Σελ. 20 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122253040 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 286-300 από 782
  1. #286
    Εγγραφή
    07-10-2003
    Περιοχή
    Γέρακας
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    17
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    speedport + ac86u
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι, κάπως έτσι, το "χείλος" και από τις 2 πλευρές έχει στραβώσει προς τα έξω με αποτέλεσμα να μαγκώνει στα τακάκια του φρένου (το μπλε που έχω ζωγραφίσει καλύπτει μέρος του "χείλους" και με τα βελάκια δείχνω ότι έχουν στραβώσει προς τα έξω).
    Πας για καινουργια ζαντα τοτε!

  2. #287
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ο θόρυβος που τόσο αγάπησα επανήλθε δριμύτερος. Από 5/10 μέχρι και σήμερα άντεξαν και αυτά τα Wellgo πετάλια που έχω μέχρι να αρχίσουν να κροταλίζουν. Πάντα στα πλυσίματα τα κάλυπτα με σακούλες τις οποίες έκλεινα με μονωτική οπότε γενικά συμπεραίνω ότι δεν είναι για καθημερινή χρήση κάτω από όλες τις καιρικές συνθήκες και ειδικά μετά τις τελευταίες 4-5 ημέρες καθημερινής ποδηλασίας με ισχυρή βροχή και χιόνι. Ούτε ένα χρόνο κι έχω βγάλει 3 ζευγάρια να κροταλίζουν.

  3. #288
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.042
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Γενικά μιλώντας, υπάρχουν ρουλεμάν κλειστού τύπου. Ενδεχομένως να υπάρχουν πετάλια με τέτοια ρουλεμάν.

    Μου κάνει εντύπωση πάντως, διότι έχω μιλήσει με 2 άτομα που πάνε σε λασπωμένα μονοπάτια και καθαρίζουν μετά το ποδήλατό τους με πιεστικό, χωρίς να έχουν συναντήσει πρόβλημα. Βέβαια έχουν ειδικά ποδήλατα με μεσαίες τριβές κλειστού τύπου, ίσως και πετάλια (αν υπάρχουν τέτοια).
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  4. #289
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο θόρυβος που τόσο αγάπησα επανήλθε δριμύτερος. Από 5/10 μέχρι και σήμερα άντεξαν και αυτά τα Wellgo πετάλια που έχω μέχρι να αρχίσουν να κροταλίζουν. Πάντα στα πλυσίματα τα κάλυπτα με σακούλες τις οποίες έκλεινα με μονωτική οπότε γενικά συμπεραίνω ότι δεν είναι για καθημερινή χρήση κάτω από όλες τις καιρικές συνθήκες και ειδικά μετά τις τελευταίες 4-5 ημέρες καθημερινής ποδηλασίας με ισχυρή βροχή και χιόνι. Ούτε ένα χρόνο κι έχω βγάλει 3 ζευγάρια να κροταλίζουν.
    καλά μην το σκέφτεσαι και τόσο... εμένα από το κρύο (-10) δεν αλλάζουν καλά οι ταχύτητες, το πίσω φρένο πρέπει να πέτρωσε και όταν πέφτω σε λακκούβα με ακούνε από μακρυά έτσι που κάνει η ανάρτηση...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  5. #290
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχω καβάτζα πετάλια κλειστού τύπου της Wellgo τα οποία θα φορέσω σύντομα. Απλά θα δοκιμάσω να τα ανοίξω αυτά που έχω και να γρασάρω τις μπίλιες. Είναι λιγάκι σπαστικό πάντως να κάνεις πετάλι και να ακούς κλανκ-κλανκ, κλανκ-κλανκ. Υπάρχουν και πετάλια κλειστού τύπου με υποδοχή για να συμπληρώνεις γράσο όποτε χρειάζεται. Αν και αυτά που έχω αρχίζουν να κροταλίζουν, τότε θα πάω για τέτοια.

  6. #291
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.042
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Μετά το βροχερό Freeday της περασμένης εβδομάδας, μου είπε ο Λέρος να σκουπίσω την αλυσίδα μου από τα νερά. Ήταν καμιά 10αριά μέρες από τότε που την είχα καθαρίσει καλά και την είχα επαναλιπάνει, οπότε βαριόμουν. Τελικά καθάρισα το ποδήλατο, χωρίς να το ξαναλιπάνω και πήγα έτσι βόλτα την μεθεπόμενη μέρα. Κανένα πρόβλημα μέχρι εδώ.

    Όμως στο χθεσινό Freeday, δηλαδή μία εβδομάδα μετά, η αλυσίδα άρχισε να τρίζει και μάλιστα ολοένα και περισσότερο, οπότε η λίπανση ήταν επείγουσα. Σήμερα τη λίπανα και βρήκα μερικά ίχνη σκουριάς πάνω της, κάτι που δείχνει ότι το νερό έκανε λίγη ζημιά και ο Λέρος είχε δίκιο. Ακόμα όμως μου φαίνεται παράξενο που τη μεθεπόμενη της βροχής, η αλυσίδα είχε άψογη λειτουργία.


    Πάμε στη νέα μου ζάντα τώρα. Αν και πολύ όμορφη και υποτίθεται μεγαλύτερης αντοχής (δίπατη), καθώς και βελτιστοποιημένη για το φρενάρισμα, με έχει απογοητεύσει εις διπλούν. Δεν πιάνουν καλά τα τακάκια πάνω της. Ο τροχός είναι αδύνατο να κοκαλώσει όση πίεση και να βάζω στα φρένα. Πατάω το πίσω φρένο με δύναμη και μπορώ να στρίψω τον τροχό με το χέρι μου. Κάτι τέτοιο δε συνέβαινε με την προηγούμενη ζάντα.

    Επιπλέον μέσα σε 20 μέρες που την έχω, μου έχει φάει περισσότερο τακάκι απ' ό,τι η παλιά σε 1,5 χρόνο. Η παλιά ήταν λεία στο σημείο επαφής με τα τακάκια κι έκανε ενίοτε θόρυβο. Η νέα είναι αθόρυβη στο φρενάρισμα, είναι ριγωτή (περιμετρικοί δακτύλιοι σαν προεξοχές, που υποτίθεται ότι αυξάνουν την επιφάνεια τριβής), αλλά δεν συνεργάζεται καλά με τα τακάκια μου (shimano σκληρά). Επίσης μαζεύει πιο εύκολα βρώμα, κάτι που επιταχύνει τη φθορά των τακακιών. Είναι τόσο χαμηλή η απόδοση στο φρενάρισμα, που στην αρχή νόμιζα ότι μου είχαν βάλει ζάντα που δεν είναι κατάλληλη για rim brakes, αλλά για δισκόφρενα.

    Καθάρισα ξανά τη ζάντα, έκοψα με ξυράφι τα τακάκια για να έχουν επίπεδη επιφάνεια επαφής και τα ρύθμισα πάλι. Όμως είδα ελάχιστη βελτίωση στο φρενάρισμα.

    Rock Rims 6063-T6 26"
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 11-02-12 στις 16:43.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  7. #292
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Να περιμένεις λα "λερωθεί" η ζάντα με τρίμμα από τα τακάκια, καθώς επίσης να περιμένεις να "φαγωθούν" τα τακάκια ακριβώς στο σχήμα της νέας ζάντας. Τότε θα πιάνουν τέλεια. Φρέναρε συχνά και κάνε υπομονή...

  8. #293
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.042
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να περιμένεις λα "λερωθεί" η ζάντα με τρίμμα από τα τακάκια, καθώς επίσης να περιμένεις να "φαγωθούν" τα τακάκια ακριβώς στο σχήμα της νέας ζάντας. Τότε θα πιάνουν τέλεια. Φρέναρε συχνά και κάνε υπομονή...
    Η ζάντα γέμισε με τρίμμα από τα τακάκια, κάτι που δεν έχω ξαναδεί στο ποδήλατό μου και την καθάρισα σήμερα. Και τα τακάκια είχαν γεμίσει με το τρίμμα περιμετρικά. Δυστυχώς το ένα τακάκι καθώς φαγώθηκε άρχισε να πιάνει πιο χαμηλά (έπιαναν τα 2/3 του τη ζάντα), οπότε έπρεπε να το ρυθμίσω στη σωστή θέση και να το λειάνω, διότι είχε στραβοφαγωθεί (οπότε πρέπει πάλι να περιμένω, όπως λες).

    Το σχήμα των τακακιών καταλαβαίνω ότι πρέπει να πάρει το σχήμα της ζάντας, ώστε να έχει τη βέλτιστη επαφή. Το τρίμμα όμως δε νομίζω ότι βοηθάει, αλλά μάλλον ότι μειώνει την τριβή. Έχω ακούσει και ποδηλατά να συστήνει καθαρισμό των ζαντών, ώστε να μην φθείρονται γρήγορα τα τακάκια. Είσαι σίγουρος;

    Πάντως παραμένω έκπληκτος. Με τις παλιές ζάντες που φρενάρισαν πολύ καλά (μόνο μειονέκτημα ο θόρυβος όταν έπιαναν υγρασία), τα τακάκια έδειχναν ότι θα αντέξουν πάνω από 20.000 km. Μετά από 3.000 km από τη στιγμή που άλλαξα τα πίσω τακάκια, δεν μπορούσα να διακρίνω σημαντική φθορά. Αντιθέτως, με τις νέες ζάντες που δεν φρενάρουν καλά, ανά 2.000 km θα θέλω τακάκια, αν συνεχίσει έτσι η φθορά τους. Και δεν φρενάρουν και φθείρουν τα φρένα, epic fail!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 11-02-12 στις 20:14.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  9. #294
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Κοίτα όταν λέω για τρίμμα δεν εννοώ να μαυρίσει η ζάντα... Απλά μικρές ατέλειες στη λείανσή της θα γεμίσουν με το τρίμμα και αυτό είναι φυσιολογικό. Αν μαυρίζει η ζάντα τότε μάλλον έχει πολλές ατέλειες οπότε ίσως να μην είναι καλή, ή τα τακάκια είναι πολύ μαλακά. Δεν πιστεύω όμως το τελευταίο, γιατί κάτι τέτοιο θα ήταν πιθανό μόνο αν είχες βάλει καινούρια, που απ' ότι κατάλαβα δεν έκανες...

  10. #295
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.042
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Τα τακάκια μου είναι σκληρά και εκ κατασκευής και εξαιτίας πολυκαιρισμού στο συρτάρι που τα είχα αποθηκευμένα. Δυστυχώς η ζάντα έχει από τη μία μεριά έντονες ατέλειες.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  11. #296
    Εγγραφή
    31-03-2008
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.177
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Μετά από μήνες αποχής από το θέμα επιτέλους ξαναγράφω.
    Όταν δεν χρησιμοποιείται το ποδήλατο χρειάζεται κάποια συντήρηση;

    Έχω να κάνω 4 μήνες και βάλε και μου έχει λείψει απίστευτα.
    Δεν είχα $$ για ξόδεμα για χειμωνιάτικη ποδηλατική ενδυμασία και ούτε και με ενθουσιάζει να πω την αλήθεια η ποδηλασία τον χειμώνα και το παράτησα.
    Άντε να στρώσει ο καιρός να αρχίσουμε να γράφουμε χιλιόμετρα και πάλι.

  12. #297
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το βασικό είναι στα λάστιχα να έχουν πάντα τη σωστή πίεση. Αν 'κάτσουν' τότε πιθανό να ανοίξουν και να θέλεις λάστιχα και σαμπρέλα. Αν είναι σε μέρος με υγρασία, να προσέχεις μην παρουσιαστεί σκουριά και να το καθαρίζεις αν βρέχεται.

    Ποδηλασία το χειμώνα = εθισμός!

  13. #298
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.042
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Το χειμώνα είναι καλύτερα από το καλοκαίρι. Μπορείς να κάνεις μεγαλύτερες διαδρομές, χωρίς να λιώνεις στη ζέστη. Ντύνεσαι καλά και μόλις ζεσταθείς αρχίζεις να ανοίγεις φερμουάρ και να αφαιρείς μπλούζες. Το καλοκαίρι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, αφού έτσι κι αλλιώς με ένα κοντομάνικο (διαπνέον) και μία βερμούδα είσαι. Απλώς πίνεις νερό και συνεχίζεις ιδρωμένος.

    Η ιδανική θερμοκρασία για ποδήλατο είναι οι 20° της άνοιξης και του φθινοπώρου, αλλά αυτό δεν μπορείς να το έχεις πάνω από 3 μήνες το χρόνο. Οπότε προτιμώ τους 5-10°C του χειμώνα, πάρα τους 30-35°C του καλοκαιριού.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  14. #299
    Εγγραφή
    31-03-2008
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.177
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Από άποψη θερμοκρασίας σαφώς και είναι καλύτερα όντως,ούτε εγώ μπορώ την ζέστη, απλά όπως είπα δεν είχα και τα $$ για να επενδύσω σε μακρυμάνικες ποδηλατικές μπλούζες+παντελόνι γιατί εάν πάρω τους δρόμους με τις βαμβακερές και μείνει πάνω όλος ο ιδρώτας,η πνευμονία περιμένει στην γωνία.

    Του χρόνου όμως θα εξοπλιστώ καταλλήλως καλός εχόντων των πραγμάτων.

    Στο ψητό τώρα που με ενδιαφέρει και περισσότερο.

    Το ποδήλατο δεν βρίσκεται σε μέρος με υγρασία οπότε πάει αυτό.
    Την πίεση στα ελαστικά δεν την έλεγξα αλλά από τον οπτικό έλεγχο που τα έκανα και έτσι όπως τα έπιασα δεν μου φάνηκε τουλάχιστον να χάσαν σχεδόν καθόλου αέρα.

    Η αλυσίδα θέλει μήπως κάποια φροντίδα;

    Θα το πάω κιόλας για ένα γενικό service πρωτού ξεκινήσει η ποδηλατική περίοδος για εμένα αλλά καλό είναι εάν χρειάζεται και κάποια φροντίδα τώρα,να μην το αμελήσω άλλο.

    Ευχαριστώ

  15. #300
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.769
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    δεν μου φάνηκε τουλάχιστον να χάσαν σχεδόν καθόλου αέρα.
    Κάθε εβδομάδα χρειάζεται να συμπληρώνεις αέρα ... πόσο μάλλον αν μιλάμε για μεγάλο χρονικό διάστημα μη χρήσης, αλλά αυτό είναι το μόνο εύκολο να το κάνεις

    Η αλυσίδα ενδέχεται να θέλει καθάρισμα και λάδωμα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος leros2004 : 15-02-12 στις 14:39.

Σελ. 20 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122253040 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3052
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-19, 10:41
  2. Τεχνικά Θέματα για ADSL
    Από kadronarxis στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-04, 14:09

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας