Σελ. 33 από 51 ΠρώτηΠρώτη ... 13232831323334353843 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 481-495 από 765
  1. #481
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από costaorf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα πιο ακριβό; Μα ήδη πληρώνουμε το ακριβότερο Internet. Πρέπει να λέμε τουλάχιστον το σημερινό ή και φθηνότερο καί ένα άλλο ακόμα πιο φθηνό.
    Πληρώνουμε το πιο ακριβό ADSL αν συγκρίνεις τα χωρίς περιορισμούς πακέτα μας με τα με περιορισμούς πακέτα που υπάρχουν στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες.
    Αυτά τα πάμφθηνα προγράμματα που ακούς από Αγγλίες και Γαλλίες έχουν συνήθως περιορισμούς.

  2. #482
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    To πρόβλημα δεν δημιουργείται αν κατεβάζεις 1GB την εβδομάδα με την 768 σου. Ουτε εαν κατεβάσεις 5GB. Οταν όμως θες να κατεβάζεις 200 GB / μήνα, τότε ναι υπάρχει πρόβλημα. Και δυστυχώς έχουμε αρκετούς που έχουν μηχανές που δεν κάνουν τίποτα άλλο απο το να κατεβάζουν συνέχεια. (κάπου αλλού είχα υπολογίσει ότι με τις 384 - τότε - για να κατεβάσεις πχ ένα ισο μιας ταινίας κοστίζει - σε ρεύμα - περισσότερο απο το να την νοικιάσεις!!!). Οταν λοιπόν έχουμε ανα dslam πάνω απο το 10% των θυρών σε αυτή την κατάσταση, μπουκώνει το dslam. Με το διπλασιαμό, μπουκώσανε και τους παρόχους.

    EDIT: Και για να μην αρχίσουμε τα περί υποστήριξης των παρόχων κλπ κλπ. Απλά προσπαθούμε να δούμε τα πράγματα απο την λογική πλευρά. Είναι βέβαιο ότι σύντομα και οι υπόλοιποι πάροχοι, αναγκαστικά, θα προβούν σε ανάλογες ενέργειες. Θα προτιμούσα την δυνατότητα παροχής premium υπηρεσιών, αλλά σκαλωνει στο ΑΤΜ και τι υπηρεσίες δίνει ο ΟΤΕ (προς το παρόν μόνο UBR). Μια άλλη λύση είναι η περίπτωση κάποιου cap, ή έστω κάποιας προτεροποίησης βάζοντας σε low priority τα π2π και το οποίο δεν θα τα κόψει όπως φοβούνται οι περισσότεροι, απλά θα συμπιεστούν κατα ένα 10-20% το πολύ απο ότι τώρα. Η HOL έφαγε μεγάλο πακέτο, γιατί μπήκανε χρήστες με τις συνδέσεις 4Mbps και τρέχανε π2π. Για σκεφτείτε το λίγο. μόνο 200 τέτοιοι μπορούν να φάνε όλο το διεθνές της κύκλωμα. Οσο και να το αναβαθμίσει δεν θα μπορούσε να ικανοποιήσει την ζήτηση. Και όχι μόνο αυτό, αλλά και αυτοί δεν θα παίρνανε την ταχύτητα που νομίζανε, άρα ούτως ή άλλως όσοι πήραν 4Mbps για π2π θα τους είχε χαμένους απο πελάτες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 08-10-06 στις 18:45.

  3. #483
    Εγγραφή
    23-12-2005
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Σε προσφατη επικοινωνία με τη HOL μου το αρνήθηκαν και μου είπαν ότι είναι και παρανομο να γινετε κατι τέτοιο

  4. #484
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Kalamaria
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/128
    ISP
    HOL
    Διαβαζω απο χθες τις διαφορες απαντησεις στο θεμα και,ενω συμφωνω με μερικες,καποιες αλλες μου φαινονται εξωφρενικες.Τι θα πει δλδ οτι η HOL καλα κανει και κοβει το π2π??Ειμαι χρηστης της HOL και ΔΥΣΤΥΧΩΣ θα ειμαι για ενα εξαμηνο ακομα.Το ομολογω πως κατεβαζω αρκετα απο π2π.Περιπου 15 GB το μηνα.Δεν νομιζω οτι αφορα κανεναν εδω μεσα και πολυ περισσοτερο την ιδια τη HOL τι κατεβαζω και γιατι.Η ΗΟL ομως ως provider ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να μου μειωσει τη δυνατοτητα μου στο d/l.Προπληρωσα για ενα ολοκληρο χρονο τη συνδεση μου με την προοπτικη να κανω οτι εγω θελω.Αν η HOL ή οποιαδηποτε HOL δεν μπορει να ανταπεξελθει στις υποχρεωσεις της,θα πρεπει να βρει το τροπο να το κανει,ειτε αναβαθμιζοντας το συστημα της ειτε παιρνοντας τοσους συνδρομητες οσους μπορει να "σηκωσει" με τις παρουσες δυνατοτητες της.Ειναι εξωφρενικο να βαζει περιορισμους στους χρηστες της,ειδικα τη στιγμη που κατι τετοιο δεν αναφερεται πουθενα στο συμβολαιο της.
    Θα ηθελα να παρατηρησω οτι η πτωση στις ταχυτητες π2π εχει επεισελθει αρκετα πριν τις 19/9,τουλαχιστον σε μενα,αλλα δεν πηγαινε με τπτ το μυαλο μου οτι αυτο οφειλοταν σε τετοια απαραδεκτη κινηση απο την πλευρα της HOL.
    Αν καποιος απο τους χρηστες γνωριζει το τροπο κρυπτογραφησης και κατ'επεκατση αποφυγης της μειωσης ταχυτητας στο π2π(με οποιοδηποτε π2π προγραμμα) και εχει διαθεση να μου λυσει καποιες αποριες,ας μου στειλει pm παρακαλω.

  5. #485
    Εγγραφή
    22-02-2005
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Μηνύματα
    493
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    11700/1023 (εκεί γύ
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Draytek Vigor 2710Vn
    Δες εδώ..... http://www.adslgr.com/forum/showpost...&postcount=308

    Προτείνονται λύσεις για μtorrent και eMule


    MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

  6. #486
    Εγγραφή
    04-07-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    372
    Downloads
    119
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    fritz box fon
    SNR / Attn
    16(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    βρε πατε καλα ολοι σας???αυτοι μας κοροιδευουν και εσεις λετε και λετε..αντε να μην πω!!και στελνουμε μηνυματα και μαλωνουμε!!!με το καλο οποιος δεν μπορει αντε γεια οπως και θα κανω.μην το κουραζετε το θεμα.θα δουνε μια μεγαλη κατα την γνωμη μου μειωση πελατων και θα την παθουν αλλα θα ειναι πολυ αργα.γιατι...???γιατι πολυ απλα θα ακουμπαμε αλλου τα λεφτα μας και θα κανουμε την δουλεια μας.απλως βαλτε μυαλο και μην προπληρωνετε γιατι βλεπετε τι γινεται!!και αμα το κανει και ο αλλος?παμε για αλλα!δεν χαθηκαν και οι εταιρειες!!.......................εκτος και αν ειναι κανενας ερωτευμενος με την hol....λεω τωρα....

  7. #487
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Kalamaria
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/128
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nickvog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες εδώ..... http://www.adslgr.com/forum/showpost...&postcount=308

    Προτείνονται λύσεις για μtorrent και eMule
    Ευχαριστω πολυ Nickvog...

  8. #488
    Το avatar του μέλους shaq141a
    shaq141a Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων

    EDIT: Και για να μην αρχίσουμε τα περί υποστήριξης των παρόχων κλπ κλπ. Απλά προσπαθούμε να δούμε τα πράγματα απο την λογική πλευρά. Είναι βέβαιο ότι σύντομα και οι υπόλοιποι πάροχοι, αναγκαστικά, θα προβούν σε ανάλογες ενέργειες. Θα προτιμούσα την δυνατότητα παροχής premium υπηρεσιών, αλλά σκαλωνει στο ΑΤΜ και τι υπηρεσίες δίνει ο ΟΤΕ (προς το παρόν μόνο UBR). Μια άλλη λύση είναι η περίπτωση κάποιου cap, ή έστω κάποιας προτεροποίησης βάζοντας σε low priority τα π2π και το οποίο δεν θα τα κόψει όπως φοβούνται οι περισσότεροι, απλά θα συμπιεστούν κατα ένα 10-20% το πολύ απο ότι τώρα. Η HOL έφαγε μεγάλο πακέτο, γιατί μπήκανε χρήστες με τις συνδέσεις 4Mbps και τρέχανε π2π. Για σκεφτείτε το λίγο. μόνο 200 τέτοιοι μπορούν να φάνε όλο το διεθνές της κύκλωμα. Οσο και να το αναβαθμίσει δεν θα μπορούσε να ικανοποιήσει την ζήτηση. Και όχι μόνο αυτό, αλλά και αυτοί δεν θα παίρνανε την ταχύτητα που νομίζανε, άρα ούτως ή άλλως όσοι πήραν 4Mbps για π2π θα τους είχε χαμένους απο πελάτες.
    Και για πες μου πως θα αναγνωρίζουν τα p2p που έχουν γίνει πια αγνώριστα. Η μόνη βιώσιμη λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι η fair use. Αλλά προταρχηκά οι ISPs να την κάνουν από το δίκτυο του ΟΤΕ.

  9. #489
    Εγγραφή
    16-10-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟ
    Την καλησπέρα μου.

    Ήμουν και είμαι ένας lamer, δηλαδή δεν συμμετέχω ενεργά στα forum που γράφομαι ή γενικότερα στην virtual κοινότητα του internet.
    Είμαι συνδρομητής στην HOL από τότε που άνοιξε (1993?), και μπορώ να πω ότι σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από τις υπηρεσίες της. Ήμουν και είμαι με γραμμή dialup (σ. σ. έχω κατεβάσει εκατοντάδες GB). Είχε υπηρεσίες και έχει υπηρεσίες που άλλοι ISP, απλά δεν έχουν. Αυτό που πότε δεν είχε – και προφανώς δεν έχει ακόμη – καλή επικοινωνιακή πολιτική.
    Στο θέμα μας τώρα. Δηλαδή αν και πόσο είναι σωστή η κίνηση που έκανε (αν την έχει κάνει – γιατί άλλο σοβαρές ενδείξεις, και άλλο αποδείξεις!). Από νομικής και ηθικής πλευράς, είναι λάθος και κατακριτέα. Και αυτό για τον λόγο, που ήδη αναφέρθηκε, δηλαδή, ότι έπρεπε να ενημερώσει τους πελάτες της!
    Από την άλλη πλευρά, το να βάλει μια προτεραιότητα στην κίνηση του δικτύου της, πιστεύω ότι ήταν μια σωστή κίνηση (για πρακτικούς λόγους. Βλ. περιορισμένο bw). Και αυτό για τον λόγο, ότι είναι – φαντάζομαι – για τους περισσότερους από μας, το να λάβουμε ένα mail, να σερφάρουμε, να κάνουμε μια voip κλήση είναι πιο σημαντικό (αν το θέσουμε ιεραρχικά) από το να κατεβάσουμε την τελευταία έκδοση του ubundu (λέω και γω).
    Καθώς όμως σ’ αυτό το thread αναφέρθηκαν και πολλά άλλα, έχω να κάνω γραπτές τις παρακάτω σκέψεις:
    • Οι περισσότεροι και ειδικά οι συντονιστές αυτού του forum, προσπαθούν με σεβασμό και – σχετική – αντικειμενικότητα, να προσεγγίσουν τα θέματα που ανοίγει ο καθένας μας. Παρ’ όλα αυτά, υπάρχουν αρκετοί, που προκαλούν με χαρακτηρισμούς.
    • Η πραγματικότητα των ευρωζωνικών δικτύων, που ζούμε στην Ελλάδα μας, είναι ακριβώς όπως αποτυπώνεται σε όλες τις έρευνες. Είμαστε οι τελευταίοι.
    • Τα θέματα ασφάλειας του διαδικτύου και της ελευθερίας του, θα συζητούνται για πολλά χρόνια ακόμη.
    Οι παραπάνω σκέψεις είναι που με κάνουν να μην θέλω να συμμετέχω πιο ενεργά, στις πολλές ενδιαφέρουσες συζητήσεις του forum.
    Αλλά όλα αυτά, είναι η προσωπική μου προσέγγιση, και σίγουρα θα μπορούσα να γράψω και να αναλύσω τις σκέψεις (απόψεις) μου, αλλά… δυστυχώς, τα forum, είναι κάτι σαν τα καφενεία, όπου όλοι λένε το μακρύ και το κοντό τους, και δεν αλλάζει και τίποτα (υπερβάλω). Sorry.
    ΥΓ. θεωρώ το adslgr, ένα από τα καλύτερα forum. Με έχει βοηθήσει σε αρκετά θέματα, και ευχαριστώ τους συμμετέχοντες, γιατί αν υπήρχαν μόνο lamers, σαν και μένα, δεν θα βελτιωνόταν τίποτα.
    ... και το μεγαλύτερο ταξίδι αρχίζει μ' ένα βήμα.

  10. #490
    Το avatar του μέλους Ainastros
    Ainastros Guest
    Ο συγκεκριμένος μπάρμπας, σας είχε δώσει ποτέ δείγματα γραφής πως τα υπερκέρδη επιτυγχάνονται με επενδύσεις, χρόνο και κόπο; Το μυστικό της επιτυχίας του όλα αυτά τα χρόνια βασίζεται σε ένα και μόνο παράγοντα.....στο ότι ο κόσμος μας είναι γεμάτος θύματα. Πρόβατα να υπάρχουν για άρμεγμα και είναι όλα μια χαρά...μάλιστα έχει τόσο πολύ εξειδικευτεί σ'αυτήν την ποιμαντική τέχνη, που τα θύματα του όχι μόνο δε διαμαρτύρονται αλλά επιζητάνε διακαώς το ευεργετικό του άγγιγμα....βλέπε και ερυθρόλευκη ΠΑΕ....Το ευτύχημα στην συγκεκριμμένη περίπτωση είναι πως οι κάτοχοι adsl μπορούν με μεγάλη ευκολία να απαρνηθούν την πατρική του αγγάλη και να ξενιτευτούν....τα προβλήματα ξεκινάνε αν τυγχάνει, πέρα από κάτοχος adsl της εν λόγο εταιρίας να είσαι και γαύρος.
    ΡΕ μπας και θέλει να φτιάξει έναν isp μόνο για γαύρους...!

  11. #491
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ainastros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο συγκεκριμένος μπάρμπας, σας είχε δώσει ποτέ δείγματα γραφής πως τα υπερκέρδη επιτυγχάνονται με επενδύσεις, χρόνο και κόπο; Το μυστικό της επιτυχίας του όλα αυτά τα χρόνια βασίζεται σε ένα και μόνο παράγοντα.....στο ότι ο κόσμος μας είναι γεμάτος θύματα. Πρόβατα να υπάρχουν για άρμεγμα και είναι όλα μια χαρά...μάλιστα έχει τόσο πολύ εξειδικευτεί σ'αυτήν την ποιμαντική τέχνη, που τα θύματα του όχι μόνο δε διαμαρτύρονται αλλά επιζητάνε διακαώς το ευεργετικό του άγγιγμα....βλέπε και ερυθρόλευκη ΠΑΕ....Το ευτύχημα στην συγκεκριμμένη περίπτωση είναι πως οι κάτοχοι adsl μπορούν με μεγάλη ευκολία να απαρνηθούν την πατρική του αγγάλη και να ξενιτευτούν....τα προβλήματα ξεκινάνε αν τυγχάνει, πέρα από κάτοχος adsl της εν λόγο εταιρίας να είσαι και γαύρος.
    ΡΕ μπας και θέλει να φτιάξει έναν isp μόνο για γαύρους...!
    Σωστοοος!!!
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  12. #492
    Εγγραφή
    21-12-2005
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    ForthNet
    Router
    Jetspeed 520i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια; και πες το κάνεις αυτό, μετά τι; τα newsgroups, το DCC, το FTP , κλπ;

    Αμαν η μανία με το p2p, που εν τέλει έχω να χρησιμοποιήσω εδώ και 3 συναπτά έτη.

    Το πρόβλημα με το p2p δεν ειναι τιποτά άλλο από το οτι ΕΝΟΧΛΕΙ, και δεν ειναι το θέμα του bandwidth αλλά το τι έχει προκαλέσει.

    ΑΥΤΟ ειναι το δύσκολο να γίνει κατανοητό.
    Πες τα μωρέ Arouti!!!!

    Αν το πρόβλημα είναι η χρήση του bandwith, τότε ο περιορισμός δεν θα έπρεπε να αφορά μόνο το P2P. Θα έπαιρνε μπάλα και το FTP και όλα! Κι εγώ έχω εγκαταλήψει το P2P από εξαμήνου, αλλά έχω διαθέσιμους άλλους 10 τρόπους να ξεσκίσω τη γραμμή μου!

    Το P2P πόνεσε και πονάει πολλούς. Αν απείλησαν διακριτικά τη Ρωσία για τη διαδικτυακό της δισκοπωλείο (σχετική είδηση), αν η πολιτική των "εσαεί πνευματικών δικαιωμάτων" της RIAA και των υπολοίπων κατάφερε να γίνει κριτήριο στη διεθνή διπλωματία, σκεφτείτε λίγο πόσο τους καίει το θέμα.

    Σκεφτείτε ότι θα έκαναν τα πάντα να περιορίσουν τα δίκτυα αυτά. Με κάθε επιχείρημα και επιστρατεύοντας κάθε μέσο και κάθε δικαιολογία!

    Αυτό είναι που φοβάμαι εγώ στην κίνηση της HOL. Όχι ότι το κάνει καθ'υπαγόρευση (για όνομα) αλλά ότι ανοίγει ασκούς προς αυτήν την κατεύθυνση.
    Ένας μικρός, ιδιωτικός Σεπτέμβρης περιμένει πότε θα τον αιφνιδιάσουν τα καινούρια κυκλάμινα.

  13. #493
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.623
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είμαι 2,5 χρόνια adsl χρήστης.
    Μετά τον πρώτο χρόνο και αφού έχω κατεβάσει τις άπειρες ταινίες(μερικές δεν έχω δει ποτέ, και ούτε μάλλον θα δω), σταμάτησα τα p2p.
    Σήμερα χρησιμοποιώ το internet για δουλειά, mail, και κανένα p2p
    Το μέλλον προβλέπεται κάπως έτσι:
    1)κάποιοι providers θα γράψουν ότι απαγορεύονται τα p2p δια ροπάλου,
    2)κάποιοι θα θέσουν όριο στα p2p ανα μήνα (π.χ 20GB)- και μόνο στα p2p - και θα θέσουν ορισμένες πόρτες για τον έλεγχο της κίνησης
    3) και κάποιοι άλλοι θα έχουν το στυλ "ανοίξαμε και σας περιμένουμε".

    Με τις υπάρχουσες τιμές, δεν δικαιολογείται να μπει TS από κανέναν provider.
    Αν οι τιμές πέσουν συνολικά στο 10-ευρο, τότε μετά χαράς θα πάω στον provider ......2.


    ΥΓ: μην προσπαθήσετε να με πιάσετε.Τρέχω να καλυφθώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 09-10-06 στις 02:01. Αιτία: Ρε μοντεράτορα! Αναφέρεις ότι κατεβάζεις παράνομο υλικό και μας λες και ποιό;;;;;
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  14. #494
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ianos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες τα μωρέ Arouti!!!!

    Αν το πρόβλημα είναι η χρήση του bandwith, τότε ο περιορισμός δεν θα έπρεπε να αφορά μόνο το P2P. Θα έπαιρνε μπάλα και το FTP και όλα! Κι εγώ έχω εγκαταλήψει το P2P από εξαμήνου, αλλά έχω διαθέσιμους άλλους 10 τρόπους να ξεσκίσω τη γραμμή μου!

    Το P2P πόνεσε και πονάει πολλούς. Αν απείλησαν διακριτικά τη Ρωσία για τη διαδικτυακό της δισκοπωλείο (σχετική είδηση), αν η πολιτική των "εσαεί πνευματικών δικαιωμάτων" της RIAA και των υπολοίπων κατάφερε να γίνει κριτήριο στη διεθνή διπλωματία, σκεφτείτε λίγο πόσο τους καίει το θέμα.

    Σκεφτείτε ότι θα έκαναν τα πάντα να περιορίσουν τα δίκτυα αυτά. Με κάθε επιχείρημα και επιστρατεύοντας κάθε μέσο και κάθε δικαιολογία!

    Αυτό είναι που φοβάμαι εγώ στην κίνηση της HOL. Όχι ότι το κάνει καθ'υπαγόρευση (για όνομα) αλλά ότι ανοίγει ασκούς προς αυτήν την κατεύθυνση.
    Σε αυτό δεν θα βρείς κανένα να διαφωνεί!

  15. #495
    Εγγραφή
    08-08-2006
    Περιοχή
    Μαλακάσα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    245
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΛΑΚΑΣΑ
    Router
    Speedtouch 585(i) v6
    SNR / Attn
    31,5(dB) / 21,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kadronarxis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι 2,5 χρόνια adsl χρήστης.
    Μετά τον πρώτο χρόνο και αφού έχω κατεβάσει τις άπειρες ταινίες(μερικές δεν έχω δει ποτέ, και ούτε μάλλον θα δω), σταμάτησα τα p2p.
    Σήμερα χρησιμοποιώ το internet για δουλειά, mail, και κανένα p2p
    Το μέλλον προβλέπεται κάπως έτσι:
    1)κάποιοι providers θα γράψουν ότι απαγορεύονται τα p2p δια ροπάλου,
    2)κάποιοι θα θέσουν όριο στα p2p ανα μήνα (π.χ 20GB)- και μόνο στα p2p - και θα θέσουν ορισμένες πόρτες για τον έλεγχο της κίνησης
    3) και κάποιοι άλλοι θα έχουν το στυλ "ανοίξαμε και σας περιμένουμε".

    Με τις υπάρχουσες τιμές, δεν δικαιολογείται να μπει TS από κανέναν provider.
    Αν οι τιμές πέσουν συνολικά στο 10-ευρο, τότε μετά χαράς θα πάω στον provider ......2.


    ΥΓ: μην προσπαθήσετε να με πιάσετε.Τρέχω να καλυφθώ.
    Καταρχήν δεν θα σε στείλει κανένας στο πυρ το εξώτερον για τις απόψεις σου. Κι εγώ βγαίνω απο τα ρούχα μου με τις απόψεις που λένε "ο provider έχει πάντα δίκιο και οι πελάτες είναι στυγνοί κλέφτες πνευματικής ιδιοκτησίας". Όμως αν υπήρχε μονόλογος και όχι διάλογος δεν θα έβγαινε κατι. Πάντως αν οι providers βάλουν όρους δεν μπορεί να τους κατηγορήσει κάποιος. Το θέμα είναι να τηρούνται όσα υπογράφουμε, απο εκεί και περα ο καθένας έχει τη δική του πολιτική και είναι σεβαστό. Α και κατι άλλο. Μην κατηγορείτε τους χρήστες που κατεβάζουν τα κέρατά τους. Άλλωστε γι'αυτό υπάρχουν τα γρήγορα δίκτυα. Και στο κάτω κάτω αν εγω πχ είχα όλη μέρα ανοιχτά online τηλεοπτικά κανάλια του internet και εσερνα το δίκτυο, θα έπρεπε κάποιος να με κατηγορήσει; Με κατηγορεί αν έχω όλη μέρα την τηλεόραση σπίτι μου ανοιχτή πχ; Αν τώρα οι providers πιστεύουν ότι τους γονατίζω όπως το καλοκαίρι τα κλιματιστικά γονατίζουν το δίκτυο της ΔΕΗ, τότε να πάρουν θέση και να βάλουν όρους όπως προείπα. Και μην ξεχωρίζετε τους χρήστες του internet σε σοβαρούς (επαγγελματικά email, απλό σερφάρισμα) και παράσιτα (p2p προγράμματα, chat κτλ). Όλοι πληρώνουν το ίδιο για αυτό που τους προσφέρεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 09-10-06 στις 02:01. Αιτία: διόρθωση του quote

Σελ. 33 από 51 ΠρώτηΠρώτη ... 13232831323334353843 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας