Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 124
  1. #1
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    Μέγα γιαλό
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Καλημέρα ,
    Μεταφέρομαι σε δικό μου σπίτι πλέον και έχω το παρακάτω πρόβλημα με το internet . Το σπίτι είναι σε χωριό και το δίκτυο του ΟΤΕ δεν φτάνει μέχρι εκεί σταματάει περίπου 140 μέτρα σε ευθεία από το τελευταίο σπίτι. Το πρόβλημά μου είναι το παρακάτω για να βάλω internet πρέπει να :


    1) Να μου βάλει ο ΟΤΕ περίπου 4 στύλους με κόστος 120€/στύλο ο οποίος τοποθετείτε ανά 40 μέτρα περίπου και από εκεί και πέρα για την εξωπραγματική ταχύτητα των 2 mbit που πρέπει να πληρώνω 17 € πάγιο ΟΤΕ + 15 € πάγιο internet
    Δλδ. ((4 Χ 120€)+κερατιάτικα τοποθέτησης) + ((17€+15€)Χ 12 μήνες) = 550€ + 384€/χρόνο
    2) Να βάλω μέσω HOL όπου θα τοποθετηθούν λογικά οι στύλοι ξανά μέσω ΟΤΕ (Στην Σύρο που μένω δεν έχει συνεργείο η HOL) και υπολογίζω ίδιο κόστος εγκατάστασης αλλά οικονομικότερο πάγιο της τάξης των 20 € / μήνα
    Δλδ. ((4 Χ 120€)+κερατιάτικα τοποθέτησης) + (20€ Χ 12 μήνες) = 550€ + 240€/χρόνο

    3) Να ζητήσω από κάποιον συγγενή με του οποίου το σπίτι έχω οπτική επαφή να τοποθετήσω στην ταράτσα του κεραία να βλέπει το σπίτι μου με μια κεραία ακόμα και να πληρώνω σε αυτούς το πάγιο internet 15€ / μήνα συν το κόστος που θα έχουν οι κεραίες (αυτό το σενάριο είναι πολύπλοκο γιατί αν γίνει κάτι στο internet θα είναι πίο δύσκολο να μπαίνω σε ξένο σπίτι για να βρώ το πρόβλημα)
    4)Μπορώ να πάρω από το σπίτι της γιαγιάς μου γραμμή αλλά δεν έχει οπτική επαφή υπάρχει ένας λόφος ανάμεσα στα σπίτια και θα πρέπει να μπούν ενδιάμεσοι σταθμοί.
    5) Δορυφορικό internet το οποίο δεν έχω ψάξει ιδιαίτερα.
    Τι προτείνεται εσείς ? Εγώ εχω πελαγώσει και δεν ξέρω τι με συμφέρει να κάνω ή αν έχω κάποια άλλη εναλλακτική λύση!

    Ευχαριστω!
    -

  2. #2
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Νομιζω οτι μεχρι μερικα μετρα δεν θυμαμαι ποσα ακριβως ο ΟΤΕ δεν ζητα χρηματα να εγκαταστησει δικτυο δεν πας στο καταστημα του ΟΤΕ να ρωτησεις?
    Eπιτελους VDSL

  3. #3
    Εγγραφή
    18-11-2008
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    netfaster iad 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 17.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    τηλεφωνο στο νεο σπιτι δεν θες να εχεις?
    αν οχι το σεναριο 3 μοιαζει το πιο εφαρμοσιμο..αν μιλαμε για συγγενεις ,ατομα που εχεις καλες σχεσεις,δεν νομιζω να ειναι θεμα να τους πληρωνεις το extra κοστος ιντερνετ και να τοποθετησεις μια κεραια/κατοπτρακι στιν ταρατσα/μπαλκονι τους..
    το στηνεις μια φορα και δεν νομιζω να χρειαζεται να τους ενοχλησεις ξανα ..

  4. #4
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    Μέγα γιαλό
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alex24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω οτι μεχρι μερικα μετρα δεν θυμαμαι ποσα ακριβως ο ΟΤΕ δεν ζητα χρηματα να εγκαταστησει δικτυο δεν πας στο καταστημα του ΟΤΕ να ρωτησεις?
    Ρώτησα αλλά είναι μεγάλη απόσταση και δεν γίνεται χωρίς στύλους.

    Το καλύτερο θα η΄ταν να πάρω από την γιαγιά μου γραμμή αλλά για να δει το σπίτι θέλει 4 κεραίες. Δλδ δράμα!

    Απλά ρώτησα μήπως έχει κανενας καμία άλλη ιδέα η κανένα άλλο σύστημα!
    -

  5. #5
    Εγγραφή
    25-10-2010
    Μηνύματα
    635
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5494
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    18,7(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σκεφτηκες για ασυρματο ιντερνετ ? ,γιατι απο οτι καταλαβα το ιντερνετ σε απασχολει περισσοτερο απο το τηλεφωνο ,αν βεβαια υπαρχει κεραια με σημα 3G στην περιοχη σου. wind-vodafone-cosmote.

  6. #6
    Εγγραφή
    28-07-2007
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    947
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE ΚΑΜΠΙΝΑ
    Router
    Speedport Εntry+Cisco881
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Μπορεις ανετα να φτιαξεις μια ζευξη και να εχεις απροβληματιστα voip τηλεφωνια με αριθμο σταθερο να σε καλουνε!
    Ακομα, ακομα με τον καταλληλο εξοπλισμο μπορεις να περασεις και την σταθερη τηλεφωνια του ΟΤΕ με την ζευξη σου!
    Για να μην εχεις προβληματα με το ασυρματο κομματι πρεπει να κοιταξεις σε επαγγελματικα μηχανηματα που εγγυουνται σταθεροτητα και ποιοτητα υπηρεσιων!
    Ομως το κοστος για σωστη και πληρως λειτουργικη ζευξη (access point, εξωτερικες κεραιες, καλωδια, γειωσεις, αντικεραυνικα, UPS και στις 2 πλευρες για συνεχη λειτουργια, αλλα και για να μην κλαις τα μηχανηματα σου, ρουτερ με πληρως λειτουργικο QOS, voip adapter η sip phone κ.λ.π.) πλησιαζουν αρκετα το ποσο για εγκατασταση των κολονων απο τον ΟΤΕ!

    Εχω στησει ενα ακριβως ιδιο σεναριο σε ενα χωριο, οπου ενα ζευγαρι γεοπονων μαζι με τους γονεις που ειναι κτηνιατροι εχουν το σπιτι τους και τα γραφεια τους σε ενα χωριο, σε μια θεση οπου η τελευταια κολωνα του ΟΤΕ ειναι πολυ πολυ μακρια!!! ΣΥΝ οτι η οικογενεια αυτη δεν ηθελε στο οικοπεδο τους που ειναι 8 στρεμματα να βαλλουν κολωνες!?!?!?
    Ετσι στηθηκε link με το κεντρικο καφενειο του χωριου, οπου τεθηκε μια γραμμη pstn οτε στο ονομα του γεοπονου! Με την ζευξη οι ενδιαφερομενοι εχουν ιντερνετ στην οικια τους, την pstn γραμμη τους και 2 ακομα τηλεφ.αριθμους voip!(ενα για οικια, ενα οι γεοπονοι, ενα οι κτηνιατροι).
    Ολα εδω και περιπου 2 χρονια δουλευουν αριστα! Ποτε δεν με ενοχλησαν! Την Κυριακη του Πασχα ειχα παει εκει για Πασχα (ημουν καλεσμενους των φιλων), σε ενα ελεγχο που εκανα ηταν ολο κομπλε! Μια αναβαθμιση των access point εκανα μονο και κατι ψιλορυθμισεις στo QOS των Cisco!
    ΙΑΤΡΙΚΗ, ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ, LAN, WLAN, WAN, VOIP, FAST ETHERNET, ΑΣΥΡΜΑΤΕΣ ΖΕΥΞΕΙΣ.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Μια καλή ασυρματική ζεύξη wifi θα σου κοστήσει ανάλογα χρήματα. Αρα ξεχνάμε την περίπτωση 3, θα είχε νόημα εαν η απόσταση ήταν πολύ μεγαλύτερη και το κόστος ανάλογα μεγαλύτερο απο τον ΟΤΕ. Με 500 ευρώ κόστος απο τον ΟΤΕ, ούτε να το συζητάς. Ομοίως ξεχνάμε και την περίπτωση γιαγιάς, μιας και λόγω αποστάσεως και ενδιάμεσου λόφου που απαιτεί αναμετάδοση, το κόστος ασυρματικής ζεύξης θα ήταν το λιγότερο διπλάσιο. Πάνω απο χιλιάρικο σίγουρα. Και με το θέμα της ηλεκτροδότησης της ενδιάμεσης ζεύξης.

    οπότε ουσιαστικά μένουν οι εξής επιλογές:
    1) Βάζεις ΟΤΕ, πληρώνεις τα πρώτα 500 ευρω κερατιάτικα άπαξ και μετά είσαι όπως όλος ο κόσμος (ή πας σε εναλλακτικό για ελαφρά μικρότερο κόστος).
    2) Δορυφορικό
    3) Mobile Internet.

    Απο τις τρείς αυτές δυνατότητες, απο όσο ξέρω το δορυφορικό ούτε φθηνό είναι (το αμφίδρομο), απαιτεί επίσης κάποιο εξοπλισμό, ίσως όχι της τάξεως των 500 ευρώ, αλλά δεν ειναι και 50, αλλά το σημαντικότερο θέμα με αυτό είναι ότι σίγουρα δεν είναι απεριόριστο όπως τις ADSL, και πιο πολύ το θέμα του latency. Το οποίο σημαίνει ότι δεν μπορείς να κάνεις χρήση πρωτόκολλων πραγματικού χρόνου, όπως τηλεφωνία μέσω ιντερνετ, διαδραστικά παιχνίδια κλπ... Θα σου έλεγα να το αποφύγεις μάλλον. Τώρα για το mobile internet. Επιτέλους έχει καλούτσικες τιμές, αλλά πρέπει να ξέρεις ότι υπάρχει όριο (πχ το υποτίθεται απεριόριστο είναι κάπου στα 25 με 30 Gb που περιλαμβάνει το up & down μαζί, έχει καλές ταχύτητες μόνο εαν πιάνεις 3G σήμα καλά, όχι μια - δυο γραμμές, παραπάνω, και επιπλέον η ταχύτητα του επηρεάζεται πολύ απο τον φόρτο στο κελί (κεραία). Εαν δηλαδή είναι πολλοί που κάνουν χρήση τηλεφωνίας (τα κινητά εννοώ), αυτά έχουν προτεραιότητα, και μειώνεται το bandwidth. Δεν ξέρω πλέον πως είναι η κατάσταση πλέον, αλλά πριν μερικά χρόνια, πλην Vodafone που είχε δεσμευμένα κανάλια για 3G/GPRS ώστε να έχεις ένα ελάχιστο για data συνδέσεις, οι άλλοι (cosmote/wind) δεν είχαν δεσμευμένα για data, που σημαίνει ότι σε συνθήκες φόρτου μπορεί και να μην είχες καθόλου σύνδεση (πχ για μερικά λεπτά ή έως πολύ ώρα). Φαινομενικά είχες σύνδεση (μέχρι την τοπική κεραία) αλλά επειδή δεν είχε κανάλια να σε εξυπηρετήσει, η ταχύτητα έτεινε στο 0.

    Οπότε μετά όλα τα παραπάνω, δεν θέλει και πολύ σκέψη ότι για την δική σου περίπττωση, και επειδή το κόστος είναι μόλις 500 ευρώ περίπου, καλύτερα να βάλεις τις κολώνες. Εαν το κόστος για κολώνες ήταν πάνω απο χιλιάρικο, θα σου έλεγα να βάλεις ασυρματικό σε κάποιον γείτονα (περίπτωση 3).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 10-05-11 στις 06:02.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και εγώ πιστεύω ότι η πιο αξιόπιστη λύση είναι να πληρώσεις τα κερατιάτικα και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Την ασύρματη σύνδεση με το συγγενικό σπίτι θα την σκεφτόμουν μόνο εάν επρόκειτο να έχω πιο μεγάλη ταχύτητα (άνω των 2 Mbps), που ο ΟΤΕ δε μπορεί να μου δώσει στη δική μου γραμμή.

    Όσον αφορά το δορυφορικό, δε το προτείνω καθώς δεν υπάρχει αξιοπιστία και το latency είναι αρκετά υψηλότερο όπως ανέφερε ο anon. Ενώ όσον αφορά το mobile internet, πέρα από αστάθεια στις ταχύτητες σε αρκετές περιοχές, τα "απεριόριστα" πακέτα (των 30 GB) τείνουν προς αφάνιση και η Cosmote/Vodafone ήδη τα απέσυραν και πλέον είναι 10 GB με €40/μήνα (και μερικές προσωινές προσφορές).

  9. #9
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490

  10. #10
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρεσαι σε κάτι συγκεκριμένο ή έτσι γενικά ανέφερες το συγκεκριμένο άρθρο της wikipedia;

  11. #11
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Μηνύματα
    674
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    none
    Το κοστος της ασυρματης ζευξης με τα Cisco ποσο ειναι;

  12. #12
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρεσαι σε κάτι συγκεκριμένο ή έτσι γενικά ανέφερες το συγκεκριμένο άρθρο της wikipedia;
    Το έβαλα για να μην γράφω λεπτομέρειες σχετικά με το latency και άλλα.

  13. #13
    Εγγραφή
    19-11-2003
    Περιοχή
    Μέγα γιαλό
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας , τελικά με βλέπω για ΟΤΕ και αναγκαστικά τα κερατιάτικά του. Για την ταχύτητα που μου είπατε είναι 2 σε όλο το χωριό τα κέντρα είναι αρκετά μακριά περίπου 6 χιλιόμετρα και από το ένα και από το άλλο.
    -

  14. #14
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Για ποιο χωριό μιλάμε;

  15. #15
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Συγγνώμη...
    Ζητάει ο ΟΤΕ χρήματα για μια καθόλικη υπηρεσία;
    Ανεξαρτήτως του μετέπειτα κόστους (πάγιο κτλ) είναι υποχρέωσή του να περάσει γραμμή, εφόσον φυσικά το σπίτι είναι νόμιμο.

    <edit>
    Σε παλαιότερο σπίτι μου πάντως που δεν είχε ζεύγη περάσανε κανονικά 2 στήλους και εναέριο χωρίς να ζητήσουν χρήματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 10-05-11 στις 11:14. Αιτία: auto merged post
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέο σπίτι χωρίς ΟΤΕ
    Από ankouts στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-07, 16:40
  2. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-07, 10:00
  3. Πρόβληματα με νεο δικτυο. Δεν εχω internet.
    Από nickolas2005 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-06, 17:29
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-06, 08:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας