Σελ. 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 156
  1. #16
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TYRONAGA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Λέξη κλειδί είναι πλατφόρμα
    Επειδή κάθε μέρα στον τομέα της τεχνολογίας εισάγονται νέες λέξεις (και καλά κάνουν και δίνουν ελληνικές ονομασίες) θα πρέπει κάποιος να μας εξηγήσει αν με την λέξη πλατφόρμα εννοούν τον τρόπο/χώρο που θα μας παρέχουν την δυνατότητα να βλέπουμε την αλληλογραφία μας από όποιο pc ή μέρος του πλανήτη μπαίνουμε και που μέχρι σήμερα την παρείχε το easymail.
    Θα πρέπει μάλλον να βγει μια πιο απλοϊκή ανακοίνωση γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που δεν "σκαλίζουν" τα pc τους και την σχετική παρελκόμενη τεχνολογία όλη την ώρα.
    η ανακοινωση ειναι αρκετα απλη, παραχωρουν τις υπηρεσιες του webmail στην m$

    και εφοσον αλλος "παροχος" θα δειχειριζεται την αλληλογραφια,αν δεν συμφωνεις, παρεχουν την επιλογη να κλεισεις τον λογαριασμο σου!

  2. #17
    Εγγραφή
    17-03-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη/ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    326
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Οσο θέλει η HOL
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7140,
    Τέλεια,καλύτερο δεν γινόταν.
    Να σας πώ.Ξέρω πολλούς ,όπως και εγώ, που έχουμε δώσει το e-mail μας σε εταιρείες δημοσίου,σε δουλειές αλλά και σε φίλους εδώ ή εξωτερικό που επειδή δεν θέλαμε να αλλάξουμε e-mail ,δεν εξετάζαμε το ενδεχόμενο να αλλάξουμε και πάροχο.(Πολλοί δεν έχουν την πολυτέλεια του χρόνου να σκαλίζουν τα pc κάθε λιγο και λιγάκι,να αλλάζουν συνήθειες και αλλα τετοια)

    Αλλά το ερώτημά μας δεν είναι αυτό.Το ερώτημά μας είναι ΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΤΑ mail μου στο OUTLOOK EXPRESS πχ ;;; με την ιδια ονομασία ...δηλαδή paparas@hol.gr

  3. #18
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TYRONAGA Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αλλά το ερώτημά μας δεν είναι αυτό.Το ερώτημά μας είναι ΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΤΑ mail μου στο OUTLOOK EXPRESS πχ ;;; με την ιδια ονομασία ...δηλαδή paparas@hol.gr
    ναι, φυσικα

  4. #19
    Εγγραφή
    27-05-2011
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μπορεί να αλλάξουν το DNS για τους POP/IMAP/SNMP servers της HOL να δείχνουν στο hotmail. Το Hotmail ήδη υποστηρίζει pop access. Με ενοχλεί όμως η ιδέα ότι καταργούν μια υπηρεσία που έχω πληρώσει για να την αντικαταστήσουν με μια άλλη που μπορώ να την έχω και δωρεάν. Ελπίζω μόνο να μη γίνει μόδα με τους ISPs...

    ........Auto merged post: MiGr πρόσθεσε 5 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Να σας πώ.Ξέρω πολλούς ,όπως και εγώ, που έχουμε δώσει το e-mail μας σε εταιρείες δημοσίου,σε δουλειές αλλά και σε φίλους εδώ ή εξωτερικό που επειδή δεν θέλαμε να αλλάξουμε e-mail ,δεν εξετάζαμε το ενδεχόμενο να αλλάξουμε και πάροχο.
    Αν θες να μην αλλάζεις mail και δε σε πειράζει να στέλνεις όλα τα e-mail σου στο εξωτερικό, μπορείς να φτιάξεις κατ' ευθείαν λογαριασμό στο hotmail και να τον διατηρείς ακόμα και αν αλλάξεις provider. Αν δε σ' αρέσει το hotmail, δίνουν και άλλοι δωρεάν pop access.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MiGr : 29-05-11 στις 22:47. Αιτία: auto merged post

  5. #20
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    687
    Downloads
    60
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49999/4997
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ΖΤΕ
    Path Level
    Interleaved
    Δεν νομίζω πως πλήρωσες για την υπηρεσία του e-mail. Στο δίνει το πακέτο στα επιπλέον και όχι στα βασικά. Μπορεί να είναι ψιλά γράμματα, αλλά δεν είναι στο "βασικό" πακέτο γι' αυτούς. Είναι ένα επιπλέον χαρακτηριστικό.

  6. #21
    Εγγραφή
    09-09-2007
    Περιοχή
    N. Ερυθραία
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Microcom 2636
    SNR / Attn
    9-13(dB) / 33.1(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkmaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω πως πλήρωσες για την υπηρεσία του e-mail. Στο δίνει το πακέτο στα επιπλέον και όχι στα βασικά. Μπορεί να είναι ψιλά γράμματα, αλλά δεν είναι στο "βασικό" πακέτο γι' αυτούς. Είναι ένα επιπλέον χαρακτηριστικό.
    Υπάρχουν αρκετοί που πληρώνουν (κάπου 30 ευρώ το χρόνο) για να κρατήσουν παλιές δ/νσεις email ****@hol.gr, και μπορεί για τον Α ή Β λόγο (π.χ. γείτονας που μοιράζεται το WiFi του) να έχουν πρόσβαση στο ίντερνετ από άλλο provider και να έχουν ΜΟΝΟ email από HOL και όχι και ADSL. Θα μου πεις γιατί να πληρώνει ο άλλος για κάτι που το βρίσκει αλλού τσάμπα. Τέλος πάντων, δεν είναι εκεί το θέμα.

    Τα ερωτήματα είναι:

    1) Αλλάζει το ****@hol.gr? ΟΧΙ, ξεκάθαρα (θα ήταν ηλίθιο να σε αναγκάσουν να αλλάξεις τη δ/νση σου - αν είναι έτσι στέλνεις από τώρα ένα email και λες σε όλους ότι πλέον θα είσαι ***@gmail.com ή ο,τιδήποτε άλλο free)

    2) Αλλάζει η πρόσβαση μέσω web interface (easymail) και πλέον θες Windows Live Mail για να δεις το email σου? Προβληματικό σενάριο. Μπορεί να είσαι σε ξένο PC, σε lobby ξενοδοχείου στο εξωτερικό ή οπουδήποτε, και να μην έχεις δικαίωμα να στήσεις Windows Live Mail. Οπότε?... Εκτός κι αν πλέον θα μπορείς να βλέπεις το ****@hol.gr μέσω νέου web interface (όχι easymail) by Microsoft.... Παίζει κάτι τέτοιο?

    3) Αλλάζει η πρόσβαση στο email σου μέσω του αγαπημένου σου π.χ. Mozilla Thunderbird (λέμε τώρα) και POP ή IMAP, και πλέον πρέπει ντε και καλά να στήσεις Windows Live Mail...? Δεν ξέρω, αλλά εγώ τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω έτσι όπως την έχουν γράψει την ανακοίνωση. Οτι πλέον, δε θα μπορώ να βλέπω το HOL email μου από το Thunderbird, μαζί με όλα τα άλλα accounts που βλέπω από εκεί (gmail, yahoo, κλπ) και θα πρέπει ντε και καλα να βάλω Windows Live Mail ή κάποιο συμβατό με αυτό (?)

    Λίγο πίκρα μου ακούγεται αυτό το σενάριο, μόνο τη λέξη "αναβάθμιση" δε μου θυμίζει.... Και αν ισχύει αναρωτιέμαι τι γίνεται σε περίπτωση που θες να δεις το email σου απ' το κινητό?... Δε μπορεί, θα το έχουν σκεφτεί....

    Γενικά POP και IMAP δε θα λέει καθόλου να τα πειράξουν και να μη μπορείς να χρησιμοποιείς το πρόγραμμα της αρεσκείας σου για να βλέπεις το HOL email σου.

    Κάποιος που να είναι 100% σίγουρος τι θέλουν να κάνουν και πως?...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nidosan : 30-05-11 στις 23:57.

  7. #22
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για το (3) συγκεκριμένα τους πήρα τηλέφωνο και ρώτησα. Μου είπαν ότι δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα και δε χρειάζεται καμία αλλαγή στις ρυθμίσεις του Thunderbird.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  8. #23
    Εγγραφή
    23-06-2009
    Περιοχή
    Ν.Σμύρνη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    585
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10728/891
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Netfaster WLAN 3
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    1) Όχι
    2) Αλλάζουν όλα.
    3) Ναι και καταργείται το IMAP.

    Mail clients θα μπορεις να χρησιμοποιείς με τις απαραίτητες ρυθμίσεις. Οπως γίνεται πάντα. Θα ενημερωθούν όλοι και με άλλες ειδοποιήσεις πριν τον Ιούλιο....Υπομονη

  9. #24
    Εγγραφή
    09-09-2007
    Περιοχή
    N. Ερυθραία
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Microcom 2636
    SNR / Attn
    9-13(dB) / 33.1(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pRieStaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Όχι
    2) Αλλάζουν όλα.
    3) Ναι και καταργείται το IMAP.

    Mail clients θα μπορεις να χρησιμοποιείς με τις απαραίτητες ρυθμίσεις. Οπως γίνεται πάντα. Θα ενημερωθούν όλοι και με άλλες ειδοποιήσεις πριν τον Ιούλιο....Υπομονη
    Το "Ναι" στο (3) τι σημαίνει? (ρωτάω επειδή έκανα 2 ερωτήσεις σε 1 πιο πάνω και αναρωτιόμουν αν ντε και καλα πρέπει να στησεις WLM).

    Μπλεγμένη υπόθεση πάντως αν στον ένα λένε ότι δε χρειάζεται καμία αλλαγή στις ρυθμίσεις του Thunderbird και στον άλλο ότι αλλάζουν όλα...

  10. #25
    Εγγραφή
    09-09-2004
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το πραγματικό ερώτημα εδώ, είναι γιατί χρησιμοποιείτε email account του παρόχου;
    Δηλαδή αν φύγετε από τη HOL θα αλλάξετε και email ή θα πληρώνετε αιώνια ενα email στη HOL;

  11. #26
    Εγγραφή
    23-06-2009
    Περιοχή
    Ν.Σμύρνη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    585
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10728/891
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Netfaster WLAN 3
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πραγματικό ερώτημα εδώ, είναι γιατί χρησιμοποιείτε email account του παρόχου;
    Δηλαδή αν φύγετε από τη HOL θα αλλάξετε και email ή θα πληρώνετε αιώνια ενα email στη HOL;
    Ο καθένας με οτι βολεύετε....και οτι γνώσεις έχει.

    PS: Ότι και να πούμε για την ώρα θα είναι ράδιο αρβύλα. Όταν έρθει εκείνη η στιγμή, θα σκάσει ενημέρωση. Για την ώρα............οταν έρχεται μια αναβάθμιση έρχεται με τα καλά του και με τα κακά του. "Αν δεν μπορείς να το αποφύγεις, απόλαυσε το"

  12. #27
    Εγγραφή
    12-10-2007
    Ηλικία
    89
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Netfaster IAD POTS
    SNR / Attn
    11db(dB) / 14db(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TYRONAGA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Λέξη κλειδί είναι πλατφόρμα
    Επειδή κάθε μέρα στον τομέα της τεχνολογίας εισάγονται νέες λέξεις (και καλά κάνουν και δίνουν ελληνικές ονομασίες) θα πρέπει κάποιος να μας εξηγήσει αν με την λέξη πλατφόρμα εννοούν τον τρόπο/χώρο που θα μας παρέχουν την δυνατότητα να βλέπουμε την αλληλογραφία μας από όποιο pc ή μέρος του πλανήτη μπαίνουμε και που μέχρι σήμερα την παρείχε το easymail.
    Θα πρέπει μάλλον να βγει μια πιο απλοϊκή ανακοίνωση γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που δεν "σκαλίζουν" τα pc τους και την σχετική παρελκόμενη τεχνολογία όλη την ώρα.
    Αυτο που δεν αναφερουν ειναι οτι για να στησεις WLMail πρεπει να εχεις ενα hotmail account... μονο τοτε θα μπoρεις να ενεργοποιησεις τον WLMail και να προσθεσεις και τον λογαριασμο αλληλογραφιας που εχεις με την HOL.
    Επειδη εγω εχω επιλεξει τον WLMail ως Client Account κανω ληψη / αποστολη και
    των δυο λογαριασμων μου, δηλ. HOL και Hotmail, μεσα απο εκει με μεγαλη ευκολια
    οπως οταν ειχαμε το Outlook Express η και τωρα το Outlook.
    Το προβλημα ειναι οτι αν εχεις i-pad η e-pad τοτε ειναι πολυ δυσκολο να κατεβασεις
    και να διαβασεις την αλληλογραφια σου μεσα απο το WLMail ενω με το easy Mail της
    HOL κανενα προβλημα.

    ........Auto merged post: altkon πρόσθεσε 12 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως είναι δυνατόν ένα email που σου έστειλε κάποιος να εμφανίζεται μόνο στο
    hol-easymail και όχι σε άλλους client ( πλατφορμα Thunderbird η Windows Live Mail )που παρακαλουθεις τα email σου ;
    Εχεις δικαιο εγινε καποιο μπερδεμα και δεν ελαβα την πρωτη ανακοινωση μεσα απο
    την πλατφορμα WLMail μου τα επομενα τα ελαβα κανονικα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος altkon : 06-06-11 στις 18:59. Αιτία: auto merged post

  13. #28
    Εγγραφή
    23-06-2009
    Περιοχή
    Ν.Σμύρνη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    585
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10728/891
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Netfaster WLAN 3
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    One word: Ρυθμίσεις

    Στο Windows Live Mail αυτή την στιγμή έχω 6 emails της εταιρείας, ένα το hotmail, ένα της σχολής μου και ένα της hol. Και όλα παίζουν χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Γτ ? Γτ έχει σωστές ρυθμίσεις......

    Δεν υπάρχει περιορισμός χρήσης εφαρμογών. Απλά ότι είναι απο την ίδια "μάνα", δουλεύουν πιο εύκολα. Πάντα έτσι ήταν με την Microsoft.

  14. #29
    Εγγραφή
    09-09-2007
    Περιοχή
    N. Ερυθραία
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Microcom 2636
    SNR / Attn
    9-13(dB) / 33.1(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pRieStaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    One word: Ρυθμίσεις

    Στο Windows Live Mail αυτή την στιγμή έχω 6 emails της εταιρείας, ένα το hotmail, ένα της σχολής μου και ένα της hol. Και όλα παίζουν χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Γτ ? Γτ έχει σωστές ρυθμίσεις......

    Δεν υπάρχει περιορισμός χρήσης εφαρμογών. Απλά ότι είναι απο την ίδια "μάνα", δουλεύουν πιο εύκολα. Πάντα έτσι ήταν με την Microsoft.
    Αν είναι έτσι τότε αυτό που λένε στην ανακοίνωσή τους ("Από την ημερομηνία αυτή και μετά, θα διαχειρίζεστε όλη την αλληλογραφία σας (αποστολή, λήψη e-mail κλπ) αποκλειστικά μέσω της πλατφόρμας Windows Live Mail. ") είναι άκυρο και κακώς το λένε.

    Σωστά?

  15. #30
    Εγγραφή
    23-06-2009
    Περιοχή
    Ν.Σμύρνη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    585
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10728/891
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Netfaster WLAN 3
    SNR / Attn
    9(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nidosan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι έτσι τότε αυτό που λένε στην ανακοίνωσή τους ("Από την ημερομηνία αυτή και μετά, θα διαχειρίζεστε όλη την αλληλογραφία σας (αποστολή, λήψη e-mail κλπ) αποκλειστικά μέσω της πλατφόρμας Windows Live Mail. ") είναι άκυρο και κακώς το λένε.

    Σωστά?
    Για την υποδομή και το webmail εννοεί. Το email σου μπορεις να το βλέπεις απο mail clients της Microsoft......Δεν είναι δύσκολο να το καταλάβεις.

    Θα έχει ρυθμίσεις....μην βιάζεστε !

Σελ. 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαχείριση e-mail σχολής μέσω windows live mail
    Από Cutthroat στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-11, 21:25
  2. cyta mail για το windows live mail
    Από math1 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-09, 15:52
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-09, 16:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας