Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 29
  1. #1
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Πριν από λίγο παρατήρησα ότι η ταχύτητα συγχρονισμού μείωθηκε από 15 Μbps σε 10-11 Mbps. Παρόλα αυτά το SNR και η εξασθένηση παρέμειναν ως είχαν:
    Downstream Upstream
    att 20 dB 10.5 dB
    snr 7.5 dB 8.5 dB
    tx pwr 19 dB 12.5 dB

    Έχω δοκιμάσει να συγχρονίσω τη γραμμή βγάζοντας τις τηλεφωνικές συσκευές αλλά τίποτα. Δοκίμασα διάφορα προφίλ στο myon αλλά πάλι τίποτα. Καμμία ιδέα πριν τους ενοχλήσω;
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  2. #2
    Εγγραφή
    08-09-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    15332/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    ZXV10 W300
    SNR / Attn
    6.20(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ακριβως ιδιο προβλημα μετα το Πασχα εχω κ εγω Θεσσαλονικη,κεντρο Βαρνας,μονο που σ'εμενα ταχυτητα πεφτει απο 15 mbps σε 8-9(!) mbps καθημερινος μετα το 4.30 μεσιμερι,το σαββατοκιριακο ολη μερα ειμαι με 8 mbps!!! ελεοςςς!!!

    att: down 14db up 6db
    snr: down 6db up 10db

  3. #3
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μήπως μπούκωσε το Α/Κ της περιοχής σου;

    Restart το ρούτερ έκανες;Μήπως έφαγε κανά κόλλημα ο router ή είχαν έργα και έκανε μόνο του restart και συχρόνισε χαμηλά;

    Εαν και μετά από restarts του router έχεις όντως χάσει 4-5 Mbps φυσικά και νομίζω ότι πρέπει να τους ενοχλήσειςΔεν νομίζω να έπαθε κάτι ξαφνικά η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού σου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Z€r0 : 18-05-11 στις 17:08. Αιτία: auto merged post

  4. #4
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Τους ενόχλησα ήδη.

    Από restart και αλλαγές στο προφίλ αλλο τίποτα...

    Κάναμε κάτι δοκιμές (τα γνωστά με τη κεντρική πρίζα, χωρίς φιλτράκια κτλ) και έφτασε στα 11 Mbps. Θα το παρακολουθήσουν τα παιδία στο τεχνικό τμήμα λίγο ακόμα (btw ευγενέστατοι) και ελπίζω να έχω καλά νέα.
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  5. #5
    Εγγραφή
    08-09-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    15332/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    ZXV10 W300
    SNR / Attn
    6.20(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δικια μου γραμμη παρακολουθουν εδω κ 3 εβδομαδες (ευγενεστατοι οντως),αλλαζοντας καθε φορα προφιλ,αλλα αποτελεσμα τζιφος

  6. #6
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβως ιδιο προβλημα μετα το Πασχα εχω κ εγω Θεσσαλονικη,κεντρο Βαρνας,μονο που σ'εμενα ταχυτητα πεφτει απο 15 mbps σε 8-9(!) mbps καθημερινος μετα το 4.30 μεσιμερι,το σαββατοκιριακο ολη μερα ειμαι με 8 mbps!!! ελεοςςς!!!

    att: down 14db up 6db
    snr: down 6db up 10db
    Πολύ περίεργο, όλοι μπαίνουν και καραμπουκάρουν το DSLAM που ανήκεις μετά τις 16:30 και τα Σαββατοκύριακα;Το SNR σου έχει έντονες διακυμάνσεις;Δεν ξέρω αλλά από ότι ακούω η ΟΝ δεν τα πάει καλά στην Θεσσαλονίκη.Μήπως μπορείς από κάποιο γνωστό εκεί κοντά να δεις εάν συμβαίνει και το ίδιο με άλλους πάροχους στην περιοχή σου;Γιατί εάν γίνεται μόνο με την ΟΝ τότε μάλλον καλύτερα να αρχίσεις να ψάχνεσαι για αλλαγή παρόχου εάν δεν σε επιβαρύνει τόσο πολύ οικονομικά!Αλλιώς δεν έχει νόημα!Καλύτερα εάν είναι να μείνεις στην ΟΝ να πάς σε 8άρι για να μην πληρώνεις άδικα τα εώς 24!

    Πάντως εάν αυτό συμβαίνει μόνο με την ΟΝ στην περιοχή σου καλύτερα να κοιτάξεις για άλλο πάροχο κατα την γνώμη μου!

    ........Auto merged post: Z€r0 πρόσθεσε 3 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δικια μου γραμμη παρακολουθουν εδω κ 3 εβδομαδες (ευγενεστατοι οντως),αλλαζοντας καθε φορα προφιλ,αλλα αποτελεσμα τζιφος
    3 εβδομάδες την παρακολουθούν;Στην ενταντική την έχουν;

    Μην τους αφήνετε παρ'όλη την ευγενειά τους να σας δουλεύουν!Πές τους εάν δεν μπορούν να κάνουν κάτι απ'το κέντρο να στείλουν τεχνικό χωρίς να σε χρεώσουν για να διαπιστώσει εάν υπάρχει άλλη βλάβη ή να σου πούν ότι δεν μπορούν να υποστηρίξουν αυτήν την ταχύτητα!Αυτό θα ήταν πραγματικά ευγενικό εκ μέρους τους και όχι να σε έχουν στο περίμενε κατα την γνώμη μου!

    ........Auto merged post: Z€r0 πρόσθεσε 4 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους ενόχλησα ήδη.

    Από restart και αλλαγές στο προφίλ αλλο τίποτα...

    Κάναμε κάτι δοκιμές (τα γνωστά με τη κεντρική πρίζα, χωρίς φιλτράκια κτλ) και έφτασε στα 11 Mbps. Θα το παρακολουθήσουν τα παιδία στο τεχνικό τμήμα λίγο ακόμα (btw ευγενέστατοι) και ελπίζω να έχω καλά νέα.
    Καλά έκανες αλλά μην σε έχουν και εσένα σε παρακολούθηση για κανα μήνα μέχρι να σταματήσεις να τους ενοχλείς!Να ζητήσεις τεχνικό χωρίς χρέωση για να δούν την περίπτωση σου!Δεν ξέρω εάν έχεις κάποιο γνωστό-φίλο για να βεβαιωθείς ότι δεν τρέχει σίγουρα τίποτα στην εσωτερική σου καλωδίωση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Z€r0 : 18-05-11 στις 19:13. Αιτία: auto merged post

  7. #7
    Εγγραφή
    08-09-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    15332/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    ZXV10 W300
    SNR / Attn
    6.20(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    snr και line attenuation παραμενουν σταθερα,το μονο που αλλαζει ειναι η ταχυτιτα,ο φιλος που μενει σε διπλανο σπιτη δεν εχει κανενα προβλημα,σταθερα στο 14 mbps,περασμενη δευτερα με ενιμερωσαν οτι ο τεχνικος πηγε να ελεγκσει την καρτα μου στο DSLAM και δεν διαπιστωσε κανενα προβλημα,δεν ξερο τι να πω,και ελεγα μονο καλα λογια για την ON που απο σεπτεμβριο μεχρι το τελος απριλιου ηταν πιο αξιοπιστη και σταθερη σε σχεση με αλλους 2 παροχους που ειχα πριν,κριμα,πολυ κριμα

  8. #8
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    snr και line attenuation παραμενουν σταθερα,το μονο που αλλαζει ειναι η ταχυτιτα,ο φιλος που μενει σε διπλανο σπιτη δεν εχει κανενα προβλημα,σταθερα στο 14 mbps,περασμενη δευτερα με ενιμερωσαν οτι ο τεχνικος πηγε να ελεγκσει την καρτα μου στο DSLAM και δεν διαπιστωσε κανενα προβλημα,δεν ξερο τι να πω,και ελεγα μονο καλα λογια για την ON που απο σεπτεμβριο μεχρι το τελος απριλιου ηταν πιο αξιοπιστη και σταθερη σε σχεση με αλλους 2 παροχους που ειχα πριν,κριμα,πολυ κριμα
    Παιζει βεβαια απλως καποιος γειτονας να εβαλε dsl και να σου προκαλει πολυ crosstalk...Αν και 5 Mbps ειναι πολυ...Η εταιρεια απο τη στιγμη που προσπαθει να το φτιαξει μια χαρα αξιοπιστη ειναι...Αν δεν εκανε τιποτα τοτε οκ...αν ομως δε φτιαχνει τι να κανεις?Προσωπικα σε πολυ καλη γραμμη περιμενω εδω και ποσες μερες το συνεργειο του Οτε να δει τη γραμμη ου για περιεργο προβλημα και ακομα τιποτα....

  9. #9
    Εγγραφή
    08-09-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    15332/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    ZXV10 W300
    SNR / Attn
    6.20(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    οταν λες crosstalk τι εννοεις? pc ειναι σινδεμενο με καλοδιο ethernet,wi-fi off.

  10. #10
    Εγγραφή
    22-04-2009
    Μηνύματα
    914
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιζει βεβαια απλως καποιος γειτονας να εβαλε dsl και να σου προκαλει πολυ crosstalk....
    Με 10 λέξεις τα είπες όλα. Και μόνο από τις ώρες που εμφανίζεται το πρόβλημα, εύκολα καταλαβαίνει κάποιος ότι ειναι crosstalk κάπου εντός πολυκατοικίας ίσως, και δεν μπορεί να κάνει κάτι η εταιρεία. Ποτέ βέβαια κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος 100%.

  11. #11
    Εγγραφή
    08-09-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    15332/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    ZXV10 W300
    SNR / Attn
    6.20(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    βρε παιδια εξιγιστε κ εμενα τι θα πει crosstalk,και πος μπορω να το διαπιστοσω?

    οπως εγραψα πριν το snr και line attenuation παραμενουν σταθερα και στις 2 περιπτοσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas71 : 18-05-11 στις 20:05.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fanboysgotohell Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 10 λέξεις τα είπες όλα. Και μόνο από τις ώρες που εμφανίζεται το πρόβλημα, εύκολα καταλαβαίνει κάποιος ότι ειναι crosstalk κάπου εντός πολυκατοικίας ίσως, και δεν μπορεί να κάνει κάτι η εταιρεία. Ποτέ βέβαια κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος 100%.
    Και εάν υπάρχει όλες τις ώρες της ημέρας;
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  13. #13
    Εγγραφή
    08-09-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    15332/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    ZXV10 W300
    SNR / Attn
    6.20(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    με το γραφιμα του DMT tool μπορουμε να καταλαβουμε αν υπαρχει crosstalk?

  14. #14
    Εγγραφή
    22-04-2009
    Μηνύματα
    914
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    βρε παιδια εξιγιστε κ εμενα τι θα πει crosstalk,και πος μπορω να το διαπιστοσω?

    οπως εγραψα πριν το snr και line attenuation παραμενουν σταθερα και στις 2 περιπτοσεις.
    Ναι μεν μένουν σταθερά, αλλά κανονικά θα πρέπει να έχεις και κάποιο disconnect, ώστε να συνδέεται σε χαμηλότερη ταχύτητα.

    ........Auto merged post: fanboysgotohell πρόσθεσε 0 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εάν υπάρχει όλες τις ώρες της ημέρας;
    Τότε μάλλον δεν κλείνουν ποτέ τα router τους.

    ........Auto merged post: fanboysgotohell πρόσθεσε 1 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    με το γραφιμα του DMT tool μπορουμε να καταλαβουμε αν υπαρχει crosstalk?
    Με το DMT συνήθως βρίσκουμε τυχόν παρεμβολές που προκαλούν άλλες συσκευές. Μπορείς να το δοκιμάσεις και να δεις. Εάν όμως είναι θέμα crosstalk (παρεμβολή γειτονικού router) τότε δεν θα δεις έντονη διαφορά στο γράφημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fanboysgotohell : 18-05-11 στις 21:22. Αιτία: auto merged post

  15. #15
    Εγγραφή
    08-09-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    15332/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    ZXV10 W300
    SNR / Attn
    6.20(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μενω σε 3 οροφη πολυκατοικια που εχει μονο 8 διαμερισματα,εκτος απο μενα ιντερνετ εχουν αλλοι 2 που το εχουν βαλει αρκετο καιρο πριν,αλλωστε 2 εβδομαδες πριν περασε ο τεχνικος και διαπιστωσε οτι η γραμμη μου ειναι ok. Και πως ειναι δυνατον,διλαδη ο γειτονας ανοιγει το router ακριβος 16.30 και το κλεινει 5 η ωρα το προη καθημερινα? Γερμανος ειναι?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ξαφνική πτώση ταχύτητας συγχρονισμού
    Από trueblue στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-10, 13:05
  2. Πτώση ταχύτητας συγχρονισμού
    Από freak27 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-08, 19:37
  3. Πτώση ταχύτητας συγχρονισμού 2play
    Από CivilNikolas στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-08, 11:37
  4. Πτώση ταχύτητας συγχρονισμού
    Από nanas στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-08, 09:23
  5. ξαφνικη πτωση ταχυτητας συγχρονισμου
    Από nicko nicko στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-08, 20:05

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας