Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Είχα την ευτυχία να είμαι πελάτης της Forthnet και να είναι περιπέτεια η σύνδεση με το Internet. Είναι φυσικό όταν αναρωτιέσαι για την ύπαρξη σύνδεσης με το internet μιας και έπεφτε 5-10 φορές τη μέρα αλλά ευτυχώς ο γείτονας το είχε ξεκλείδωτο.
    Επειδη όμως δεν είναι σωστο να κλέβουμε ούτε καν το WiFi, επικοινώνησα ΠΟΛΛΕΣ φορές με τους τεχνικούς της Forthnet που με διαβεβαίωναν οτι ΟΝΤΩΣ εχω πρόβλημα (!!!) και θα το δούνε.
    Μετά από αρκετούς μήνες, μου πρότειναν να στείλουν τεχνικό ο οποίος θα με χρέωνε ΜΟΝΟ σε περίπτωση που φταίω για το ότι πέφτει το internet.
    Ο τεχνικός ήρθε και έβγαλε συμπέρασμα ότι φταίει το φίλτρο το οποίο και θέλει άλλαγμα. Κατόπιν, έκανε αναβάθμιση στο λογισμικό του router (Thomson) και όλα πήγαν ρολόι από τότε. Με τη διαφορά ότι κράτησα το παλιό φίλτρο (που μου είχε πει να αντικαταστίσω άμεσα) και δεν ειδα ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.
    Εύκολα οδηγούμαστε στο συμπέρασμα ότι το πρόβλημα ηταν του router που είχε παλαιότερη έκδοση λογισμικού. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο τεχνικός, φεύγοντας, μας λέει ότι δε γνωρίζει ακριβώς τη χρέωση αλλά δε πρέπει να είναι πάνω απο 30 euro.
    Μετά από λίγες ημέρες έρχεται το μπουγιουρντί της Forthnet με χρέωση 60 ευρώ.
    Φυσικά το πρόβλημα δεν ήταν σε μένα (μιας και δεν εχω ποντίκια να τρώνε τα καλώδια) αλλά στο router που μου έδωσε η Forthnet.
    Τους κάλεσε η κοπέλα μου να παραπονεθεί και αντιμετώπισε την ειρωνική και παγωμένη αντιμετώπιση της τηλεφωνήτριας. (Δεν πρόλαβα να της πω να κρατάει σημειώσεις τα ονόματα όσων μιλάει). Το καλύτερο της ιστορίας είναι ότι της είπανε πως μας είχαν ενημερώσει οτι το ύψος της χρέωσης είναι 60 ευρώ και μάλιστα έχουν το ηχητικό από την τηλεφωνική μας συνομιλία. Πράγμα το οποίο είναι μέγιστο ψέμα διότι ΠΟΤΕ δεν μας είπανε απο πριν οτι η χρεωση είναι 60 ευρώ. Επίσης, ρώτησε πόσο κοστίζει η αναβάθμιση του router και μας είπαν ότι είναι κάτι που ΔΕΝ χρεωνεται.
    Λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω, κάλεσα και γω με τη σειρά μου, όσπου με την 3η προσπάθεια βρήκα καποια ‘υπευθυνη’ όπως ζήτησα, η οποία με δυό λόγια, μου είπε ότι είναι απολύτως φυσιολογικό να με χρεώνει η Forthnet 60 euro για 5’ εργασίας (με το ρολόι 5 λεπτά) επειδή ο τεχνικός είδε βλάβη στο φίλτρο και αφου το είπε ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ και ότι η χρέωση είναι standar την οποία αποδέχομαι λόγω του συμβολαίου που έχω υπογράψει και η χρέωση αναγράφεται στην ιστοσελίδα τους.
    Άρα οποιαδήποτε στιγμή αλλαχτεί η τιμή, είμαι υποχρεωμένος να τη γνωρίζω εκ των προτέρων.
    Φυσικά το ότι ποτέ δε με ενημέρωσαν για τη χρέωση, το ότι ΔΕΝ έφταιγα εγω για το ρουτερ τους, ότι δε πρέπει να πληρώσω ΦΡΑΓΚΟ για αναβάθμιση ρουτερ και το ότι είναι καπως ΥΠΕΡΒΟΛΗ στις μέρες μας να χρεώνεις εργασία προς 12ευρώ/λεπτό δε τους λέει τίποτα και μου λένε ότι έχω υπογράψει και πως έτσι είναι και πως δεν φταίνε αυτοί αλλά ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ και με αυτό να τα βάλω και άλλη φορά να προσέχω τι υπογράφω (είναι ακριβώς τα λόγια της υπεύθυνης). Τέλος μου είπε ότι δε μπορεί να γινει κάτι με αυτή τη χρέωση διότι δεν υπάρχει κάποιος υπεύθυνος (!!!) που να μπορεί να κάνει κάτι γιαυτό.

    Αυτό που ένιωσα, είναι πως η συγκεκριμένη εταιρία μας δουλεύει κανονικά από τη στιγμή που μας λεει για ΗΧΟΓΡΑΦΗΜΕΝΕΣ ΣΥΝΟΜΙΛΙΕΣ που δεν υπαρχουν και μας χρεώνει (βάση συμβολαίου) για εργασίες που οι ίδιοι λένε ότι είναι ΔΩΡΕΑΝ.

    Φυσικά το όνομα της υπεύθυνης είναι διαθέσιμο όποτε ζητηθεί.

  2. #2
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Σου χρέωσαν ραντεβού τεχνικής υποστήριξης.
    http://www.forthnet.gr/templates/faq.aspx?p=255665
    Αν θεωρείς ότι κακώς χρεώθηκες θα πρέπει να τους ρωτήσεις πως να κάνεις έγγραφη αμφισβήτηση της χρέωσης. Αναφέρεται ξεκάθαρα ότι "Στην περίπτωση που διαπιστώνεται δυσλειτουργία στον εξοπλισμό που παρέχεται από τη Forthnet το ραντεβού δε χρεώνεται."
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 11-05-11 στις 21:13.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    Χανιά - Χαλέπα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13852/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    Baudtec TW263R4
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 12.0(dB)
    [QUOTE=Στην περίπτωση που διαπιστώνεται δυσλειτουργία στον εξοπλισμό που παρέχεται από τη Forthnet το ραντεβού δε χρεώνεται.[/QUOTE]
    Το φιλτράκι η forthnet δεν του το δωσε μαζι με το μοντεμ? Εξοπλισμος της forthnet δεν είναι?
    Motherboard :Asus P6T - Deluxe
    Cpu :Intel Core I7 920 2,66
    Ram :Corsair Dominator CM3X2G1600C8D 3*2G
    Psu :Thermaltake W0116 Toughpower 750W
    Vga : Sapphire ATI 4870 1GB
    Case :Thermaltake Vh6000bws Armor+ Window Black
    HDD : 2x Western Digital 640GB WD6400AAKS Caviar SE16 SATA RAID0
    Monitor :LG M2294D-PZ 22'' LCD TV

  4. #4
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρε παιδια ο εξοπλισμος ειναι στην ευθυνη του εκαστοτε πελατη μιας και ειναι δικος του και δεν δινεται με χρησιδανειο οπως σε αλλες εταιριες που εαν χαλασει ειναι υποχρωμενοι να στον αλλαξουν εφ οσον ειναι προβληματικος....Στην forthnet δεν ισχυει κατι τετοιο εφοσον ο εξοπλισμος ειναι δικος σου για παντα πρεπει να φροντισεις την ομαλη λειτουργια του...Και δεν ειναι στις υποχρεωσεις του καθε τεχνικου να κανει την αναβαθμιση στον εξοπλισμο αλλα του πελατη δυσυχως ή ευτυχως που ειναι μερικα απο τα πραγματα που ο καταναλωτης επρεπε να ξερει και να εχει την αναλογη βοηθεια απο την εταιρια το πως να κανει πχ την αναβαθμιση...Δωρεαν επισκεψη ειναι μονο οταν υπαρχει καποιο προβλημα στην γραμμη ,εφοσον αυτο ηταν στην ευθυνη σου το χρεωσαν,επρεπε πριν παρεις τηλ να κανεις καποιον ελεγχο μονος σου για να μην πληρωνεις μετα..
    Eπιτελους VDSL

  5. #5
    Εγγραφή
    20-01-2011
    Μηνύματα
    431
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19500/1024
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Fastpath
    Φίλε μου καλώς χρεώθηκες, αφού ο τεχνικός ήρθε στο σπίτι σου χωρίς λόγο. Εκτός και αν κάποιοι έχουν την απαίτηση να έρχονται οι τεχνικοί σπίτια μας για να μας αναβαθμίζουν το λογισμικό του router...

  6. #6
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    να του το λεγανε απο το τηλ για να μην φερει κανενα τεχνικο. δεν ειναι κατι που ο χρηστης πρεπει να μαντεψει...
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iakoboss7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να του το λεγανε απο το τηλ για να μην φερει κανενα τεχνικο. δεν ειναι κατι που ο χρηστης πρεπει να μαντεψει...
    Σε αυτο εχεις δικιο επρεπε να του πουν για τυχον αναβαθμιση και εαν δεν ηξερε να τον βοηθησουν να την κανειΑλλα φταει και οτι ενα ποσοστο χρηστων δεν ειναι καταληλα ενημερωμενο στο τι να κανουν και πως να ανταπελξεθουν σε τετοιου ειδος προβληματα
    Eπιτελους VDSL

  8. #8
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Καταρχήν για τον εξοπλισμό η ίδια η εταιρία αναφέρει "Στην περίπτωση που διαπιστώνεται δυσλειτουργία στον εξοπλισμό που παρέχεται από τη Forthnet το ραντεβού δε χρεώνεται."
    Εννοεί εντός του χρόνου που υπάρχει εγγύηση; Δεν το ξεκαθαρίζει.

    Πάντως εγώ έχω μπερδευτεί. Πότε δεν χρεώνεται τεχνικός της Forthnet που πάει στον χώρο του πελάτη;
    Έχουμε ξεχάσει ότι σύμφωνα με το RUO ο πάροχος είναι υποχρεωμένος να έχει ελέγξει το χώρο του πελάτη πριν δηλώσει βλάβη βρόχου;
    Παράρτημα 14 3.2.3/2
    Ο Τ.Π. πριν δηλώσει βλάβη στο WCRM οφείλει να έχει ελέγξει α) το χώρο ΦΣ της εν λόγω βλάβης και β) τις εγκαταστάσεις του συνδρομητή για να διασφαλίσουν ότι η βλάβη δεν εντοπίζεται στον συνδρομητή (εκτός ορίων ευθύνης ΟΤΕ). Και στους δύο ελέγχους οφείλει να πραγματοποιεί όλες τις κατάλληλες μετρήσεις και ενέργειες ώστε το δίκτυο ευθύνης του παρόχου να επιτρέπει την παροχή υπηρεσιών στον συνδρομητή.
    OK να χρεώσουν τον πελάτη αν πάνε και βρουν το ρούτερ εκτός πρίζας. Αλλά αν είναι βλάβη στο βρόχο θα χρεώσουν πάλι τον πελάτη αφού η δυσλειτουργία δεν θα οφείλεται στον εξοπλισμό; Έχουν σταματήσει να στέλνουν τεχνικούς στους πελάτες (όπως είναι υποχρεωμένοι να κάνουν σε κάθε περίπτωση πριν δώσουν βλάβη για το βρόχο) και απειλούν συνεχώς με χρεώσεις ώστε να φοβούνται οι πελάτες να ζητάνε τεχνικό;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 12-05-11 στις 09:16.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    Ο router δεν ειναι ιδιοκτησία της Forthnet. Η Forthnet σου τον χάρισε. Είναι δική σου ευθύνη να κάνεις αναβάθμιση λογισμικού, όπως είναι δική σου ευθύνη να κάνεις αναβάθμιση στα windows όποτε βγαίνει αναβάθμιση.
    Σαφώς και πρέπει να σου τον αλλάξουν στα πλαίσια της εγγύησης αλλά μέχρι εκεί. Οτιδήποτε άλλο πολύ σωστά να χρεώνεται.
    Τι να κάνουμε, όταν έχεις ADSL πρέπει να ξέρεις στοιχειωδώς και πως λειτουργεί ο router.
    Δηλαδή αν είχες PC και σου κολούσαν τα windows επειδή δεν είχες κατεβάσει τα updates θα περνούσε ποτέ από το μυαλό σου η σκέψη ότι δεν θα πλήρωνες τον τεχνικό που θα έκανε τη δουλειά για σένα;

  10. #10
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pk33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο router δεν ειναι ιδιοκτησία της Forthnet. Η Forthnet σου τον χάρισε. Είναι δική σου ευθύνη να κάνεις αναβάθμιση λογισμικού, όπως είναι δική σου ευθύνη να κάνεις αναβάθμιση στα windows όποτε βγαίνει αναβάθμιση.
    Σαφώς και πρέπει να σου τον αλλάξουν στα πλαίσια της εγγύησης αλλά μέχρι εκεί. Οτιδήποτε άλλο πολύ σωστά να χρεώνεται.
    Τι να κάνουμε, όταν έχεις ADSL πρέπει να ξέρεις στοιχειωδώς και πως λειτουργεί ο router.
    Δηλαδή αν είχες PC και σου κολούσαν τα windows επειδή δεν είχες κατεβάσει τα updates θα περνούσε ποτέ από το μυαλό σου η σκέψη ότι δεν θα πλήρωνες τον τεχνικό που θα έκανε τη δουλειά για σένα;
    Από την στιγμή που η Forthnet (και οποιαδήποτε άλλη εταιρεία) σε αναγκάζει να μείνεις για τουλάχιστον 12 μήνες συνδρομητής, δεν σου "χαρίζει" τον εξοπλισμό αλλά εισπράττει έμμεσα την αξία του ή μέρος αυτού μέσω του λογαριασμού.
    Το ίδιο κάνουν και οι εταιρείες κινητής, όταν σου δίνουν "δωρεάν" κινητό.

    Απο κει και πέρα, εφόσον η Forthnet σου παρέχει τον εξοπλισμό (και πληρώνεις έμμεσα γι'αυτόν) είναι υποχρεωμένη να διασφαλίσει την καλή λειτουργία του τουλάχιστον για το 12μηνο.
    Όπως λέει ο φίλος, μετά από αναβάθμιση το πρόβλημα λύθηκε.Επομένως ήταν θέμα εξοπλισμού και όχι δική του υπαιτιότητα, όπως πχ πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης.

    Όσο και αν απλοϊκό είναι για κάποιους η αναβάθμιση του router, για κάποιους που δεν γνωρίζουν είναι βουνό. Στην τελική δεν είναι όλοι υποχρεωμένοι να ασχολούνται με την τεχνολογία.
    Η Τεχνική Υποστήριξη της Forthnet, τηλεφωνικά θα έπρεπε να τον έχει ρωτήσει για την version του firmware και να τον καθοδηγήσει να κάνει την αναβάθμιση.
    Εφόσον δεν το έκαναν, δεν μπορούν να χρεώνουν έτσι 60€ τον πελάτη.
    "It is harder to crack a prejudice than an atom." - Albert Einstein

    Irresponsibility: No single raindrop believes it is to blame for the flood...


  11. #11
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο και αν απλοϊκό είναι για κάποιους η αναβάθμιση του router, για κάποιους που δεν γνωρίζουν είναι βουνό. Στην τελική δεν είναι όλοι υποχρεωμένοι να ασχολούνται με την τεχνολογία.
    Η Τεχνική Υποστήριξη της Forthnet, τηλεφωνικά θα έπρεπε να τον έχει ρωτήσει για την version του firmware και να τον καθοδηγήσει να κάνει την αναβάθμιση.
    Εφόσον δεν το έκαναν, δεν μπορούν να χρεώνουν έτσι 60€ τον πελάτη.
    Νομιζω οτι σε αυτο εχεις δικιο επρεπε τουλαχιστον να του πουνε να κοιταξει το firmware του ρουτερ και εαν ειχε παλιο να το βοηθησουνε εστω και τηλεφωνικα να κανει την αναβαθμιση ετσι ωστε να αποκλισουν και το ενδεχομενο το να μην φταιει ο ρουτερ και να συνεχισουν τον ελεγχο αλλου και να μην πληρωσει τα 60...
    Eπιτελους VDSL

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 96
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-08, 12:38
  2. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-07, 19:19
  3. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-07, 21:20
  4. ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΗΣ ΒΤ... ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΟΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙ
    Από Stelios στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-03, 15:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας