν καλλιεργήσεις δέντρα θα πρέπει να περιμένεις 2-3 χρόνια μέχρι να αποδώσουν συν το κόστος της καλλιέργειας, εάν βάλεις τρούφες θα θες 4-5 χρόνια μέχρι να πάρεις καλή απόδοση, εαν ασχοληθείς με λαχανικά είναι πιο άμεσο το όφελος....αρκεί.... να έχεις βρει να διαθέσεις τα προϊόντα σου...γιατί τι να το κάνεις να βγάλεις 20 τόνους ντομάτα και να μην ξέρεις τι να τα κάνεις...εάν ασχοληθείς με θερμοκήπιο, είτε απλό είτε υδροπονικό, θες αρκετά λεφτά για αρχική επένδυση...εάν ασχοληθείς μα σαλιγκάρια πάλι είναι το πρόβλημα της διάθεσης....

    πλέον σε όλα αυτά είναι και η "κακία" των άλλων που θα σε βλέπουν σαν Αθηναίο...

  2. #47
    Εγγραφή
    02-09-2004
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    Router
    ZTE H268N
    SNR / Attn
    21.9(dB) / 6.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν αξίζει τον κόπο εννοώ αν στο τέλος θα βγαίνει αναλογικά ένας μισθός τον μήνα ή θα παιδεύομαι για ελάχιστα χρήματα που δεν θα καλύπτουν ούτε τα βασικά; Μήπως είναι λίγα τα 45 στρέμματα για να έχω την προσδοκεία δουλεύοντάς τα ότι θα συντηρώ οικογένεια; οι συγγενείς γενικά λένε ότι δεν μπορείς να ζήσεις από την αγροτιά σήμερα, είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα και γενικά αποτρέπουν. Μόνο αν έχω δουλειά το πρώι και ασχολούμε με το χωράφι το απόγευμα...Δεν υπάρχει όμως αυτή η δυνατότητα...

  3. #48
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από beginer_25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αξίζει τον κόπο εννοώ αν στο τέλος θα βγαίνει αναλογικά ένας μισθός τον μήνα ή θα παιδεύομαι για ελάχιστα χρήματα που δεν θα καλύπτουν ούτε τα βασικά; Μήπως είναι λίγα τα 45 στρέμματα για να έχω την προσδοκεία δουλεύοντάς τα ότι θα συντηρώ οικογένεια; οι συγγενείς γενικά λένε ότι δεν μπορείς να ζήσεις από την αγροτιά σήμερα, είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα και γενικά αποτρέπουν. Μόνο αν έχω δουλειά το πρώι και ασχολούμε με το χωράφι το απόγευμα...Δεν υπάρχει όμως αυτή η δυνατότητα...
    45 Στρεμματα ειναι αρκετα, μπορεις να βγαλεις λεφτα απο αυτα.

    Σου λεω οτι μπορεις, οχι οτι ΘΑ βγαλεις, πρεπει να σκεφτεις τι θα καλλιεργησεις, πως θα το καλλιεργησεις, τι κεφαλαιο θα χρειαστεις, πως θα διαθεσεις το προιον κτλ.

    Εαν το ψαξεις και κινηθεις σωστα παντως μπορεις να εχεις καλα εσοδα, το θεμα ειναι οτι πριν ξεκινησεις πρεπει να το ψαξεις

    Και οπως ειπαν και αλλοι υπαρχουν καλλιεργειες που θα αποδωσουν μετα απο μερικα χρονια, οποτε πρεπει να συντηρησε μεχρι τοτε

  4. #49
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από beginer_25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αξίζει τον κόπο εννοώ αν στο τέλος θα βγαίνει αναλογικά ένας μισθός τον μήνα ή θα παιδεύομαι για ελάχιστα χρήματα που δεν θα καλύπτουν ούτε τα βασικά; Μήπως είναι λίγα τα 45 στρέμματα για να έχω την προσδοκεία δουλεύοντάς τα ότι θα συντηρώ οικογένεια; οι συγγενείς γενικά λένε ότι δεν μπορείς να ζήσεις από την αγροτιά σήμερα, είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα και γενικά αποτρέπουν. Μόνο αν έχω δουλειά το πρώι και ασχολούμε με το χωράφι το απόγευμα...Δεν υπάρχει όμως αυτή η δυνατότητα...
    Δες την στρεμματική απόδοση σε χρήμα διαφόρων καλλιεργειών. Πχ αυτή την στιγμή ειναι στο χάι τους καλλιέργειες όπως για ιπποφαές, μύρτιλα και άλλα τέτοια. Δίνουν απόδοση κάπου 2500 - 5000 ευρώ στο στρέμμα. Ομως. Πρέπει να περιμένεις μερικά χρόνια, μιας και δεν είναι μονοετείς καλλιέργειες. Δεν ξέρουμε εαν συνεχίσουν να είναι στα φόρτε τους και στο μέλλον, το πιθανότερο είναι να πέσει η απόδοσή τους, όσο περισσότεροι βάζουν τέτοιες καλλιέργειες. Πχ με 1500 ευρώ στο στρέμμα, στα 45 στρέμματα σημαίνει 67μισι χιλιάρικα. Ομως πρέπει να δείς και τι δαπάνες θα έχεις. στο σημείο αυτό δεν μπορώ να σου απαντήσω, παρα μόνο κάποιος που έχει ήδη τέτοιες καλλιέργειες. Θεωρούνται καλλιέργειες που δεν χρειάζονται πολύ περιποίηση (δηλαδή εργατικά χέρια). Απο φάρμακα - λιπάσματα δεν ξέρω.

    Σε κάθε περίπτωση όμως καλό είναι να μην πας σε μονοκαλλιέργεια που σημαίνει θα είσαι δεμένος με τις καλές και κακές εποχές του συγκεκριμένου φυτού που καλλιεργείς. Αρα θα πρέπει να πας σε ποικιλία.
    Επίσης πρέπει να βγάλεις 2-3 στρέμματα απο τα 45 που θα τα έχεις για προσωπική χρήση, οπωροκηπευτικά κλπ, για προσωπική κατανάλωση και πιθανή πώληση σε γνωστούς.

    στρεμματική απόδοση άλλων, πχ το στάρι έχει περίπου 100-120 κιλά απόδοση στο στρέμμα. Η ελαιοκράμβη τα διπλάσια. και φυσικά οι αποδόσεις παίζουν ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες.

    http://www.exipno.gr/index.php/odigo...tiseis-stremma
    http://www.ecotimes.gr/1899/%CE%B9%C...3%CE%B5%CF%84/
    http://www.express.gr/afieroma/trofi...116554188.php3
    http://www.agronews.gr/?pid=162&aid=76369&la=1
    http://epityxiacom.blogspot.gr/2011/...post_3434.html

    Δες επίσης τι βοήθεια ή επιδόματα μπορείς να πάρεις για καλλιέργειες. Κάποιες επιδοτούνται οπότε είναι σημαντικό βοήθημα στο ξεκίνημα. ΕΠίσης πρέπει να δείς τι εξοπλισμό χρειάζεσαι. Κάποιες καλλιέργειες δεν χρειάζονται να έχεις εξοπλισμό (πχ τρακτέρ, φρέζες κλπ) που ειναι και αυτό ενα κόστος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 07-06-12 στις 11:33.

  5. #50
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μιας και ξεκίνησα το θέμα αυτό πριν ένα χρόνο, ας γράψω το τι είδα και έμαθα μέχρι τώρα. Μιλάω για την περίπτωσή μου, ημιορεινή περιοχή, οικόπεδο 4 στρέμματα, 200 μέτρα υψόμετρο σε πλαγιά με πολύ μικρή κλίση, χωρίς νερό.

    Ας πάρουμε πρώτα το νερό που λίγο ή περισσότερο χρειάζεται σε κάθε καλλιέργεια. Πολλοί γύρω γύρω έχουν γεωτρήσεις ή δεξαμενούλες. Από την κοινότητα μου είπαν ότι θα μου δώσουν επίσημα νερό μόνο αν είμαι αγρότης δηλωμένος επαγγελματικά στην εφορία και έχω το κομμάτι δηλωμένο ως "επαγγελματική στέγη".

    Ας πάμε τώρα στην καλλιέργεια. Πολύς λόγος γίνεται για αρωματικά και super food προϊόντα, όπως κράνο, ρόδι, μύρτιλο, ιπποφαές. Παίρνουν όλα τα παραπάνω τουλάχιστον 2-3 χρόνια για να δώσουν κανονική σοδειά. Έχουν από πολύ λίγη ενασχόληση όπως το κράνο, μέχρι ειδική ενασχόληση όπως το ιπποφαές. Υποτίθεται ότι με έξοδα πολύ χοντρικά περίπου 1000 ευρώ το στρέμμα, θα δώσουν άλλα τόσα το στρέμμα κέρδος, ΜΕΤΑ την πάροδο των πρώτων ετών και αν όλα πάνε καλά. Φυσικά απαραίτητη και περίφραξη, διότι είναι γνωστή η τάση κλοπής των πάντων από διάφορους κλέφτες που γυρνάνε στην επικράτεια και όλοι ξέρετε σε ποιους απευθύνομαι (χθες διάβαζα για τις Σέρρες που πήγε κάποιος σε ΠΕΡΙΦΡΑΓΜΕΝΟ χωράφι του που είχε φωτοβολταϊκά και είδε να ΛΕΙΠΟΥΝ αυτά και να έχουν μείνει μόνο τα στηρίγματα!!! ). Κάποιες άλλες καλλιέργειες, όπως η ρίγανη και διάφορες άλλες, θέλουν πολλά στρέμματα για να είναι κερδοφόρες, δεκάδες στρέμματα δηλαδή. Τα παραπάνω που ανέφερα είναι τα κατάλληλα που βρήκα για τα 4 δικά μου στρέμματα.

    Και πάμε στο σημαντικό τώρα. Παντελής απουσία υποστήριξης του κράτους για όλες αυτές τις καλλιέργειες, η μόνη πιθανότητα είναι ιδιωτική τυποποίηση και επεξεργασία, για ΕΞΑΓΩΓΗ αποκλειστικά και μόνο σε ανεπτυγμένες χώρες που θα πληρώσουν για ποιοτικό προϊόν. Άρα από πριν πρέπει να έχει βρεθεί κάτι σαν συμβόλαιο, κάποιος που ασχολείται στην Ελλάδα με την συγκεκριμένη καλλιέργεια που θα βάλεις, να το πάρει συμφωνημένα από πριν. Βέβαια στην ταραγμένη εποχή της κρίσης, ακόμα και ένα συμβόλαιο δεν είσαι σίγουρος ότι είναι 100% εξασφάλιση.
    Από το κράτος λοιπόν, μόνο διάσπαρτες και άσχετες επιδοτήσεις που και που, που πρέπει να έχεις λαμόγιο "σύμβουλο" για να είσαι σίγουρος ότι θα την πάρεις, ακόμα κι αν τη δικαιούσαι έτσι κι αλλιώς. Μόνο έτσι το σκέφτομαι να ξεκινήσω, διότι πολύ απλά δεν έχω τη δυνατότητα να βάλω κεφάλαιο για ξεκίνημα και αν αποτύχω να πω οκ δεν πειράζει. Όποιος έχει κεφάλαιο τέτοιο, και εξτρά πηγές εισοδήματος, μπορεί να το ξεκινήσει και σαν χόμπι.

  6. #51
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @OP απο που κατάγεσαι?
    They see me postin', they hatin'...

  7. #52
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από George978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @OP απο που κατάγεσαι?
    ποιος, εγώ;

  8. #53
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ναι, ΟΡ ειναι original poster στην αργκο
    They see me postin', they hatin'...

  9. #54
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Από τον Σείριο.

  10. #55
    Εγγραφή
    16-08-2003
    Περιοχή
    athens-pefki
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6000/1020
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    THOMSON ST780
    SNR / Attn
    7(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    σκέφτεσαι να ξαναπάς ;

  11. #56
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τον Σείριο.
    εξω απο την αθηνα ή το κοντινο αστερι στον ουρανο?

    για ελιες σκεψου, νομιζω βαζουν εκει ετσι δεν ειναι?
    They see me postin', they hatin'...

  12. #57
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και ξεκίνησα το θέμα αυτό πριν ένα χρόνο, ας γράψω το τι είδα και έμαθα μέχρι τώρα. Μιλάω για την περίπτωσή μου, ημιορεινή περιοχή, οικόπεδο 4 στρέμματα, 200 μέτρα υψόμετρο σε πλαγιά με πολύ μικρή κλίση, χωρίς νερό.

    Ας πάρουμε πρώτα το νερό που λίγο ή περισσότερο χρειάζεται σε κάθε καλλιέργεια. Πολλοί γύρω γύρω έχουν γεωτρήσεις ή δεξαμενούλες. Από την κοινότητα μου είπαν ότι θα μου δώσουν επίσημα νερό μόνο αν είμαι αγρότης δηλωμένος επαγγελματικά στην εφορία και έχω το κομμάτι δηλωμένο ως "επαγγελματική στέγη".

    Ας πάμε τώρα στην καλλιέργεια. Πολύς λόγος γίνεται για αρωματικά και super food προϊόντα, όπως κράνο, ρόδι, μύρτιλο, ιπποφαές. Παίρνουν όλα τα παραπάνω τουλάχιστον 2-3 χρόνια για να δώσουν κανονική σοδειά. Έχουν από πολύ λίγη ενασχόληση όπως το κράνο, μέχρι ειδική ενασχόληση όπως το ιπποφαές. Υποτίθεται ότι με έξοδα πολύ χοντρικά περίπου 1000 ευρώ το στρέμμα, θα δώσουν άλλα τόσα το στρέμμα κέρδος, ΜΕΤΑ την πάροδο των πρώτων ετών και αν όλα πάνε καλά. Φυσικά απαραίτητη και περίφραξη, διότι είναι γνωστή η τάση κλοπής των πάντων από διάφορους κλέφτες που γυρνάνε στην επικράτεια και όλοι ξέρετε σε ποιους απευθύνομαι (χθες διάβαζα για τις Σέρρες που πήγε κάποιος σε ΠΕΡΙΦΡΑΓΜΕΝΟ χωράφι του που είχε φωτοβολταϊκά και είδε να ΛΕΙΠΟΥΝ αυτά και να έχουν μείνει μόνο τα στηρίγματα!!! ). Κάποιες άλλες καλλιέργειες, όπως η ρίγανη και διάφορες άλλες, θέλουν πολλά στρέμματα για να είναι κερδοφόρες, δεκάδες στρέμματα δηλαδή. Τα παραπάνω που ανέφερα είναι τα κατάλληλα που βρήκα για τα 4 δικά μου στρέμματα.

    Και πάμε στο σημαντικό τώρα. Παντελής απουσία υποστήριξης του κράτους για όλες αυτές τις καλλιέργειες, η μόνη πιθανότητα είναι ιδιωτική τυποποίηση και επεξεργασία, για ΕΞΑΓΩΓΗ αποκλειστικά και μόνο σε ανεπτυγμένες χώρες που θα πληρώσουν για ποιοτικό προϊόν. Άρα από πριν πρέπει να έχει βρεθεί κάτι σαν συμβόλαιο, κάποιος που ασχολείται στην Ελλάδα με την συγκεκριμένη καλλιέργεια που θα βάλεις, να το πάρει συμφωνημένα από πριν. Βέβαια στην ταραγμένη εποχή της κρίσης, ακόμα και ένα συμβόλαιο δεν είσαι σίγουρος ότι είναι 100% εξασφάλιση.
    Από το κράτος λοιπόν, μόνο διάσπαρτες και άσχετες επιδοτήσεις που και που, που πρέπει να έχεις λαμόγιο "σύμβουλο" για να είσαι σίγουρος ότι θα την πάρεις, ακόμα κι αν τη δικαιούσαι έτσι κι αλλιώς. Μόνο έτσι το σκέφτομαι να ξεκινήσω, διότι πολύ απλά δεν έχω τη δυνατότητα να βάλω κεφάλαιο για ξεκίνημα και αν αποτύχω να πω οκ δεν πειράζει. Όποιος έχει κεφάλαιο τέτοιο, και εξτρά πηγές εισοδήματος, μπορεί να το ξεκινήσει και σαν χόμπι.

    Τα εχω κοιταξει και εγω αυτα και οπως τα λες το πιο δυσκολο ειναι η διαθεση του προιοντος. Παντως γενικα εφοσον εχεις την γη το κεφαλαιο δεν ειναι πολυ μεγαλο για τα περισσοτερα ειδη.
    Να αρχισεις και να βγαλεις παραγωγη ειναι το ευκολο κομματι, το δυσκολο και το πιο βασικο ειναι τι το κανεις μετα.
    Επισης μπορεις εκτος απο την διαθεση του φυτου να ασχοληθεις και με την αποσταξη, βεβαια εκει θελει πολυ περισοτερο ψαξιμο. Πχ η ριγανη αν εχει ενα συστατικο πανω απο καποιο ποσοστο μπορει να πιασει πολυ μεγαλυτερη τιμη, αλλιως ελαχιστη.

    Διαφωνω στο οτι θα επρεπε να κανει κατι το κρατος για αυτο το θεμα(οπως πχ επιδοτησεις), αυτο που χρειαζεται ειναι να υπαρχει ιδιωτικη πρωτοβουλια ωστε να γινουν μαζικες και ποιοτικες εξαγωγες.
    Εσυ δεν ειναι ευκολο να πας και να πουλησεις το αποσταγμα (η το φυτο) που θα βγαλεις, αν ομως μαζευτουν οι παραγωγοι και διαθεσουν ομαδικα το προιον τους υπαρχουν προοπτικες.

  13. #58
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα εχω κοιταξει και εγω αυτα και οπως τα λες το πιο δυσκολο ειναι η διαθεση του προιοντος. Παντως γενικα εφοσον εχεις την γη το κεφαλαιο δεν ειναι πολυ μεγαλο για τα περισσοτερα ειδη.
    Να αρχισεις και να βγαλεις παραγωγη ειναι το ευκολο κομματι, το δυσκολο και το πιο βασικο ειναι τι το κανεις μετα.
    Επισης μπορεις εκτος απο την διαθεση του φυτου να ασχοληθεις και με την αποσταξη, βεβαια εκει θελει πολυ περισοτερο ψαξιμο. Πχ η ριγανη αν εχει ενα συστατικο πανω απο καποιο ποσοστο μπορει να πιασει πολυ μεγαλυτερη τιμη, αλλιως ελαχιστη.

    Διαφωνω στο οτι θα επρεπε να κανει κατι το κρατος για αυτο το θεμα(οπως πχ επιδοτησεις), αυτο που χρειαζεται ειναι να υπαρχει ιδιωτικη πρωτοβουλια ωστε να γινουν μαζικες και ποιοτικες εξαγωγες.
    Εσυ δεν ειναι ευκολο να πας και να πουλησεις το αποσταγμα (η το φυτο) που θα βγαλεις, αν ομως μαζευτουν οι παραγωγοι και διαθεσουν ομαδικα το προιον τους υπαρχουν προοπτικες.



    Όταν είπα να κάνει το κράτος κάτι, δεν εννοούσα να δίνει επιδοτήσεις, της Ευρώπης λεφτά παρεπιπτόντως, όχι της Ελλάδας. Εννοούσα ένα σχέδιο, μια προοπτική αναστήλωσης της ΕΘνικής παραγωγής, μία προστασία των προϊόντων, των τιμών των προϊόντων, των παραγωγών, να κυνηγήσει συμφωνίες σε όλον τον πλανήτη. Όλα αυτά δηλαδή που ξεπούλησε το πολιτικό σύστημα με τις προσταγές της Ευρώπης, με αντάλλαγμα το φθηνό επιτόκιο δανεισμού του κράτους, και αποτέλεσμα τον υπερδανεισμό του για βόλεμα των γιγαντιαίων κομματικών δημοσιουπαλληλικών στρατών και τελικό σημείο την σημερινή χρεοκωπία. Τα γνωστά δηλαδή.
    Όταν λες κράτος μιλάς απλά για τις επιδοτήσεις, διότι αυτό μας μάθανε, η επιδότηση ως αυτοσκοπός ενώ κανονικά το κράτος εκτός από οργανωμένες επιδοτήσεις για καινούριες καλλιέργειες σε μαζικό επίπεδο και βάση σχεδίου, μόνος άλλος λόγος να επιδοτεί αγρότες είναι τα αναπόφευκτα του επαγγέλματος, δηλαδή ο απρόβλεπτος καιρός που μπορεί να καταστρέψει καλλιέργειες κάποιες χρονιές.

    Ποια ιδιωτική πρωτοβουλία; Τι εννοείς ιδιωτική πρωτοβουλία; Ιδιωτική πρωτοβουλία είναι οι νταβατζήδες που πήραν με ιδιωτική τους πρωτοβουλία τις συχνότητες, τα δημόσια έργα και τις φυλλάδες και έχουμε το ακριβότερο κόστος κατασκευής ανά χιλιόμετρο στον Γαλαξία και τους πιο μη λείους αυτοκινητόδρομους. Αυτό θα πει ιδιωτική πρωτοβουλία όταν δεν υπάρχουν νόμοι και δεν εφαρμόζονται όσοι υπάρχουν.
    Αν εννοείς για τους μικροπαραγωγούς, τότε φυσικά και είμαι υπέρ, όπως είπα, τέτοιοι ήρωες στην πραγματικότητα όσον αφορά super food καλλιέργειες μόνοι τους σιγά σιγά κάνανε μεταποιητικές βιοτεχνίες, συνεταιρίστηκαν με άλλους μικροπαραγωγούς και εξάγουν εντελώς μόνοι τους κολυμπώντας στα βαθειά. Όχι απλά χωρίς τη αρωγή του κράτους, αλλά ΚΑΙ με την βασανιστική γραφειοκρατία του απέναντί τους. Αν υπάρξει προστατευτισμός των προϊόντων από το κράτος, προώθηση και πατεντάρισμα αυτών, τότε φυσικά και είμαι υπέρ των συλλογικών πρωτοβουλιών των ιδιωτών. Αλλιώς, έχουμε το φαινόμενο να βλέπω το αποξηραμένο κράνο ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ, να είναι φθηνότερο από το ντόπιο αποξηραμένο!
    Και πάλι βέβαια αυτό και να δουλέψει, μια μορφή σκλαβιάς είναι. Το υγιές θα είναι όταν ο Έλληνας δουλεύει όχι απλά για να εξάγει το ποιοτικό του προϊόν στους πλούσιους στας Ευρώπας και στας Αυστραλίας, αλλά όταν έχει τη δυνατότητα να βγάζει και να απολαμβάνει ο ίδιος το τρίλιτρο βιολογικότατο και ευεργετικότατο χυμό ρόδι που τώρα κάνει γύρω στα 20-25 ευρώ (αν θυμάμαι καλά)..

  14. #59
    Εγγραφή
    16-08-2003
    Περιοχή
    athens-pefki
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6000/1020
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    THOMSON ST780
    SNR / Attn
    7(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο καιρός και η συγκυρία είναι κατάλληλη για να μπορέσει η διοίκηση με τα ελάχιστα να λάβει τα μέγιστα.

    Δεν χρειάζονται άλλες επιδοτήσεις από δανεικά λεφτά, δεν χρειάζεται καμία υλική βοήθεια....

    Το μόνο που χρειάζεται είναι να απλοποιηθεί σε βαθμό βασικής εκπαίδευσης (το πολύ σε 3 βήματα) , η δημιουργία, μεταποίηση και διάθεση της πρωτογενούς παραγωγής (γεωργία και κτηνοτροφία). αυτόν τον καιρό υπάρχει η διάθεση και το ανθρώπινο δυναμικό να ξεκινήσει πάλι αυτό που τόσες χιλιετίες μας συντηρούσε, απλά είναι τεράστια η γραφειοκρατία που αποθαρρύνει τους ενδιαφερόμενους.

    Ήταν σωστό βήμα για παράδειγμα η φτηνή σχεδόν δωρεάν ενοικίαση δημόσιας γης για γεωργική και κτηνοτροφική εκμετάλλευση....είναι λάθος βήμα η γραφειοκρατία έναρξης του αγροτικού επαγγέλματος, η καταστροφή του φορέα προστασίας σπόρων, ο απόλυτος έλεγχος ακόμη και του βρόχινου νερού, τα όρια στην παραγωγή, οι τεράστιες δυσκολίες στις εξαγωγές και γενικά στην προώθηση του προϊόντος.

  15. #60
    Εγγραφή
    01-10-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν είπα να κάνει το κράτος κάτι, δεν εννοούσα να δίνει επιδοτήσεις, της Ευρώπης λεφτά παρεπιπτόντως, όχι της Ελλάδας. Εννοούσα ένα σχέδιο, μια προοπτική αναστήλωσης της ΕΘνικής παραγωγής, μία προστασία των προϊόντων, των τιμών των προϊόντων, των παραγωγών, να κυνηγήσει συμφωνίες σε όλον τον πλανήτη. Όλα αυτά δηλαδή που ξεπούλησε το πολιτικό σύστημα με τις προσταγές της Ευρώπης, με αντάλλαγμα το φθηνό επιτόκιο δανεισμού του κράτους, και αποτέλεσμα τον υπερδανεισμό του για βόλεμα των γιγαντιαίων κομματικών δημοσιουπαλληλικών στρατών και τελικό σημείο την σημερινή χρεοκωπία. Τα γνωστά δηλαδή.
    Όταν λες κράτος μιλάς απλά για τις επιδοτήσεις, διότι αυτό μας μάθανε, η επιδότηση ως αυτοσκοπός ενώ κανονικά το κράτος εκτός από οργανωμένες επιδοτήσεις για καινούριες καλλιέργειες σε μαζικό επίπεδο και βάση σχεδίου, μόνος άλλος λόγος να επιδοτεί αγρότες είναι τα αναπόφευκτα του επαγγέλματος, δηλαδή ο απρόβλεπτος καιρός που μπορεί να καταστρέψει καλλιέργειες κάποιες χρονιές.

    Ποια ιδιωτική πρωτοβουλία; Τι εννοείς ιδιωτική πρωτοβουλία; Ιδιωτική πρωτοβουλία είναι οι νταβατζήδες που πήραν με ιδιωτική τους πρωτοβουλία τις συχνότητες, τα δημόσια έργα και τις φυλλάδες και έχουμε το ακριβότερο κόστος κατασκευής ανά χιλιόμετρο στον Γαλαξία και τους πιο μη λείους αυτοκινητόδρομους. Αυτό θα πει ιδιωτική πρωτοβουλία όταν δεν υπάρχουν νόμοι και δεν εφαρμόζονται όσοι υπάρχουν.
    Αν εννοείς για τους μικροπαραγωγούς, τότε φυσικά και είμαι υπέρ, όπως είπα, τέτοιοι ήρωες στην πραγματικότητα όσον αφορά super food καλλιέργειες μόνοι τους σιγά σιγά κάνανε μεταποιητικές βιοτεχνίες, συνεταιρίστηκαν με άλλους μικροπαραγωγούς και εξάγουν εντελώς μόνοι τους κολυμπώντας στα βαθειά. Όχι απλά χωρίς τη αρωγή του κράτους, αλλά ΚΑΙ με την βασανιστική γραφειοκρατία του απέναντί τους. Αν υπάρξει προστατευτισμός των προϊόντων από το κράτος, προώθηση και πατεντάρισμα αυτών, τότε φυσικά και είμαι υπέρ των συλλογικών πρωτοβουλιών των ιδιωτών. Αλλιώς, έχουμε το φαινόμενο να βλέπω το αποξηραμένο κράνο ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ, να είναι φθηνότερο από το ντόπιο αποξηραμένο!
    Και πάλι βέβαια αυτό και να δουλέψει, μια μορφή σκλαβιάς είναι. Το υγιές θα είναι όταν ο Έλληνας δουλεύει όχι απλά για να εξάγει το ποιοτικό του προϊόν στους πλούσιους στας Ευρώπας και στας Αυστραλίας, αλλά όταν έχει τη δυνατότητα να βγάζει και να απολαμβάνει ο ίδιος το τρίλιτρο βιολογικότατο και ευεργετικότατο χυμό ρόδι που τώρα κάνει γύρω στα 20-25 ευρώ (αν θυμάμαι καλά)..
    Σε οτι λες για τις επιδοτησεις συμφωνω απολυτα, οπως και για την γραφειοκρατεια

    Δεν γινεται ομως να προστατευσει το κρατος ενα προιον το οποιο παει για εξαγωγη, η αγορα σε αυτα τα προιοντα ειναι το εξωτερικο.
    Για να πετυχεις εξαγωγες για μενα η σωστη κινηση ειναι να συνεταιριστουν ολοι οι παραγωγοι ωστε να τυποποιησουν το προιον τους, να το αποσταξουν με μικροτερα εξοδα (για τα προιοντα που ειναι για αποσταξη), να κανουν ολοι τις κινησεις ωστε να εχουν μια κορυφαια ποιοτητα και να το εξαγουν μαζικα. Να παει ενας εκπροσωπος του συναιτερισμου και να διαπραγματευτει την πωληση ολης την παραγωγης, οχι να ψαχνει ο καθε παραγωγος μονος του.

    Οταν λεω ιδιωτικη προτωβουλια εννοω φυσικα τους μικροπαραγωγους. Να μαζευτουν ολοι οι παραγωγοι και να φτιαξουν εναν συναιτερισμο, να παραξουν ενα προιον, να το τυποποιησουν μαζικα (πχ αποσταξεις αρωματικων φυτων που δεν συμφερει να την κανει ο καθε μικροπαραγωγος μονος του). Στην συνεχεια αυτη η εταιρια να εξαγει το προιον μαζικα.

    Εχουν δημιουργηθει αρκετες τετοιες εταιριες οπου οι παραγωγοι ειναι μελη της εταιριας, τυποποιουν το προιον και στην συνεχεια το εξαγουν. Δεν ξερω πως θα αποδειχθει αυτο και τι αποτελεσματα θα εχει, παντως τις θεωρω πολυ καλες κινησεις.

Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγροτική Άδεια
    Από Amateur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-08, 12:04
  2. Πρόβλημα με αγροτική τράπεζα
    Από maxcp στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-07, 22:45
  3. Μηνύματα: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-07, 21:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας