Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.302
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Καλησπέρα σε όλους,

    Υπάρχει κανένας μπούσουλας για συστατικές επιστολές, ή έστω κάποιο δείγμα να πάρω μια ιδεα τί γραφει.

    Την χρειάζομαι για αίτηση για μεταπτυχιακό, την οποία επιστολή θα συντάξει παλιός καθηγητής μου, και θέλω να του δώσω ένα μπούσουλα.

    Η επιστολή θα είναι στα ελληνικά.
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 15 χρόνια δρόμος...

  2. #2
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό θα πρέπει να κάνει.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  3. #3
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Ο καθηγητής σου θα ξέρει σίγουρα να γράψει μια συστατική επιστολή, είναι μέρος της δουλειάς του.

  4. #4
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doctor_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο καθηγητής σου θα ξέρει σίγουρα να γράψει μια συστατική επιστολή, είναι μέρος της δουλειάς του.
    το λογικό είναι αυτό όπως και το ότι ο ενδιαφερόμενος δεν πρέπει να έχει ιδέα για το τι γράφει η συστατική επιστολή μέσα, και απλά να λαμβάνει ένα σφραγισμένο φάκελο από εκείνον που την ζητάει, και απλά μετά να την προωθεί εκεί που θέλει, άλλα η λογική στα ελληνικά πανεπιστήμια και τους έλληνες καθηγητές είναι:

    [καθηγητής /mode] γράψε μου ένα κείμενο, στείλτο μου στο μαιλ να το κοιτάξω, να δω αν είναι καλό, και αν είναι να σου πω να διορθώσεις κάτι, μετά θα σου στείλω μαιλ πότε να περάσεις κρατώντας το εκτυπωμένο με όσα αντίγραφα θέλεις να στα υπογράψω, και μετά πήγαινε στην γραματεία να στο σφραγίσουν [καθηγητής /mode off]

  5. #5
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από _theodore_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    το λογικό είναι αυτό όπως και το ότι ο ενδιαφερόμενος δεν πρέπει να έχει ιδέα για το τι γράφει η συστατική επιστολή μέσα, και απλά να λαμβάνει ένα σφραγισμένο φάκελο από εκείνον που την ζητάει, και απλά μετά να την προωθεί εκεί που θέλει, άλλα η λογική στα ελληνικά πανεπιστήμια και τους έλληνες καθηγητές είναι:

    [καθηγητής /mode] γράψε μου ένα κείμενο, στείλτο μου στο μαιλ να το κοιτάξω, να δω αν είναι καλό, και αν είναι να σου πω να διορθώσεις κάτι, μετά θα σου στείλω μαιλ πότε να περάσεις κρατώντας το εκτυπωμένο με όσα αντίγραφα θέλεις να στα υπογράψω, και μετά πήγαινε στην γραματεία να στο σφραγίσουν [καθηγητής /mode off]
    Αυτο που λες δεν ειναι το εντελως 100% τυπικο. Το τυπικο ειναι κατευθειαν ο καθηγητης να την στελνει εκει που ειναι να παει, οχι να την δινει σφραγισμενη στον φοιτητη. Αυτο που λες, αλλωστε, δεν διασφαλιζει την μυστικοτητα της επιστολης, γιατι μπορω παντα να ζητησω μια εξτρα σφραγισμενη επιστολη για αλλο ενα πανεπιστημιο στο οποιο δηθεν θα κανω αιτηση ενω δεν το σκοπευω αληθινα, μονο και μονο για να την ανοιξω και να δω τι εγραψε για μενα ο καθηγητης.

    Ομως η ελληνικη πατεντα στις συστατικες επιστολες ειναι απαραιτητα κακη;; Δεν ειναι θεμιτο να ξερω τι γραφει αυτος που ζητησα να με συστησει;;; Αφου εγω του ζητησα να με συστησει στο ξενο πανεπιστημιο (δεν ηρθε απο μονο του το ξενο πανεπιστημιο να ρωτησει τη γνωμη του ουρανοκατεβατα), δεν δικαιουμαι να μου κανει σωστη συσταση; Αν ειναι να μου κανει κακη συσταση, ειναι θεμιτο να το ξερω ωστε να παω σε αλλον καθηγητη, οχι σε αυτον.

  6. #6
    Το avatar του μέλους mach
    mach Guest
    Οι περισσότεροι καθηγητές βαριούνται να γράφουν.
    Το 98% των Ελλήνων φοιτητών έχει "αυτοσυσταθεί" και απλά πήρε μια βαριεστημένη υπογραφή από τον καθηγητή. Τα αξίζουν τα λεφτά τους οι άνθρωποι, τί λέμε τώρα...

  7. #7
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομως η ελληνικη πατεντα στις συστατικες επιστολες ειναι απαραιτητα κακη;; Δεν ειναι θεμιτο να ξερω τι γραφει αυτος που ζητησα να με συστησει;;; Αφου εγω του ζητησα να με συστησει στο ξενο πανεπιστημιο (δεν ηρθε απο μονο του το ξενο πανεπιστημιο να ρωτησει τη γνωμη του ουρανοκατεβατα), δεν δικαιουμαι να μου κανει σωστη συσταση; Αν ειναι να μου κανει κακη συσταση, ειναι θεμιτο να το ξερω ωστε να παω σε αλλον καθηγητη, οχι σε αυτον.

    Φυσικα και ειναι κακη, κι αυτο γιατι εσυ την ζητας για καλο δικο σου, η συσταση ομως ειναι εργαλειο αξιολογησης και για τον εργοδοτη.

    Στο εξωτερικο δεν ειναι καθολου σπανιο οι συστασεις να ζητουνται (αν οχι με ανεπισημη τηλεφωνικη επικοινωνια) κατ'ευθειαν απο τους παλιους εργοδοτες σου ή το ακαδημαϊκο περιβαλλον οπου φοιτησες ωστε να επαληθευτει και το CV σου, σου λεει δηλαδη ο εργοδοτης "α, δουλεψες/σπουδασες κι εκει ε? πες τους να μας στειλουν ενα ραβασακι με τα κατορθωματα σου".

    Αλλο πραγμα ειναι αυτο, και αλλο πραγμα ειναι η επιστολη που μπορει να σου γραψει ενας καθηγητης σε στυλ "to whom it may concern" οταν αποφοιτεις, τελειωνεις ενα μεταπτυχιακο προγραμμα κ.ο.κ., η οποια συνηθως ειναι κολακευτικη για τις ικανοτητες σου (αλλιως δεν εχει νοημα να στην γραψει) και εκθειαζει τα προσοντα σου, την οποια εχεις δικαιωμα να προσκομισεις οπου θελεις εσυ και της οποιας το περιεχομενο φυσικα ειναι εις γνωση σου.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Εγώ πάντως επειδή πρόσφατα έκανα τις αιτήσεις μου, τα περισσότερα πανεπιστήμια δέχονται σε οποιαδήποτε μορφή τη συστατική σου, σε ένα θυμάμαι χαρακτηριστικά που έλεγε αν στη χώρα σας το σύνηθες είναι να είναι σφραγισμένες, ας σταλούν έτσι. Και όντως μια καθηγήτρια μου αρνήθηκε να μου δώσει ανοιχτή και επέμενε να σταλεί ταχυδρομικά σφραγισμένη (άσχετα αν τελικά χάθηκε και τελικά τους έστειλε email). Πάντως τα περισσότερα πανεπιστήμια είδα ότι προτιμούν να τους σταλεί απευθείας με email για να καταχωρηθούν και πιο γρήγορα. Βέβαια εκεί υπάρχει ο κίνδυνος να το ξεχάσει ο καθηγητής και να τον ψάχνεις. Τέλος, εγώ δεν παρατήρησα τέτοια συμπεριφορά από τέσσερις καθηγητές που μίλησα. Όλοι δέχτηκαν και προσπάθησαν να βοηθήσουν (το πιο πιθανό βέβαια είναι να έχουν ένα template και απλά να αλλάζουν το όνομα του φοιτητή).

  9. #9
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.302
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό θα πρέπει να κάνει.

    Μου φαίνετε μια χαρά... κάπως έτσι θα αυτοσυσταθώ και εγώ! Σε ευχαριστώ...

    Γενικά πάντως στο Ελλάντα οι συστατικές επιστολές, είναι κάτι σαν τα παράβολα, απλά πρέπει να τα έχεις μαζί με την αίτηση. Αυτό βέβαια, πλέον είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση στο χώρο της εκπαίδευσης.
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 15 χρόνια δρόμος...

  10. #10
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Koala_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,

    Υπάρχει κανένας μπούσουλας για συστατικές επιστολές, ή έστω κάποιο δείγμα να πάρω μια ιδεα τί γραφει.

    Την χρειάζομαι για αίτηση για μεταπτυχιακό, την οποία επιστολή θα συντάξει παλιός καθηγητής μου, και θέλω να του δώσω ένα μπούσουλα.

    Η επιστολή θα είναι στα ελληνικά.
    πόσα bitcoins πληρώνεις για αυτό;
    Έχω υπόδειγμα που δουλεύει για το πανεπιστήμιου του Hull και περνάει στο τμήμα computer graphics ΕΙΔΙΚΑ.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  11. #11
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μηπως εχει κανεις κανενα καλο υποδειγμα συστατικης επιστολης, απο εργοδοτη, για δουλεια σε καποια αλλη εταιρια;

    Σχεδον ολα οσα βρισκω στο google, αφορουν φοιτητες που ζητανε συστατικη απο καθηγητες με σκοπο τα μεταπτυχιακα.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λυστε μου μια απορια.
    Οταν καποιος παρει μια συστατικη απο την εργασια που δουλευει, και η οποια δεν απευθυνεται σε σε καποιον συγκεκριμενο εργοδοτη, αλλα ειναι γενικης φυσεως, οτι δηλαδη συστηνουν το εν λογω ατομο για συγκεκριμενες θεσεις/καθηκοντα.
    Σε αυτη την περιπτωση, αν καποιος στο μελλον θελησει να βρει αυτον που εδωσε τη συστατικη επιστολη, δεν ειναι πιθανον να μην βρει κανεναν????
    Εννοω, οτι τα στελεχη των εταιριων, και αυτα που δινουν συστατικες, μετακινουνται συνεχως απο εταιρια σε εταιρια.
    Αν αυτος που εδωσε την συσταση ειναι πλεον στο εξωτερικο, ή εχει συνταξιοδοτηθει κλπ, τοτε απλα ο επομενος εργοδοτης δεν μπορει να τον αναζητησει γι περαιτερω πληροφοριες και τελειωνει εκει το θεμα;
    Θεωρω οτι ρεαλιστικα, αυτο ειναι ενα σοβαρο ενδεχομενο.

Παρόμοια Θέματα

  1. Ευχετήρια επιστολή σε εορτάζουσα.
    Από psaxtiri στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-10, 22:19
  2. Επιστολή διαμαρτυρίας
    Από AGRI0GATOS στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-08, 11:54
  3. Επιστολη Διαμαρτυρίας
    Από kifa στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-07, 03:04
  4. Επιστολή διαμαρτυρίας
    Από mn39 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-05, 13:22
  5. Επιστολή προς Vivodi
    Από fatrer στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-04, 10:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας