Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Θέλω να σας διηγηθώ την «προβληματική» εμπειρία μου από την συναναστροφή με το συγκεκριμένο κατάστημα. Μένω Πάτρα, και έχω ελάχιστη εμπειρία αγορών από το Multirama. Τον Ιανουάριο του 2011 αγόρασα από εκεί μια motherboard της Gigabyte την G41M-Combo, την οποία και την χρησιμοποίησα μέχρι το τέλος Αυγούστου όπου και παρουσίασε βλάβη, τα Windows έβγαλαν μπλε οθόνη και το σύστημα δεν ξανά άνοιξε.
    Την αντικατέστησα με άλλη που είχα πρόχειρη, και πήγα τη motherboard στο κατάστημα για service. Το προϊόν το κάλυπτε Service κατασκευαστή, οπότε και εστάλη Αθήνα και κατόπιν στην αντιπροσωπεία της Gigabyte. Μετά από 3 εβδομάδες με πήραν από το κατάστημα τηλέφωνο, και με ενημέρωσαν ότι το προϊόν επεστράφη από την Gigabyte σαν εκτός εγγυήσεως, γιατί είχε στραβωμένα πινάκια πάνω στο Cpu Socket. Ζημιά η οποία προεκλίθη αφού έφυγε από τα χέρια μου η motherboard. Βρέθηκα προ μεγάλης εκπλήξεως, προσπάθησα να βγάλω άκρη με το service του καταστήματος και να μην πολυλογώ εφόσον δεν μπορούσα να αποδείξω ότι δεν έκανα εγώ τη ζημιά δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι παραπάνω. Φυσικά όταν πήγα με τη χαλασμένη μητρική στο κατάστημα, δεν είχα μπει στη λογική να έχω φωτογραφίες και άλλα πειστήρια καθώς δεν πέρασε καν από το μυαλό μου ότι μπορεί να είχε τέτοια εξέλιξη η ιστορία.
    Στα επιχειρήματα μου ήταν ότι πριν σταλεί στην Gigabyte θα τσεκαρίστηκε η μητρική από τεχνικό του καταστήματος (όπως είναι το σύνηθες σε άλλα καταστήματα του είδους) , οπότε λογικά θα με ενημέρωναν αν έβλεπαν κάποια τόσο σοβαρή βλάβη πριν το στείλουν στον αντιπρόσωπο. Η απάντηση του καταστήματος ήταν ότι δεν κοιτάνε καν το προϊόν στο κατάστημα, στέλνεται ανέγγιχτο στον κατασκευαστή.
    Υπόψην η συγκεκριμένη μητρική δεν πωλείται πλέον, μάλλον έχει σταματήσει η παραγωγή της.
    Η Motherboard δεν έχει μεγάλη αξία (κόστισε γύρω στα 55 ευρώ) οπότε η απώλεια είναι μικρή είμαι όμως προβληματισμένος με την εξέλιξη και περνάνε πολλά από το μυαλό μου, όπως το να έγινε εσκεμμένα η βλάβη στα πινάκια για να μην επισκευαστεί το εξάρτημα (είτε στο κατάστημα είτε στην Gigabyte). Ή να έγινε κατά λάθος και το άτομο που την έπραξε να μην ανέλαβε την ευθύνη του. Εγώ σαν πελάτης είμαι ζημιωμένος και δεν μπορώ να βρω το δίκιο μου ( επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση πελατών και μου είπαν ότι το μόνο που μπορεί να γίνει είναι μια έκπτωση 5% στην επόμενη αγορά μητρικής).
    Ζητάω από εσάς να μου πείτε αν μπορώ να κάνω κάτι περεταίρω, και θα ήθελα να ακούσω και εμπειρίες άλλων από αγορές από τη συγκεκριμένη αλυσίδα.
    Συγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος, προσδοκώ τις απόψεις σας.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    εσυ την επέστρεψες μαζί με το προστατευτικό που πάει πάνω στο socket;

  3. #3
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Ναι μαζί με το προστατευτικό, το οποίο απότι βλέπω λείπει αυτή τη στιγμή. Δεν υπάρχει καν μέσα στο κουτί. (Η μητρική μου έχει επιστραφεί και είναι στα χέρια μου ως μη επισκευάσιμη).

  4. #4
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    σερνεται
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    δε ξερω
    Path Level
    Interleaved
    Επεσες σε καρχαριες που προτιμησαν να στα παρουν μια φορα, αντι να σε εχουν ικανοποιημενο για να ξαναψωνισεις. Τιποτα δε μπορεις να κανεις τωρα, εκτος απ το να μη ξαναψωνισεις απο εκει. Και η ζημια ειναι δικη τους, διοτι εσυ εχεις το καρπουζι και το μαχαιρι ταυτοχρονα. Να σου πω εγω μετα ο καθε μουλτιραμα τι θα κανει, θα σε πληρωνει για να αγορασεις. Αιντε πια μπουχτισαμε με τους αεριτζηδες
    less than 20Hz
    -2dB right 0dB left

  5. #5
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Αν δεν δεχοσουν να την παραλαβεις και κατ επεκταση δεν δεχοσουν και την αιτιαση της μη καλυψης της εγγυησης, θα ειχες ισως εναλλακτικες. Τωρα, απο τη στιγμη που πηρες πισω την μητρικη, αποδεχτηκες και το "πορισμα" και το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να μην ξαναπατησεις στο μαγαζι τους.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    4.154
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Από τη στιγμή που το κατάστημα δέχθηκε τη μητρική για να την πάει στον αντιπρόσωπο για έλεγχο/επισκευή δε σημαίνει αυτόματα ότι δεν είχε εμφανή σημάδια 'κακοποίησης' από το χρήστη ασχέτως αν την κοιτάξαν ή όχι;

  7. #7
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις που δώσατε και για την προσοχή σας.
    @Hodad και εμένα αυτό μου φαίνεται σαν το αυτονόητο, ότι όταν έρχεται ένα εξάρτημα στα χέρια του σέρβις, οφείλουν να ρίξουν μια ματιά, να δουν σε τι κατάσταση βρίσκεται. (σε αυτό στηρίχτηκα και στην προσπάθεια μου να δείξω ότι η ζημία δεν ήταν από εμένα). Δεν μπορεί να γίνεται αλλιώς, αν δουν ένα κακοποιημένο προιόν, προφανώς δεν το στέλνουν αμέσως στον αντιπρόσωπο. Σύμφωνα με αυτά που μου είπαν, είναι σαν να μην υφίσταται τμήμα service στα Multirama, όλα τα προιόντα τους έχουν εγγύηση αντιπροσωπείας οπότε θεωρητικά δεν κάνουν κανέναν έλενχο σε τίποτα που έρχεται στα χέρια τους. Κατευθείαν στο ταχυδρομείο, και με κλειστά μάτια. Σαν κάτι να μην μου πάει καλά.
    @aglaisma συμφωνώ απόλυτα. Όπως στρώσεις θα κοιμηθείς.
    @29gk Έχω την υποψία ότι δεν είναι τόσο τελεσίδικα τα πράγματα. Η απολογία τους έγινε προφορικά, δεν υπέγραψα κάτι όταν παρέλαβα τη μητρική, ουσιαστικά απλά πήρα πίσω την απόδειξη αγοράς. Επίσης της παραλλαβής προηγήθηκαν διάλογοι με τεχνικούς και την προισταμένη, όπου ενημερώθηκαν ότι θα επιμείνω και θα επικοινωνήσω ο ίδιος με τα κεντρικά στην Αθήνα, αν φύγω άπραγος από το κατάστημα στην Πάτρα. Φυσικά στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος crustest : 27-10-11 στις 02:45.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    H μητρικη που εχεις στα χερια σου, φαινεται πως εχει οντως βλαβη και ακομα περισσοτερο σημαδια κακοποιησης ? Αναφερεις πως παροτι εστειλες το προστατευτικο αυτο δεν σου επεστραφηκε και προφανως δεν το εχεις στα χερια σου. Αρα, κατα τη γνωμη μου δεν μπορεις να ξαναστειλεις την μητρικη στα κεντρικα παρακαμπτοντας το τοπικο καταστημα αλλα ουτε και απευθειας στην αντιπροσωπεια, μιας και αυτο που θα στειλεις θα ειναι σαφως κακοποιημενο και ελλατωματικο και μαλιστα με δικη σου υπαιτιοτητα !

    Για αυτο και τονισα πως δεν επρεπε να παραλαβεις εξαρχης, καθως το καταστημα θα ισχυριστει βασιμα πως απο την στιγμη που παραλαμβανεις, υπογραφεις κατα ενα τροπο και ενα "ΚΑΛΩΣ", οτι δηλαδη πηρες στα χερια σου οτι ακριβως παρεδωσες αρχικα. Ετσι αντιστρεφονται οι δικες σου υποψιες οτι μπορει η ζημια να εγινε απο καποιον αλλο εκτος απο εσενα, οτι μπορει να αλλαχτηκε με καποιο αλλο κομματι ( η αποδειξη αναφερει αραγε part number ? ) και καλλιστα μπορουν αυτοι πια να σου προσαψουν εσενα κατηγοριες.

    Καταλαβαινω την ενοχληση σου, αλλα φοβαμαι πως δεν υπαρχει διεξοδος αλλη απο το να τους ακυρωσεις για το μελλον, οπως εγραψα.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Έχεις δίκιο 29gk, είσαι σαφής και κατανοητός.
    Δεν θα τους ξαναεπισκευτώ προφανώς για κανένα λόγο και θα πρότεινα και σε εσας να το σκεφτείτε 2 φορές πριν τους δώσετε τα λεφτά σας. Υπάρχουν πολύ ποιο σοβαρά και αξιόπιστα καταστήματα στην αγορά.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-04-2010
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλά, τι σκέφτονταν οι άνθρωποι όταν έκαναν αυτή την "εξυπνάδα"; "χοχο, τι έξυπνοι που είμαστε, γλυτώσαμε 55 ευρώ"; Αν είναι δυνατόν, τόσο "έξυπνοι" είναι;
    Ίσως πάλι κάποιος υπάλληλος έκανε βλακεία και, φοβούμενος απόλυση, έριξε το φταίξιμο στον πελάτη και τα Multirama όντως να μην έχουν ιδέα. Και πάλι, όμως, έπρεπε να δράσουν αλλιώς. Με αυτή τη συμπεριφορά χάνουν έναν πελάτη και τον στέλνουν αλλού.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    @Giorgio sak με βρίσκεις σύμφωνο 100%. Στην καλύτερη των περιπτώσεων, αν είναι βλακεία υπαλλήλου δηλαδή, φέρθηκαν ανόητα σαν εταιρεία. Δεν τους κόστιζε τίποτα να με εξυπηρετήσουν. Με έχασαν από πελάτη, όπως και όλο τον κύκλο γνωστών και φίλων μου.

  12. #12
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Όπως ειπώθηκε αφού την δέχτηκες πίσω δύσκολα τα πράγματα πλέον.

    Ακόμα και εάν δεν είχαν την ίδια έπρεπε να κάνουν αντικατάσταση με άλλη με ίδια ή ανώτερα χαρακτηριστικά και εάν δεν είχαν τέτοια λύση να σου πίστωναν κάποιο ποσό για άλλη αγορα.

    Τώρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να στείλεις ένα e-mail δυσαρέσκειας να το πώ;Που να εξηγείς τί έγινε, μήπως και φιλοτιμηθούν αλλά πού;

    Κατα την παραλαβή έπρεπε να έχουν δει αυτοί εάν είναι τα pin πειραγμένα και να στο επισημάνουν εξαρχής ότι είναι εκτός εγγύησης.Είναι κάτι που βγάζει μάτια και φαίνεται!

    Τελείως ερασιτεχνική αντιμετώπιση και από τα Multirama.Δεν νομίζω ότι υπάρχει πλέον αξιόλογο aftersales support από οποιαδήποτε κατάστημα στην Ελλάδα.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-12-2005
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Μάλλον Z€r0 δεν θα ξανα ασχοληθώ μαζί τους. Ούτε να τους στείλω email έχω όρεξη. Δεν έχει νόημα να χαλάσω πάλι τη διάθεση μου, λίγα είναι τα λεφτά, θα τα δώσω στο Πλαίσιο που έχω εμπειρία και ήταν πάντα άψογοι στο σέρβις (τουλάχιστον στο κατάστημα της Πάτρας). Σε ευχαριστώ πάντως και σένα για τον χρόνο σου.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-10, 09:34
  2. Laptop απο multirama
    Από Insomniac στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-10, 12:21
  3. Tellas και προβληματική εξυπηρέτηση
    Από paspro στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-09, 16:03
  4. Νεο PC απο Multirama
    Από makis44 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-08, 23:09
  5. "Εξυπηρέτηση" από multirama και forthnet
    Από pinkisntwell στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-06, 02:18

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας