Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 47
  1. #1
    Εγγραφή
    15-01-2011
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλημέρα . αντιμετωπίζω ενα προβλημα που παλια ειχα λυσει αλλα δεν θυμαμαι πως. ενω εχω κανονικα συνδεμενο το μοντεμ μου και εχω ιντερνετ ( με καλωδιο) θέλω να το συνδεσω ταυτοχρονα και ασυρματα με ενα αλλο μοντεμ που ( δεν εχει ιντερνετ) και το εχω στην αλλη μερια του σπιτιου για να συνδεετε και ενας φιλος μου και να παιζουμε λαν. το ειχα κανει παλια αλλα δεν θυμαμαι τι ειχα κανει. οταν εχω το μοντεμ με το καλωδιο δεν μπορω να μπω στην σελιδα του αλλου μοντεμ ενω οταν βγαζω το καλωδιο μπενει κανονικα. ( το λειτουργικο μου ειναι xp )

  2. #2
    Εγγραφή
    15-01-2011
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    κανενας ? θα το κανω πιο ευκολο . λοιπον εχω συνδεμενο το pc Μου με καλωδιο με το μοντεμ ρουτερ μου κανονικα και εχω ιντερνετ .. στην αλλη μερια του σπιτιου εχω βαλει ενα αλλο μοντεμ ρουτερ το οποιο το χρησημοποιω για να παιζω με γειτονες. επιδη εκανα φορματ εχασα τις ρυθμισεις και τωρα ενω μου διχνει οτι ειναι συνδεμενο και με καλωδιο αλλα και με ασυρματο το pc μου, μου διαβαζει μονο το ενα δυκτιο απο τα δυο . αυτο με το ιντερνετ γενικα και αν το κλισω τοτε μου διαβαζει το ασυρματο. πως θα γινει να μπορω να δουλευω και στα δυο ταυτοχρονα ?

  3. #3
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ασυρματα με αλλο μοντεμ-ρουτερ δεν γινεται να συνδεθεις γιατι απλουστατα το καθε ασυρματο μοντεμ-ρουτερ ειναι πομπος και οχι (και) δεκτης (ασυρματος).
    Μπορεις παντα να τα συνδεσεις με ενα καλωδιο δικτυου και κανοντας τις σχετικες αλλαγες για να μην εχεις διενεξεις.

    Οι ρυθμισεις για το ιντερνετ κλπ δεν χανονται με ενα φορματ γιατι αποθηκευονται στο ιδιο το ρουτερ.


    Συμβουλη.
    Επειδη οπως τα γραφεις ειναι δυσνοητα, κανε ενα κοπο και γραψτα πιο... απλα, οχι με προτασεις 4 σειρων. Απο το 2ο μηνυμα σου δεν καταλαβα τιποτα.
    ديميتريس

  4. #4
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν δίνεις καμιά πληροφορία τεχνική ομως.
    Ποια είναι τα router (μοντέλα);
    Διευθύνσεις ip παίρνουν αυτόματα οι Η/Υ; Αν ναι ποιές;
    Έχε υπόψιν σου ότι θα πρέπει:
    1. Οι δύο router να ανήκουν σε άλλο υποδίκτυο (π.χ. ο ένας στο 192.168.1.x (255.255.255.0) και ο άλλος στο 192.168.0.x (ομοίως/24)
    2. Να αποδίσουν αυτόματα IP (ή να δηλώσεις εσύ IP) στο σωστό υποδίκτυο ο καθένας.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  5. #5
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Περιοχή
    Αλιμος
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.112
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Vodafone Power Station
    Μπορείς το δυκτιο που εχεις για Game να το κάνεις με 10αρες καρφωτές Ip και μετά να δρομολογείς τα 10αρια πακέτα μέσω της συγκεκριμένης gateway
    The foundation of every state is the education of its youth.
    Τα θεμέλια κάθε πολιτείας είναι η εκπαίδευση των νέων της.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-10-2010
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    632
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΕΡΡΕΣ
    Πρώτα από όλα μην είσαι ανυπόμονος... έκανες το 1ο post στις 2 τα ξημερώματα και απορούσες γιατί μέχρι τις 10 το πρωί δεν σου απάντησε κανένας... δεν δουλευουμε 24 ώρες το 24ώρο κοιμόμαστε κιόλας

    Εγώ προσωπικά δεν έχω καταλάβει απολύτως τίποτα για το τι θες να κάνεις πόσο μάλλον το λόγο που δεν μπορείς να το κάνεις.

    Έχεις έναν ρούτερ που συνδέεται στο ιντερνετ και επάνω του έχεις έναν υπολογιστή, μέχρι εδώ καλά.
    Ο δεύτερος ρούτερ γιατί υπάρχει?
    Τι εννοείς να παίζεις με γείτονες? χρησιμοποιείς τον ρούτερ ως access point για άλλους στην γειτονιά? συνδέονται σε αυτόν και παίζετε στο ίδιο δίκτυο?

    Διαβάζοντας και τα 2 post θα δοκιμάσω να υποθέσω τι θες να κάνεις.

    Υπόθεση 1η ο υπολογιστής σου έχει και ενσύρματη και ασύρματη κάρτα δικτύου
    Υπόθεση 2η ο κάθε ρούτερ είναι ανεξάρτητος και δεν συνδέονται μεταξύ τους (ούτε ασύρματα ούτε ενσύρματα)
    Υπόθεση 3η εσύ θες να είσαι συνδεδεμένος ενσύρματα με τον ρούτερ που έχει ιντερνετ και ασύρματα με τον ρούτερ που δεν έχει και είναι για την... γειτονιά

    Αν οι παραπάνω υποθέσεις μου είναι σωστές τότε το πρόβλημα σου είναι πως έχεις 2 κάρτες δικτύου με διαφορετικό range από ΙΡ και θες ο υπολογιστής σου να διαλέγει την μία ή την άλλη ανάλογα με το τι θες να κάνεις. πχ να διαλέγει την ενσύρματη όταν θες να μπεις ιντερνετ και την ασύρματη όταν θες να παίξεις με τον γείτονα.

    Η λύση στο πρόβλημα σου θα ήταν να συνδέσεις τους δύο ρουτερ μεταξύ τους, και να είναι στο ίδιο range από ΙΡ, η σύνδεση μπορεί να γίνει είτε ασύρματα είτε ενσύρματα.

    Αν δεν συνδεθούν οι δύο ρούτερ μεταξύ τους τότε προσπαθείς να βάλεις τον υπολογιστή σου να συνδεθεί με 2 διαφορετικά δίκτυα, κάτι το οποίο προσωπικά δεν πιστεύω ότι το είχες κάνει ποτέ, (εκτός αν γνωρίζεις πως να κάνεις αναδρομολόγιση πακέτων δηλώνοντας διαφορετικές πύλες, στο host των windows)

    @jim_p όλες οι ασύρματες συσκευές είναι υποχρεωτικά πομποδέκτες και όχι μόνο πομποί ή μόνο δέκτες, σκέψου απλώς ότι για να δεχτείς δεδομένα πρέπει πρώτα να στείλεις δεδομένα με το τι ζητάς

  7. #7
    Εγγραφή
    15-01-2011
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    το 3 θελω να κανω . κοιταχτε . εχω δωσει στο ενα ρουτερ την Ip :192.168.1.254 οπου ειναι και απο την μανα του αυτη. στο αλλο ρουτερ ( που το εχω για να συνδεομαστε ολοι και να παιζουμε ( χωρις ιντερνετ ) του εχω δωσει την ip 192.168.1.21 και αυτο ειχε την ιδια με το αλλο . παλια ενω ειχα ιντερνετ κανονικα ( μεσω του 1ου ρουτερ ) μπορουσα ταυτοχρονα να παιζω και με τους φιλους μου μεσω του αλλου . δεν ξερω ομως τι ειχα κανει και δουλευε το pc και με τα δυο αυτα δικτυα μαζι

  8. #8
    Εγγραφή
    06-10-2010
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    632
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΕΡΡΕΣ
    εξακολουθείς να μην μας λες την συνδεσμολογία.

    Το 3ο που λες είναι μια υπόθεση του τι ακριβώς έχεις και τι ζητάς, δεν είναι επιλογή

    ποιές από τις υποθέσεις που κάνω ισχύουν?

    και καλό θα ήταν να απαντήσεις και στις ερωτήσεις του yiapap, έτσι για να βρούμε μια άκρη.

    Διάβασε σε παρακαλώ πιο προσεχτικά τα post με τις ερωτήσεις μας και απάντησε για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-01-2011
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    οι συνδεσμολογιες ειναι ενσυρματα με το μοντεμ που εχει ιντερνετ και ασυρματα με το αλλο που δεν εχει ..

  10. #10
    Εγγραφή
    06-10-2010
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    632
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΕΡΡΕΣ
    στον ίδιο υπολογιστή? δηλ οι ρουτερς δεν επικοινωνούν μεταξύ τους?

  11. #11
    Εγγραφή
    15-01-2011
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ptoma Εμφάνιση μηνυμάτων
    στον ίδιο υπολογιστή? δηλ οι ρουτερς δεν επικοινωνούν μεταξύ τους?
    οχι . δεν θα επικοινωνουν μεταξυ τους

  12. #12
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Άρα πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να έχεις δύο διαφορετικά υποδίκτυα. Αποκλείεται και οι 2 ρouter να είναι στο 192.168.1.x και να παίζουν κανονικά.
    (βασικά γίνεται πειράζοντας το Subnet mask αλλά μην μπεις σε τέτοια διαδικασία).
    Τι πρέπει να κάνεις:
    1. Άλλαξε τις ρυθμίσεις DHCP του εσωτερικού router (των παιχνιδιών). Να αποδίδει διευθύνσεις 192.168.0.10 έως 192.168.0.254. (subnet mask 255.255.255.0) Gateway να δίνει την 192.168.0.1
    2. Άλλαξε την ip του σε 192.168.0.1
    3. Αν όλα πάνε καλά θα πρέπει όλες οι ασύρματες κάρτες (δική σου + φίλων) να παίρνουν Ip 192.168.0.x. (το τσεκάρεις γράφοντας ipconfig /all από command prompt και βλέποντας τα στοιχεία της ασύρματης κάρτας.

    Τώρα θα πρέπει να μπορείς να παίξεις. Αν έχεις game server στο LAN θα πρέπει εννοείται να συνδεθείτε στις νέες διευθύνσεις.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  13. #13
    Εγγραφή
    06-10-2010
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    632
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΕΡΡΕΣ
    yiapap θα πρέπει να δώσει και route στο host για τις τοπικές διευθύνσεις, διαφορετικά όλα τα προγράμματα θα ψάχνουν στο deafault route δεν θα βλέπουν την ΙΡ της 2ης κάρτας.

  14. #14
    Εγγραφή
    15-01-2011
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    αυτο που λεει ο Yiapap ειχα κανει το θυμηθικα γιατι παλι και τοτε το ιδιο προβλημα ειχα και τωρα που το εκανα δουλευει αλλα τωρα εχω αλλο προβλημα . ολα τα παιχνιδια μου δημιουργουν server με την ιp του δικτυου που εχει το ιντερνετ . δηλαδη με την ip : 192.168.1.62 αντι για την 192.168.0.50 . πως μπορω να κάνω ως πρώτη σύνδεση την ασύρματη? ( λογισμικο xp )

  15. #15
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ptoma Εμφάνιση μηνυμάτων
    yiapap θα πρέπει να δώσει και route στο host για τις τοπικές διευθύνσεις, διαφορετικά όλα τα προγράμματα θα ψάχνουν στο deafault route δεν θα βλέπουν την ΙΡ της 2ης κάρτας.
    Χμμμμ.... Στο routing table δεν φαίνονται και τα 2 υποδίκτυα, και οι 2 gateways? Εννοώ ότι αν το κάνει έτσι σίγουρα θα υπαρχει μια γραμμή:
    Κώδικας:
    Network Destination        Netmask          Gateway       Interface  Metric
          192.168.1.0    255.255.255.0    192.168.1.1   192.168.1.10       1
    Αυτή δεν την ακολουθεί, δεν βλέπει δλδ το iface?

    ........Auto merged post: yiapap πρόσθεσε 1 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios_a Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που λεει ο Yiapap ειχα κανει το θυμηθικα γιατι παλι και τοτε το ιδιο προβλημα ειχα και τωρα που το εκανα δουλευει αλλα τωρα εχω αλλο προβλημα . ολα τα παιχνιδια μου δημιουργουν server με την ιp του δικτυου που εχει το ιντερνετ . δηλαδη με την ip : 192.168.1.62 αντι για την 192.168.0.50 . πως μπορω να κάνω ως πρώτη σύνδεση την ασύρματη? ( λογισμικο xp )
    Πρέπει να μπορείς να ορίσεις είτε ποιό ip είτε ποιά κάρτα θα χρησιμοποιούν. Αν δεν μπορείς να το κάνεις μέσα από το interface του παιχνιδιού σίγουρα θα μπορείς από κάποιο αρχείο ρυθμίσεων (.txt, .ini κτλ.)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 03-06-11 στις 11:57. Αιτία: auto merged post
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. διαφορετικα δικτυα
    Από dimosl στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-10, 00:00
  2. Συνδεση σε δυο δικτυα,ερωτηση!
    Από gravis στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-10, 15:04
  3. συνδεση δυο παροχων σε ενα υπολογιστη
    Από geoellika στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-09, 19:41
  4. 2 διαφορετικά δίκτυα.
    Από a905 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-07, 23:14
  5. Εκτυπωση απο δυο διαφορετικα δικτυα
    Από giakoub στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-06, 13:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας