Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 58
  1. #31
    Εγγραφή
    29-10-2010
    Μηνύματα
    292
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγώ σε μηχάνημα με παρόμοιες προδιαγραφές έχω dualboot: Linux Mint Debian Edition (LMDE) και Crunchbang linux (δεν έχει desktop environment μόνο openbox).

    Το 2ο είναι αυτό που χρησιμοποιώ κυρίως και το θεωρώ πολύ ανώτερο του πρώτου αλλά μάλλον δεν κάνει για τελείως αρχάριο. Το 1ο είναι μια χαρά και έχω βρει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί άμεσα και χωρίς προβλήματα από χρήστες windows χωρίς εμπειρία σε linux αλλά αργά ή γρήογρα θα σου εμφανιστεί το πρόβλημα της λίγοστής μνήμης ram. πχ με 3-4 καρτέλες στον firefox αρχίζει να προβληματίζεται...

  2. #32
    Εγγραφή
    15-08-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    pirelli
    Path Level
    Interleaved
    θα προτεινα xubuntu-iσως και πιο ευκολο απο windows!-δε σε μπλεκει με πολλα μενου και ρυθμισεις,ειναι ετοιμο προς χρηση-αρκει να μην ξεχασεις να κλικαρεισ στην εγκτατασταση το κουτακι που λεει για mp3(δεν σου βαζει μονο αυτο αλλα και codecs και flash κ.α) το εχω εδω και ενα μηνα και μπορω να πω οτι ειναι αρκετα σταθερο

  3. #33
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    1.299
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    ΝETFASTER IAD 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Παιδια μια ερωτηση.
    Κατεβασα το xubuntu 11.04 και το "εκαψα" σε bootable cd. Επελεξα να μην το εγκαταστησω αλλα να να μπω να το δω δοκιμαστικα.
    Ομολογω πως εχει ωραιο περιβαλλον και δεν ειναι και βαρυ. Εχω ομως (για αρχη ) δυο ερωτησεις.
    Καταρχας δεν μπορουσα να γυρισω το πληκτρολογιο στα ελληνικα.Πατουσα Shift+Alt οπως κανω στα windows αλλα τιποτα... Αν μπορει καποιος να μου πει τι να κανω γιατι τωρα μπηκα στα windows για να σας γραψω γιατι δεν ηθελα να γραψω greeklish εδω στο φορουμ. Αν μπορει καποιος ας με βοηθησει.
    Και η δευτερη απορια. Πηγα να δω ενα βιντεο στο youtube και ελειπε ο adobe flash player. Με πηγε αυτοματα στο site του flash player αλλα εκει μου βγαζει 4 επιλογες.Ποια απο αυτες να κατεβασω;
    Βασικα πηγα και κατεβασα την πρωτη αλλα δεν ηξερα πως να κανω εγκατασταση. Στα windows κανεις διπλο κλικ και γινεται η εγκατασταση. Αν μπορει καποιος ας πει ποια να επιλεξω και πως κανω εγκατασταση.


  4. #34
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Η εγκατάσταση φροντίζει και για τα 2 θέματα σου αν την κάνεις προσεκτικά. Φρόντισε να διαλέξεις greek extended για keyboard layout και πρόσεξε επίσης την επιλογή install third party software.

    Σκοπός του livecd είναι να σου δώσει μια γεύση της διανομής απλώς, δεν προσφέρεται για εγκατάσταση επιπλέον software και προσωπικές ρυθμίσεις.


  5. #35
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    1.299
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    ΝETFASTER IAD 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από birdflesh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εγκατάσταση φροντίζει και για τα 2 θέματα σου αν την κάνεις προσεκτικά. Φρόντισε να διαλέξεις greek extended για keyboard layout και πρόσεξε επίσης την επιλογή install third party software.

    Σκοπός του livecd είναι να σου δώσει μια γεύση της διανομής απλώς, δεν προσφέρεται για εγκατάσταση επιπλέον software και προσωπικές ρυθμίσεις.
    Να εισαι καλα birdflesh. Aυτο δεν το ηξερα.
    Αρα να ρωτησω κατι αλλο. Οπως ειπα και πιο πριν εχω ηδη τα windows XP εγκτεστημενα. Θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να εγκαταστησω το Χububtu 11.04 χωρις να κανω απεγκατασταση των XP. Θα ηθελα να εχω και τα δυο λειτουργικα μαζι. Γινεται αυτο;
    Και αν γινεται πως θα μπαινω στο λειτουργικο που θελω; Θα μπορω πχ να ειμαι στα ΧP και να κανω αμεσα μεταβαση στο Xubuntu και το αντιστροφο;
    Ή θα πρεπει να επιλεγω ποιο λειτουργικο θελω μοναχα οταν θα ξεκιναει ο υπολογιστης;
    Αν μπορει καποιος ας με βοηθησει γιατι ομολογω πως το Xubuntu μου αρεσει, αλλα θελω παραλληλα να εχω και τα Xp εγκατεστημενα μεχρι να εξοικειωθω.

  6. #36
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoug100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να εισαι καλα birdflesh. Aυτο δεν το ηξερα.
    Αρα να ρωτησω κατι αλλο. Οπως ειπα και πιο πριν εχω ηδη τα windows XP εγκτεστημενα. Θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να εγκαταστησω το Χububtu 11.04 χωρις να κανω απεγκατασταση των XP. Θα ηθελα να εχω και τα δυο λειτουργικα μαζι. Γινεται αυτο;
    Και αν γινεται πως θα μπαινω στο λειτουργικο που θελω; Θα μπορω πχ να ειμαι στα ΧP και να κανω αμεσα μεταβαση στο Xubuntu και το αντιστροφο;
    Ή θα πρεπει να επιλεγω ποιο λειτουργικο θελω μοναχα οταν θα ξεκιναει ο υπολογιστης;
    Αν μπορει καποιος ας με βοηθησει γιατι ομολογω πως το Xubuntu μου αρεσει, αλλα θελω παραλληλα να εχω και τα Xp εγκατεστημενα μεχρι να εξοικειωθω.
    Ναι, μπορείς να τα εγκαταστήσεις παράλληλα, λέγεται dual-boot. Λειτουργικό θα επιλέγεις στην εκκίνηση του PC.

    Επίσης, στο Linux δεν εγκαθιστούμε προγράμματα κατεβάζοντας τα χύμα από ιστοσελίδες ή από CD. Η εγκατάσταση/αφαίρεση/αναβάθμιση όλων των προγραμμάτων γίνεται ενιαία από τον Package Manager της διανομής μας (APT στην περίπτωση του Xubuntu) Εσύ μπορείς να χρησιμοποιείς και κάποιο επίσημο frontend αυτού, όπως το πολύ γνωστό Synaptic.

  7. #37
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    1.299
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    ΝETFASTER IAD 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ifaigios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, μπορείς να τα εγκαταστήσεις παράλληλα, λέγεται dual-boot. Λειτουργικό θα επιλέγεις στην εκκίνηση του PC.

    Επίσης, στο Linux δεν εγκαθιστούμε προγράμματα κατεβάζοντας τα χύμα από ιστοσελίδες ή από CD. Η εγκατάσταση/αφαίρεση/αναβάθμιση όλων των προγραμμάτων γίνεται ενιαία από τον Package Manager της διανομής μας (APT στην περίπτωση του Xubuntu) Εσύ μπορείς να χρησιμοποιείς και κάποιο επίσημο frontend αυτού, όπως το πολύ γνωστό Synaptic.
    Εβαλα το cd με το Xubuntu και μου εβγαλε τις εξης επιλογες.

    Θα επιλεξω Ιnstall inside Windows υποθετω.
    Εχω 2 σκληρους δισκους στον υπολογιστη μου. Ενα 40 GB οπου εκει εχω τα XP και εναν δευτερο δισκο 80GB που ειναι εντελως αδειος. Που να επιλεξω να γινει εγκατασταση του Xubuntu; Που ειναι προτιμοτερο;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails xubuntu start.JPG  


  8. #38
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Μην επιλέξεις Install inside Windows (εγκατάσταση μέσω Wubi). Μπούταρε από το CD και κάνε κανονική, native εγκατάσταση στον 80άρη δίσκο, αφού πρώτα κάνεις το απαραίτητο partitioning.

  9. #39
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    1.299
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    ΝETFASTER IAD 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ifaigios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην επιλέξεις Install inside Windows (εγκατάσταση μέσω Wubi). Μπούταρε από το CD και κάνε κανονική, native εγκατάσταση στον 80άρη δίσκο, αφού πρώτα κάνεις το απαραίτητο partitioning.
    Γιατι να μην το κανω αυτο που ειπα; Τι προβλημα θα υπαρχει σε σχεση με αυτο που μου προτεινεις να κανω;; Πες γιατι δεν ξερω τιποτα απο αυτα φιλε μου. Να μαθαινω κι εγω...
    Απλα διαβασα καπου οτι με τον τροπο του Install inside Windows που ελεγα να δοκιμασω, μπορω μετα να κανω απεγκατασταση του Xubuntu μεσα απο τα Windows σαν να ηταν ενα προγραμμα τους, και για αυτο ελεγα να το κανω.
    Και επισης πες ποσο χωρο να εχει το partition που θα κανω; Ποσο χωρο να δεσμευσω για το Xubuntu ifaigios; Γιατι οπως βλεπεις δεν εχω και πολλη χωρητικοτητα γενικα

  10. #40
    Το avatar του μέλους tolis_01
    tolis_01 Guest
    Δεν προτείνεται μόνιμη εγκατάσταση μέσω windows. Για δοκιμή, καλά είναι, βγαίνει με ένα απλό uninstall μετά.
    Aφού δεν έχεις σκοπό να διαθέσεις και χώρο, 15-20GB πάντα αρκούν για μια εγκατάσταση linux.

  11. #41
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoug100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι να μην το κανω αυτο που ειπα; Τι προβλημα θα υπαρχει σε σχεση με αυτο που μου προτεινεις να κανω;; Πες γιατι δεν ξερω τιποτα απο αυτα φιλε μου. Να μαθαινω κι εγω...
    Απλα διαβασα καπου οτι με τον τροπο του Install inside Windows που ελεγα να δοκιμασω, μπορω μετα να κανω απεγκατασταση του Xubuntu μεσα απο τα Windows σαν να ηταν ενα προγραμμα τους, και για αυτο ελεγα να το κανω.
    Και επισης πες ποσο χωρο να εχει το partition που θα κανω; Ποσο χωρο να δεσμευσω για το Xubuntu ifaigios; Γιατι οπως βλεπεις δεν εχω και πολλη χωρητικοτητα γενικα
    Το Wubi μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει.

    Για το Xubuntu, κάνε ένα "/boot" 100MB, ένα "/" καμιά 25GB, ένα swap 1-2GB, και όλα τα υπόλοιπα δώσ' τα στο "/home" σου.

  12. #42
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    1.299
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    ΝETFASTER IAD 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ifaigios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Wubi μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει.

    Για το Xubuntu, κάνε ένα "/boot" 100MB, ένα "/" καμιά 25GB, ένα swap 1-2GB, και όλα τα υπόλοιπα δώσ' τα στο "/home" σου.
    Aν θελεις εξηγησε μου λιγο τι εννοεις γιατι δεν ειμαι και πολυ ειδικος με τα partition κτλ. Εγω νομισα οτι θα πρεπει να κανω ενα partition πχ καποιων Χ GB και κατα την εγκατασταση θα διαλεγα το συγκεκριμενο partition... Αυτα που μου γραφεις δεν τα καταλαβα δυστυχως... Δεν ειμαι και πολυ καλος σε αυτα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zoug100 : 08-06-11 στις 20:18.

  13. #43
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved

  14. #44
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ifaigios Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... κάνε ένα "/boot" 100MB...
    Γιατί ξεχωριστό /boot; Ειδικά με 100mb σε ubuntu θα γεμίσει σε 4-5 kernel upgrades, θα σπάσει το dpkg και μετά η μόνη λύση θα είναι διαγραφή με το χέρι.


  15. #45
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    1.299
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    ΝETFASTER IAD 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Eγκατεστησα τελικα το Χubuntu με την μεθοδο του ποστ37.Το εγκατεστησα στον αδειο σκληρο των 80 GB χωρις partition.
    Αν μπορειτε πειτε μου πως αλλαζω την γλωσσα απο αγγλικα σε ελληνικα και το αντιστροφο.
    Τωρα το κανω χειρονακτικα πηγαινοντας Settings-Settings Manager-Keyboard-Layout και εκει παω και μαρκαρω αναλογα ποια γλωσσα θελω μεταξυ USA-Greek extended.
    Αν μπορει καποιος ας μπορει να μου πει που στην ευχη παω και βαζω να παταω shift+alt για να αλλαζω γλωσσα στο πληκτρολογιο γιατι εχω πελαγωσει...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zoug100 : 08-06-11 στις 23:53.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αρχαριος στο forum
    Από Antonidas στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-09, 15:29
  2. αρχαριος στο Linux (μαλλον ασχετος)
    Από george122 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-08, 12:51
  3. Αρχάριος στο linux
    Από prs1988 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-08, 15:06
  4. Αρχαριος, βοήθεια για εκατασταση linux
    Από dmal στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-08, 15:16
  5. Αρχάριος και Linux
    Από Whiteyez στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 179
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-06, 14:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας