Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.253
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Καλησπέρα..

    Είναι κανα 2 μέρες που πήρα υπολογιστή εδώ στην εστία, και παρόλο που τη μέρα ψιλοσέρνεται, είναι κάποιες ώρες, κυρίως βράδυ, που πετάει. Μέχρι και 1,5MB/sec πιάνει. Το θέμα είναι, ότι παρόλο που κατέβασα πολύ πράμα απο rapidshare (premium user), ΟΛΑ πάω να τα αποσυμπιέσω μου τα βγάζει volume is corrupt ή CRC error. Στην αρχή κατέβαζα με το επίσημο rapidget, μετά με το Rapget, και τέλος κανονικά μέσα απο τον firefox. Αλλά τα ίδια. Σκέφτηκα μήπως με κάποιον τρόπο δημιουργεί πρόβλημα το firewall της σχολής, αλλά όταν κατέβασα ένα ασυμπίεστο αρχείο (avi), έπαιξε κανονικά.. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει??

    Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα hardware? Γιατί ο υπολογιστής που αγόρασα είναι μεταχειρισμένος, και μου κάνει κάτι χαζά που και που (κάτι restart, κάτι "application faced an inconvinience and needed to close" και τέτοια)..

  2. #2
    Εγγραφή
    10-12-2004
    Περιοχή
    Μπροστά από το πληκτρολόγιο και το δάκτυλο στο ποντίκι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    4.616
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedtouch 510v4
    SNR / Attn
    19,5(dB) / 23(dB)
    Ελπίζω να μην έχεις σβήσει τα rar

    Ψάξε να δεις την version που έχεις από το winrar πρέπει να έχεις πάντα την τελευταία

  3. #3
    Το avatar του μέλους Delijohn
    Delijohn Guest
    απλά θες την τελευταία, ή έστω μια πιο καινούριο έκδοση του winrar.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν σου κάνει "χαζα" με restart κ τετοια, τσέκαρε για να είσαι σίγουρος τις μνήμες (RAM) του υπολογιστή. Το memtest+ κατεβασε (σε iso), γραφτο σε cd και κανε εκκινηση απο αυτο... Αν σου βγάλει "κόκκινα" θες μνημη.. Σε κάθε περίπτωση σου συνιστώ ένα τρελο format κ επανεγκατάσταση για να ξεφορτωθείς όλες τις αμαρτίες του.. αν δεν ξέρεις πως, βρες κανέναν να σου το κάνει (εκεί μέσα θα είναι πολλοί τέτοιοι )

  5. #5
    Εγγραφή
    24-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps / 1Gbps
    ISP
    Forthnet
    Επισης το Rapidget δεν υποστηριζει resume.
    Οποτε αμα κανεις stop στο αρχειο που κατεβαζεις κ μετα resume, το αρχειο θα στο βγαλει corrupted.

    Εγω σαν λυση σου προτεινω να παιρνεις το λινκ του αρχειου που θες να κατεβασεις και να το βαζεις στο FlashGet.
    Δεν χρειαζεται να ειναι το λινκ που σου δινει το rapidshare οταν ανοιγεις τον browser και πατας premium, αλλα και το αρχικο λινκ που τοποθετεις στον browser για να σου εμφανισει το λινκ απο το οποιο θα κατεβασεις.

    Απλα πατας στις ιδιοτητες του αρχειου και επιλεγεις το "συνδεση με τον διακομιστη"
    Παρακατω βαζεις το username και το password του account σου και ολα οκ.

    Εμενα μ'αυτον τον τροπο, οσες φορες και να διακοψω το download, στην συνεχεια δεν ειχα κανενα προβλημα με τα rar. Ουτε corrupted, Ουτε τπτ.

  6. #6
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.253
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Λοιπόν..

    Το winrar που έχω είναι το 3.61, που απο όσο είδα είναι το τελευταίο. Για την ακρίβεια, στο site που μπήκα, έλεγε για 3.60. Αλλά δε νομίζω να είναι θέμα software, γιατί δοκίμασα και με ένα άλλο που είχε ήδη εγκατεστημένο στο pc (UltimateZip λέγεται) και με εκείνο μου έβγαζε τα ίδια προβλήματα. Αν και δεν τσέκαρα την έκδοση απο το 2ο. Θα δοκιμάσω και κανένα ακόμα freeware, κσι με το flashget το βράδυ ή αύριο το πρωί.

    Το ότι το pc έχει κάτι, έχει σίγουρα. Γιατί καμιά φορά δε μου κάνει install κάποιες εφαρμογές, με το που ανοίγει το pc πάω να ανοίξω το firefox και μου λέει ότι it needs to close, μου κάνει restart μόλις "ζοριστεί" λίγο, επίσης παρατήρησα ότι αν πάει 100% η CPU με πετάει έξω απο την εφαρμογή. Αυτό το παρατήρησα όταν πήγα να κάνω install μια εφαρμογή, που στην αρχή-αρχή αποσυμπίεζε ένα μεγάλο .cab, και μόλις η CPU έφτανε 100% με πετούσε έξω χωρίς καν κανένα μήνυμα. Για μια στιγμή σκέφτηκα μήπως είναι κανένα τερτίπι των AMD Athlon, γιατί μέχρι τώρα μόνο με Intel είχα δουλέψει. Ακόμα, δεν ξέρω πως μπαίνει στο BIOS σε αυτά τα μηχανήματα.

    Δεν ξέρω πόσο καιρό και τι χρήση είχε κάνει ο προηγούμενος, γιατί το πήρα απο μαγαζί. Μάλιστα μου είπε ο μαγαζάτορας ότι έχει και εγγύηση. ΟΜΩΣ, δε θέλω να ξαναπάω σε αυτό το μαγαζί (τουλάχιστον όχι αν δεν σιγουρευτώ ότι δεν υπάρχει άλλη λύση), γιατί ο τύπος στην κυριολεξία ΞΕΧΑΣΕ να μου χρεώσει την οθόνη, όπως ακόμα και extra 512MB RAM που του είπα να μου προσθέσει στην αρχική σύνθεση. Συνολικά γλίτωσα καμιά 80αριά λίρες. Οπότε θέλω πρώτα να δω τι μπορώ να κάνω μόνος μου, το πολύ πολύ να αγοράσω αν χρειαστεί τίποτα καινούργιες μνήμες (γιατί αυτός που ξέρω αν δε μου βάλει απλά τίποτα μεταχειρισμένες), και μετά να απευθυνθώ αλλού..

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2004
    Μηνύματα
    522
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24/1Mbit
    ISP
    ForthNet
    Router
    usr 9105
    Συμφωνώ με Re-Ti-Re, μάλλον πρέπει να αναβαθμίσεις το unrar σου.

  8. #8
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.253
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    UPDATE: Δοκίμασα ΚΑΙ με το freeware 7zip, πάλι τα ίδια μου έβγαλε, οπότε η περίπτωση του software problem απομακρύνεται όλο και περισσότερο..
    Στο BIOS βρήκα τελικά πως μπαίνει, αλλά δε μπορώ αν πω ότι βρήκα και τίποτα το μεμπτό.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    Μπορείς να δεις θερμοκρασίες της CPU? Επίσης το ότι βγαίνουν corrupt γίνεται μόνο σε rar από rs ή γενικά σε rar?

  10. #10
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.253
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Θερμοκρασία θα δω σε λίγο μόλις τελειώσω το downloading του System Mechanic για να δω registry κλπ. Πάντως σε κάποια rar που είχα σε ένα δισκάκι που έφερα μαζί μου απο Ελλάδα, δεν βγάζει τέτοια προβλήματα. Δεν ξέρω αν έχει σχέση το ότι αυτά τα αρχεία στα οποία το δοκίμασα είναι μικρά και σε ένα αρχείο, ενώ αυτά που κατέβασα μέχρι τώρα απο rapidshare είναι χωρισμένα σε περισσότερα του ενός αρχεία..

  11. #11
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    Όταν ενοούσα γενικά , έλεγα γενικά σε dl. Κάπου είχα διαβάσει ότι έφταιγε firmware από το router για corrupt downloads. Γι αυτό σε ρωτάω. Πώς συνδέεσαι στο internet? Μέσω lan?


    EDIT: Και αυτό με την μνήμη που σου είπαν μπορεί να ισχύει

  12. #12
    Εγγραφή
    13-06-2006
    Περιοχή
    z'kalamaria
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    το προβλημα για μενα σε πολυ μεγαλο ποσοστο βρισκεται στη μνημη σου φιλε.
    οταν ενα pc ζεσταινεται δεν κλεινει καποιο προγραμμα, κλεινει ολοκληρο!!
    επισης, δεν εχεις προβλημα μονο στο rar αλλα και σε αλλα προγραμματα, αρα
    κατι διαφορετικο συμβαινει..

    δοκιμασε το memtest που σου προτειναν ή μεσα απο το bios χαλαρωσε τα timings
    της μνημης.
    μακαρι να λυθει χαλαρωνοντας τα timings και να μην πρεπει να τρεχεις στο μαγαζι

    good luck

  13. #13
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.253
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Houston, we have a problem. Ελπίζω τουλάχιστον να είναι το μόνο. Δε θυμάμαι απο που, αλλά ψάχνοντας στο google για memtest, έπεσα πάνω σε ένα άλλο, που είναι εδώ: http://www.hcidesign.com/memtest/download.html
    , και όχι αυτό: memtest.org. Anyway. Το τρέχω το προγραμματάκι (όχι μπουτάρισμα με αυτό ή τίποτα τέτοιο, απλά το έτρεξα, έχοντας κλείσει ότι άλλες applications ήταν ανοιχτές εκείνη τη στιγμή). Και με το που αρχίζει, αρχίζουν τα όργανα:

    "Memory error detected. Pair 3317263 does not store values accurately.
    Memtest has detected that your computer cannot accurately store data in RAM. You need to fix this". Και πατάω το οκ, μου βγάζει το ίδιο σε άλλο pair. Πατάω πάλι enter, σε άλλο. Κρατάω πατημένο το enter, και βγάζει ΣΥΝΕΧΕΙΑ το ίδιο πράγμα, καμια 500αριά φορές. "Εδώ είμαστε" λέω..

    Με παραπέμπει στο site του προγράμματος, όπου όμως δεν λέει τίποτα. Καμιά ιδέα??

    Το άλλο το memtest απο το memtest.org, επειδή αυτή τη στιγμή δεν έχω εδώ μαζί μου ούτε κανένα CD άδειο, ούτε καν δισκέττα, μπορώ να το κάνω boot απο USB stick? Απλά το γράφω στο root απο το stick και κάνω boot? Επειδή έχει απλά ένα .exe αρχείο απο ότι βλέπω..

  14. #14
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    Εφόσον δεν λειτουργούν σωστά οι μνήμες, και υποθέτοντας ότι ο προηγούμενος δεν είχε προβλήματα με αυτές ευθύνεται το νέο dimmάκι. Αλλά θα επαναλάβεις την ίδια διαδικασία με ένα dimm κάθε φορά μέχρι να δεις ποιο φταίει. Δυστηχώς αυτό μπορεί να είναι άχρηστο γιατί μπορεί να μην είναι συμβατό με την μητρική σου, ή τα λάθη να οφείλονται σε υπερχρονισμένη μνήμη γιατί η τα timings της μπορεί να είναι πιο χαλαρά από αυτλα των υπολοίπων μνημών. Στην δευτερη περίπτωση μπορεί να κάνεις κάτι. Επίσης παίζει και η περίπτωση το dimmάκι να είναι εντελώς χαλασμένο και να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε καινούργιο υπολογιστή.

  15. #15
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.253
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Λοιπόν.. Τα κατάφερα να κάνω το usb bootable, έγραψα και το mt165 εκεί μέσα (έγραψα και δοκίμασα ΚΑΙ το mt1551 για καλό και για κακό), αλλά αφού κάνω boot και τρέχω το πρόγραμμα (και τις 2 εκδόσεις), βγαίνει μια μπλε οθόνη, πάνω αριστερά έχει σε πράσινο πλαίσιο το MemTest, και κάτω κάτω, μια γκρι γραμμή, με έναν μαύρο κέρσορα που αναβοσβήνει στην αριστερή άκρη της.. Και δεν κάνει τίποτα.. Μα τίποτα. Τι κάνω λάθος??

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Είναι δυνατόν να πάρεις ip από άλλη πόλη ?
    Από runner70 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-08, 18:55
  2. Ποιο πρόγραμμα είναι κατάλληλο να κατεβάζει από rapidshare.com?
    Από NIKOLAKIS123 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 72
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-07, 20:17
  3. [D-Link] Ειναι δυνατον να μετατρεψω το "g664t (d-link)" απο over isdn σε over pstn
    Από teddyboy στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-06, 12:42
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-04, 07:34
  5. Αν ειναι δυνατον.....
    Από DjChrisT στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-04, 10:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας