Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 65
  1. #1
    Εγγραφή
    17-02-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Καποιες ερωτησεις που ποτε δεν εγραψα..
    Φρεσκος στο DSL,κλεινω μολις μια 1.5 βδομαδα κατεβαζω σαν τρελος!Σαν μουρλος..1.5 βδομαδα χωρις ζωη εκτος απο τα σαββατοκυριακα..
    Και εχω μερικες ερωτησεις-

    1.Ποσο αφηνεται το pc σας ανοιχτο?Εγω 5 μερες τη βδομαδα χωρις κλεισιμο αντε καμοια επανεκκινηση απενεργοποιηση ποτε!Με αυτη τη χρηση τι θα πρεπει να προσεχω απο hardware?Ηδη εβαλα καιανουργια ανεμιστηρακια παντου,ρυθμιστη τασεως και 420 watt levicom PSU..το βραδυ κλεινω την οθονη..Ποσο θα αντεξει το pc?

    2.Ποσσοι ωρα αφιερωνεται στο δυαδικτιο?

    3.Tα DVD-R δισκακια ποσο αντοχη ζωης εχουν?Σκεφτομαι να αγορασω συντομα DVD-R μιας και το plextorακι CD recorder δεν τα βγαζει περα με το dsl πια..

  2. #2
    Εγγραφή
    21-01-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Ελλάς
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    482
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
    Router
    TP-LINK TD-W8960N
    SNR / Attn
    13.6(dB) / 41(dB)
    Από 9 Αυγούστου είμαι always on... Με καλή ψύξη και ένα UPS line interactive πιστεύω ότι είσαι κομπλέ. Επίσης μια, δυο φορές το δίμηνο φρόντιζε να το ανοίγεις και να του ρίχνεις κανένα φύσημα, να φεύγουν οι πολλές σκόνες.

    ΥΓ Καλύτερα always on, παρά άνοιξε-κλείσε. Με σταθερές θερμοκρασίες σε CPU και σκληρούς δίσκους πιο πολύ θα αντέξει το μαραφέτι. Αυτά...
    Kostas - Hellas
    My U2 blog :
    http://u2hellas.blogspot.com/

  3. #3
    Εγγραφή
    17-02-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Με σταθεροπιητη τασεως δεν ειμαι ενταξει?Εκτος απο την περιορισμενη εξασφαλιση ρευματος τι περσσοτερο παρεχει?
    Σε σκληρους δισκους δηλαδη προτεινεις να βαλω ψυκτρες στους HDDs η απλα να διαμορφωσω τα ανεμιστηρακια μεσα ωστε να αεριζεται καλυτερα το εσωτερικο?

    Εχω 2 ανεμιστηρακια να βγαζουν αερα πισω,ενα Titan CPU ανεμιστηρα με διακοπτακι επιλογης RPM,συντονισμενο στα 3600 RPMΣ..και τα 2 ανεμιστηρια του PSU που βρισκονται μεσα στο ιδιο το PSU..

  4. #4
    Εγγραφή
    21-01-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Ελλάς
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    482
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
    Router
    TP-LINK TD-W8960N
    SNR / Attn
    13.6(dB) / 41(dB)
    Πιστεύω ότι για καλύτερη κυκλοφορία του αέρα στο κουτί πρέπει να βάλεις και μπροστά ανεμιστηράκι(α) που να βάζει αέρα. Δε νομίζω ότι θα αντιμετωπίσεις προβλήματα. Και ο σταθεροποιητής μια χαρά είναι απλώς το UPS σε περίπτωση διακοπής ρεύματος (και απουσίας δικής σου από το χώρο που είναι το PC) θα κάνει τερματισμό μόνο του (με την προϋπόθεση βέβαια ότι συνδέεται με το PC) χωρίς να έχεις κίνδυνο να χάσεις αρχεία που π.χ. κατεβαίνουν εκείνη τη στιγμή και είναι ημιτελή. Έχω ένα MGE ellipse premium 500 με USB σύνδεση με το PC. (150 ευρώ περίπου) 'Εχει αυτονομία γύρω στα 10 λεπτά και με έχει σώσει ουκ ολίγες φορές. Πιστεύω ότι τα UPS και οι μνήμες είναι από τα λίγα hardware που πραγματικά αξίζουν τα λεφτά τους.
    Kostas - Hellas
    My U2 blog :
    http://u2hellas.blogspot.com/

  5. #5
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.624
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    NOVA
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Nokia κάτι
    Path Level
    Fastpath
    Βάλε 5,6 ανεμιστηράκια και το pc μετά βάλτο στο μπαλκόνι, διότι μέσα στο σπίτι θα είναι αδύνατον να κάτσεις.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-02-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Συντομα θα παρω και εγω UPS,την εχω πατησει παλια οταν κατεβαζα ενα τερας των 600+ ΜΒ με 56κ~συνδεση..Το resume στο DC++ δεν δουλευε!
    Ο πυργος που εχω δεν εχει θεση ανεμιστηρα μπροστα,αλλα παιρνω καλες θερμοκρασιες τωρα,το καλοκαιρι την βλεπω να κανω καμοια πατεντα πανω του

  7. #7
    Εγγραφή
    21-01-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Ελλάς
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    482
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
    Router
    TP-LINK TD-W8960N
    SNR / Attn
    13.6(dB) / 41(dB)
    Αυτό που λέει ο kadronarxis για το θόρυβο ισχύει αλλά θα το συνηθίσεις όπως όλοι μας. Πάντως είναι βασικό και να μπαίνει αέρας, όχι μόνο να βγαίνει. Welcome to the club.
    Kostas - Hellas
    My U2 blog :
    http://u2hellas.blogspot.com/

  8. #8
    Το avatar του μέλους Aegis
    Aegis Guest
    μια πολύ καλή λύση είναι να φτιάξεις ένα δίκτυο με ένα παλιό σχετικά υπολογιστή,αθόρυβο,που μοναδικός του σκοπός είναι να τρέχει την dsl,να μοιράζει το internet και να γίνει το προσωπικό σου κατεβαστήρι.
    αυτό έκανα και εγώ και ειλικρινά το απολαμβάνω. το 'καλό' pc αφιερώνεται σε άλλες κατάστασεις και όλα δουλεύουν μια χαρά. φυσικά, ο υπολογιστής που τρέχει την dsl δεν κλείνει ποτέ και κατεβάζει συνέχεια,ειδικα τις νυχτερινές ώρες τα δίνει όλα.
    έτσι δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τον καλό σου υπολογιστή μήπως πάθει κάτι από την πολύωρη χρήση. επίσης το κόστος απόκτησης ενός υπολογιστή ικανό να κάνει τα παραπάνω είναι αρκετά μικρό και πολλές φορές μικρότερο του να εξοπλίσεις το άλλο μηχάνημα με αθόρυβους ανεμιστήρες,τροφοδοτικά κτλ.
    ο χρόνος που αφιερώνει κάποιος στο δίκτυο δεν είναι κάτι σταθερό τουλάχιστον για μένα...ανάλογα τη μέρα.
    Τα dvd-r με σωστές συνθήκες έχουν διάρκεια ζωής μερικές δεκάδες χρόνια και σίγουρα περισσότερα από ενα σκληρό.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-02-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    255
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Aegis πολυ καλη ιδεα την ειχα σκεφτει αλλα η αποκτηση και αλλου pc με απονθαρυννε ενω σπαταλαω αρκετα στον υπαρχον..
    Αλλα αυτη ειναι η καλυτερη λυση ιδιαιτερα στο σημειο που μιλας για δικτυο,ετσι θα μπορω να σερφαρω με την υσηχια μου με τον εναν και τον αλλον απλα θα τον εχω ονλαιν συνεχεια..
    Για πες τι προτεινεις εσυ σαν δευτερο pc με χαμηλη τιμη?Αληθεια ποσσο θα κοστιζε ενα leeching-always on φτηνο pc?
    Φτιαξε με μεγαλε..επιτελους θα κοιμαμαι τα βραδυα στο δωματιο μου παλι οπως παλια

  10. #10
    Το avatar του μέλους Aegis
    Aegis Guest
    την δουλειά που αναφέρω παραπάνω την κάνει για μένα ένας pII-400mhz με 128mb ram 30gb σκληρό.Τρέχει την dsl,windows xp,μοιράζει το internet,κατεβάζει και είναι απόλυτα ήσυχος. κοιμάμαι επιτέλους με ηρεμία.
    Το κόστος είναι φυσικά πολύ μικρό και μπορείς να βρεις ένα παρόμοιο σύστημα με οθόνη μέχρι 100-120€ το πολύ.φυσικά η τιμή πέφτει άμα το ψάξεις καλά. για το δικό μου απλά έδωσα 30€ για να πάρω το δίσκο, τα υπόποιπα τα είχα. φυσικά να θυμίσω πως εδώ δεν σε ενδιαφέρει να είναι τρομερός υπολογιστής, απλά να μπορεί να ανταποκρίνεται στις παραπάνω λειτουργίες.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Greece,Salonica
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Ναι παιδιά αυτή την λύση την θεωρώ και γω κορυφαία.Γιατι να τα εχεις όλα σε ενα pc είναι λίγο σούμα.Γεμίζει το σύστημα με βλακείες και μετά σέρνεται ολόκληρο και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.Εγώ αυτό που σκέφτομαι και θα το κάνω προς το καλοκαίρι είναι να βάλω ένα δεύτερο pc ήδη έχω έναν παλιό P-133 που μου τον χάρισε ένας φίλος μου,θα του κοτζάρω και έναν 40αρη σκληρό και θα τον έχω για κατεβαστήρι.Και στο παρων pc(XP 1600+,512ddr,120GB HD,Radeon 9700pro) θα τον έχω μόνο για παιχνίδια και εφαρμογές να τρέχω οπότε να είναι καθαρός,ίσως τον κοτζάρω και καμιά αναβάθμιση χτυπήσω και καμια TFT και βάλω αυτή την οθόνη(17' Sony) στον παλιό.Και αν εκείνος είναι πολυ παλιός έχω επιλογή να βάλω καποιον ΑΜD γιατί εχω ήδη μια m/b να κάθεται λόγω ενός προβλήματος με το DMA που είχε και την άλλαξα.Γενικά σαν ιδεά καραλέει πάντως τους κοτζάρεις σε δικτυάκι και είσαι κύριος.

  12. #12
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vadur
    Το dsl θα καταστρεψει το pc και την κοινωνικη ζωη μου??!
    Την ποια;;; τι είναι αυτό;;; κοινωνικη ζωη;;;

  13. #13
    Εγγραφή
    05-02-2004
    Περιοχή
    μακριά από δω
    Μηνύματα
    702
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Router
    Netfaster WLAN3
    SNR / Attn
    11(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Vadur, δεν ξέρω για την ... πως την είπαμε ? αλλά τα αυτιά σου θα τα καταστρέψει σίγουρα.
    το έχω σε ενα δωμάτιο και το βράδυ κλείνω την πόρτα. Μάλλον πρέπει να ψάξω για τον τέταρτο αθόρυβο ανεμιστήρα και τροφοδοτικό. Πάντως η λύση με το δεύτερο PC είναι όλα τα λεφτά, αρκεί να τα έχεις

  14. #14
    Εγγραφή
    03-12-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Η λυση ειναι ενα προγραμματακι το οποιο λεγεται SpeedFan. Αν οι ανεμιστηρες τροφοδοτουνται απο το ΜΒ, τοτε ρυθμιζει την ταχυτητα τους αναλογα με τις θερμοκρασιες που επικρατουν. Επισης ειναι προτιμοτερο και πιο αθορυβο να εχεις 6 ανεμιστιρια στις 1200rpm παρα 2 στις 3000rpm.
    Ετσι στο δικο μου main PC εχω 2 εμπρος (εισαγωγης), δυο πισω (εξαγωγης), ενα στο πλαι στο υψος του CPU, και φυσικα 1 τροφοδοτικου, και 1 CPU. Αυτοι ειναι 80mm 3000rpm περιπου. Επιπλεον καρτα οθονης και ΜΒ chipset εχουν τα δικα τους.
    Χωρις το SpeedFan που τους δουλευει περιπου στις 800-1200rpm εκτος κι αν ξεπεραστουν καποια ορια το μηχανημα θα "πεταγε" (απ το παραθυρο).

  15. #15
    Εγγραφή
    03-12-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Επισης συμφωνω με το αθορυβο "Internet PC". Εχω μαζεψει ολη την παλια σαβουρα κι εχω ενα PII 400, 256MB RAM, 30GB, και τρεχει linuxaki. PLUG & FORGET. Reboot μονο αν πεσει το ρευμα χρειαζεται...και το ρουτερ και το linux. Σε αντιθεση με το M$ winXP που το τραβαει ο οργανισμος του το Reboot.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. DVD RECORDER με σκληρό δίσκο... και πώς άλλαξε την ζωή μου
    Από dhmk στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-14, 15:14
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-07, 18:41
  3. Τελικα η κοινωνικη μας ζωη ειναι το pc ?
    Από MANDRAKAS στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-05, 18:31
  4. Μηνύματα: 279
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-05, 13:32
  5. Εκλεισα το πρώτο 24ωρο με την DSL μου!!!
    Από digital|9 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-04, 18:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας