Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 35

Θέμα: Dreambox & CYTA

  1. #16
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Περιοχή
    xalandri
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14067/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Pirelli black
    SNR / Attn
    5,0(dB) / 30,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @mephisto
    sto PIRELLI δοκίμασες? firewall enabled.. παίζουν "όλα"??
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος amateur361 : 29-05-11 στις 12:51.

  2. #17
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    Χαλανδρι.
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.277
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    206/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Nokia
    SNR / Attn
    9(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βασικά δεν έχω cyta.

  3. #18
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Περιοχή
    xalandri
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14067/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Pirelli black
    SNR / Attn
    5,0(dB) / 30,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Perarg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά. Θα σας αναφέρω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα κι εύχομαι κάποιος να μου πει ότι δεν είναι από αυτά τα "ωραία", κλειδώματα - προστασίες - κλειστές πολιτικές, της CYTA.

    Μέχρι και πριν 1 μήνα, ήμουν στον ΟΤΕ (φτου κακά), είχα τους υπολογιστές μου συνδεδεμένους όπως και το Dreambox μου σε δίκτυο. Πηγαίνοντας στη CYTA, δεν άλλαξαν φυσικά και πολλά πράγματα, εκτός του ότι ξαφνικά κι επαναλαμβάνω, χωρίς να πειράξω κάτι (δεν υπήρχε λόγος άλλωστε), το Dreambox μου, δεν επικοινωνεί με το δίκτυο!

    Στις ρυθμίσεις του βάζω manually settings και περνάω ip, nameserver και gateway ίδια με το pc (φυσικά με διαφορετική ip). Κάνοντας ένα test, πρασινίζουν μόνο τα nameserver και gateway ενώ παίρνω μήνυμα "network setup is not ok"...
    (Δε χρειάζεται να αναφέρω ότι το pc παίζει κανονικά)

    Πείτε μου ότι δε φταίει η CYTA για το μπάχαλο απ' το πουθενά;! Αντιμετωπίζει κάποιος κάτοχος Dreambox κάτι ανάλογο ;

    Ευχαριστώ!
    φιλε μου! τώρα που τα βλέπω με ησυχία : και gateway και nameserver(ίδια) θα βάλεις αυτήν που έχει το router σου,( και με αυτή μπαίνεις μέσα και βλέπεις και τα στατιστικά του), αφού τις βάζεις χειροκίνητα, και πρόσεξε πολλά pirelli δεν μπαίνουν σε δίκτυο της μορφής 192.168.10.*** αλλα 192.168.1.*** όπως με το 780...

    ........Auto merged post: amateur361 πρόσθεσε 10 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Perarg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σας πω παιδιά... Θεωρώ ότι έχει μπλέξει τα μπούτια της η CYTA με τόσο κλειστή πολιτική.
    Σύνδεσα το Dreambox απ' ευθείας με το Pirelli, ρύθμισα και στο Dreambox να παίρνει αυτόματα ip από DHCP και πάλι μου βγάζει "network setup is not ok".

    Δεν έχει μείνει κάτι άλλο να κάνω...
    ΠΙΣΤΕΥΩ να έκανες και επανεκκινήσεις να δει το ένα το άλλο....μετά το SAVE...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος amateur361 : 30-05-11 στις 09:19. Αιτία: auto merged post

  4. #19
    Εγγραφή
    05-03-2004
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Άλλαξα εχτές το speedtouch που είχα από τη netone λόγω συνεχών και αναιτιολόγητων επανεκκινήσεων με το Pirelli της Cyta.
    Όλα δουλεύουν μια χαρά εκτός από τον dreambox. (ip router : 192.168.1.1)

    Αν αφήσω το DHCP τσεκαρισμένο μετά από reboot τα settings είναι τα παρακάτω :

    Ip : 10.0.0.97

    Netmask : 255.0.0.0

    Type : LAN

    Nameserver : 192.168.1.1

    Gateway : 127.0.0.1

    Enable Network

    Port : 80

    Αποτέλεσμα ο δέκτης να μην “βλέπει” internet

    Αν παρακάμψω το DHCP και δώσω τα παρακάτω :

    Ip : 192.168.1.10

    Netmask : 255.255.255.0

    Type : LAN

    Nameserver : 192.168.1.1

    Gateway : 192.168.1.1

    Enable Network

    Port : 80

    Αποτέλεσμα το ίδιο…..

    Δοκίμασα και αυτό που λέει ο φίλος ges αν και μου φάνηκε περίεργο αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα….

    Ο dream λειτουρούσε άψογα μέχρι και εχτές πριν την αλλαγή.....

    Καμιά ιδέα?

  5. #20
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από st3lios Εμφάνιση μηνυμάτων

    Καποια μοντελα Dreambox δεν παιζουν καλα με το auto speed της πορτα σε μερικά μοντεμ. Αν μπορεις αλλαξε την πορτα του μοντεμ σε 100full ή 10full.
    αυτο πως αλλαζει στο 500??

  6. #21
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.033
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Αν και δεν έχω κανένα πρόβλημα με το Pirelli και τα 2 ονειροκουτιά μου, έκανα την εξής δοκιμή.Μπήκα στο Pirelli και άλλαξα το IP Range του DHCP σε αυτό ενός Thomson.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen 1.JPG 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  129,4 KB 
ID: 94377

    Reboot στο ρούτερ και στα Dreambox και όλα OK.Είτε με DHCP είτε με καρφωτές στους Dreambox, πάντα δουλεύουν απροβλημάτιστα.Εννοείται και με το Default IP Range των Pirelli το ίδιο.Μήπως υπάρχει θέμα με το image που χρησιμοποιείτε στα Dreambox σας??

    Εγώ δουλεύω τα OpenPLi.

  7. #22
    Εγγραφή
    05-03-2004
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και δεν έχω κανένα πρόβλημα με το Pirelli και τα 2 ονειροκουτιά μου, έκανα την εξής δοκιμή.Μπήκα στο Pirelli και άλλαξα το IP Range του DHCP σε αυτό ενός Thomson.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen 1.JPG 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  129,4 KB 
ID: 94377

    Reboot στο ρούτερ και στα Dreambox και όλα OK.Είτε με DHCP είτε με καρφωτές στους Dreambox, πάντα δουλεύουν απροβλημάτιστα.Εννοείται και με το Default IP Range των Pirelli το ίδιο.Μήπως υπάρχει θέμα με το image που χρησιμοποιείτε στα Dreambox σας??

    Εγώ δουλεύω τα OpenPLi.
    Καταρχάς ευχαριστώ για το reply, δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.. πραγματικά πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτο.... και έχω στήσει αρκετά σε φίλους.

    τελευταία λύση είναι το flahαρισμα αλλά προσπαθώ να το αποφύγω, εγώ χρησιμοποιώ Nabilo image και κατέληξα σε αυτό γιαί ήταν το ποιο σταθερό με Cccam 2.1.4 + Mgcamd 1.35 acs που χρειάζομαι να τρέχει....

    ........Auto merged post: Chrisad πρόσθεσε 46 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Τελικά το πήρα απόφαση... θα περάσω άλλο image επάνω, οπότε ας μην κάνει κανένας άλλος κίνηση μέχρι να απαντήσω σχετικά με την εξέλιξη.....brb

    ........Auto merged post: Chrisad πρόσθεσε 82 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    απόπειρα πρώτη : image OpenPli-Turko v01 CCCam 2.14 + Mgcamd 1.35a (το ξέθαψα από παλαιότερα πειράματα)

    αποτέλεσμα : είτε με DHCP είτε χωρίς

    ____________________________________________________

    απόπειρα δευτερη: image Gemini 4.60 (GSF Mode)

    αποτέλεσμα : είτε με DHCP είτε χωρίς
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chrisad : 17-12-11 στις 21:35. Αιτία: auto merged post

  8. #23
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.033
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Πολυ παραξενο, τι να πω... Το παραπανω που εκανα το δοκιμασες? Δλδ. να βαλεις στο Pirelli το IP Range του Thomson?

  9. #24
    Εγγραφή
    05-03-2004
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ναι, την έχω αφήσει και έτσι.... έβαλα και το καλώδιο του dream στην tv για να δω μήπως και από εκέι ήταν το πρόβλημα, η TV συνδέθηκε κανονικά και της έδωσε ip το ρούτερ 192.168.10.6. Ξαναβάζω το καλώδιο στον dream και του δείνω 192.168.10.6 (αντί για 192.168.10.11 που του έδεινα μήπως και...αλλά τζίφος.

    Πραγματικά τρελαίνομαι.........

    ........Auto merged post: Chrisad πρόσθεσε 2 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    πoio image έχεις επάνω φίλε; να δοκιμάσω να περάσω ακριβώς το ίδιο. αν και με προβλημάτίζει το γεγονός ότι και στα 3 που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα Αν αφήσω το DHCP τσεκαρισμένο δεινει πάντα την Ip : 10.0.0.97.......
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chrisad : 17-12-11 στις 21:51. Αιτία: auto merged post

  10. #25
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.033
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Εχω το επισημο OpenPLi απο την σελιδα τους.Τα Dreambox μου ειναι ενα DM600PVR και DM800HD se.

  11. #26
    Εγγραφή
    05-03-2004
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω το επισημο OpenPLi απο την σελιδα τους.Τα Dreambox μου ειναι ενα DM600PVR και DM800HD se.
    Προφανώς original και τα 2

    Λοιπόν παρότι δοκίμασα αρκετά images -δεν είναι δυνατή- η λύση με αυτό τον τρόπο, η ασυμβατότητα έχει να κάνει με τον dreambox και το συγκεκριμένο router (πιθανόν και με άλλα....) και πιο συγκεκριμένα με τους πυκνωτές που φοράει ο dream (μπορεί να γίνει αλλαγή αν πιάνουν τα χέρια σας κολητήρι) όμως υπάρχουν 2 ακόμα λύσεις μέχρι να κάνετε εγχείρηση στο μηχάνημα....

    1) αλλαγή router... χαίρω πολύ θα μου πείτε...
    2) ενα switch (η λύση που με έσωσε!!!) με 10-15 € παίρνετε ένα επώνυμο switch και τελειώνει η ιστορία.

    Εγώ είχα ένα cisco παρατημένο, το κούμπωσα ... και επάνω του τον dreambox αμέσως πήρε ip με το dhcp.

    Ευχαριστώ όσους προσπάθησαν να βοηθήσουν, όποιος πάλι θέλει details για την εγχείρηση εδώ είμαστε....

  12. #27
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.033
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Μαλιστα, δεν ειχα καταλαβει οτι μιλαμε για Dreambox απο μπανανια μερια.Οποτε ισως να υπαρχει θεμα με τους κλωνους.Αφου εκανες δουλεια με το switch παλι καλα.

  13. #28
    Εγγραφή
    05-03-2004
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ελλάδα είσαι αδερφέ.... 8/10 dream 500s ειναι κλώνοι και 800hd κλώνο είχα αλλά τον έστειλα...

  14. #29
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Satellite
    Ταχύτητα
    περικοπές...
    ISP
    Mil-SATCom
    Router
    Motorola IRIDIUM
    Παιδιά το pirelli έχει δυνατότητα ενεργοποίησης upnp ή την έχουν κλειδωμένη? Ίσως αν την ενεργοποιήσει κανεις να λυθεί το πρόβλημα....

  15. #30
    Εγγραφή
    05-03-2004
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    είναι ενεργοποιημένη η επιλογή by default.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Dreambox & Vlc
    Από Anelka στο φόρουμ Satellite
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-10, 16:57
  2. Hol & Dreambox ?
    Από gious21 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-08, 22:19
  3. CF & HDD σε Dreambox
    Από stelios4711 στο φόρουμ Satellite
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-08, 00:02
  4. Adsl & Dreambox
    Από basic στο φόρουμ Satellite
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-05, 20:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας