Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 43
  1. #1
    Εγγραφή
    10-05-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλημερα σας! Θελω να γνωστοποιησω τις χαλια παροχες της forthnet ωστε να μην την πατησουν και αλλοι καταναλωτες οπως την πατησα και εγω. Πριν 2 χρονια εβαλα ιντερνετ forthnet και απο σταθερο τηλεφωνο ειχα κρατησει τον ΟΤΕ που ειχα πανω απο 15 χρονια. Το ιντερνετ ηταν σχετικα καλο για την περιοχη μου, δεν ειχα ιδιαιτερα προβληματα. Σε γενικες γραμμες με καλυπτε. Μεχρι εδω καλα. Τα χριστουγεννα σκεφτηκα να αλλαξω και την γραμμη του τηλεφωνου απο ΟΤΕ σε forthnet, ωστε να εχω και τηλεφωνο και ιντερνετ forthnet. Υπεγραψα νεο συμβολαιο ωστε να εχω και τα δυο. Εκει αρχισαν τα προβληματα. Μεσα σε εναν μηνα εχω μεινει δυο φορες για περιοδο μιας βδομαδας χωρις τηλεφωνο και χωρις ιντερνετ. Ο λογος ηταν ο ιδιος! Οι τεχνικοι της forthnet μου ειπαν οτι εγινε βραχυκυκλωμα στην γραμμη μου. Η ιδια δικαιολογια και τις δυο φορες! Ενημερωνουν τον ΟΤΕ ωστε να παει τεχνικος του ΟΤΕ να κοιταξει την γραμμη γιατι τεχνικοι της forthnet δεν εχουν αρμοδιοτητα στις γραμμες του ΟΤΕ. Οι τεχνικοι του ΟΤΕ οπως ειναι φυσικο δεν θα τσακιστουν να φτιαξουν τις γραμμες για τις παροχες της forthnet και κανουν 3 και 4 μερες να εμφανιστουν. Αυτο που πραγματικα με εξοργιζει ειναι πως ειναι δυνατον 15 χρονια στον ΟΤΕ ποτε να μη γινει βραχυκυκλωμα και με το που περασα τηλεφωνο και ιντερνετ στην forthnet να γινονται βραχυκυκλωματα μεσα σε ενα μηνα!!!! Ποιος φταιει για τα βραχυκυκλωματα στις γραμμες? Φταιει η forthnet? Σαμποταρει ο ΟΤΕ την forthnet επειδη μας εχασε απο συνδρομητες της? Οι τεχνικοι της forthnet γιατι πουλανε "τρελα", οτι ειναι φυσιολογικο αυτο το πολυ τακτικο βραχυκυκλωμα! Εγω πρωτη φορα το ακουω αυτο το πραμα και με τον ΟΤΕ ποτε δεν ειχα προβλημα. Με δεσμευει το συμβολαιο με την forthnet ενα χρονο, με το που ληγει παω κατευθειαν σε conex, τουλαχιστον εκει στον ΟΤΕ θα με εξυπηρετουν πιο γρηγορα και δεν θα βραχυκυκλωνουν οι γραμμες καθε 3 και λιγο. Ντροπη και Αισχος στην forthnet για τις υπηρεσιες που παρεχει. Τον λογαριασμο ομως θα τον στειλουν κανονικα και θα ζηταν τα χρηματα απο τις υπρεσιες που δεν παρεχουν! Οι τεχνικοι τους πετανε το μπαλακι ευθυνων στους τεχνικους του ΟΤΕ. Θα αφησω απληρωτους τους λογαριασμους μπας και ετσι με προσεξουν γιατι τρεχω και τους πληρωνω 10 μερες πριν ληξουν. ΝΤΡΟΠΗ!!!!!!!!!!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    Χανιά - Χαλέπα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13852/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    Baudtec TW263R4
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 12.0(dB)
    Στα Χανιά είσαι?
    Motherboard :Asus P6T - Deluxe
    Cpu :Intel Core I7 920 2,66
    Ram :Corsair Dominator CM3X2G1600C8D 3*2G
    Psu :Thermaltake W0116 Toughpower 750W
    Vga : Sapphire ATI 4870 1GB
    Case :Thermaltake Vh6000bws Armor+ Window Black
    HDD : 2x Western Digital 640GB WD6400AAKS Caviar SE16 SATA RAID0
    Monitor :LG M2294D-PZ 22'' LCD TV

  3. #3
    Εγγραφή
    10-05-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Οχι, μενω Αθηνα, στο Ιλιον! 7 χιλιομετρα απο την Ομονοια. Φανταζομαι τι θα γινεται σε νησια και βορεια Ελλαδα.............

  4. #4
    Εγγραφή
    15-07-2010
    Μηνύματα
    705
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Βασικά το πρόβλημα σου αναδεικνύει και μια λάθος τακτική του ΟΤΕ. Αν όντως το πρόβλημα είναι στο κόμμάτι που ανήκει στον ΟΤΕ γιατί τα βάζεις με τη forthnet. Μόνος σου λες ότι μπορεί να γίνεται κι από τον ΟΤΕ επειδή σε έχασε από πελάτη αλλά μετά τα ρίχνεις μόνο στη forthnet. Σαν να λέμε "πάμε όλοι στον ΟΤΕ γιατί μόνο εκεί δε θα μας σαμποτάρουν". Δεν είναι έτσι.
    Αν το πρόβλημα είναι στο κέντρο της forthnet τότε δήλωνε βλάβη συνέχεια μέχρι να σου τη φτιάξουν.

    ΥΓ. Καλως ήρθες κιόλας στην παρέα. Μπήκες φουριόζος!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnsruro : 10-05-11 στις 16:29. Αιτία: ορθογραφικά
    Ελπίζω στο μέλλον...

  5. #5
    Εγγραφή
    28-04-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.188
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    Air-Ties RT-111
    Όπως έχουμε ξαναπεί σε σχετικές συζητήσεις ο ΟΤΕ είναι υπεύθυνος για το καλώδιο που έρχεται μέχρι το σπίτι σου. Δε ξέρω σε τι μπορεί να οφείλονται οι βραχυκυκλώσεις, αλλά αν είναι βραχυκυλώσεις νομίζω πως ο πάροχος δεν μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα.

    Είχα κι εγώ ένα πρόβλημα όταν είχα πρωτοαλλάξει από τον ΟΤΕ στη forthnet και από βλακεία που είχαν κάνει (νομίζω ο τεχνικός του ΟΤΕ αλλά δεν έχει σημασία για μένα), το τηλέφωνο μου χτύπαγε από ένα άσχετο νούμερο. Τους πήρα, το έφτιαξαν και δεν είχα ποτέ ξανά πρόβλημα.

    Αν το πρόβλημα είναι στα καλώδια, ούτε τρέλα σου πουλάει κανείς, ούτε σε δουλεύει. Απλά υπάρχει πρόβλημα. Το πόσο γρήγορα μπορούν να το φτιάξουν ναι είναι θέμα και σε αυτό έχει και ευθύνη ο ΟΤΕ.

    Oι τεχνικοι του ΟΤΕ οπως ειναι φυσικο δεν θα τσακιστουν να φτιαξουν τις γραμμες για τις παροχες της forthnet και κανουν 3 και 4 μερες να εμφανιστουν
    Αυτό γιατί είναι λογικό; Έχει υποχρέωση να έρθει αν το πρόβλημα είναι στο πεδίο ευθύνης του. Δε γίνεται να τον αφήνουμε απ' έξω επειδή έχει το πεπόνι και το μαχαίρι.

    Τουλαχιστον εκει στον ΟΤΕ θα με εξυπηρετουν πιο γρηγορα και δεν θα βραχυκυκλωνουν οι γραμμες καθε 3 και λιγο.
    Αυτά μας φάγανε σα χώρα.

    Θα αφησω απληρωτους τους λογαριασμους μπας και ετσι με προσεξουν γιατι τρεχω και τους πληρωνω 10 μερες πριν ληξουν.
    Δε θα σε προσέξουν αν δε πληρώσεις. Το πολύ να σου στείλουν κάνα δικηγόρο για οφειλές. Αν φύγεις θα σε προσέξουν, αλλά αν το πρόβλημα λένε ότι είναι στην καλωδίωση και στην αρμοδιότητα του ΟΤΕ δε μπορούν να κάνουν και πολλά.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-05-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλησπερα, παιδια! Σας ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση και τις απαντησεις σας! Καλως σας βρηκα κιολας μιας και ειμαι κ νεο μελος εδω. Συμφωνω με αυτα που γραψατε, δεν ειναι ομως περιεργο το οτι τοσα χρονια που ημουν στον ΟΤΕ ποτε, μα ποτε δεν βραχυκυκλωσαν οι γραμμες! Ποτε! Με το που μπηκα στην forthnet 2 φορες μεσα σε εναν μηνα βραχυκυκλωσαν και εμεινα χωρις τηλεφωνο και ιντερνετ απο μια βδομαδα την καθε φορα που βραχυκυκλωνε. Πως εξηγητε εσεις το οτι τοσα χρονια ποτε δεν βραχυκυκλωσε και με το που μπηκα fothnet βραχυκυκλωσε 2 φορες? Οι ιδιες γραμμες του ΟΤΕ ηταν και πριν , οι ιδιες και τωρα!

    ........Auto merged post: panos_vas πρόσθεσε 4 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Αυτο δεν ειναι περιεργο? Δεν θα σας εβαζε και εσας σε υποψιες οτι κατι παιζεται? Φταιει η forthnet και εχουν σαν δικαιολογια οτι βραχυκυκλωσαν οι γραμμες? Σαμποταρει ο ΟΤΕ? Υποθεσεις κανω τωρα. Ποτε δεν θα μαθουμε την αληθεια! Μονο του χρονου που θα αλλαξω συνδεση και παω σε ΟΤΕ και ξανα ενφανιζονται τα ιδια προβληματα. Τοτε θα αποδειχτει τι φταιει!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panos_vas : 10-05-11 στις 16:52. Αιτία: auto merged post

  7. #7
    Εγγραφή
    15-07-2010
    Μηνύματα
    705
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Βασικά θα μάθουμε όταν θα σου διορθώσουν τη βλάβη και θα σου πουν τι έφταιγε εν τέλει.
    Ελπίζω στο μέλλον...

  8. #8
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Περιοχή
    Αλιμος
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.112
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Vodafone Power Station
    Μην ξεχνάμε ότι όλα δουλεύουν μέχρι να χαλάσουν. Το ότι τόσα χρόνια δεν είχε βραχυκυκλώσει η γραμμή σου δεν σημαίνει κάτι.
    The foundation of every state is the education of its youth.
    Τα θεμέλια κάθε πολιτείας είναι η εκπαίδευση των νέων της.

  9. #9
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papados Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ξεχνάμε ότι όλα δουλεύουν μέχρι να χαλάσουν. Το ότι τόσα χρόνια δεν είχε βραχυκυκλώσει η γραμμή σου δεν σημαίνει κάτι.
    Το πιο πιθανο ειναι να ειναι τυχαιο.Και να συνεβαινε και στον ΟΤΕ.Απλως θα στο εφτιαχναν πιο γρηγορα στον Οτε.Λογικα η βλαβη θα φτιαχτει και θα εισαι οκ για πολλα χρονια ακομα και με φορθνετ..Αν το τηλ δεν ειναι ζητημα ζωης και θανατου τοτε κανε λιγο υπομονη.Παντου τυχαινουν αυτα..

  10. #10
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υποθεση κανω ισως να του αλλαξανε βροχο διοτι η γραμμη του μεταφερθηκε εξ ολοκληρου απο τον ΟΤΕ στην forthnet και επεσε σε κανενα προβληματικο....
    Eπιτελους VDSL

  11. #11
    Εγγραφή
    10-05-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Περιμενω τον τεχνικο του ΟΤΕ να δω τι θα κανει και τι θα πει. Την προηγουμενη φορα ειχε ερθει ενα τυπακι, σκαλισε τα καλωδια του κουτιου μου, τα εκοψε και τα ξανα συνδεσε και συνηλθε η γραμμη. Για να δουμε τωρα τι θα ξανα κανει......Αλλα κατι μου λεει μεσα στο καλοκαιρι σιγουρα θα ξανα χαλασει και παλι η ιδια δικαιολογια απο τους τεχνικους της forthnet. Εδω θα ειμαστε και θα το ξανα αναφερω! Μπορει οντως τυχαιο να ειναι, αυτο σκεφτηκα και εγω την πρωτη φορα, αλλα τυχαιο και την δευτερη φορα?! Κ η γιαγια μου απο κατω 40 χρονια εχει την γραμμη και ποτε δεν βραχυκυκλωσε! Αυτη ειναι στον ΟΤΕ, μαλιστα εχει ενα τηλεφωνο αρχαιολογικο μουσειο, με τον δισκο που περιστρεφεται να σας δωσω να καταλαβαιτε και ποτε δεν ειχε βραχυκυκλωματα και διακοπες! Κ οντως μου φαινεται οτι πουλανε τρελα οι τεχνικοι της forthnet οταν λενε ειναι φυσιολογικο να γινονται βραχυκυκλωματα τοσο συχνα! Μας δουλευεις ρε φιλε λεω? Ποτε δεν το ξανα ακουσα αυτο εκτος απο αυτον.

  12. #12
    Εγγραφή
    19-06-2004
    Περιοχή
    Ελλαδα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    351
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1020/6500
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson 585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κοίταξέ φαντάσου ότι εγώ ήμουν στην hol για χρόνια,τώρα,και τελικά κατέληξα στην forthnet και τα στατιστικά μου είναι καλύτερά και από πριν.... μην βιάζεσαι δες με την forthnet τι μπορείς να κάνεις.
    Ελπίζω να πάνε όλα κατ'ευχην

  13. #13
    Εγγραφή
    15-07-2010
    Μηνύματα
    705
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Η συσκευή της γιαγιάς σου δεν έχει και πολύ σχέση με τη γραμμή σου. Όπως και να έχει ο τεχνικός της forthnet δε σου είπε και ψέματα. Οι βραχυκυκλώσεις συμβαίνουν. Κάτι έγινε στη μετάβαση της γραμμής σου κι έχει δημιουργηθεί πρόβλημα.
    Ελπίζω στο μέλλον...

  14. #14
    Εγγραφή
    10-05-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Μαλιστα! Πολυ ωραιες οι γνωμες και οι αποψεις! Να πω την αληθεια πιο πολυ εμπιστευομαι εσας παρα τι λενε στην forthnet! Για αυτο το εβγαλα το θεμα και στο ιντερνετ. Το θεμα ειναι τι δουλεια παλι θα κανει ο τεχνικος του ΟΤΕ! Αλλο παλλικαρι και αυτος, βαριοταν την ζωη του. Μου την ειπε κιολας γιατι εφυγα απο τον ΟΤΕ! Πιθανον ο ιδιος θα ξανα ρθει και παλι θα σκαλισει τα καλωδια μου. Αυτο πιστευετε οφειλεται σε αλλαγη γραμμης απο ΟΤΕ σε forthnet? Oτι οσο και να σκαλισει την εγκατασταση μου παντα θα εχω βραχυκυκλωματα?

  15. #15
    Εγγραφή
    18-04-2011
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    To προβλημα σου προφανως οφειλεται στη χρηση αλλου ζευγους απο αυτο που ειχες κατα την προηγουμενη συνδεση. Πολλες φορες γινεται αλλαγη ζευγους οταν παει καποιος απο το "μεγαλο μαγαζι" σε καποιο ιδιωτικο.
    Οπως και να εχει το βραχυκυκλωμα του βροχου ειναι κατι που οφειλεται καθαρα και μονο στο μεριδιο ευθυνης του οτε. Αν σε εριξε σε προβληματικο ζευγαρι αυτο δε μπορει να το γνωριζει κανεις εκτος απο τον ιδιο, και ο παροχος κανει αυτο που μπορει, δηλαδη δηλωνει βλαβη για τη γραμμη σου και περιμενει αποκατασταση. Αν δεν ειναι καλα τα καλωδια ή η τοποθέτησή τους, μπορει να βραχυκυκλωνει και μετα απο μια ωρα απ την επισκευη η γραμμη.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ FORTHNET...
    Από LordOfRings στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:58
  2. Πρόβληματα με το forthnet.gr
    Από Georgevtr στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-09, 19:33
  3. Forthnet, προβλήματα
    Από APsD στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-08, 15:28
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-08, 20:13
  5. Προβλήματα με Forthnet
    Από Stewie στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-07, 00:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας