Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έστειλα ένα e-mail στην EETT σχετικά με μερικά "ζητήματα" που με απασχολούν σαν συνδρομητή πλέον της ON Telecoms, για μερικά γνωστά προβλήματα αλλά και τυχόν μη νόμιμες τακτικές της ON Telecoms προς τους συνδρομητές της:

    Πρόσφατα έκανα φορητότητα του αριθμού μου και του Internet στην On Telecoms και προέκυψαν τα εξής ζητήματα:

    - Στο πρόγραμμα που διάλεξα: http://www.on.gr/el/products/residen...=true&m60=true αλλά και πουθενά και κανείς, ούτε στους όρους του συμβολαίου-σύμβασης που υπέγραψα δεν με ενημέρωναν απ' την ON Telecoms ότι η αναγνώριση κλήσεων που αναφέρεται ξεκάθαρα ότι μου παρέχει ότι χρησιμοποιεί για αυτήν την αναγνώριση κλήσεων-καλούντος το πρότυπο FSK .Αποτέλεσμα να μην γνωρίζω ότι η συσκευή μου, που λειτουργούσε κανονικά στους προηγούμενους πάροχους τηλεφωνίας και internet ότι δεν θα είναι συμβατή με το FSK της ΟΝ Telecoms. Στην τεχνική υποστήριξη(13802) μου απάντησαν ότι η αναγνώριση είναι ενεργοποιημένη και η προβληματική της λειτουργία οφείλεται στην συσκευή μου και μου είπαν απλά να δοκιμάσω με άλλη συσκευή, μάλιστα δεν μου ανέφεραν ούτε εκεί για το FSK. Το έμαθα μέσω αναζήτησης μου στο internet και βρήκα κατόπιν δικής μου έρευνας στην υποστήριξη στο site της ON Telecoms (www.on.gr) σε link όχι και τόσο εύκολο να το βρεί κανείς θα έλεγα: http://www.on.gr/el/support/faq/pshfiakes_eukolies.html -> Αναγνώριση Κλήσεων όπου αναφέρει τα εξής:

    <<Η On σας δίνει τη δυνατότητα της υπηρεσίας της αναγνώρισης κλήσεων έτσι ώστε να βλέπετε τον αριθμό ο οποίος σας καλεί.
    Η υπηρεσία υποστηρίζεται από τηλεφωνικές συσκευές με πρωτόκολλο FSK. Για να δείτε ποιές συσκευές είναι συμβατές πατήστε εδώ.
    Η υπηρεσία ενεργοποιείται αυτόματα με την μεταφορά σας στο δίκτυο της On.>>

    Μάλιστα στο .pdf που παραπέμπει το link "εδώ": http://www.on.gr/el/faq/qna/supports...eatures_gr.pdf δίνει απλά μία σύνοψη των ψηφιακών ευκολιών και όχι έστω μερικές συμβατές συσκευές όπως τουλάχιστον εννοεί το "Για να δείτε ποιές συσκευές είναι συμβατές πατήστε" πριν το "εδώ" link.

    Πράγμα που κάνει το όλο θέμα γύρω απ' το FSK της ΟΝ Telecoms παραπλανητικό θα έλεγα. Στην ουσία στην τεχνική εξηπηρέτηση(13802) για το θέμα αυτό μιλάνε για ασυμβατότητα συσκευής. Δηλαδή πρέπει εγώ να επωμιστώ το κόστος αγοράς άλλης συσκευής χωρίς καν να με έχουν ενημερώσει για το FSK; Και σε περίπτωση όπου έχουν δίκιο, εγώ βρήκα από μόνος μου ότι φταίει η συμβατότητα με το FSK εάν κάποιος αγοράσει νέα συσκευή και πάλι δεν είναι συμβατή;

    Θα έπρεπε τουλάχιστον η ON Telecoms να ενημερώνει για το FSK στην τηλεφωνία της πρώτα από όλα, και να αποζημιώσει με κάποιον τρόπο τους πελάτες της που έπεσαν σε αυτήν την "παγίδα" όπως θα την χαρακτήριζα.

    - Έπειτα είναι η τραγική ακουστικότητα που αντιμετώπισα αμέσως μετά την μετάβαση μου στην ΟΝ Telecoms! Θεωρείται ότι μου παρέχει τηλεφωνία με το να μην μπορώ να ακούσω σχεδόν τίποτα απ' το τηλέφωνο; Και απ' το τεχνικό τμήμα(13802) να μην μπορούν να κάνουν τίποτα για να ανέβει η ακουστικότητα! Πράγμα που είναι δεδομένο τελικά με την ΟΝ σε κάποιο βαθμό. Αλλά στην περίπτωση μου η ακουστικότητα είναι εξαιρετικά χαμηλή (ίσως και λιγότερη από τη μισή σε σχέση με τον προηγούμενο πάροχο.)

    Δεν θα έπρεπε λοιπόν η ON Telecoms να ενημερώνει για την πιθανή χαμηλότερη ακουστικότητα στις γραμμές του δικτύου της;

    - Η τηλεφωνική εξυπηρέτηση δεν θα έπρεπε να είναι δωρεάν πέραν απ' την ατελή χρέωση της τεχνικής υποστήριξης(13802);Η ON Telecoms χρεώνει το τηλέφωνο τηλεφωνικής εξυπηρέτησης 13801 των πελατών της 0,0005 ευρώ το δευτερόλεπτο χωρίς να έχει ενημερώσει τους πελάτες της ούτε μέσα απ' το ανάλογο link της επικοινωνίας του site της: http://www.on.gr/el/contact.html και εννοείται για ενεργοποιημένους πελάτες εντός του δικτύου της. Ούτε με ακουστικό μήνυμα ότι π.χ. <<η κλήση αυτή χρεώνεται ως εξής...>>

    - Τέλος βάση της σύμβασης, παρόλο που υπέγραψα υπάρχει χρέωση-τέλος αποδέσμευσης όπου αυτήν την στιγμή είναι 19,32 ευρώ σε περίπτωση που κάποιος συνδρομητής της θελήσει να αλλάξει εταιρεία ή να διακόψει απ' την ΟΝ Telecoms και μετά την 12μηνη διάρκεια της σύμβασης της όπου μεταβαίνει σε αορίστου χρόνου. Παρόλο που κάποιος υπογράφει αυτήν την σύμβαση, αυτή η χρέωση-τέλος είναι νόμιμη;

    Θα εκτιμούσα λοιπόν εάν μου αποσαφηνίζατε τα παραπάνω ζητήματα που σας έθεσα καθώς και να μου απαντούσατε εάν μπορείτε στο εξής: Εάν μπορώ λόγω της χαμηλότατης ακουστικότητας που έχει τώρα η γραμμή του τηλεφώνου μου και καθώς για το γεγονός ότι δεν με ενημέρωσαν για το FSK στην αναγνώριση κλήσεων εάν μπορώ να προσβάλω την σύμβαση και να μην πληρώσω οποιαδήποτε τέλος αποδέσμευσης και πριν το 12μηνο; Γιατί πραγματικά η κατάσταση της τηλεφωνίας είναι πολύ άσχημη.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω εάν υπάρχουν νομικές ατασθαλίες προς τους καταναλωτές και τους συνδρομητές της απ' την πλευρά της ΟΝ Telecoms στα ζητήματα που σας έθεσα παραπάνω να προβείτε στις ανάλογες και προβλεπόμενες ενέργειες.

    .-

    Λέτε να έχω καμία απάντηση;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Z€r0 : 06-06-11 στις 20:00.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-12-2007
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    TPLink
    SNR / Attn
    11db(dB) / 34db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Z€r0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέτε να έχω καμία απάντηση;

    Ενδιαφέροντα τα ερωτήματά σου και καλογραμμένη η επιστολή σου. Πιστεύω ότι θα έχεις σίγουρα κάποια απάντηση και αναμένουμε νεώτερα!


  3. #3
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiannis99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω ότι θα έχεις σίγουρα κάποια απάντηση και αναμένουμε νεώτερα!
    Λές να έχω απάντηση όντως;Μακάρι.Εάν έχω νεώτερα εννοείται θα ενημερώσω το θέμα.

    Δεν ξέρω σίγουρα η ΟΝ θα έχει μελετήσει την πολιτική της, αλλά πραγματικά ενημέρωση για FSK πρότυπο πουθενά, χρέωση χωρίς να αναγράφεται η χρέωση πριν την δούμε στο τιμολόγιο για το 13801 δεν είδα πουθενά, αυτό το τέλος αποδέσμευσης μετά το 12μηνό είναι τόσο ασαφές και γενικευμένο στην διατύπωση του στους όρους που σίγουρα όσο μπορεί η ΟΝ να το διεκδικήσει άλλο τόσο μπορεί ο καταναλωτής να το αμφισβητήσει βέβαια η ΟΝ στην ουσία έχει την ενυπόγραφη αποδοχή σου αλλά δεν ξέρω άλλον πάροχο να ζητάει ανάλογο τέλος.Τώρα για την χαμηλή ακουστικότητα και άλλες εταιρείες παλιότερα είχαν πρόβλημα αλλά πραγματικά το τηλέφωνο μου ίσως έχει την χαμηλότερη ακουστικότητα στην Ευρώπη δεν μπορούσα να μην το αναφέρω!

    Και για να είμαι ειλικρινής ψάχνω κάποιο "πάτημα" μήπως έστω μία στο εκατομμύριο μπορέσω να φύγω και πριν απ'το 12 μηνο απ'την ΟΝ!Γιατί το internet όλα κομπλέ αλλά τηλέφωνο τραγικότατο!

    Ού μπλέξεις βέβαια!
    By the way φοβερές οι μόντες σου πάνω στον pirelli και ιδιαίτερα στον Thomson!Εάν το είχα δει νωρίτερα θα το είχα κάνει όταν έβραζε ο TG585!Τώρα ευτυχώς έχω A/C!

  4. #4
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Να ρωτήσω, τι ακριβώς εννοείς "ακουστικότητα";

  5. #5
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω, τι ακριβώς εννοείς "ακουστικότητα";
    Την ένταση του ήχου που φθάνει στο ακουστικό του τηλεφώνου μου κατά την διάρκεια μιάς τηλεφωνικής συνομιλίας ότι είναι χαμηλή.Για περισσότερα διάβασε στο θέμα: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=430609Δεν έχουν όλοι αυτό το πρόβλημα, τουλάχιστο στον βαθμό που το έχω εγώ.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η χαμηλή ακουστικότητα, εφόσον ελεγχθεί και διαπιστωθεί και από τεχνικούς της On και επιβεβαιωθεί ως άλυτο πρόβλημα, δεν αποτελεί λόγο να αποχωρήσεις προσβάλλοντας την σύμβασή σου;
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  7. #7
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ax0R7aG0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η χαμηλή ακουστικότητα, εφόσον ελεγχθεί και διαπιστωθεί και από τεχνικούς της On και επιβεβαιωθεί ως άλυτο πρόβλημα, δεν αποτελεί λόγο να αποχωρήσεις προσβάλλοντας την σύμβασή σου;
    Δυστηχώς "πατάνε" στην ΟΝ σε βραχυκύκλωμα που όντως υπάρχει στην γραμμή μου και το πιθανότερο να οφείλεται στην εσωτερική μου καλωδίωση. :Αποσυχρονίζει ο router μερικές φορές...+Ρουτερογράφημα DMT.

    Βέβαια και στο καλώδιο που έρχεται στο κατανεμητή ή στο κουτί τέλος πάντων της κατοικίας όπου συνέδεσα τηλέφωνο η ακουστικότητα είναι εξίσου χαμηλή.

    Αλλά και τεχνικός να έρθει δύσκολα θα παραδεκτεί το πρόβλημα εφόσον θα ακούει έστω και ελάχιστα τον συναδελφό του που θα φωνάζει στην άλλη άκρη της γραμμής.

    Αλλά και νομικά δεν ξέρω και γι'αυτό το ρώτησα γιατί νομίζω η εταιρεία οφείλει να σου παρέχει τηλεφωνία και δεν έχω ψάξει στην σχετική νομοθεσία εάν ορίζεται και η έννοια της ποιότητας-έντασης της ακουστικότητας σε αυτήν.Δεν τα πάω καλά στα νομικά θέματα.

    Θα περιμένω σε μία απάντηση και θα ψάξω και για κόστος νέας εγκατάστασης που όμως με τα τρέχων δεδομένα και πρακτικά και οικονομικά μάλλον δύσκολο μου είναι.

  8. #8
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν έρθει σπίτι σου και στον κατανεμητή δεν ακούγεται ικανοποιητικά, δεν ξέρω αν υπάρχει
    κάποιο κατώφλι κάτω του οποίου να υπάρχει πρόβλημα, αλλά από τη στιγμή που δικό τους
    και δικό σου τηλέφωνο δεν δουλεύει καλά, έχεις πρόβλημα. Αν χρειάζεται να φωνάζει ο
    συνάδελφος έχεις πρόβλημα.
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  9. #9
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ax0R7aG0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έρθει σπίτι σου και στον κατανεμητή δεν ακούγεται ικανοποιητικά, δεν ξέρω αν υπάρχει
    κάποιο κατώφλι κάτω του οποίου να υπάρχει πρόβλημα, αλλά από τη στιγμή που δικό τους
    και δικό σου τηλέφωνο δεν δουλεύει καλά, έχεις πρόβλημα. Αν χρειάζεται να φωνάζει ο
    συνάδελφος έχεις πρόβλημα.
    Αυτοί είναι κατηγορηματικοί ότι έχει πρόβλημα η γραμμή μου στην εσωτερική μου καλωδίωση και ότι βλέπουν βραχυκύκλωμα, φοβάμαι μην με χρεώσουν άσκοπη κλήση τεχνικού, αλλά εάν φθάσω στο αμήν χωρίς άλλη διέξοδο θα το κάνω και αυτό.Μήπως.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Z€r0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κορυφαίο είναι ότι πρέπει να ξέραν για το "γενικότερο" πρόβλημα γιατί όταν με κάλεσε στο κινητό ήταν σαν να φωνάζει και αυτός που μίλαγα και οι υπόλοιποι εκεί μέσα (ναι απ'την ON σχετικά, κτλ. στο background της γραμμής!)Ευτυχώς γιατί πήρα και στο Ι.Κ.Α. για ωρυλά μήπως φταίνε τα αυτιά μου αλλά μου κλείσαν ραντεβού σε ένα χρόνο!Μεχρί τότε ίσως να φύγω απ'την ΟΝ!

    Δεν ξέρω εάν φτάσω στο αμήν μπορεί να σκεφτώ να λύσω το ακουστικό μήπως κάνω καμιά πατέντα και του αλλάξω ηχείο!

  10. #10
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Z€r0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστηχώς "πατάνε" στην ΟΝ σε βραχυκύκλωμα που όντως υπάρχει στην γραμμή μου και το πιθανότερο να οφείλεται στην εσωτερική μου καλωδίωση. :Αποσυχρονίζει ο router μερικές φορές...+Ρουτερογράφημα DMT.

    Βέβαια και στο καλώδιο που έρχεται στο κατανεμητή ή στο κουτί τέλος πάντων της κατοικίας όπου συνέδεσα τηλέφωνο η ακουστικότητα είναι εξίσου χαμηλή.
    Αν υπάρχει όντως βραχυκύκλωμα μέσα από τον κατανεμητή, είναι λογικό να έχεις χαμηλή ένταση ήσχου και πάνω στον κατανεμητή. Για να δεις τί γίνεται, τόσο με την ένταση του ήχου όσο και με την ταχύτητα του net, εφόσον είναι γνωστό ότι υπάρχει βραχυκύκλωμα, πρέπει να αποσυνδύσεις το καλώδιο που φεύγει από τον κατανεμητή προς το διαμέρισμά σου, και μετά να δοκιμάσεις / μετρήσεις τη γραμμή πάνω στον κατανεμητή! Δοκίμασέ το και μπορεί να εκπλαγείς

  11. #11
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτά που ρωτάς είναι εύλογα.

    Τώρα σχετικά με την χαμηλή ένταση (που είναι γεγονός στην ΟΝ) & την αναγνώριση, δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με μια συσκευή "με έκαψες". Δουλεύει κανονικά η αναγνώριση και έδωσα ένα κλικ παραπάνω στην ένταση του ακουστικού.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  12. #12
    Εγγραφή
    21-03-2007
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Σχετικά χαμηλή ακουστικότητα έχω κι εγώ.. Όχι όμως ότι δημιουργεί πρόβλημα ευτυχώς..

    Όσο για το FSK είχα ψαχτεί πριν 1,5 χρόνο που δεν δούλευε η αναγνώριση στο fax μου..

  13. #13
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υπάρχει όντως βραχυκύκλωμα μέσα από τον κατανεμητή, είναι λογικό να έχεις χαμηλή ένταση ήσχου και πάνω στον κατανεμητή. Για να δεις τί γίνεται, τόσο με την ένταση του ήχου όσο και με την ταχύτητα του net, εφόσον είναι γνωστό ότι υπάρχει βραχυκύκλωμα, πρέπει να αποσυνδύσεις το καλώδιο που φεύγει από τον κατανεμητή προς το διαμέρισμά σου, και μετά να δοκιμάσεις / μετρήσεις τη γραμμή πάνω στον κατανεμητή! Δοκίμασέ το και μπορεί να εκπλαγείς
    Στον κατανεμητή δεν υπάρχει θέμα μετά απο εκεί και μέσα.Έκανα δοκιμές στο καλώδιο που λές και στην αρχή είχε αισθητή διαφορά αλλά πλεον δεν ξέρω εάν θα έχει γιατί έχει πέσει κι'άλλο.

    Το θέμα είναι ότι προέκυψε αμέσως μετά την μετάβαση!Δηλαδή εάν έβαζα το τηλέφωνο πριν εκεί δεν θα εκπλαγόμουν θα κουφανόμουν!

    Οπότε όποιο πρόβλημα προυπήρχε και με την Forthnet όπου είχα προβλήματα αλλά με το internet όχι την τηλεφωνία.

    Στην ΟΝ συνέβει το αντίθετο.

    Μία μέση κατάσταση δεν υπάρχει;

    ........Auto merged post: Z€r0 πρόσθεσε 6 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που ρωτάς είναι εύλογα.

    Τώρα σχετικά με την χαμηλή ένταση (που είναι γεγονός στην ΟΝ) & την αναγνώριση, δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με μια συσκευή "με έκαψες". Δουλεύει κανονικά η αναγνώριση και έδωσα ένα κλικ παραπάνω στην ένταση του ακουστικού.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tnt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά χαμηλή ακουστικότητα έχω κι εγώ.. Όχι όμως ότι δημιουργεί πρόβλημα ευτυχώς..

    Όσο για το FSK είχα ψαχτεί πριν 1,5 χρόνο που δεν δούλευε η αναγνώριση στο fax μου..
    Σας ευχαριστώ όλους για το feedback και τις προτάσεις σας για πιθανή λύση.

    Να διευκρινήσω βέβαια ότι απλά εξέφρασα μέσω e-mail κάποια ερωτήματα που προέκυψαν σε εμένα ως συνδρομητή της ΟΝ και όχι φυσικά κάποια ομαδική επιστολή.

    Πιστεύω πάντως ότι το θέμα της χρέωσης της τηλεφωνικής υποστήριξης 13801, το τέλος αποδέσμευσης μετά το 12μηνο παρόλο την ενυπόγραφη συγκατάθεση των συνδρομητών της ΟΝ, απασχολούν αρκετούς συνδρομητές της ΟΝ.Οπότε εάν έχω κάποια ενημέρωση θα σας ενημερώσω απ'την πλευρά μου.

    Τώρα το FSK πιστεύω ότι με τον τρόπο που το διατύπωσα σαν ερώτημα έχει και αυτό βάση.

    Το θέμα τις ακουστικότητας είναι ίσως το μόνο πιο υποκειμενικό ερώτημα.

    Ελπίζω να με καταλαβαίνεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Z€r0 : 08-06-11 στις 01:11. Αιτία: auto merged post

  14. #14
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Z€r0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον κατανεμητή δεν υπάρχει θέμα μετά απο εκεί και μέσα.Έκανα δοκιμές στο καλώδιο που λές και στην αρχή είχε αισθητή διαφορά αλλά πλεον δεν ξέρω εάν θα έχει γιατί έχει πέσει κι'άλλο.
    Δεν είμαι σίγουρος ότι έχουμε συνεννοηθεί 100% εδώ, ίσως δεν ήμουνα αρκετά σαφής. Αυτό που λέω είναι ότι αν έχεις βραχυκύκλωμα μέσα από τον κατανεμητή, αυτό επηρρεάζει τη σύνδεσή σου και "πίσω" του, άρα και πάνω στον κατανεμητή, και όχι μόνο από το σημείο του βραχυκυκλώματος και πέρα. Γι'αυτό το λόγο σου υπέδειξα να αποσυνδέσεις το εσωτερικό καλώδιο από τον κατανεμητή, ώστε να απεμπλέξεις τη γραμμή από το βραχυκύκλωμα, και να μετρήσεις / δοκιμάσεις τη γραμμή καθαρή πλέον.

    ........Auto merged post: nyannaco πρόσθεσε 3 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παρεμπιπτόντως, ο όρος βραχυκύκλωμα χρησιμοποιείται καταχρηστικά εδώ... αν είχες πραγματικό βραχυκύκλωμα, δεν θα είχες καθόλου τηλεφωνία και net. Προβληματική γραμμή έχεις, όχι βραχυκύκλωμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nyannaco : 08-06-11 στις 08:25. Αιτία: auto merged post

  15. #15
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι σίγουρος ότι έχουμε συνεννοηθεί 100% εδώ, ίσως δεν ήμουνα αρκετά σαφής. Αυτό που λέω είναι ότι αν έχεις βραχυκύκλωμα μέσα από τον κατανεμητή, αυτό επηρρεάζει τη σύνδεσή σου και "πίσω" του, άρα και πάνω στον κατανεμητή, και όχι μόνο από το σημείο του βραχυκυκλώματος και πέρα. Γι'αυτό το λόγο σου υπέδειξα να αποσυνδέσεις το εσωτερικό καλώδιο από τον κατανεμητή, ώστε να απεμπλέξεις τη γραμμή από το βραχυκύκλωμα, και να μετρήσεις / δοκιμάσεις τη γραμμή καθαρή πλέον.

    ........Auto merged post: nyannaco πρόσθεσε 3 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παρεμπιπτόντως, ο όρος βραχυκύκλωμα χρησιμοποιείται καταχρηστικά εδώ... αν είχες πραγματικό βραχυκύκλωμα, δεν θα είχες καθόλου τηλεφωνία και net. Προβληματική γραμμή έχεις, όχι βραχυκύκλωμα.
    Καλά και εγώ δεν είπα ότι είμαι και ειδικός, σίγουρα στην ορολογία δεν τα πάω καλά.Ένα καλώδιο του ΟΤΕ απ'την κολώνα καταλήγει σε ένα διαμείραστή-κατανεμητή του ΟΤΕ(εκεί πάνω δοκίμασα) και από εκει ο ΟΤΕ είχε τραβήξει άλλο καλώδιο στο κουτί που είναι οι συνδέσεις του κτιρίου(και εκεί μέτρησα όπως και ο τεχνικός της Forthnet παλιά συνδέοντας τα καλώδια ή φίλτρο με της άκρες του καλωδίου που μου αντιστοιχούν.)Απο εκεί και πέρα τα καλώδια είναι χύμα περασμένα από αυτόν που είχε αναλάβει την καλωδίωση του σπιτιού.Στην πρώτη μπρίζα που είχε και πρόβλημα οξύδωσης(δεν ξέρω εαν είναι σωστός πάλι ο όρος)-υγρασία αποσυνδέθηκε η μπρίζα δεν έχει πλέον υγρασία έχουν κοπεί και τριφτεί τα καλώδια(δεν ξέρω ορολογία) και έχει γίνει μία διακλάδωση γιατί δυστηχώς το καλώδιο καταλήγει πρώτα εκεί και δεν μπορεί λογο θέσης να παρακαμτεί, δεν έχει πρόβλημα υγρασία πλέον και σε μετρήσεις και εκεί δεν φαίνεται πρόβλημα άρα κάπου ενδιάμεσα υπάρχει πρόβλημα(ΟΚ όχι βραχυκύκλωμα συμφωνώ σε αυτό που λές αλλά ακόμα και οι τεχνικοί των εταιρειών που θέλουν να μας κάνουν ειδικούς έτσι τα αναφέρουν και ας δουλεύει η γραμμή).Το θέμα είναι πώς δεν βλέπω τα κουτιά ούτε σπιράλ και λογικά δεν έχει τα έχει περάσει έτσι ο ηλεκτρολόγος.Οπότε για να λυθεί το πρόβλημα οριστικά χρειάζεται νέα καλωδίωση.

    Αυτό όμως που λέω είναι ότι το πρόβλημα δεν μπορεί να είναι τόσο σοβαρό γιατί στην Forthnet προυπήρχε και το τηλέφωνο ήταν καμπάνα!Στο internet με Forthnet είχα SNR 9 με 11 για να μην έχω αποσυνδέσεις σε συννενόηση με την Forthnet.

    Με την ΟΝ το τηλέφωνο έχει πρόβλημα, και το SNR κρατάει με τον TG585v7 ακόμα και στο 5 αποσυνδέεται απλά μερικές φορές όταν με καλούν πρόβλημα που είχα με τον συγκεκριμένο router και όταν τον είχα πάνω στην Forthnet, με τον WAG200G πάνω στην Forthnet είχε λυθεί το πρόβλημα αυτό, αλλά με την ΟΝ ο συγκεκριμένος WAG200G δεν συνεργαζόταν το SNR έπαιζε σαν τρελό(ανεξαρτήτου firmware) και είχα πολλές αποσυνδέσεις ακόμα και στο default SNR στο 9.

    WAG200G-> Infineon, TG585v7->Broadcom, στην Forthnet είμουν πάνω σε IFTN->Infineon DSLAM στην ΟΝ δεν ξέρω γιατί δεν το αναγνωρίζει ο router αλλά μου είπαν ότι τα DSLAM της ΟΝ είναι όλα της Centillium και συνήθως συνεργάζονται άψογα με broadcom's router + το γεγονός ότι τα broadcom's είναι τα πλέον ενδεδειγμένα για προβληματικές γραμμές και με μεγάλη εξασθένιση attenuation.

    Αυτή είναι η ιστορία της γραμμής μου.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3103
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-08, 12:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας