Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Γεια χαρά παιδιά. Θέλω τα "φώτα" σας σε μια εγκατάσταση που κάνω στο σπίτι περνόντας κάποια κανάλια legrand. Σε μια συγκεκριμένη θέση θέλω να βάλω 5 πρίζες, η μία ελεγχόμενη από διακόπτη. Η σειρά είναι (από αριστερά προς τα δεξιά) πολύπριζο (3 θέσεων), πρίζα, διακόπτης, πρίζα. Η τελευταία πρίζα στα δεξιά θα είναι κι αυτή που θα ελέγχεται από τον διακόπτη.

    Ο διακόπτης με έχει μπερδέψει λίγο στο πως θα κάνω τις γέφυρες. Έχει 2 γκρίζα πλαστικά πίσω κι ένα κόκκινο τα οποία νόμιζα ότι θα "κλείδωναν" το καλώδιο αλλά δεν κατάφερα κάτι τέτοιο. Σας παραθέτω τις φωτογραφίες πως τα έχω συνδέσει να μου πείτε αν είναι σωστά ή αν πρέπει να τα συνδέσω αλλιώς.

    Πίσω στα γκρίζα πλαστικά γράφει 1 κάτω, 2 πάνω και στο κόκκινο (που έχω βάλει την γείωση) γράφει L.

    Ευχαριστώ για την βοήθεια.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails sockets_front.jpg  

    sockets_back.jpg  

    Heh, screw you guys... I'm going home!

  2. #2
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    Χανιά - Χαλέπα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13852/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    Baudtec TW263R4
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 12.0(dB)
    Χωρις να είμαι ηλεκτρολογος, βγαζεις τη γειωση και το - τελείως. Συνδεεις την φαση απο την αλλη πριζα στη θεση 1 του διακοπτη, απο την θεση 2 φευγει καλωδιο προς την φαση της πριζας που θες να ελενχεις. Η γειωση και το ουδετερο πανε απευθειας απο την μια πριζα στην αλλη
    Motherboard :Asus P6T - Deluxe
    Cpu :Intel Core I7 920 2,66
    Ram :Corsair Dominator CM3X2G1600C8D 3*2G
    Psu :Thermaltake W0116 Toughpower 750W
    Vga : Sapphire ATI 4870 1GB
    Case :Thermaltake Vh6000bws Armor+ Window Black
    HDD : 2x Western Digital 640GB WD6400AAKS Caviar SE16 SATA RAID0
    Monitor :LG M2294D-PZ 22'' LCD TV

  3. #3
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Σ'ευχαριστώ για την βοήθεια! Έχω ξεχάσει βασική φυσική μου φαίνεται. Οπότε αν κατάλαβα καλά μου λες να τα συνδέσω όπως στην παρακάτω φωτογραφία; (Αν δεν φαίνεται καλά, το ουδέτερο (μπλε) περνάει κάτω από την γείωση)

    Παιδιά αν υπάρχει και κάποιος ηλεκτρολόγος να μας δώσει μια πιο επίσημη γνώμη. Αν και η συμβουλή του restinpeace μου φαίνεται πολύ πιο σωστή από το μπάχαλο που είχα κάνει.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails sockets_back2.jpg  

    Heh, screw you guys... I'm going home!

  4. #4
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Λοιπόν νομίζω το βρήκα. Κοιτάζοντας και το διάγραμμα πίσω στον διακόπτη. Η κόκκινη θέση (το L νομίζω σημαίνει Live) είναι η θέση της φάσης που έρχεται, δηλαδή το καφέ. Μετά στα 1, 2 επιλέγεις σε ποιά θέση θα φύγει η φάση για να πάει στην πρίζα. Αν δεις και τα βελάκια στην 2η φωτογραφία νομίζω αυτό δείχνουν. Το κόκκινο είναι η είσοδος, και το 1, 2 έξοδοι.

    Σ'ευχαριστώ πάντως που μου είπες ότι η φάση και το ουδέτερο έρχονται κατευθείαν από την άλλη πρίζα γιατί με ξεμπλόκαρες και μπόρεσα να καταλάβω το διάγραμμα στον διακόπτη.

    Πάντως ακόμα θα ήθελα την γνώμη κάποιου ηλεκτρολόγου, μήπως τελικά είμαι εντελώς λάθος.
    Heh, screw you guys... I'm going home!

  5. #5
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Η μόνιμη φάση πάει στο L και φεύγεις προς την πρίζα που θες να ελέγχεις από το 1. Και από το 2 μπορείς να φύγεις αλλά τότε θα πηγαίνει τάση στην πρίζα στην ανάποδη θέση του διακόπτη.

    ΦΩΝΑΞΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ. Μπορεί να φαίνεται εύκολο αλλά εύκολα ξεκινούν και οι φωτιές.

  6. #6
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dvm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ'ευχαριστώ για την βοήθεια! Έχω ξεχάσει βασική φυσική μου φαίνεται. Οπότε αν κατάλαβα καλά μου λες να τα συνδέσω όπως στην παρακάτω φωτογραφία; (Αν δεν φαίνεται καλά, το ουδέτερο (μπλε) περνάει κάτω από την γείωση)

    Παιδιά αν υπάρχει και κάποιος ηλεκτρολόγος να μας δώσει μια πιο επίσημη γνώμη. Αν και η συμβουλή του restinpeace μου φαίνεται πολύ πιο σωστή από το μπάχαλο που είχα κάνει.
    Σωστο ειναι! Αφησε το ετσι.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Τελικά αυτό που λέω στο 3ο ποστ είναι που συμφωνεί και ο emeliss. Το τέσταρα πλέον και είναι οκ. Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.
    Heh, screw you guys... I'm going home!

  8. #8
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    Χανιά - Χαλέπα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13852/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    Baudtec TW263R4
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 12.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μόνιμη φάση πάει στο L και φεύγεις προς την πρίζα που θες να ελέγχεις από το 1. Και από το 2 μπορείς να φύγεις αλλά τότε θα πηγαίνει τάση στην πρίζα στην ανάποδη θέση του διακόπτη.

    ΦΩΝΑΞΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ. Μπορεί να φαίνεται εύκολο αλλά εύκολα ξεκινούν και οι φωτιές.
    Στον διακοπτη πάνω εχει χαραγμένο το συμβολο του διακοπτη αναμεσα στους αριθμους 1 και 2. Κριμα δεν ειναι να δώσει 50 ευρω για 2 καλώδια?
    Motherboard :Asus P6T - Deluxe
    Cpu :Intel Core I7 920 2,66
    Ram :Corsair Dominator CM3X2G1600C8D 3*2G
    Psu :Thermaltake W0116 Toughpower 750W
    Vga : Sapphire ATI 4870 1GB
    Case :Thermaltake Vh6000bws Armor+ Window Black
    HDD : 2x Western Digital 640GB WD6400AAKS Caviar SE16 SATA RAID0
    Monitor :LG M2294D-PZ 22'' LCD TV

  9. #9
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Δεν είναι απλά μία σύνδεση. Κανάλια και γραμμές περνάει προφανώς από τον πίνακα. Δεν θα είναι κρίμα να δει (χτύπα ξύλο) το σπίτι του να φλέγεται;

  10. #10
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Απλά θεωρώ ότι κάποια βασικά πράγματα μπορώ να τα κάνω. Γι'αυτό ζήτησα την βοήθειά σας σε κάτι που είχα κολλήσει. Νομίζω όταν αν κάποιος προσέξει τις συνδέσεις ώστε να μην εξέχει χαλκός θα είναι οκ.

    Το σπίτι είναι παλιό οπότε απλά προσπαθώ να επεκτείνω λίγο την λειτουργικότητα, καθώς παλιότερα είχε μια πρίζα το κάθε δωμάτιο (το σπίτι χτιστμένο στα τέλη του '60).
    Heh, screw you guys... I'm going home!

  11. #11
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η φάση πρέπει να έρχεται στο διακόπτη στο κόκκινο (δρομέας μεταγωγού), και να φεύγει προς την πρίζα από το 1 ή το 2, όπως σωστά σου είπε ο emeliss.
    Ουδέτερος και γείωση θα πάνε από την προηγούμενη πρίζα χωρίς να συνδεθούν πουθενά στο διακόπτη.
    Το πιο σωστό όμως που σου είπε, είναι το "φώναξε ηλεκτρολόγο". Συμφωνώ και επαυξάνω, δεν είναι μόνο ο κίνδυνος φωτιάς που ελλοχεύει, είναι και ο κίνδυνος ηλεκτροπληξίας. Κατά την ταπεινή μου γνώμη το καθένα ξεχωριστά δικαιολογεί τα €50, πόσο μάλλον και τα δύο μαζί...

  12. #12
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dvm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω όταν αν κάποιος προσέξει τις συνδέσεις ώστε να μην εξέχει χαλκός θα είναι οκ.
    Το ίδιο νόμιζε και κάποιος που δεν είχε σφίξει αρκετά τους ουδέτερους που έγιναν στάχτη.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dvm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σπίτι είναι παλιό οπότε απλά προσπαθώ να επεκτείνω λίγο την λειτουργικότητα, καθώς παλιότερα είχε μια πρίζα το κάθε δωμάτιο (το σπίτι χτιστμένο στα τέλη του '60).
    Δυστυχώς αυτό κάνει ακόμα πιο επικίνδυνη την επέκταση που κάνεις. Δεν μπορείς να μεγαλώσεις τόσο τα φορτία στον παλιό πίνακα και δεν μπορείς να αλλάξεις μόνος σου τον πίνακα.
    Ελπίζω να το ξανασκεφτείς.

  13. #13
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Μηνύματα
    2.435
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Ο πίνακας είναι σχεδόν καινούργιος, είχε έρθει ένας φίλος πέρυσι (κανονικός ηλεκτρολόγος, όχι σαν κι εμένα) και αλλάξαμε τα περισσότερα. Οπότε ο πίνακας έχει ελεγχθεί. Μετά από περίπου 23 χρόνια τα περισσότερα μέσα ήταν σε χάλια κατάσταση. Όσο για τα φορτία που λες το έχω κατά νου. Πρακτικά στο ίδιο κουτί ψηλά στον τοίχο από όπου τραβάω αυτές τις πρίζες είχα υπολογιστή, και όλα τα συμπράγκαλα (οθόνες, εκτυπωτές κλπ). Τώρα που έφυγε το γραφείο από το δωμάτιο θεωρώ ότι θα έχει πολύ λιγότερα φορτία, αφού θα μπούνε καμιά τηλεόραση και στερεοφωνικό.

    Απλά επειδή με έχουν κουράσει τα πολύπριζα και μιας και το κανάλι ήθελα να το περάσω ούτως ή άλλως για τηλεόραση και δίκτυο είπα να βάλω αρκετές πρίζες ώστε να αποφύγω τα πολύπριζα. Να μην χρειάζεται να βγάλω κάτι για να βάλω πχ το φορτιστή του κινητού.
    Heh, screw you guys... I'm going home!

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρόνια Πολλά Mosaic!!!
    Από DaveMurray στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-09, 21:56
  2. Πρόβλημα.....RJ-11 Legrand
    Από jimtzikis στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-09, 15:33
  3. legrand RJ-11 πριζα
    Από sotiros στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-09, 18:25
  4. Ασύρματος διακοπτης
    Από bannedteam στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-09, 23:26
  5. Διακόπτης audio
    Από DSLamer στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-05, 13:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας