Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Το avatar του μέλους SDF
    SDF Guest
    Ξερω λιγα εως παρα πολυ λιγα απο MacΟS,1 μηνα ασχολουμε και αυτο λιγο.
    Αλλα επιδη στην δουλεια μου το κανουνε συνεχεια,δεν ξερω πως και γιατι γινετε.
    Πετανε διαφορα στο καδο και μετα αυτα δεν φευγουνε ποτε απο τον καδο,τα παντρευοντε.
    Δεν αδειαζει ο καδος το αρχειο μενει εκει.
    Υπαρχει λυση? σε MacΟS 9

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.243
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    12000/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Gentoo/DLink 624 (Bridge)
    SNR / Attn
    12(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    MacOS 9; Θα σε στεναχωρήσω, αλλά το MacOS 9 έχει πεθάνει. Αυτά που έχετε στη δουλειά σου είναι ζωντανά απολιθώματα, τα οποία πρέπει να εκλείψουν το συντομότερο.

    Τέλος πάντων, από τα λίγα που θυμάμαι, δοκίμασε να κάνεις "ανακατασκευή γραφείου". Κρατάς Command-Option στην εκκίνηση, μέχρι να σου βγάλει εκείνο το πλαίσιο διαλόγου που σε ρωτάει για το rebuilding. Ίσως βοηθήσει.

    ΥΓ: Πες μου ότι έχετε διπλοεπεξεργαστικά συστήματα στη δουλειά κάτω από 9άρι, να σκάσω στα γέλια...
    Macintosh. The Computer For The Rest Of Us.
    Sex, Drinks & Opera.
    Thessaloniki Macintosh Community
    Hellenic Army Discharge Countdown Widget

  3. #3
    Το avatar του μέλους SDF
    SDF Guest
    Ευχαρηστω θα το δοκιμασω αυριο και θα σου πω.

    Σιγα μην ειναι! τι ειπες τωρα?
    G4 ειναι γ.... τα.
    Εγω τα λεω μουμιες ,
    και απο τα λιγα που ξερω απο Mac και εχω καταλαβει πρεπει να ειναι απο τα πρωτα G4 γιατι αλλα περνουνε 160 δισκο αλλα οχι, και σε μερικα αμα βαλεις πανω απο 768 μνημη γινετε χαμος.
    Για να καταλαβεις εχουνε ακομα photoshop 6 μερικα απο αυτα.
    Τα πιο "καινουργια"(αν μπορεις να το πεις αυτο) εχουνε το 7 .
    Εσυ ξερεις απο mac θα καταλαβεις χρονολογια "δεν εχει ουτε delete to keyboard"
    Τωρα γελα!!!

  4. #4
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.243
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    12000/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Gentoo/DLink 624 (Bridge)
    SNR / Attn
    12(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παρανόησες. Τα απολιθώματα ή μούμιες (καλύτερο) αναφερόταν στο λειτουργικό. Τα G4 δουλεύουν μια χαρά. Το γραφείο μου φιλοξενεί έναν G4 δεύτερης γενιάς, και το πατρικό μου στην Μυτιλήνη έχει έναν G4 δεύτερης γενιάς επίσης. Το 9άρι που έχετε τα περιορίζει. Βέβαια, αν δουλεύετε Quark XPress με τις τυχοδιωτικές λογικές των τυπογραφείων, τότε δεν έχετε και πολλές επιλογές.
    Το Tiger στους G4 πάντως δίνει άλλον αέρα.
    Macintosh. The Computer For The Rest Of Us.
    Sex, Drinks & Opera.
    Thessaloniki Macintosh Community
    Hellenic Army Discharge Countdown Widget

  5. #5
    Το avatar του μέλους SDF
    SDF Guest
    Με το προβλημα δεν εγινε τιποτα.Μαλλον τα ειχανε παρει απο το δικτιο τα αρχεια.

    Σου ειπα δεν ξερω απο mac αλλα για να το λες κατι θα ξερεις ,αλλα αυτα δεν πρεπει να ειναι 2ης γενιας αφου σου λεω δεν εχουνε ουτε delete στο πληκτολογιο ,και τα πιο πολα δεν περνουνε δισκο 160gb.
    Σε ενα mac περασα το OS10(ειχα ενα PDF με instuctions ) αλλα κανεις δεν το δουλευει γιατι νομιζουνε οτι ειναι τεχνολογια απο την NASA.
    Οσο για το Quark γ....τα...! και κανενας δεν θελει να μαθει το indesign, οσο και να προσπαθω να τους πεισω, και μαθηματα τους εχω κανει,τιποτα.
    Κανενας δεν λεει/θελει να το μαθει, και οταν βαραει καμια γραμματοσειρα βαζουνε τα κλαματα.
    Οποτε εχουνε το 9 και πολυ τους ειναι γιατι εγω σε Mac δεν παω για κανενα λογο.

  6. #6
    Το avatar του μέλους KostasPlus
    KostasPlus Guest
    "..εγω σε Mac δεν παω για κανενα λογο.." ΣΟΦΑ κάνεις. Μείνε στα Πορτοπαράθυρα ..και πολύ σου είναι.
    Τώρα, όσον αφορά την <καταστροφή σκουπιδιών> στο MacOs 9:
    Πατώντας το OPTION δίνει ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.

    Edit: [ Αφαιρέθηκε απαράδεκτη, ρατσιστική φράση. ]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 11-10-06 στις 03:10. Αιτία: ρατσιστική φράση

  7. #7
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.243
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    12000/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Gentoo/DLink 624 (Bridge)
    SNR / Attn
    12(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    KostasPlus, δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Φτάνει να μιλήσεις για λίγο με τους τυπογράφους για να καταλάβεις ότι κάνουν κακό στην πλατφόρμα και αντιδράσεις όπως του SDF είναι δικαιολογημένες. Τυχοδιώκτες τους λέω εγώ, και το εννοώ. Έχουν μείνει σε απαρχαιωμένα συστήματα, χωρίς καμία απολύτως προοπτική για εξέλιξη, με το σκεπτικό "τα λεφτά που δώσαμε τότε ήταν πολλά", "αφού μια χαρά δουλεύουμε ακόμα", "δεν έχουμε χρόνο/χρήμα/διάθεση για αλλαγές", κτλ. Δεν είναι Mac users λόγω συνείδησης, χρησιμοποιούν Macintosh λόγω παράδοσης.

    SDF, δεν έχω ιδέα τί μπορεί να γίνει για το πρόβλημά σου. Αν ήσουν σε X θα ήταν αρκετά απλές οι διαδικασίες, αλλά 9ρι έχω να δουλέψω 4 χρόνια και αδυνατώ να θυμηθώ τί κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις.
    Πάμε offtopic τώρα. Το πληκτρολόγιο είναι άσχετο, είναι το απλό και όχι το extended αυτό που περιγράφεις. 1ης και 2ης γενιάς είναι οι G4 με σχέδιο όπως αυτό του avatar μου. Η 2η γενιά ήταν ανώτερη, καθώς φορούσε μητρική εξ' ολοκλήρου σχεδιασμένη για τον επεξεργαστή (Sawtooth). Ακολούθησαν τα θορυβώδη QuickSilver και τα πλήρως επεκτάσιμα με 2 drive bays Mirror Drive Doors (MDD). Ο G4 είναι ακόμα και τώρα πολύ καλό τσιπάκι, καθώς το altivec unit που φέρει είναι εξαιρετικό: ένας powerbook G4 1.5GHz με εξυπηρέτησε φέτος στα live μου το καλοκαίρι, αντικαθιστώντας πλήρως τα συνθεσάιζέρ μου.
    Ο περιορισμός των 128GB στους δίσκους οφείλεται στην ATA-33 & ATA-66 που έχουν επάνω. Η μόνη λύση είναι προσθήκη PCI->ATA ή SATA κάρτα ή χρήση εξωτερικών Firewire δίσκων.

    Καλό κουράγιο. Προσπάθησε όσο μπορείς να τους μάθεις να δουλεύουν σε 10.x. Σε κανά δυο χρονάκια δεν θα έχουν άλλη επιλογή, τα νέα μηχανήματα δεν έχουν Classic.
    Macintosh. The Computer For The Rest Of Us.
    Sex, Drinks & Opera.
    Thessaloniki Macintosh Community
    Hellenic Army Discharge Countdown Widget

  8. #8
    Το avatar του μέλους SDF
    SDF Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macgiorgosgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    KostasPlus, δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Φτάνει να μιλήσεις για λίγο με τους τυπογράφους για να καταλάβεις ότι κάνουν κακό στην πλατφόρμα και αντιδράσεις όπως του SDF είναι δικαιολογημένες. Τυχοδιώκτες τους λέω εγώ, και το εννοώ. Έχουν μείνει σε απαρχαιωμένα συστήματα, χωρίς καμία απολύτως προοπτική για εξέλιξη, με το σκεπτικό "τα λεφτά που δώσαμε τότε ήταν πολλά", "αφού μια χαρά δουλεύουμε ακόμα", "δεν έχουμε χρόνο/χρήμα/διάθεση για αλλαγές", κτλ. Δεν είναι Mac users λόγω συνείδησης, χρησιμοποιούν Macintosh λόγω παράδοσης.

    SDF, δεν έχω ιδέα τί μπορεί να γίνει για το πρόβλημά σου. Αν ήσουν σε X θα ήταν αρκετά απλές οι διαδικασίες, αλλά 9ρι έχω να δουλέψω 4 χρόνια και αδυνατώ να θυμηθώ τί κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις.
    Πάμε offtopic τώρα. Το πληκτρολόγιο είναι άσχετο, είναι το απλό και όχι το extended αυτό που περιγράφεις. 1ης και 2ης γενιάς είναι οι G4 με σχέδιο όπως αυτό του avatar μου. Η 2η γενιά ήταν ανώτερη, καθώς φορούσε μητρική εξ' ολοκλήρου σχεδιασμένη για τον επεξεργαστή (Sawtooth). Ακολούθησαν τα θορυβώδη QuickSilver και τα πλήρως επεκτάσιμα με 2 drive bays Mirror Drive Doors (MDD). Ο G4 είναι ακόμα και τώρα πολύ καλό τσιπάκι, καθώς το altivec unit που φέρει είναι εξαιρετικό: ένας powerbook G4 1.5GHz με εξυπηρέτησε φέτος στα live μου το καλοκαίρι, αντικαθιστώντας πλήρως τα συνθεσάιζέρ μου.
    Ο περιορισμός των 128GB στους δίσκους οφείλεται στην ATA-33 & ATA-66 που έχουν επάνω. Η μόνη λύση είναι προσθήκη PCI->ATA ή SATA κάρτα ή χρήση εξωτερικών Firewire δίσκων.

    Καλό κουράγιο. Προσπάθησε όσο μπορείς να τους μάθεις να δουλεύουν σε 10.x. Σε κανά δυο χρονάκια δεν θα έχουν άλλη επιλογή, τα νέα μηχανήματα δεν έχουν Classic.
    Στα Bold εισαι 100% Μεσα.
    Να ρε ενας που καταλαβενει.
    KostasPlus κοιτα το post του macgiorgosgr μπας και μαθεις τροπους.

    Ναι δεν λεω οτι δεν ειναι καλα τα Mac σαν hardware.Με το 9 τα εχω γιατι ειναι καρκινος.
    Εχω φαει πολες ωρες διαβαζοντας Unix γιατι εχω περασει και το Fedora το 4 και τωρα θελω να περασω το 5(εχω ενα σκλαβακι σπιτι και το εχω πεθανει) και απο οτι ξερω το ΟS10 ειναι βασισμενο πανω στα Unix.(Αμα δεν ειναι ετσι πεστω)
    Αλλα δεν καθομε να μαθω το 9 με τιποτα επιδη αυτοι δεν δινουνε λεφτα για μηχανηματα/προγραμματα.Σε ολες τις εταιριες ΓΤ το ιδιο προβλημα ειχα με το 9.
    Ολοι οι κοπανοι κρατανε το 9.Σου λενε αφου δουλευει....ενταξει.
    Ασχετα που μαρμαρονει καθε λιγο και λιγακι.

    Για το προβλημα....αμα ητανε σε 10 πολοι θα ξερανε αλλα σε 9 πρεπει να βρω κανενα παπου χωρις alzhaimer να μου πει τι να κανω.

    Note* Tι ωραια που ειναι τα Unix(λουκι βεβαια) αλλα οτι και να τους βαλεις το βλεπουν.
    Τα περασα και σε ενα φιλο σε ενα celeron στα 750 και πανε σφαιρα τρελαθηκα σαν P8 πηγενε η γρια.

  9. #9
    Εγγραφή
    19-06-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    SpeedTouch-585i
    SNR / Attn
    18(dB) / 13(dB)
    btw δοκίμασες να σβήσεις τον κάδο με option πατημένο?

  10. #10
    Το avatar του μέλους SDF
    SDF Guest
    Κανει delete τον καδο?Θα το δοκιμασω και θα σου πω.Ευχαρηστω!

Παρόμοια Θέματα

  1. κάδος ανακύκλωσης
    Από tazio nuvolari στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-07, 16:55
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-07, 12:23
  3. καδος ανακυκλωσης
    Από loukoumaki στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-07, 13:08
  4. O Firefox αδειάζει μόνος του την cache ?
    Από axeman στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-06, 20:31
  5. Σφάλμα στο USB αδειάζει τις μπαταρίες
    Από deminior21 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-06, 22:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας