Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    15-10-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχω ένα παλιό μηχάνημα και θα ήθελα να το μετατρέψω σε ένα email server για οικιακή χρήση. Να παραλαμβάνει τα emails τηε οικογένειας να απομακρύνει τα spam και να παραδίνει αυτά που θα στέλνουμε.

    Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα disto ευκολόχρηστο μιας και δεν γνωριζω πολλά από linux.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-10-2008
    Μηνύματα
    723
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Νομίζω ότι θα ταλαιπωρηθείς χωρίς λόγο. Είναι αρκετά δύσκολο αυτό που ζητάς, αφού δεν έχεις κιόλας εμπειρία από Linux.
    Εκτός από αυτό δεν θα σου προσφέρει και τίποτα ουσιαστικό.
    Δεν σε καλύπτει το gmail;

  3. #3
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    1ον θες δικό σου domain
    2ον να γνωρίζεις από DNS , mx records, reverse zones αν δεν το δώσεις σε άλλον το dns
    3ον port forward , δίκτυα κτλ
    4ον να ξέρεις να στήνεις λειτουργικά και mail server
    Άσε που αν βάλεις τα έξοδα μόνο δεν σε συμφέρει μόνο κ μόνο για οικογενειακά mail .
    Α και το κυριότερο δεν πρόκειται να καταφέρεις να τον στήσεις με ασφάλεια.
    Αν πάλι θες να ασχοληθείς
    http://www.debianadmin.com/debian-ma...rrel-mail.html
    Και ψάξε και για ip tables , κάπου είχε πάρει κάπου το μάτι μου εδώ στο adsl κάτι.
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2008
    Μηνύματα
    531
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    για να μη μπλεξεις πολυ ψαξε για οδηγιες με postfix, & gmail ως φιλτρο. καπου υπαρχουν. στην ουσια χρησιμοποιεις ενα λογαριασμο gmail για να φιλτραρεις τα μεηλ που λαμβανεις..
    ειναι οτι πιο απλο μπορεις να κανεις προκειμενου να γλυτωσεις όλη την antispam φασαρία..

    για mail server θα έλεγα postfix μιας και ειναι σχετικά πιο απλός από τους υπόλοιπους που έχω δοκιμάσει.

    καλή τύχη.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-05-2007
    Μηνύματα
    227
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54997/5496
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    Speedport Plus 2
    Path Level
    Interleaved
    Η πιο απλή λύση είναι να χρησιμοποιήσεις ένα δικό σου domain με το Google Apps. Αν πάλι το κάνεις για την εμπειρία, δοκίμασε το Postfix.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Syros
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3.786
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    Router
    Fritz
    Εσύ δεν θέλεις mail server (μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι κάνει). Θέλεις content filtering firewall. Βάλε έναν untangle μετά τον adsl router σου σε transparent mode και θα ησυχάσεις. Αλλιώς χρειάζεσαι όλα αυτά που έγραψε akis1009 και εφόσον δεν έχεις εμπειρία θα παιδευτείς άδικα.

    Αν από την άλλη θέλεις να αποκτήσεις εμπειρία, υπάρχουν πολλές λύσεις, αλλά όχι ετοιματζίδικα πράγματα.
    Κατεβάζουμε την ισχύ του ασύρματου εξοπλισμού μας. Ας διατηρήσουμε το φάσμα συχνοτήτων καθαρό για να δουλεύουμε όλοι με λιγότερο κόπο και χρήμα.


    Cyclades Wireless Network

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2010
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μάλλον δεν εκφράστικα σωστά.

    Δεν θέλω δικό μου domain.
    ΄
    Θέλω να ένα μηχάνημα που θα βρίσκεται στο σπίτι μου (το έχω ήδη παροπλησμένο) να ρουφάει τα email από τον πάροχό μου,
    να τα φιλτράρει για spam / virous,
    Τέλος, τα client από το σπίτι παραλαμ΄βανουν την αλληλογραφία από τον server ήδη έχω στήσει και αντίστροφα.

    Είναι δύσκολο

    Θα ήθελα ένα πακετάκι linux με web interface το οποίο θα μου παρέχει τις παραπάνω δυνατότητες (user friendly).

  8. #8
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ουσιαστικά θέλεις έναν mail proxy.
    Αυτό το είχα στήσει* σε Gentoo με postfix, getmail και spamassasin.
    Κι εγώ δεν έψαχνα για λύση η οποία να είναι σύνθετη αλλά τότε (2008) δεν είχα βρει κάτι.

    *"είχα στήσει" είναι μάλλον λάθος... γιατί χρειάστηκα ΤΟΣΗ βοήθεια που ουσιαστικά είναι σα να μου τον έστησαν!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  9. #9
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    CONN-X
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    VIGOR 2700
    SNR / Attn
    43(dB) / 10(dB)
    νομίζω χρειαζεσαι ipcop + copfilter για αυτή την δουλεια

  10. #10
    Εγγραφή
    26-09-2007
    Περιοχή
    37.75Ν/26.95Ε
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.640
    Downloads
    14
    Uploads
    3
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Oxygen
    Εγώ πάλι θα έλεγα ότι χρειάζεσαι ένα account στο gmail και αυτό να εξυπηρετεί όλα τα POP3.

    Αλλά είμαι εκτός θέματος
    Bad to the Bone

  11. #11
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από urmaster45 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον δεν εκφράστικα σωστά.

    Δεν θέλω δικό μου domain.
    ΄
    Θέλω να ένα μηχάνημα που θα βρίσκεται στο σπίτι μου (το έχω ήδη παροπλησμένο) να ρουφάει τα email από τον πάροχό μου,
    να τα φιλτράρει για spam / virous,
    Τέλος, τα client από το σπίτι παραλαμ΄βανουν την αλληλογραφία από τον server ήδη έχω στήσει και αντίστροφα.

    Είναι δύσκολο

    Θα ήθελα ένα πακετάκι linux με web interface το οποίο θα μου παρέχει τις παραπάνω δυνατότητες (user friendly).
    Υπάρχουν διανομές, εαν ψάξεις θα δείς, οι περισσότερες είναι δυστυχώς commercial που λειτουργούν εύκολα out of the box (πχ astaro, engarde) αλλά υπάρχουν και free (IPCop Linux).

    Επίσης υπάρχουν και έτοιμα vmware appliances, δηλαδή έτοιμα να τρέξουν κάτω απο vmware (πχ vmware server που είναι δωρεάν) κάτω απο linux ή windows ακόμη, δες στο site της vmware
    http://www.vmware.com/appliances/

    Πάντως και η πρώτη και η δεύτερη λύση έχει το μειονέκτημα ότι επειδή απευθύνεται σε μικρό κοινό, δεν είναι κάτι που υποστηρίζεται θερμά. Δηλαδή εαν βρείς μια διανομή που θα σου κάνει, θα δείς ίσως ότι μετά δυο χρόνια δεν θα έχει καμμια εξέλιξη, εαν είναι κανα derivative απο Ubuntu ή Fedora (τις πιο πιθανές εκδοχές) και πάλι δεν θα μπορείς να κάνεις κάτι, γιατί μπορεί να έχουν αλλάξει πολλά.

    Βέβαια υπάρχουν πολύ καλοί οδηγοί www.howtoforge.com που σου δείχνουν βήμα βήμα στις "διάσημες" διανομές για να κάνεις αυτό που θέλεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 07-06-11 στις 14:48.

  12. #12
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Το πιο εύκολο κατά τη γνώμη μου και με πολύ εύκολο interface και δωρεάν για οικιακή χρήση είναι το astaro.
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  13. #13
    Εγγραφή
    08-01-2006
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Όπως ανέφεραν κι άλλοι, για απλό οικογενειακό e-mail, η "user friendly" λύση είναι κάτι σαν το gmail, με κάτι σαν το fetchmail/getmail αν θες να τα αποθηκεύσεις τοπικά.

    Η εγκατάσταση email server έχει νόημα είτε αν θα εξυπηρετεί δεκάδες (50+) χρήστες, είτε αν υπάρχουν αυξημένες απαιτήσεις σε θέματα ιδιωτικότητας (privacy), ασφάλειας και αξιοπιστίας (encryption MTA-MTA, θες να μπορείς να δεις στα logs αν ένα email έφυγε κλπ)

    Το Postfix αν και εξαιρετικά "ευέλικτο" δεν είναι "εύκολο" (σε μια πρώτη επαφή τα main/master.cf του είναι προφανώς πιο βατά από π.χ. το sendmail.cf ακόμα κι αν το τελευταίο δημιουργείται με την εκτέλεση των m4 macros) και ειδικά αν προορίζεται για anti-spam e-mail gateway το setup είναι ιδιαίτερα περίπλοκο, γιατι απαιτεί σύζευξη του Postfix με μια σειρά από τρίτα προγράμματα (π.χ. antispam, antivirus, dnsrbl, spf, greylisting, pop3/imap κλπ) το καθένα από τα οποία είναι επίσης αρκετά περίπλοκο.

    Επίσης σ'ένα τέτοιο setup έχεις να πάρεις δεκάδες αποφάσεις σε διάφορα επίπεδα, από τα πιο απλά π.χ. αν θα κάνεις SPF check στο Postfix (που το αποτέλεσμα είναι binary reject/accept) ή στο SpamAssassin (όπου μπορείς να χειριστείς π.χ. ένα soft-fail προσθέτοντας στο σκορ), μέχρι θέματα user database (αν είναι front-end σε κάποιο Microsoft server), MX backup, firewalling, brute-force attack throttling κλπ.

    Παρεμπιπτόντως, το ότι υπάρχουν howto για email server στο Ιντερνετ για κάθετι δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι είναι και σωστά μελετημένα, αντίθετα αρκετές φορές είναι πρόχειρα και δημιουργούν προβλήματα όχι μονο στους ίδιους αλλά και σε τρίτους π.χ. spam backscatter http://en.wikipedia.org/wiki/Backscatter_(e-mail) .

    Τέλος, ποτέ δεν πολυσυμπάθησα τις διάφορες "specialty" διανομές για server κλπ (που συνήθως καταλήγουν εντελώς bloated) αν κι έχω στην πορεία των ετών ξοδέψει πολύ χρόνο εγκαθιστώντας, ρυθμίζοντας και αξιολογώντας τες ... Έχουν προφανώς κι αυτές τη χρησιμότητά τους π.χ. ένα webif για τα πολύ βασικά (π.χ. user manager mail server / file server ή τη διαχείριση των keys των VPN links), αλλά θεωρώ ότι σε θέματα mail-server, firewall κλπ αυτός που τον σχεδιάζει και τον στήνει πρέπει οπωσδήποτε να ξέρει τι του γίνεται ...
    Προβολή της Ελλάδας στο Facebook εγγραφείτε και προσκαλέστε τους φίλους σας

    Greece: 2,500 years past its prime! "Ancient Greece was the birthplace of art, science, democracy, medicine, poetry, and philosophy. Today, however, the nation has more important things to do than contribute to the advancement of the human race." -- The Onion atlas' country profile for Greece

  14. #14
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    το sendmail σε συνδιασμό με mimedefang δίνει τρομερές δυνατότητες διαχείρησης ως MTA. Εγώ αυτό χρησιμοποιώ εδώ και 5+ χρόνια.. Για τους χρήστες cyrus imap με δυνατότητες sieve, & maildir για αποθήκευση (συνολικό mailbox χρηστών, 250+ χρήστες, >600GB rdiff-backup(ed) ).

    προσωπικα χρησιμοποιώ fedora/centos τελευταία και scientific linux μιας και το centos έχει μείνει πίσω σε σχεση με το RHEL.

  15. #15
    Εγγραφή
    08-01-2006
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κι εγώ επίσης χρησιμοποιούσα mimedefang στις αρχές των 2000s, μέχρι που πέρασα σε Postfix.

    Απ'ότι θυμάμαι, το mimedefang ήταν ουσιαστικά μονόδρομος αν κανείς είχε sendmail MTA λόγω υποστήριξης του milter (που δεν το είχαν τα ανάλογα π.χ. amavis).
    Προβολή της Ελλάδας στο Facebook εγγραφείτε και προσκαλέστε τους φίλους σας

    Greece: 2,500 years past its prime! "Ancient Greece was the birthplace of art, science, democracy, medicine, poetry, and philosophy. Today, however, the nation has more important things to do than contribute to the advancement of the human race." -- The Onion atlas' country profile for Greece

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας