Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 61
  1. #16
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παραγωγική δραστηριότητα σοβαρή θεωρώ την οποιαδήποτε γίνεται με σοβαρότητα.
    Συγχαρητήρια !!

    Έγραψες μια πολύ σωστή φράση

    Κάτσε τώρα και σκέψου αν μισό στρέμα χωρίς εξοπλισμό και γνώσεις και με αποσπασματική εργασία αποτελούν σοβαρή παραγωγική δραστηριότητα

    Για μένα η απάντηση είναι ΟΧΙ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πόσο σοβαρή εμπορικά θα είναι είναι το ζητούμενο, για αυτό και αναρωτιέμαι για εξωτικές καλλιέργειες
    Ενώ προηγουμένως είχες γράψει μια σωστή φράση εδώ τα κάνεις πάλι θάλασσα διότι συνδέεις την εμπορική σοβαρότητα (=κέρδος) με το είδος της καλλιέργειας (πχ εξωτική) και όχι με την παραγωγική σοβαρότητα

    1) Καμμία καλλιέργεια που δεν αντιμετωπίζεται σοβαρά στο στάδιο της παραγωγής της δεν μπορεί να είναι κερδοφόρα
    2) Η στρεματική απόδοση κέρδους μιας καλλιέργειας εξαρτάται αφενός από το είδος που παράγεται και αφετέρου από τα κόστη τόσο πρώτης εγκατάστασης όσο και ετήσιας παραγωγής του τελικού προϊόντος

    Ο anon σου αναφέρει μια σειρά καλλιεργειών οι οποίες αποδίδουν βέλτιστο κέρδος για τα ελληνικά δεδομένα
    Πρόκειται όμως στην ουσία για καλλιέργειες των οποίων η κύρια εμπορευματική δίεξοδος είναι η πώλησή τους αυτούσιες ή μεταποιημένες στο εξωτερικό διότι αποτελούν ουσιαστικά άγνωστο προϊόν για την ελληνική μαζική (ευρεία) αγορά
    Αλλά και πάλι θα σκόνταφτες στα : 1/2 στρέμα + αποσπασματική εργασία ενώ θα έπρεπε να υπολογίζεις την πάροδο μιας τριετίας (με χασούρες φυσικά) ώστε το προϊόν σου να βρει σταθερή διέξοδο στην αγορά

    Προσωπικά θεωρώ πως βαδίζεις σε λάθος δρόμο εφόσον θεωρείς ότι εκείνο που σε ενδιαφέρει είναι αποκλειστικά η αύξηση του εισοδήματός σου
    Θα σου πρότεινα να ξεχάσεις εντελώς τον αγροτικό τομέα ο οποίος απαιτεί πλήρη απασχόληση και να βρεις μια δεύτερη απασχόληση (έστω και σε part time) κοντά στον χώρο ζωής σου
    Όλο και κάτι θα βρεις ...κάποια πιτσαρία θα θέλει διανεμητές, κάποιο μπαρ σερβιτόρο ή κάποια ταβέρνα λαντζέρη

  2. #17
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Οι μπαμιες ειναι ακριβες, με πολυ δουλεια κατι θα βγαλεις.

  3. #18
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξαναδές τις περιπτώσεις μύρτιλλου, κρανιάς, ιπποφαούς, βατόμουρου. Μιλάνε για πάνω απο 1500 ευρώ το στρέμμα απόδοση, και με ελάχιστη έως μηδαμινή εργασία (πλην της συγκομιδής).

    Σωστός, Κρανιά, μου έκανε κλικ κατευθείαν. Και δε μου πέρασε κάν από το μυαλό μέχρι τώρα. Θυμάμαι μια αυτοφυή Κρανιά στα 1000 μέτρα που είχαμε και έβγαζε κάθε χρόνο καρπό και κάναμε λικέρ... βέβαια οι αποδόσεις που λες είναι στα 15 ετών δέντρα από ότι βλέπω. Στα 5 έτη αρχίζει να βγάζει καρπό. Αναρωτιέμαι αν μπορεί κάποιος να βρει δέντρα κάποιων ετών και να τα κάνει μεταφύτευση στο χωράφι του. Ούτε καν κλάδεμα λέει δε θέλουνε! Μου αρέσει η Κρανιά φίλε, είσαι ωραίος. Ωραία ιδέα.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχαρητήρια !!

    Έγραψες μια πολύ σωστή φράση

    Κάτσε τώρα και σκέψου αν μισό στρέμα χωρίς εξοπλισμό και γνώσεις και με αποσπασματική εργασία αποτελούν σοβαρή παραγωγική δραστηριότητα

    Για μένα η απάντηση είναι ΟΧΙ
    Υπάρχουνε και τα 3.5 στρέματα είπαμε. Οι υπόλοιποι παράγοντες συμμετοχής μου δεν είναι απόλυτοι αλλά παραμετροποιήσιμοι εάν χρειαστεί. Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.



    Ενώ προηγουμένως είχες γράψει μια σωστή φράση εδώ τα κάνεις πάλι θάλασσα διότι συνδέεις την εμπορική σοβαρότητα (=κέρδος) με το είδος της καλλιέργειας (πχ εξωτική) και όχι με την παραγωγική σοβαρότητα

    1) Καμμία καλλιέργεια που δεν αντιμετωπίζεται σοβαρά στο στάδιο της παραγωγής της δεν μπορεί να είναι κερδοφόρα
    2) Η στρεματική απόδοση κέρδους μιας καλλιέργειας εξαρτάται αφενός από το είδος που παράγεται και αφετέρου από τα κόστη τόσο πρώτης εγκατάστασης όσο και ετήσιας παραγωγής του τελικού προϊόντος

    Ο anon σου αναφέρει μια σειρά καλλιεργειών οι οποίες αποδίδουν βέλτιστο κέρδος για τα ελληνικά δεδομένα
    Πρόκειται όμως στην ουσία για καλλιέργειες των οποίων η κύρια εμπορευματική δίεξοδος είναι η πώλησή τους αυτούσιες ή μεταποιημένες στο εξωτερικό διότι αποτελούν ουσιαστικά άγνωστο προϊόν για την ελληνική μαζική (ευρεία) αγορά
    Αλλά και πάλι θα σκόνταφτες στα : 1/2 στρέμα + αποσπασματική εργασία ενώ θα έπρεπε να υπολογίζεις την πάροδο μιας τριετίας (με χασούρες φυσικά) ώστε το προϊόν σου να βρει σταθερή διέξοδο στην αγορά

    Είπαμε, είμαι χωρίς γνώσεις, όχι ανεπίδεκτος μαθήσεως. Πρέπει όλα να συνυπολογιστούν για να υπάρξει αποτέλεσμα, το κατανοώ αυτό.



    Προσωπικά θεωρώ πως βαδίζεις σε λάθος δρόμο εφόσον θεωρείς ότι εκείνο που σε ενδιαφέρει είναι αποκλειστικά η αύξηση του εισοδήματός σου
    Θα σου πρότεινα να ξεχάσεις εντελώς τον αγροτικό τομέα ο οποίος απαιτεί πλήρη απασχόληση και να βρεις μια δεύτερη απασχόληση (έστω και σε part time) κοντά στον χώρο ζωής σου
    Κοίτα αν είχα ένα εξοχικό και ήμουν συνταξιούχος ή είχα λύσει το οικονομικό μου πρόβλημα με κάποιον τρόπο για το υπόλοιπο της ζωής μου, θα με ενδιέφερε ίσως να φτιάξω έναν όμορφο κήπο ή να καλλιεργήσω κάτι από χόμπι. Αφού δεν είμαι σε τέτοια θέση τι άλλο μπορεί να με ενδιαφέρει εκτός από την αύξηση του (ανύπαρκτου) εισοδήματος μου; Γιατί να ξεχάσω εντελώς τον αγροτικό τομέα, και συγγενείς έχω που ασχολούνται με διάφορα και γεωπόνους γνωστούς και γη δική μου. Μου θυμίζεις κάτι αγρότες που μίλησα που έχουν φάει μια ζωή στο χωριό και στο χωράφι και τους φαίνεται κάπως το ότι κάποιος από την πόλη νομίζει ότι θα βγάλει λεφτά με περιστασιακή μόνο εργασία και ενασχόληση με τη γη, ενώ αυτοί είναι full time.


    Όλο και κάτι θα βρεις ...κάποια πιτσαρία θα θέλει διανεμητές, κάποιο μπαρ σερβιτόρο ή κάποια ταβέρνα λαντζέρη
    Χεχ, δε σε βλέπω να δίνεις μεγάλη προοπτική στη νέα γενιά. Ντελιβεράς, σερβιτόρος, λαντζέρης, ξέχασες το επάγγελμα του μέλλοντος: τηλεφωνητής εταιρειών τηλεφωνίας/ίντερνετ, διαφημιστικών, τραπεζών για χρέη...... όχι βρε φίλε, αυτά στα 16, όχι τώρα στα 30. Δε με εμπνέουν εξάλου οι συγκεκριμένες δραστηριότητες, περιορίζουν τη δημιουργικότητά μου. Αν είμαι σε πλήρη οικονομική απελπισία μόνο θα τα σκεφτώ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μπαμιες ειναι ακριβες, με πολυ δουλεια κατι θα βγαλεις.
    Για πες τίποτα περισσότερο. Θάμνος είναι; Σαν τα φασολάκια; Τα κουκιά είναι παρόμοιο φυτό;

  4. #19
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Γινονται μεχρι 2 μετρα υψος, δεν ξερω απο την καλιεργεια τους κατι (οι γονεις μου εβαζαν λιγες απο χρονο σ χρονο σ μπαξε), μονο οτι εχουν τιμη παντα επειδη ειναι μπελας τ μαζεμα. Καθε μερα πρεπει να μαζευεις τ καλοκαιρι, αν δεν τις μαζεψεις σκληραινουν, τις χανεις, τρυφερες τ θελει ο κοσμος. Απ αυτο τ λογο εχουν κ τιμη.

  5. #20
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Να προτείνω κι εγώ κάτι που μπορεις να το ξεκινήσεις σε πολύ μικρή κλίμακα, να πειραματιστείς και ανάλογα με τα αποτελέσματά σου το μεγαλώνεις.

    Θερμοκήπιο για υδροπονική παραγωγή μαρουλιού. Διάβασε για την τεχνική NFT. Διάβασε για παρασκευή λιπασμάτων.

    Δες το εδώ σε μικρή κλίμακα:
    http://www.youtube.com/watch?v=AhAferKRXh4

    Εδώ σε θερμοκήπιο
    http://www.youtube.com/watch?v=F3M5Nhjeuj4

    Εδώ σε φάρμα:
    http://www.youtube.com/watch?v=ZOcAf_1Off4

    Κι εδώ οι Ολλανδοί σε βιομηχανική πλέον κλίμακα.
    http://www.youtube.com/watch?v=FHBhyqowSEc

  6. #21
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Σου γράφω :
    Κάτσε τώρα και σκέψου αν μισό στρέμα χωρίς εξοπλισμό και γνώσεις και με αποσπασματική εργασία αποτελούν σοβαρή παραγωγική δραστηριότητα
    και παρακάτω :
    1) Καμμία καλλιέργεια που δεν αντιμετωπίζεται σοβαρά στο στάδιο της παραγωγής της δεν μπορεί να είναι κερδοφόρα
    2) Η στρεματική απόδοση κέρδους μιας καλλιέργειας εξαρτάται αφενός από το είδος που παράγεται και αφετέρου από τα κόστη τόσο πρώτης εγκατάστασης όσο και ετήσιας παραγωγής του τελικού προϊόντος
    και μου απαντάς :
    Υπάρχουνε και τα 3.5 στρέματα είπαμε. Οι υπόλοιποι παράγοντες συμμετοχής μου δεν είναι απόλυτοι αλλά παραμετροποιήσιμοι εάν χρειαστεί. Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
    ενω προηγουμένος έχεις γράψει :
    Υπάρχει κάτι που στην εποχή μας και στη χώρα μπορεί να μπει σε μισό στρέμμα έκταση και να δημιουργεί κάποιο έστω μικρό κέρδος; Φρούτο, λαχανικό, θάμνος, κάκτος,, οτιδήποτε μπορεί εύκολα να πουληθεί, δεν θέλει πολλά χρόνια για να αρχίσει να αποδίδει καρπό και δεν είναι κάτι το εξαιρετικά δύσκολο ή εξωτικό να καλλιεργήσεις. (Δεν είναι η κύρια ασχολία μου, το σκέφτομαι σαν εξτρά απασχόληση).
    και έχεις συμπληρώσει :
    Υπάρχει εκτός από το μισό στρέμα και έκταση τρισίμισι στρεμάτων για καλλιέργεια. Απλά εκεί αν ασχοληθώ θα πρέπει να γίνω full time αγρότης και ακόμα βρίσκομαι στην πόλη.
    Ειλικρινά δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω

    Σου έχω ήδη γράψει :
    Πρέπει εσύ ο ίδιος να καθορίσεις πως θα ασχοληθείς με το ζήτημα. Αν πρόκειται να ασχοληθείς ερασιτεχνικά τότε φυσικό είναι και τα τυχόν κέρδη που θα αποκομίσεις από την οποιανδήποτε δραστηριότητα σου να είναι της διάστασης "χαρτζηλίκι" και όχι κέρδος παραγωγού-εμπόρου
    ή έχεις μια απασχόληση (πλήρες οκτάωρο) που δεν έχεις σκοπό να αφήσεις για να ασχοληθείς full time με τις αγροτικές καλλιέργειες οπότε το μισό στρέμα που διαθέτεις είναι υπεραρκετό διότι θα αφιερώνεις μόνο μερικές ώρες την βδομάδα (10-12) στην αγροτική δραστηριότητα και το τυχόν κέρδος σου θα είναι "χαρτζηλίκι"

    ή σκοπεύεις να γίνεις full time αγρότης οπότε μιλάμε για μισό + τριάμισυ στρέματα οπότε ψάχνουμε για τις πιο πρόσφορες καλλιέργειες με αυτές τις συνθήκες και προϋποθέσεις

    Αποφάσισε επιτέλους τι θέλεις να κάνεις και προς ποια κατεύθυνση ζητάς την βοήθειά μας
    Ειδάλλως να σου αραδιάσουμε διάφορα είδη προς καλλιέργεια και διάφορες μεθόδους και άντε κόψε τον λαιμό σου να βγάλεις άκρη
    Να σου κολλήσω και εγώ μερικά στοιχεία και βίντεο περί permaculture και άντε βολέψου

    ΥΓ 1)
    Κοίτα αν είχα ένα εξοχικό ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΗΚΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ και ήμουν συνταξιούχος ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ή είχα λύσει το οικονομικό μου πρόβλημα με κάποιον τρόπο για το υπόλοιπο της ζωής μου ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΛΥΣΕΙ ...ΖΩ ΜΕ 400 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ, θα με ενδιέφερε ίσως να φτιάξω έναν όμορφο κήπο ή να καλλιεργήσω κάτι από χόμπι. Αφού δεν είμαι σε τέτοια θέση τι άλλο μπορεί να με ενδιαφέρει εκτός από την αύξηση του (ανύπαρκτου) εισοδήματος μου; ΕΓΩ ΚΑΛΛΙΕΡΓΩ ΑΦΕΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΦΕΤΕΡΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΩΝΩ ΤΟ ΜΙΚΡΟΤΑΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΜΟΥ Γιατί να ξεχάσω εντελώς τον αγροτικό τομέα, και συγγενείς έχω που ασχολούνται με διάφορα και γεωπόνους γνωστούς και γη δική μου. Μου θυμίζεις κάτι αγρότες που μίλησα που έχουν φάει μια ζωή στο χωριό και στο χωράφι και τους φαίνεται κάπως το ότι κάποιος από την πόλη νομίζει ότι θα βγάλει λεφτά με περιστασιακή μόνο εργασία και ενασχόληση με τη γη, ενώ αυτοί είναι full time.ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΕ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΤΟΜΑΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΜΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ
    ΥΓ 2)
    Χεχ, δε σε βλέπω να δίνεις μεγάλη προοπτική στη νέα γενιά. ΤΙΣ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΓΕΝΙΑΣ ΤΙΣ ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΓΩ Η Ο ΑΛΛΟΣ Ντελιβεράς, σερβιτόρος, λαντζέρης, ξέχασες το επάγγελμα του μέλλοντος: τηλεφωνητής εταιρειών τηλεφωνίας/ίντερνετ, διαφημιστικών, τραπεζών για χρέη...... όχι βρε φίλε, αυτά στα 16, όχι τώρα στα 30. ΦΙΛΕ ΚΑΤΑΡΧΗΝ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΕΡΙΚΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΕΞΤΡΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ Η ΦΥΣΙΚΟΣ ΚΛΠ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΗΚΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΣΟΥ Δε με εμπνέουν εξάλου οι συγκεκριμένες δραστηριότητες, περιορίζουν τη δημιουργικότητά μου. Αν είμαι σε πλήρη οικονομική απελπισία μόνο θα τα σκεφτώ.

  7. #22
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου γράφω :


    και παρακάτω :


    και μου απαντάς :


    ενω προηγουμένος έχεις γράψει :


    και έχεις συμπληρώσει :


    Ειλικρινά δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω

    Ίσως να φταίει το ηλικιάκό/γεννεαλογικό χάσμα.




    Σου έχω ήδη γράψει :


    ή έχεις μια απασχόληση (πλήρες οκτάωρο) που δεν έχεις σκοπό να αφήσεις για να ασχοληθείς full time με τις αγροτικές καλλιέργειες οπότε το μισό στρέμα που διαθέτεις είναι υπεραρκετό διότι θα αφιερώνεις μόνο μερικές ώρες την βδομάδα (10-12) στην αγροτική δραστηριότητα και το τυχόν κέρδος σου θα είναι "χαρτζηλίκι"

    ή σκοπεύεις να γίνεις full time αγρότης οπότε μιλάμε για μισό + τριάμισυ στρέματα οπότε ψάχνουμε για τις πιο πρόσφορες καλλιέργειες με αυτές τις συνθήκες και προϋποθέσεις
    Αυτό που λέω είναι πολύ απλά το ότι είμαι ανοιχτός σε όλα, είτε μερική είτε φουλ απασχόληση, είτε στο μισό στρέμα είτε στα 3.5 στρέματα. Βλέποντας και κάνοντας.


    Αποφάσισε επιτέλους τι θέλεις να κάνεις και προς ποια κατεύθυνση ζητάς την βοήθειά μας
    Ειδάλλως να σου αραδιάσουμε διάφορα είδη προς καλλιέργεια και διάφορες μεθόδους και άντε κόψε τον λαιμό σου να βγάλεις άκρη
    Να σου κολλήσω και εγώ μερικά στοιχεία και βίντεο περί permaculture και άντε βολέψου
    Δηλαδή τι άλλο θα μπορούσες να μου προσφέρεις εκτός από διάφορες ιδέες προς καλλιέργεια και διάφορες μεθόδους; Εξειδικευμένη γεωπονική μελέτη; Αν ναι, τότε πες μου να σου στείλω το φάκελο. Αλλιώς απλά ιδέες όπως οι χρήσιμες που μου έδωσε ο anon. Εσύ δε μου έδωσες καμία για συγκεκριμένη καλλιέργεια εκτός από τα λαχανικά για προσωπική χρήση, μάλλον αποθαρρυντικά αυτά που μου λες.


    ΥΓ 1)
    Δε σε κατάλαβα, γιατί θα έπρεπε κατά τη γνώμη σου να με πάρουν με τις ντομάτες οι χωρικοί; Επειδή συζήτησα μαζί τους για καλλιέργειες;

    Τέλος πάντων, άστο εντάξει, θα ψάξω και αλλού για πληροφορίες.

  8. #23
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Η ευγένεια τρέχει από τα μπατζάκια σου

  9. #24
    Το avatar του μέλους bluesattack
    bluesattack Guest
    Nα ρωτησω και εγω κατι στο πιο γενικο.Εστω οτι με 0.5 στρεμμα καλυπτει καποιος κατα πολυ την ιδιοκαταναλωση (δινει και καποια σε γνωστους ) και εχει και περισσευμα.Που θα μπορουσε να το διαθεσει αυτο (σε καποια λαικη , μαναβικο) ? Θα χρειαζοταν καποια αδεια , πιστοποιηση κλπ ? Ειναι αναλογα και με το ειδος ? Αναφερομαι στα συνηθη λαχανικα , ζαρζαβατικα.(ας αφησουμε το υψος του κερδους ,ας δεχθουμε οτι ειναι πολυ μικρο εως και απειροελαχιστο ) .

  10. #25
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    378
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ευγένεια τρέχει από τα μπατζάκια σου
    Δηλαδή;

    ........Auto merged post: TheUser πρόσθεσε 2 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bluesattack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα ρωτησω και εγω κατι στο πιο γενικο.Εστω οτι με 0.5 στρεμμα καλυπτει καποιος κατα πολυ την ιδιοκαταναλωση (δινει και καποια σε γνωστους ) και εχει και περισσευμα.Που θα μπορουσε να το διαθεσει αυτο (σε καποια λαικη , μαναβικο) ? Θα χρειαζοταν καποια αδεια , πιστοποιηση κλπ ? Ειναι αναλογα και με το ειδος ? Αναφερομαι στα συνηθη λαχανικα , ζαρζαβατικα.(ας αφησουμε το υψος του κερδους ,ας δεχθουμε οτι ειναι πολυ μικρο εως και απειροελαχιστο ) .

    Μάλλον ναι, σε λαϊκές, μανάβικα, σχετικά μαγαζιά θα το πουλούσε κάποιος. Και υποθέτω βάση νόμου θα έπρεπε να δηλώνει "επιτηδευματίας" και να ζητάει αποδείξεις για αυτά που πουλάει ή να δηλώνει αγρότης ή έμπορος. Πόσοι το κάνουν αυτό στην πραγματικότητα, δε γνωρίζω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TheUser : 14-05-11 στις 04:49. Αιτία: auto merged post

  11. #26
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    όχι να ζητάει αποδείξεις, να κόβει τιμολόγια πρέπει (εαν πουλά σε μανάβηδες) ή αποδείξεις λιανικής εαν πουλά πχ σε λαική. Την λαική ξεχάστε την, η κάθε λαική έχει συγκεκριμένες θέσεις προαγορασμένες απο τους εμπόρους, ε σόρρυ, ντεμέκ αγρότες ήθελα να πώ. Οπότε λαική για να πουλήσετε λιανική απλά ξεχάστε το.

  12. #27
    Εγγραφή
    27-12-2007
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Και τα βιολογικα πουλαν πολυ...δεν ξερω αν το αναφερατε..

  13. #28
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bluesattack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα ρωτησω και εγω κατι στο πιο γενικο.Εστω οτι με 0.5 στρεμμα καλυπτει καποιος κατα πολυ την ιδιοκαταναλωση (δινει και καποια σε γνωστους ) και εχει και περισσευμα.Που θα μπορουσε να το διαθεσει αυτο (σε καποια λαικη , μαναβικο) ? Θα χρειαζοταν καποια αδεια , πιστοποιηση κλπ ? Ειναι αναλογα και με το ειδος ? Αναφερομαι στα συνηθη λαχανικα , ζαρζαβατικα.(ας αφησουμε το υψος του κερδους ,ας δεχθουμε οτι ειναι πολυ μικρο εως και απειροελαχιστο ) .
    Λοιπόν έχουμε καταρχήν δύο περιπτώσεις :

    1) Μονοκαλλιέργεια
    2) Πολυκαλλιέργεια

    Φαντάζομαι ότι το ερώτημα σου αφορά στην δεύτερη περίπτωση οπότε έχεις αφενός ποικιλία λαχανικών και αφετέρου μικρές ποσότητες σαν περίσσευμα αφού έχεις ικανοποιήσει την δική σου (ευρύτερη) κατανάλωση

    Να τα διαθέσεις ο ίδιος (σε λαϊκή, μπροστά στο χωράφι σου κλπ) δεν γίνεται διότι χρειάζεσαι άδεια παραγωγού
    Να τα πουλήσεις σε κάποιο παραγωγό ο οποίος με την σειρά του θα τα διαθέσει (μαζί με τα δικά του προϊόντα) στο εμπόριο δεν αξίζει τον κόπο γιατί θα στα αγοράσει σε τιμές παραγωγού οι οποίες είναι περίπου το 1/3 τιμών Λαϊκής (άσε που αν οι ποσότητες είναι μικρές και στην χάση και την φέξη δεν θα ασχοληθεί καθόλου μαζί σου)
    Οπότε ή έχεις κάποιους γείτονες οι οποίοι εκτιμούν την ποιότητα των προϊόντων σου και μπορεί να σου αγοράσουν κάποιες ποσότητες και εκτιμάς αν αξίζει τον κόπο από άποψη κέρδους ή απλά τους τα χαρίζεις και κερδάς σε "υποχρέωση" που θα σου επιστραφεί όταν με την σειρά σου εσύ χρειαστείς τις υπηρεσίες τους
    Εγώ προσωπικά λειτουργώ με τον τελευταίο τρόπο και ομολογώ ότι δεν θεωρώ τον εαυτό μου χαμένο

    Αν πάλι το ερώτημά σου αφορά σε μονοκαλλιέργεια τότε το καλλίτερο που θα είχα να σου προτείνω είναι να βρεις ένα παραγωγό που έχει χωράφια κοντά σου και να του παραχωρήσεις το χωράφι σου χωρίς ενοίκιο αλλά με προϊόντα της παραγωγής του
    Στο τέλος και περισσότερα προϊόντα από την αξία ενοικίου θα έχεις πάρει και ούτε θα σπαζοκεφαλάς με καλλιέργειες και όλα τα σχετικά ....και θα διατηρείται και το χωράφι σου καθαρό

  14. #29
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Για τον σοβαρό νέο αγρότη TheUser

    1) Η απόδοση ενός προϊόντος μετριέται ανά στρέμα πχ Χ κιλά φασόλια στο στρέμα ή Ψ κιλά τομάτες στο στρέμα

    2) Η απόδοση ποικίλει από την μέθοδο παραγωγής
    Βασικά υπάρχουν τρεις μέθοδοι :
    α) η συμβατική με τα χημικά λιπάσματα και φυτοφάρμακα
    β) η βιολογική
    γ) μια μεικτή μέθοδος η οποία αναπτύσεται τα τελευταία χρόνια και ονομάζεται είτε ολοκληρωμένη διαχείριση είτε ορθή γεωργική πρακτική
    (ΣΗΜ αυτά είναι θεωρητικά βέβαια διότι ένα χωράφι μπουχτισμένο στα χημικά χάνει την γονιμότητά του με αποτέλεσμα ο καλλιεργητής είτε να το εγκαταλείπει είτε να είναι αναγκασμένος να καλλιεργεί σε φυτικό υπόστρωμα)

    3) Η καλλιέργεια του Χ ή του Ψ είδους εξαρτάται από την σύνθεση του εδάφους (αργιλώδες, αμμώδες κλπ) , το PH του (αλκαλικό, όξινο κλπ) , και τον βαθμό γονιμότητάς του

    4) Εξαρτάται από την γεωγραφική του θέση πχ ορεινό, πεδινό, παράκτιο

    5) Εξαρτάται από τον προσανατολισμό του σε σχέση με τον ήλιο και τους κυριαρχούντες ανέμους

    6) Εξαρτάται από το κλίμα της περιοχής (μικροκλίμα)

    7) Εξαρτάται από την ποσότητα και την ποιότητα του διαθέσιμου νερού άρδευσης

    Αυτά είναι τουλάχιστον τα πρώτα στοιχεία τα οποία οφείλεις να ελέγξεις

    Στην συνέχεια και με βάση τα παραπάνω στοιχεία προχωράς σε ένα πρώτο ξεσκαρτάρισμα και σε μια λίστα προϊόντων συμβατών με τα δεδομένα σου (πχ δεν θα επιλέξεις ένα φυτό που θέλει όξινο έδαφος αν το δικό σου είναι αλκαλικό ή ουδέτερο)

    Εκεί αρχίζεις να μετράς : (ανά μέθοδο καλλιέργειας εκτός και έχεις προαποφασίσει)

    1) Το κόστος πρώτης εγκατάστασης πχ προετοιμασία εδάφους, αγορά φυτών κλπ

    2) Το κόστος ετήσιας παραγωγής πχ απαιτήσεις σε λιπάσματα κλπ

    3) Τις απαιτούμενες εργατοώρες πχ θα μπορέσω να τα κάνω μόνος μου, τι προσωπικό θα χρειαστώ και κάθε πότε, υπάρχει διαθέσιμο γεωργικό προσωπικό στην περιοχή και με τι μεροκάματα κλπ

    4) Τον απαιτούμενο (βέλτιστο) βαθμό μηχανοποίησής του πχ χρειάζομαι καλλιεργητή, αντλία νερού κλπ

    5) Την ευαισθησία του παραγώμενου είδους πχ ποσότητα και συχνότητα φροντίδας, ευαισθησία στις ασθένειες κλπ

    Εκεί αφού βάλεις κάτω τα διαθέσιμα κεφάλαια (ίδια ή δάνεια) και την προσωπική διαθεσιμότητα και συγκρίνεις τις επιδόσεις των διαφόρων καλλιεργειών σε σχέση με τα παραπάνω κριτήρια θα περάσεις στο δεύτερο ξεσκαρτάρισμα οπότε θα σου μένει να ελέγξεις : (εννοείται και πάλι ανά μέθοδο καλλιέργειας)

    1) Την ύπαρξη εγχώριας ή ξένης αγοράς

    2) Την τιμή διάθεσης στην αγορά

    3) Την προσβασιμότητα της αγοράς πχ σαν παραγωγός απευθείας ή μέσω μεσαζόντων

    3) Τις απαιτήσεις διείσδυσης στις αγορές πχ διαφήμιση, προσφορές κλπ

    Έτσι καταλήγεις σε 5-10 προϊόντα και παίρνεις τις αποφάσεις σου

    ΣΗΜ 1) Αυτά τα κάνεις εις τριπλούν
    α) για το μισό στρέμα μόνο
    β) για τα 3μισυ στρέματα
    γ) το άθροισμα δίνει για το σύνολο της έκτασης (και να χρειάζεσαι θα βρεις και εκτάσεις να ενοικιάσεις με χαμηλό τίμημα)

    ΣΗΜ 2) Αναφέρομαι σε διαδικασία καλλιέργειας ανοιχτής υπαίθρου και όχι σε θερμοκήπια
    Δεν αλλάζει τίποτα ουσιαστικό από την προαναφερόμενη διαδικασία απλώς το αρχικό κόστος είναι αρκετά υψηλό (υπάρχουν πολλές ποιότητες θερμοκηπίων)

    ΣΗΜ 3) Δεν αναφέρομαι καθόλου σε υδροπονικές μεθόδους καλλιέργειας διότι είναι εξαιρετικά ακριβές και συνάδουν με σοβαρές επενδυτικές προτάσεις και όχι με "αέρα πατέρα"

    ΣΗΜ 4) Δεν σου αναφέρω τα σχετικά με επιδοτήσεις εγκατάστασης "νέων αγροτών" διότι δεν πληρείς τις σχετικές προϋποθέσεις ...έχεις μόνιμη απασχόληση
    Αν σου προκύψει από την έρευνά σου να εγκαταλείψεις την εργασία σου και να ασχοληθείς με τα γεωργικά τότε οφείλεις να το ερευνήσεις

    ΣΗΜ 5) Η οποιαδήποτε λύση που θα επιλέξεις δεν μπορεί να πάρει υπόψην της τον παράγοντα αστάθμηστου ρίσκου με κίνδυνο να χάσεις όλη ή σημαντικό μέρος της παραγωγής σου πχ πέρυσι το καλοκαίρι έπεσε επιδημία από το έντομο tuta absoluta στην περιοχή (και σε άλλες της Ελλάδας) με αποτέλεσμα η παραγωγή τομάτας να φάει άγρια σφαλιάρα και οι παραγωγοί να έχουν πληρώσει τα κέρατά τους σε φυτοφάρμακα και άπειρα ψεκάσματα στις τομάτες ενώ δεν υπάρχει κανένα απολύτως αποτελεσματικό φυτοφάρμακο
    Έφτασε να τους έχει κοστίσει 10 ευρώ η τομάτα (που λέει ο λόγος) και να τις πουλάνε 1μισυ ευρώ το κιλό


    ΥΓ 1) Σου εγραψα σε προηγούμενη απάντηση σχετικά με την permaculture
    Μπήκες στον κόπο έστω από περιέργεια να δεις περί τίνος πρόκειται ;
    Εν περιλήψει είναι μια μέθοδος καλλιέργειας που απαιτεί ιδιαίτερη εργασία-προετοιμασία στην αρχή και ελάχιστη στην συνέχεια (ότι ακριβώς ζήταγες στο αρχικό σου μήνυμα)
    Επίσης είναι 100% βιολογική και με υψηλές αποδόσεις ανά στρέμα
    Δες επίσης και σαν συμπλήρωμά της τα σχετικά με Ramial Chipped Wood

    ΥΓ 2) Αν επιτέλους κατόρθωσες να καταλάβεις δεν φταίει όπως γράφεις
    Ίσως να φταίει το ηλικιάκό/γεννεαλογικό χάσμα.
    αλλά το χάσμα σοβαρότητας το οποίο είναι ομολογουμένως τεράστιο

    Εσύ απευθύνεσαι στο φόρουμ σαν τσαρλατάνος και εγώ σου απαντώ όπως με έχει διδάξει η εμπειρία μου σαν συμβουλος ανάπτυξης για Δήμους και Ιδιώτες (μεταξύ των οποίων είχα και "νέους αγρότες")
    Και αν έγραψα τα παραπάνω είναι όχι για πάρτη σου γιατί απλά θα αδιαφορούσα αλλά γιατί τα φόρουμ και τα εκεί γραφόμενα μπορούν να προσφέρουν υπηρεσία και σε άλλους ανθρώπους
    Και στο ερώτημά σου :
    Δηλαδή τι άλλο θα μπορούσες να μου προσφέρεις εκτός από διάφορες ιδέες προς καλλιέργεια και διάφορες μεθόδους;
    Εκείνο που σου προσέφερα είναι μέθοδος ανάλυσης και αντιμετώπισής
    Αλλά όταν εσύ ο ίδιος αντιμετωπίζεις αντιμετωπίζεις το ζήτημα που σε απασχολεί με σοβαρότητα 6χρονου τότε είναι φυσικό να μεγαλώνει ακόμα περισσότερο το μεταξύ μας χάσμα
    Το να σου αραδιάζω μπάμιες, σμέουρα, παπάγια και κουκιά είναι ανούσιο και άχρηστο σύμφωνα με την αντίληψή μου
    Αν εσένα σε ικανοποιεί τότε ευκαιρία να σου δώσω λίγη ακόμα χαρά ...και διπλή μάλιστα
    Κάνε εκτροφή βατράχων για βατραχοπόδαρα ή ακόμα καλλίτερα πασχαλίτσες ...έχουν μεγάλη περαση στην βιοκαλλιέργεια για την καταπολέμιση της μελίγκρας

    ΥΓ 3) Υπάρχει μια πολύ γνωστή καλλιέργεια στην Ελλάδα η οποία δεν απαιτεί ούτε κόπο, ούτε χρόνο, ούτε χρήμα
    Ενίωτε δεν απαιτεί καν και καλλιεργήσιμη έκταση
    Λέγεται "της αρπαχτής" ή κοινώς "επιδοτήσεις" και έχουμε διαπρέψει σαν λαός με τα γνωστά σε όλους μας σήμερα χάλια
    Είμαι σίγουρος ότι μια τέτοια θα σου πήγαινε γάντι

  15. #30
    Εγγραφή
    22-12-2005
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    MODEM FRITZ
    Αγαπητέ φιλε kerkiss , ετσι απο περιεργεια μια και πρεπει να εισαι γνωστης του θεματος , ποιος δινει σε καποιον ολες αυτες τισ συμβουλες και κατευθυνσεις ? ( ειμαι ανθρωπος της πολης και συγγνωμη αν η ερωτηση ειναι χαζη ). Υπαρχουν στις αγροτικες περιοχες γεωπονοι (ή καποιος αλλος αν αυτη δεν ειναι η καταλληλη ειδικοτητα) που μπορουν να σε καθοδηγησουν ακομα και στις πιο συγχρονες ιδεες ? Τι θα μπορουσε να κανει καποιος που απο την πολη θελει να φυγει για επαρχια χωρις να εχει δεσμο με καποιο συγκεκριμενο μερος , εχει ενα μικρο κεφαλαιο και θελει να ασχοληθει ΣΟΒΑΡΑ και ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ με τη γεωργια ? Πως μπορει να ενημερωθει ?

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγροτική Άδεια
    Από Amateur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-08, 12:04
  2. Πρόβλημα με αγροτική τράπεζα
    Από maxcp στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-07, 22:45
  3. Μηνύματα: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-07, 21:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας