Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 65
  1. #16
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Δεν εντυπωσιάστηκα καθόλου. Ίσως επειδή έχω android και του έχω αλλάξει τα φώτα. Πάρα πολύ απλό. Στα 4' του βίντεο δεν είδα το παραμικρό που θα με έβαζε σε σκέψη. Ίσως ήταν ακατάλληλος ο παρουσιαστής;

    Απ' ότι ξέρω το maemo έκανε παπάδες. Εδώ είχαμε απλά 3 οθόνες. Μία με τις εφαρμογές μας, μία με τα social updates και μία με τις ανοιχτές εφαρμογές. Τι παραπάνω έχει; Μόνο για το hardware δεν θα το αγοράσω.

  2. #17
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.763
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εντυπωσιάστηκα καθόλου. Ίσως επειδή έχω android και του έχω αλλάξει τα φώτα. Πάρα πολύ απλό. Στα 4' του βίντεο δεν είδα το παραμικρό που θα με έβαζε σε σκέψη. Ίσως ήταν ακατάλληλος ο παρουσιαστής;

    Απ' ότι ξέρω το maemo έκανε παπάδες. Εδώ είχαμε απλά 3 οθόνες. Μία με τις εφαρμογές μας, μία με τα social updates και μία με τις ανοιχτές εφαρμογές. Τι παραπάνω έχει; Μόνο για το hardware δεν θα το αγοράσω.
    Έχει και pull down menu στη status bar και πολλά αλλα

    Ο βιετναμέζος το δουλεύει καλά, λες και το είχε πολλές μερες στα χέρια του.

    http://www.youtube.com/watch?v=PWDuthCxwkw
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  3. #18
    Εγγραφή
    01-12-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    970
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά μου άρεσε- δείχνει πολύ πιο snappy από το Symbian. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο η τιμή ανταποκρίνεται στην πραγματική αξία της συσκευής.
    Κρίμα πάντως που η πλατφόρμα δεν είχε μεγαλύτερη απήχηση. Ίσως θα μπορούσε να βρισκόταν σε mid-range smartphones και ως high-end να είναι τα WP7.

  4. #19
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Εντάξει ωραίο φαίνεται, αλλά είναι ενα λειτουργικό που στην εποχή των app store υστερεί λόγω υποστήριξης απο τους developers αλλά και απο την ίδια του την εταιρία. Η nokia φαίνεται να το υποστηρίζει "χλιαρά" και αυτό δε με πείθει οτι το meego δεν θα έχει σε λίγο τη μοίρα του symbian.
    Στο κάτω κάτω το symbian ήταν ο ογκόλιθος των smartphone κάποτε ενώ το meego δεν είναι ούτε πετραδάκι.

  5. #20
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Πολύ, ωραίο κινητό. Το ερώτημα είναι ποιες εφαρμογές θέλετε και σας είναι βασικές που θεωρείτε ότι δεν θα έχει το meego?

  6. #21
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    @aiolos.01
    Και όμως, μπορεί να έχει σχετικά λίγους developers αλλά σε αντίθεση με τους developers άλλων οικοσυστημάτων, οι developers για το MeeGo είναι κλάσεις ανώτεροι των υπόλοιπων. Στο τμήμα της Qt η Nokia είχε μαζέψει μερικά από τα καλύτερα (και πιο ανοιχτά) μυαλά του χώρου, ενώ είχε εξαιρετικές σχέσεις με την open source κοινότητα, ανθρώπους δηλαδή που γράφουν πραγματικό, σοβαρό λογισμικό και όχι εφαρμογές για κινητά που κάνει ακόμη και νέοπας σε visual basic.
    Δεν γίνεται να συγκρίνουμε ανθρώπους που αναπτύσσουν για παράδειγμα κανονικές office suites ή πολύπλοκες βιβλιοθήκες με ανθρώπους που γράφουν το iFart και ας το κάνουν δωρεάν οι πρώτοι και για δεκάδες χιλιάδες ευρώ οι δεύτεροι.

    Θα μπορούσε λοιπόν να αντεπιτεθεί με την ποιότητα η Nokia. Άλλωστε και από τις εκατοντάδες χιλιάδες εφαρμογές για Android και iPhone, πόσες χρησιμοποιούμε πραγματικά;

    Είναι επιλογή της δυστυχώς να το εγκαταλείψει.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  7. #22
    Εγγραφή
    26-03-2005
    Περιοχή
    Area 52 (Δίπλα από την 51)
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.804
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    14.286/1.020
    ISP
    Forthnet
    Router
    THOMSON TG585 v7
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως αν αυτό ήταν το λειτουργικό που ετοίμαζαν τόσα χρόνια για τα smartphones της NOKIA, δεν είναι απορίας άξιο που ο Elop έτρεχε σαν τρελός να βρεί εναλλακτική.....
    Δεν ξέρω αν το λες ως θετικό ή όχι, άλλα κατά την άποψη μου με τη δυναμική που θα είχε το MeeGo εαν η Nokia δεν άλλαζε στρατόπεδο και λόγω του τεράστιου μεριδίου αγοράς που κατέχει, θα μπορούσε κάλλιστα μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα να χτυπήσει στα ίσια το iOS και Android με αποτέλεσμα το λειτουργικό της Microsoft να πήγαινε άκλαυτο. Ποιος ξέρει τι παιχνίδια μπορεί να παίχτηκαν και τι ανταλλάγματα δόθηκαν λόγω της σχέσης του με τη Microsoft.

    Υποψιάζομαι ότι η Nokia δε θα πολυασχοληθεί με το MeeGo. Ίσως να παρουσιάζει αυτό το μοντέλο γιατί ήδη είχε ξεκινήσει η ανάπτυξη του πριν από τη συμφωνία και θα ήθελε να παρουσιάσει κάτι μέχρι να ξεκινήσουν να βγαίνουν τα κινητά με WP7. Εύχομαι άλλες εταιρίες να αγκαλιάσουν και να προωθήσουν το λειτουργικό.

  8. #23
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από protsimer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα η επόμενη συσκευή μου. Μου αρέσει σε όλα (όσοι γνωρίζετε από Nokia μην ψαρώνετε με στεγνούς αριθμούς σε mhz και mb - εκεί στη Φιλανδία ξέρουν πως να σχεδιάζουν ελαφρά λειτουργικά με χαμηλές απαιτήσεις σε hardware). Ειδικότερα, αν κρίνω από κάποια N900 που έχω δει, τα οποία με λίγα "μαγικά" τρέχουν desktop linux εφαρμογές, εδώ θα γίνει κανονικό πανηγύρι. Ελπίζω η Nokia να συνεχίσει να βγάζει έστω και μια συσκευη MeeGo κάθε έτος και ας υιοθετήσει τα WP7 για ευρεία κατανάλωση. Άλλωστε, ο Elop ποτέ δεν ισχυρίσθηκε ότι θα υιοθετηθεί αποκλειστικά ενα λειτουργικό.
    μια χαρά χαρακτηριστικά έχει αρκεί να μην κοστίζει ένα κάρο λεφτά

    http://www.gsmarena.com/nokia_n9-3398.php

  9. #24
    Εγγραφή
    18-01-2009
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.285
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1.020/16.075
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Thompson TG585v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 17,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από golity Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν το λες ως θετικό ή όχι, άλλα κατά την άποψη μου με τη δυναμική που θα είχε το MeeGo εαν η Nokia δεν άλλαζε στρατόπεδο και λόγω του τεράστιου μεριδίου αγοράς που κατέχει, θα μπορούσε κάλλιστα μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα να χτυπήσει στα ίσια το iOS και Android με αποτέλεσμα το λειτουργικό της Microsoft να πήγαινε άκλαυτο. Ποιος ξέρει τι παιχνίδια μπορεί να παίχτηκαν και τι ανταλλάγματα δόθηκαν λόγω της σχέσης του με τη Microsoft.

    Υποψιάζομαι ότι η Nokia δε θα πολυασχοληθεί με το MeeGo. Ίσως να παρουσιάζει αυτό το μοντέλο γιατί ήδη είχε ξεκινήσει η ανάπτυξη του πριν από τη συμφωνία και θα ήθελε να παρουσιάσει κάτι μέχρι να ξεκινήσουν να βγαίνουν τα κινητά με WP7. Εύχομαι άλλες εταιρίες να αγκαλιάσουν και να προωθήσουν το λειτουργικό.
    Μην ξεχνάμε ότι το meago δεν είναι αποκλειστικά δημιούργημα της Nokia αλλά και της Intel ή οποία ακόμα ο στηρίζει. Αν και ο συγκεκριμένο UI του N9 είναι κλειστό και ιδιοκτησία nokia φαντάζομαι ότι τα app που θα γραφτούν για άλλες συσκευές με meago θα παίζουν και στο N9.

  10. #25
    Εγγραφή
    05-02-2008
    Περιοχή
    London, UK
    Μηνύματα
    647
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    FTTH
    Δηλαδή αν γραφτεί μία εφαρμογή για Netbook meego ή για car entertainment system meego ή ακόμα και για meego tablet και παίζει και στο κινητό, αυτό θα είναι επιτυχία; Δεν νομίζω ότι σημαντικό αυτή τη στιγμή είναι να μπορείς να τρέχεις την ίδια εφαρμογή σε πολλά form factors, αλλά η εφαρμογή να είναι καλογραμμένη και εύχρηστη στο form factor που την τρέχεις... Άρα ακόμα και οι super duper developers που ανάφερε ο mrsaccess παραπάνω, αρχίσουν να γράφουν για meego, θα πρέπει να κοιτάξουν να γράψουν εφαρμογές που να τρέχουν ωραία και εύχρηστα σε mobile συσκευή, με τους περιορισμούς που αυτή έχει σε οθόνη και αλληλεπίδραση με το χρήστη, αλλιώς δεν έχει νόημα... Π.χ. να προσπαθείς να δουλέψεις openoffice στο κινητό (επειδή είναι linux), OK και μετά αν δεν χρειάζεσαι πέντε λεξοτανίλ, σφύρα μου!

  11. #26
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ενδιαφέρον.
    Κάποιοι θα πουν ότι το λειτουργικό είναι κλινικά νεκρό επειδή η Nokia θα κάνει το πέρασμα στα Windows, αλλά για όποιον είναι διατεθειμένος να βασιστεί στην υποστήριξη της κοινότητας του Meego είναι εξαιρετική επιλογή.
    Το κινητό δεν έρχεται με MeeGο· μπορείς, ωστόσο, να το εγκαταστήσεις όπως θα έκανες π.χ. στο N900.

  12. #27
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει και pull down menu στη status bar και πολλά αλλα

    Ο βιετναμέζος το δουλεύει καλά, λες και το είχε πολλές μερες στα χέρια του.

    http://www.youtube.com/watch?v=PWDuthCxwkw
    Αυτός το κάνει να πηγαίνει πύραυλος. Απίστευτη ταχύτητα. Απίστευτη...

  13. #28
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    8.296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10999
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    23(dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χμμ.. ενδιαφέρον.
    Δε φαίνεται άσχημο το OS.

  14. #29
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark Demis Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια χαρά χαρακτηριστικά έχει αρκεί να μην κοστίζει ένα κάρο λεφτά

    http://www.gsmarena.com/nokia_n9-3398.php

    1GHz Cortex A8 CPU, PowerVR SGX530 GPU, TI OMAP 3630 chipset. Δεν ειναι καθολου εντυπωσιακο αυτο το hardware τον Ιουνιο του 2011.

    Θα αγοραζα το N9 για αλλους λογους.

    α) το λειτουργικο Meego
    β) την ποιοτητα/αξιοπιστια κλπ Nokia
    γ) το design

    Δεν θα αγοραζα το N9.
    α) γιατι η nokia παρατησε το εκκολαπτομενο meego πριν καν βγαλει συσκευη
    β) το meego μπορει να εχει τεραστιο potential αλλα θα ειμαι early adopter. Ειναι επισης αγνωστο αν θα καταφερει να καθιερωθει.
    γ) Η nokia επελεξε outdated hardware.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  15. #30
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλό φαίνεται, αλλά αξίζει κάποιος να δώσει μία περιουσία τέτοια εποχή και μετά 3 μήνες το smartphone που χρησοπλήρωσε να θεωρείται παροχημένο.Θα μου πείς ο καθένας με το πορτοφόλι του και τις προτιμήσεις του.

    Τα WM7 εγώ δεν τα πάω πάντως.

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-11, 13:45
  2. H Huawei παρουσιάζει το smartphone IDEOS X5
    Από harris στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 175
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-11, 11:01
  3. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-10, 22:52
  4. Η Νokia παρουσιάζει το νέο smartphone N8 στα 370€
    Από nm96027 στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-10, 11:08
  5. Η Gigabyte παρουσιάζει το νέο M912V με 8.9'' Touch Screen
    Από Mouse Potato στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-08, 22:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας