Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 61
  1. #1
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.003
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Μέσα στο καλοκαίρι θα μεταβώ για κάποιες ημέρες στο Παρίσι για δουλειές και έλεγα να συνδυάσω το τερπνό μετά του ωφελιμου.

    Οπότε ζητώ τη γνώμη σας/προτάσεις σας για

    α) αξιοθέατα, επισκέψεις, μουσεία, σημεία ενδιαφέροντος κτλ
    β) φαγητό, κουζίνα, γλυκά κτλ
    γ) ψωνια (μαγαζιά, τιμές, στοκατζίδικα????)
    δ) ΚΙΝΔΥΝΟΙ (εχω ακουσει για κλοπες ιδιως πορτοφολαδες στο μετρο και οτι γενικα ειναι πολλοι αναισθητοι και αδιαφοροι οι Γαλλοι ακομα και αν σκοτωνουν ανθρωπο 2 μετρα παρα διπλα)
    ε) Επειδη εχω χρονια να ταξιδεψω εξωτερικο αεροπορικως (απο το 2003) δεν γνωριζω τι ισχυει με τα αεροπλανα, τι μπορεις να μεταφερεις στην καμπινα (σκοπευω να παρω λιγα πραγματα-travel light-αρα σκεπτομουν μια τσαντα τρολλευ -καμπινας). Καπου διαβασα οτι απαγορευονται τα υγρα, οδοντοπαστες, αφροι ξυρισματος στην τσαντα της καμπινας και πρεπει ολα αυτα τα ειδη (μεχρι 100ml) να ειναι σε ασπρο διαφανο τσαντακι???? Ροβινσόνες θα γίνουμε ή ναυαγοι ????Αξυριστοι θα κυκλοφορούμε???

    Καθε αλλη προταση, υποδειξη ευπροσδεκτη καθως πηγαινω πρωτη φορα.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-04-2007
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΡΙΝΕΣ
    ΩΩΩΩΩΩ τέλεια!!!! Καλά να περάσεις!!!!
    Λοιπόν όσον αφορά τα αξιοθέατα και τα μουσεία κτλ. σου προτείνω να πάρεις μια κάρτα που υπάρχει για τα μουσεία, την Paris Museum Pass. Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο κοστίζει, αλλά με αυτήν μπαίνεις στα μουσεία (στα περισσότερα) και σε μερικά μνημεία χωρίς να περιμένεις στις ουρές.
    Για φαγητό και τέτοια δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι, αλλά από ότι θυμάμαι είναι αρκετά ακριβό.
    Μην ξεχάσεις να πας στη Disneyland!!!!!!

    Για καθαριότητα το Παρίσι δεν φημίζεται. Όταν πρόκειται για αξιοθέατα και τουριστικά μέρη όλα είναι πεντακάθαρα. Και το μετρό βρωμάει πολύ. Γι' αυτό έχε μαζί σου αντισηπτικά μαντηλάκια (ποτέ δεν ξέρεις πότε θα χρειαστούν)

    Στο αεροπλάνο να ξέρεις ότι επιτρέπονται μέχρι 10 μπουκαλάκια των 100ml σε διάφανη σακουλίτσα χωριστά. Φυσικά δεν επιτρέπονται τα αιχμηρά αντικείμενα. Μπορείς να βάλεις ότι θέλεις στη βαλίτσα που θα παραδώσεις στο check in....

    Άντε καλά να περάσεις!!!!!

  3. #3
    Εγγραφή
    17-06-2009
    Περιοχή
    Salonique
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΞΟΧΗ
    Router
    Τhomson ΤG585
    Path Level
    Interleaved
    Επιβάλλεται να επισκευθείς Disneyland και Moulin Rouge !!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thodoris31 : 01-06-11 στις 21:53.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Πόσες μέρες; Παίζει ρόλο. Για να το χορτάσεις, λιγότερο απο 15 δεν φθάνουν. Με τίποτα. Εχω πάει πολλές φορές και κάτι ξέρω. Disneyland. Εαν πάς για μια μέρα, άστο. Η΄έστω να πάς, θα πρέπει να πάς πολύ νωρίς. Μετακίνηση με μετρό. Εαν μείνεις πολλές μέρες, δες την εβδομαδιαία κάρτα ή την κάρτα Paris Visite που σου κάνει έκπτωση και σε κάποιες άλλες περιπτώσεις (έχει με μέρες). bateaux mouches το βραδάκι (κατα τις 9) είναι πιο εντυπωσιακά. Μπορείς να κανονίσεις το εξής. στις 6 το απόγευμα κατεβαίνεις τροκαντερό, χαζεύεις τον πύργο του αιφελ, ειδικά την ώρα που αρχίζουν και ανάβουν τα φώτα, στο λυκόφως, περνάς απέναντι, και μπαίνεις και σε καραβάκι για την περιοδεία.
    Λούβρος; Εαν έχεις να ξοδέψεις μια φουλ μέρα, do it, διαφορετικά ξέχαστο. Εαν θυμάμαι καλά, την πρώτη Κυριακή του μήνα είναι δωρεάν, οπότε γλυτώνεις τις απερίγραπτες ουρές.
    Αξιοθέατα;
    Πύργος του Αιφελ, Αψίδα του Θριάμβου, Ηλύσια πεδία, Πλατεία Βαντομ, οι γέφυρες (πιο ωραία του αλεξάνδρου), προσωπικα μου άρεσε πολύ και έχω πάει όλες τις φορές το Palais de la decouverte, εχει φανταστικό πλανητάριο, Κήποι του Λουξεμβούργου, έχει πολύ ωραίο περιστρεφόμενο μπαράκι στο πύργο του ΜονΠαρνας (αλλά πρόσεξε, κλείνει νωρίς, μην πας κατα τις 12, 10 νασαι εκεί, παίζουν τζαζ ειναι ωραία, έχει ωραία θέα), το κοιμητήρια του ΜονΠαρνάς (ό τάφος του Τζιμ Μορισον), η Μονμάρτη και η ΣακρΚερ, μερικοί σταθμοί μετρό ειναι αξιοθέατα απο μόνοι τους, περίπατος στις όχθες του Σηκουάνα, φυσικά η ΝοτρΝταμ και το Καρτιε Λατεν ολο, το Χοτελ ντες Ινβαλιντ που θα δείς το πολεμικο μουσείο έχει ωραία εκθέματα και τον τάφο του Βοναπάρτη, ένας τεράστιος μονόλιθος, Πλασ ντε Βοσκ όπου είναι και το σπίτι του Ουγκώ, το Μουσείο ντ'Ορσέ, βασικά όλοι οι σταθμοί είναι μουσεία, σίγουρα θα περάσεις απο το Λεζ'Αλ και το μουσείο Πομπιντού, υπάρχει η Ντεφανσ όπου έχει πολλά μαγαζιά εμπορικό κέντρο και φυσικά η καινούργια μεγάλη αψίδα, καθώς και κινηματογραφο ΙΜΑΧ (αν και όποτε πήγα δεν μου άρεσαν οι ταινίες σαν περιεχόμενο, ωστόσο είναι εκπληπτικό θέαμα), υπάρχουν τα δύο πάρκα της Βουλώνης και του Βανσέν, λιμνούλες και έτσι, στου Βανσέν έχει και το κάστρο μεσαιωνικο, αλλά το ωραίο είναι ότι εκεί βρίσκεται η φρουρά με τα άλογα, το ιππικό, και μπορείς να παρακολουθήσεις πρόβες, έχει έναν μίζερο ζωολογικό κήπο (εννοώ λίγα ζώα) αλλά κατα τα άλλα περιποιημένο, τι άλλο να πώ... Σίγουρα δεν έχω γράψει τα μισά. ΕΠίσης υπάρχουν διάφορες εκδηλώσεις, ανάλογα την περίοδο που πας, πχ αρχές Νοεμβρίου υπάρχει η έκθεση σοκολάτας, φανταστική. Θα πρέπει να δείς τι έχει την περίοδο που θα πάς εαν έχει κατι ενδιαφέρον για σένα, πλην των ατραξιόν. http://www.whatsonwhen.com/sisp/index.htm

    Για διαμονή, καλό ειναι το ξενοδοχείο ναναι όσο πιο κοντά γίνεται σε στάση μετρό. Μεγάλο ξενοδοχείο σημαίνει και πρωινό, τα μικρά προσφέρουν πρωινό ακριβά. Εγώ προτιμώ περιφερειακά, πχ στο Vinceness το SaintLouis καλές τιμές.

    Τώρα για ψώνια τι να σου πώ, γυναίκες πρέπει να ρωτήσεις. Βασικά Λαφαγιετ και Πρεντανμπς, για φθηνά ψώνια μπορείς να δείς τα ΤΑΤΙ.

    Για να γνωρίσεις την πόλη, θέλει πολύ πολύ περπάτημα, δεν την γνωρίζεις μέσα απο ένα λεωφορείο, και όπως καταλαβαίνεις πάρα πολύ χρόνο.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    πόσες μέρες θα έχεις free για βόλτες;

  6. #6
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Η Ντισνευλαντ ειναι δυο πάρκα. Το γνωστό και το Στουντιος. Στο Στούντιος έχει δυο εκπληκτικά θεάματα. Το ένα είναι πως γυρίζονται οι ταινίες, και σε ένα σημείο προσομειώνει σεισμό και πλημμύρα (φοβερό). Και το άλλο είναι μια επίδειξη με αυτοκίνητα. Πρέπει να φροντίσεις να πάς καλή μέρα για το δεύτερο, δεν γίνεται πάντα. Επίσης μια καλή παράσταση κινηματογραφική-θεατρική θάλεγα, αν και είναι στα γαλλικά. Φυσικά οι παρελάσεις (το μεσημεράκι), μια μικρή λίγο πριν το μεσημέρα, το απόγευμα κάνουν κανα χορευτικό μπροστά στον πύργο, έχει τόσα πολλά, και ένα βασικο μεγάλο πρόβλημα. Ατέλειωτες ουρές. Σε κάθε θέαμα μπορεί και να περιμένεις, κυριολεκτικά ώρες. Οπότε η επίσκεψη μιας ημέρας σε περιορίζει πάρα πολύ. Στο κλασσικό αυτό που αξίζει πάρα πολύ (κατα την προσωπική μου γνώμη) ειναι η πολη των πειρατών, η τρισδιάστατη διαδραστική ταινία σαν το Συρίκνωσα τα παιδιά (με τους ίδιους ηθοποιούς), το little people (ειδικά εαν έχεις παιδιά), του Πήτερ Παν. Επίσης κοστίζει αλλά αξίζει το φαγητό στο Κάστρο (Auberge de Cendrillon) και ειδικα εαν έχεις κόρη θα ξετρελαθεί μιας και εκεί είναι τα γνωστά ζευγάρια πριγκίπησες και πρίγκηπες και θα βγεί φωτογραφίες (Χιονάτη, Σταχτοπούτα, Πεντάμορφη κλπ).

  7. #7
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    anon με εντυπωσιάζεις. Έμεινα κάποια χρόνια στο Παρίσι και δεν θα έκανα τόσες προτάσεις.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  8. #8
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thodoris31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιβάλλεται να επισκευθείς Disneyland και Moulin Rouge !!!
    Το Λιντο έχει καλύτερο / ποιοτικότερο θέαμα. Εαν θες απλά να δείς γυμνό, οι δυνατότητες πολλές. Η περιοχή Πιγκαλ γεμάτη είναι, αλλά καλό ειναι να μην κυκλοφορείς εκεί μόνος την νυχτα, πολλές φορές και την μέρα.

    ........Auto merged post: anon πρόσθεσε 4 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoup Εμφάνιση μηνυμάτων
    anon με εντυπωσιάζεις. Έμεινα κάποια χρόνια στο Παρίσι και δεν θα έκανα τόσες προτάσεις.

    Χεχεχε, η αγαπημένη μου πόλη, και ειδικα της γυναίκας μου. Οταν πάμε παρίσι, πάμε όχι με γκρουπ οργανωμένα και έτσι, αυτοί δεν βλέπουν τίποτα, και πάντα πολλές μέρες. Και πάλι έχει μέρη που δεν έχω πάει, αν και την έχω φάει την πόλη με το κουτάλι. Ενα θα σου πώ. Εχω περπατήσει, και όχι μια φορά, απο Καρτιε Λατεν σε Γκαρ ντι Νορντ και πίσω και όχι μια φορά! Βέβαια έχω βγάλει και φουσκάλες στα πόδια!

    Και μια που είπα Γκαρ ντι Νορντ, είναι κοντά στην Πιγκαλ, επίσης λίγο επικίνδυνο μέρος. Πιγκαλ, Γκαρ ντι Νορντ κάνει συχνά εφόδους η αστυνομία, κάτσε σε ένα μπιστρο και άστος να μαζέψουν όσους είναι να μαζεψουν. Μην κουνηθείς όταν γίνεται αυτό.

    Επίσης στην μετακίνηση με το μετρό. Πρέπει να αποφεύγεις πάση θυσία την μετακίνηση τις ώρες που πάει ο κόσμος στην δουλεια ή γυρνάει. Είναι πήχτρα, έχει κλεφτρόνια, έχει θρασύτατους βορειοαφρικανικής καταγωγής που κολλάνε σε γυναίκες, ενίοτε μπορεί να είσαι δίπλα σε κάποιον που μυρίζει τόσο ασχημα που σου ρχεται να ξεράσεις. Γιαυτό 8-9 όχι όπως και 5-6 το απόγευμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 01-06-11 στις 22:27. Αιτία: auto merged post

  9. #9
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thodoris31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιβάλλεται να επισκευθείς Disneyland και Moulin Rouge !!!
    εγώ θα έλεγα κανένα από τα δύο. Αν έχει μέρες καλό είναι να δει και κάτι λιγότερο τουριστικό και πιο αληθινό. Επιπλέον θα απέφευγα να ανέβω στο πύργο του eiffel και να αφιερώσω χρόνο στα Ηλύσια Πεδία (ίσως μια βόλτα μόνο για την αψίδα του θριάμβου που όντως αξίζει).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 01-06-11 στις 22:35.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  10. #10
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Για φαγητό. απέφυγε κάθε φαγάδικο σε τουριστικά μέρη πλην των ταχυφαγείων (πχ μακντόναλντς). "Ξυρίζουν" πολύ άσχημα. Δυο μέτρα παραπέρα σε κάποιο στενό θα πλήρωνες το 1/5. Σε γενικές γραμμές, εαν δεν καίγεσαι να δοκιμάσεις γαλλική κουζίνα σου προτείνω μακντόναλτς. Δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά είναι τίμιο και φθηνό. Για λίγες μέρες δεν θα πάθεις και τίποτα απο junk food. Εαν θέλεις κάτι πιο καλό, δες τα εστιατόρια, όχι τα τουριστικά. Συνήθως όλα προσφέρουν την επιλογή ενός πλήρες γεύματος, με ορεκτικό κυρίως πιάτο και επιδόρπιο σε μια τιμή. Λογικά θα πρέπει να υπολογίζεις ότι με 20-25 ευρώ το άτομο το πολύ ειναι καλή τιμη. Οποιοδήποτε μαγαζί λέει παραπάνω, είνια γδάρτης.

    Επίσης απέφυγε τον γύρο στο Παρίσι. Τα δήθεν ελληνικά μαγαζιά, πρώτα απο όλα είναι τα περισσότερα ιδιοκτησιακά σε μουσουλμάνους. Ολα τα εστιατόρια κέντρο ειναι ακριβά. Κέντρο εαν βρίσκεσαι και θέλεις να φάς, πάνε σε μακντόναλντ. Περιφερειακα θα βρείς καλα οικονομικά εστιατόρια. Και στο παρίσι παίζει πολύ κινέζικο, και καλό μάλιστα, τουλάχιστον εμένα μου άρεσε. και είναι και οικονομικό. Ο γύρος που είπα, δεν είναι χοιρινός, είναι αρνίσιος, η γεύση πολύ διαφορετική, και πολυ αλμυρός. Τρείς διαφορετικές φορές δοκίμασα σε τρείς διαφορετικές εκδρομές απο τρείς διαφορετικούς και πάντα ήταν χάλια.

    ........Auto merged post: anon πρόσθεσε 2 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoup Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ θα έλεγα κανένα από τα δύο. Αν έχει μέρες καλό είναι να δει και κάτι λιγότερο τουριστικό και πιο αληθινό. Επιπλέον θα απέφευγα να ανέβω στο πύργο του eiffel και να αφιερώσω χρόνο στα Ηλύσια Πεδία.

    Εξαρτάται απο τις προτιμήσεις του καθενός. Θεωρώ την επίσκεψη στην DIsneyland πολύ καλή, το πρόβλημα είναι ότι χρειάζεται μέρες, δεν φτάνει μία. Στην περίπτωση αυτή, συμφέρει να μείνεις εκεί, να πάρεις ένα πακέτο απο την Disneyland που περιλαμβάνει ξενοδοχείο και είσοδο. Ειναι οικονομικότερο απο το να τρέχεις απο το Παρίσι με το τραίνο (άλλο έξοδο) για να περάσεις λίγες ώρες μόνο. Disneyland αξίζει και θέλει το λιγότερο τρεις μέρες φουλ. Παρίσι το λιγότερο 15 φουλ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 01-06-11 στις 22:37. Αιτία: auto merged post

  11. #11
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Eurodisneyland μια μέρα εάν δεν υπάρχουν πιτσιρίκια καλά είναι. Παίρνεις μια γεύση.
    Τραίνο RER A από les Halles στοιχίζει 6,5 + 6,5 € επιστροφή.
    Κάρτα εισόδου για τα δύο πάρκα μιας ημέρας 69 € για ένα πάρκο 52.
    Διαμονή προτιμώ επιπλωμένα διαμερίσματα που προσφέρουν τα πάντα. Τις δύο τελευταίες φορές έμεινα στη Μονμάρτη και συγκεκριμένα http://www.pariscosy.com/fr/appartem...ontmartre-i_40 που είναι 100 μέτρα από τον σταθμό Anvers (γραμμή 2) και Abesse (γραμμή 12).
    Από Λούβρο εάν μπορείς με ένα πλάνο να πας κατ'ευθείαν Αφροδίτη, Νίκη της Σαμοθράκης, Τζοκόντα και άλλα δύο τρια εκθέματα γλυτώνεις μιά μέρα.
    Αυτά τα ελάχιστα.
    Να καταλάβεις πηγαίνω στο Παρίσι τα τελευταία 10 χρόνια 4-5 φορές τον χρόνο και ακόμη μου είναι άγνωστο.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    εχω διαβάσει για τα ενοικιαζόμενα διαμερίσματα, δεν έχω χρησιμοποιήσει. Υπάρχουν sites, και ειδικά για ομάδες 4-8 ατόμων μπορεί να συμφέρει τρομερα. Προσωπικά επειδή δεν θέλω να ασχολούμε με παρασκευή φαγητού (οπότε θα αξίζει η κουζίνα) ή καθαριότητα κλπ, δεν το έκανα. αλλά εαν πάω τώρα με όλη την οικογένεια, με 4 παιδιά, σίγουρα θα συμφέρει, γιατί αλλιώς θα πρέπει να νοικιάζω δυο δωμάτια.

    Για την disneyland. με 69 ευρώ εισιτήριο, + 13 = 82 ευρώ, μου φαίνονται πολλά, την στιγμή που με λιγα παραπάνω μπορείς να μείνεις εκεί και να έχεις περισσότερο χρόνο. Πάντως εαν πρόκειται να πάς παραπάνω απο μια φορά, έστω και δυο, πάρε την ετήσια κάρτα, 99 ευρώ. Που σημαίνει πας όσες φορές θέλεις. Για διαμονή με δυο διανυκτερεύσεις, τρείς ημέρες, με πρωινό θα βγεί 590 ευρώ (για δύο άτομα). Περιλαμβάνει και την είσοδο στα πάρκα. Σκέψου ότι είσοδο στα πάρκα το φθηνότερο που μπορείς να κάνεις είναι 99 ευρώ το άτομο, δηλαδή 200 ευρώ είναι μόνο για την είσοδο, και εαν είναι να πας τρείς μέρες, πληρώνεις και δυο φορές παραπάνω SNCF (τραίνο), ήτοι 52 ευρώ (για δύο άτομα), άρα το συνολικο κοστούμι εαν πάτε δυο άτομα disneyland 3 μέρες και μείνετε εκεί είναι μόλις 338 ευρώ παραπάνω για ξενοδοχείο... Νομίζω ότι αξίζει. Εαν έχετε και παιδάκια, κάτω των 7, συμφέρει ακόμη περισσότερο γιατί ειναι δωρεάν η διαμονή τους και τα εισιτήρια.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολύ ωραίες προτάσεις από τα παιδιά αλλά για εμένα η Γαλλία έχει ένα βασικό μειονέκτημα... μιλάνε Γαλλικά... και ΜΟΝΟ Γαλλικά...

    Μια φορά έχω περάσει από τα "χωράφια" τους πριν μερικά χρόνια που έκανα ένα Road Trip μέχρι Αγγλία και πίσω και η εμπειρία μου ήταν κάκιστη...

    Φέτος θα πατήσω πάλι το ποδάρι μου στα "χωράφια" τους αλλά ΜΟΝΟ Eurodisney για 7 βραδιές απόλυτης τρέλας... μ' έχει φάει η γυναίκα μου να πάμε και Παρίσι αλλά ακόμα δεν έχει καταφέρει να με πείσει... (και ούτε πρόκειται αλλά μην της το πείτε θα στεναχωρηθεί....).

  14. #14
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckbond Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ωραίες προτάσεις από τα παιδιά αλλά για εμένα η Γαλλία έχει ένα βασικό μειονέκτημα... μιλάνε Γαλλικά... και ΜΟΝΟ Γαλλικά...
    Στο Παρίσι και ειδικά στις τουριστικές περιοχές είχα εκπλαγεί πολύ ευχάριστα από το ότι ΚΑΙ Αγγλικά μιλούσαν και ήταν φιλικοί (για Γαλλία => δεν ήταν εχθρικοί ).
    Καμιά σχέση με Μαδρίτη, Βαρκελώνη και Ισπανία γενικά όπου πραγματικά εκνευρίστηκα με την αδιαφορία και την έλλειψη οποιασδήποτε προσπάθειας συνεννόησης.
    Εγώ πήγα μια μέρα στη Disneyland και συμφωνώ με τον mar24941. Αν δεν υπάρχουν παιδιά μια (ολόκληρη) ημέρα είναι υπέραρκετη. Φυσικά καλό είναι να αποφύγεις να πας ΣΚ.
    Συμφωνώ επίσης και για το Λούβρο. Αν δεν είσαι της τέχνης, μια γρήγορη επίσκεψη αρκεί, υπάρχουν ΤΟΣΑ άλλα πράγματα να δεις!

    Και όπως είπαν και οι προηγούμενοι... Βολικά αθλητικά παπούτσια! Έχεις (ΠΡΕΠΕΙ να έχεις) πολύ ποδαρόδρομο!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  15. #15
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Γιάννη, πλέον δεν φτάνει μια μέρα Ντισνευ. Δεν ξέρω πότε πήγες, αλλά εαν δεν έχεις πάει Ντισνευ Στούντιος, και έχεις πάει μόνο στο κλασσικό πάρκο, έχασες.
    Πχ
    http://www.youtube.com/watch?v=__qIoeZrQyw
    http://www.youtube.com/watch?v=IjtIn...eature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=7LpBF...eature=related

    Αλλο να στα λέω, και άλλο να το βλέπεις. Ο γιός μου στο πρωτο "τρελλάθηκε" με το που είδε τα νερά να έρχονται....

    Με δεδομένο το περίπου 1-2 ώρες ουρά αναμονής, δεν υπάρχει περίπτωση να δείς πολλά σε μια ημέρα.

    Τελευταία που πήγα (2007 ας όψεται η ύφεση και δεν περισσεύουν φράγκα πλέον ούτε για ελλάδα), δεν είχε τελειώσει το Tower of Terror. Πρέπει να'ναι ωραίο
    http://www.youtube.com/watch?v=1rweb...eature=related

    Επίσης στην κλασική Disneyland αν αντέχεις πας στο Space Mountain. Επίσης καλό το τραινάκι του Φαρ Ουεστ, του Ιντιάνα Τζόουνς, πάρα πολύ καλό των πειρατών, έχει την αγορά (Main Street), που αν έχεις γυναίκα καλύτερα να της παρεις και να το κρατήσεις το πορτοφόλι και τις κάρτες, αλλιώς θα καταριέσαι την ώρα και την στιγμή που πήγες.

    Επίσης πολύ σημαντικό και ξέχασα να το πώ, εαν πας Ντισνευλαντ να πας στο Buffalo Bill Show. Κοστίζει, έχει όμως και φαγητό, είναι σοου με άλογα, ινδιάνους κλπ, είναι ωραίο θέαμα.
    http://disney-village.disneylandpari...ow/index.xhtml
    http://www.youtube.com/watch?v=fcnkv6ZVBCo

    Με τίποτα δεν φτάνει μια μέρα, είναι σαν να λές θα περάσω με το λεωφορείο και θα βλέπω απο το παράθυρο, και θα κάνω δυο στάσεις...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 02-06-11 στις 12:28.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διακοπές στο Παρίσι
    Από john_who στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-09, 18:40
  2. Ασύρματη πρόσβαση στο Διαδίκτυο στο Παρίσι
    Από petros_gly στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-06, 17:31
  3. Ξενιτεμένοι στο Παρίσι
    Από tsigarid στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-06, 20:03
  4. Εξέγερση των κοινωνικά αποκλεισμένων στο Παρίσι
    Από maxcp στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-05, 19:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας