Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 63
  1. #31
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.404
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Φίλε migf1, τα λέω αυτά γιατί πιστεύω ότι η Pascal είναι η τέλεια εκπαιδευτική γλώσσα. Απλή, κατανοήτή (ακόμα και τα begin/end σε σχέση με τις αγκύλες είναι πλεονέκτημα για έναν αρχάριο, ή η σύνταξη του for που είναι πιο φυσική) και υλοποιεί πολλά πράγματα που πρέπει να μάθει κάποιος όταν ξεκινάει (κυρίως δείκτες και OOP). Ακόμα και το 1-based arrays το θεωρώ πλεονέκτημα και όχι μειονέκτημα γιατί είναι πιο κοντά στην ανθρώπινη φύση και συμβατό με αυτά που μας διδάσκουν τα μαθηματικά. Γενικά αυτά που αναφέρεις ως μειονεκτήματα τα θεωρώ πλεονεκτήματα. Απλά εσύ το εξετάζεις από την επαγγελματική / παραγωγική πλευρά ενώ εγώ καθαρά από την εκπαιδευτική.

    Η Pascal ήταν και για μένα η πρώτη γλώσσα που χρησιμοποίησα (παρεμπιπτόντως γύρω στο 85 κι εγώ!), αν εξαιρέσεις τη Basic, που δυστυχώς είχα μια επαφή...

    Με την Pascal λοιπόν ξεκίνησα το σοβαρό προγραμματισμό, ήρθα σε επαφή με procedural programming, δείκτες, αναδρομικές διαδικασίες και λίγο αργότερα με OOP. Και, πράγματι, με τα arrays, που όπως οποιοσδήποτε αρχάριος θεώρησα φυσιολογικότατο να ξεκινάνε από 1 και όχι από 0.

    Μήπως τελικά αυτά που αναφέρεις ως μειονεκτήματα της Pascal και το παράδειγμα για τα τσιγάρα στο επόμενο τετράγωνο, αποτελούν στην ουσία πλεονεκτήματα για κάποιον που μαθαίνει τώρα; Μήπως οι αναλυτικότατες οδηγίες είναι προσόν της γλώσσας, για εκπαιδευτικούς σκοπούς πάντα;

    Είχα διαβάσει εκείνη την περίοδο συνέντευξη κάποιου ο οποίος είχε πει για την Pascal σε σχέση με τη C (κατηγορώντας την Pascal), το εξής (περίπου φυσικά, δεν το θυμάμαι ακριβώς μετά από τόσα χρόνια): "Η C σου δίνει περισσότερη ελευθερία. Με την Pascal είναι σαν να προγραμματίζεις έχοντας πάνω από το κεφάλι σου ένα σπαθί έτοιμο να πέσει στο πρώτο σου λάθος". Ε, μήπως αυτό είναι πλεονέκτημα για έναν αρχάριο;

    Έχεις δίκιο πάντως να λες για το συντακτικό. Και κυρίως για το 1-based arrays και τα 0-based arrays. Σίγουρα εκεί θα δημιουργηθούν πολλά λάθη στο πέρασμα από την Pascal στην οικογένεια των C γλωσσών.

    Ο μόνος ενδοιασμός μου είναι η ηλικία του zigmond. Είναι 28 χρονών, όπως βλέπω στο προφίλ του. Ίσως αυτή η πορεία που λέω εγώ να ήταν πιο κατάλληλη για κάποιον 18 χρονών ή και μικρότερο. Στα 28 ίσως κάποιος να πρέπει να μπει πιο γρήγορα στο χώρο του προγραμματισμού (κατευθείαν με Java π.χ.)

  2. #32
    Εγγραφή
    11-04-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    729
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    netgear 834G v2
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Είναι και λίγο υποκειμενικό το θέμα, εγώ προσωπικά έχω πιάσει στα χέρια μου πάνω από μια ντουζίνα γλώσσες.

    Αν ήθελα να γράψω κάτι που θα ήταν ιδιαίτερα ταχύ σε υπολογισμούς και πράξεις, η λύση θα ήταν C, άντε και μερικές βασικές βιβλιοθήκες για ευκολότερη διαχείριση μνήμης, ή project-specific δουλειές, etc.
    Η C είναι κάτι σαν μια super-assembly, που κάνεις ότι θέλεις επάνω στη μηχανή, και μπορείς να είσαι όσο χύμα ή οργανωμένος θέλεις.

    Αν δει κάποιος το βιβλίο των Kernighan&Ritchie, είναι τόσο μικρό και κομψά μαζεμένο, γιατί η ίδια η γλώσσα είναι πολύ μικρή και κομψή. Προϋπόθεση όμως είναι να ξέρεις κάποια πράγματα από το πως λειτουργεί το υλικό (hardware) από κάτω, ώστε να κάνεις ένα ταίριασμα του αλγορίθμου στη μηχανή ιδανικά.

    αν ήθελα να γράψω κάτι στα γρήγορα και να τελειώνω με τη δουλειά μου για επεξεργασία δεδομένων, θα προτιμούσα τη Perl.
    Με ελάχιστο κώδικα και τις ανάλογες βιβλιοθήκες μπορείς να κάνεις πράγματα που σε άλλες γλώσσες πρέπει να γράψεις σελίδες κώδικα.
    Και για έναν systems administrator σαν εμένα μου ταίριαζε εξαιρετικά (δυστυχώς έχω χρόνια να τη πιάσω κι έχω σκουριάσει )

    Αυτό που μου άρεσε στη Perl (όπως και στη C) είναι ότι σου επιτρέπουνε να ακολουθήσεις ένα στυλ που ταιριάζει σε εσένα. Κάπως σαν να γράφεις ένα λογοτεχνικό έργο.
    Αν είσαι χύμα τύπος, θα είναι χύμα κώδικας.
    Αν είσαι οργανωμένος, μπορείς να γράψεις οργανωμένο και κατανοητό κώδικα.

    Αλλά πριν φτάσω εκεί, είχα πιάσει FORTRAN, Pascal, Lisp, COBOL, assembly, UNIX shell programming, SQL, etc.

    Η Java και η C++ ποτέ δεν ήταν του γούστου μου, τις έβρισκα εξαιρετικά φλύαρες και ανοικονόμητες, και πολλοί προσπαθούνε να βάλουν τον χρήστη τους σε συγκεκριμένο προγραμματιστικό στυλ με αυτές.
    Objects είχε η Perl σε ικανοποιητικό επίπεδο, και ήταν και πιό διασκεδαστική γλώσσα για τις ανάγκες μου, καθώς ταίριαζε πολύ στον τρόπο σκέψης μου και τη τεμπελιά μου
    Και είχε πολλή πλάκα να σκέφτεσαι πως θα γράψεις με τον πιό μαζεμένο τρόπο διάφορους αλγορίθμους με τις ευκολίες που σου έδινε η γλώσσα, ενώ ταυτόχρονα έπρεπε ο κώδικας να είναι κατανοητός και από τρίτους.

    Ν.Φ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nfotis : 25-06-11 στις 20:37.

  3. #33
    Εγγραφή
    31-01-2009
    Περιοχή
    ν κοσμος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    8.191/381
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Ομορφο σα και
    SNR / Attn
    29,0(dB) / 11/4(dB)
    Αρε τα γηρατεια

  4. #34
    Εγγραφή
    11-04-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    729
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    netgear 834G v2
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    And your point is....?

    Ν.Φ.

  5. #35
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14566/1006
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Pirelli (λευκό)
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MichaelSE Εμφάνιση μηνυμάτων
    [snip] Γενικά αυτά που αναφέρεις ως μειονεκτήματα τα θεωρώ πλεονεκτήματα. Απλά εσύ το εξετάζεις από την επαγγελματική / παραγωγική πλευρά ενώ εγώ καθαρά από την εκπαιδευτική.
    [snip]
    Χμμ.. και πως εξηγείς το γεγονός πως η C διδάσκεται (σχεδόν) ανεξαιρέτως σε όλες τις σχολές πληροφορικής, από τις κατώτατες έως τις ανώτατες, ως εισαγωγική γλώσσα στον προγραμματισμό, σε αντίθεση με τη Pascal; Σίγουρα δεν είναι τυχαίο!

    Όπως και να χει, θα επιμείνω στην πρότασή μου για C στο ερώτημα του ts, γιατί ειλικρινά το πιστεύω. Είναι μια άποψη που ως overall σούμα όχι μόνο είναι ψαγμένη και βαθιά κατασταλαγμένη σε μένα (άλλωστε ποιος είμαι εγώ; ) αλλά επειδή επιβεβαιώνεται και in real life, όπως κι αν το εξετάσει κανείς (δλδ και θεωρητικά και πρακτικά).

    Όσο για το OOP, η προσωπική μου άποψη είναι πως είναι λάθος να "μπλέξει" από την αρχή με αυτό, χωρίς να έχει κατανοήσει πρώτα τα βασικά (που είναι πολλά)

    Άλλωστε το OOP ούτε πανάκεια είναι, ούτε καν θα το χαρακτήριζα ωφέλιμο για μικρο-μεσαία projects, όπως είναι εξ ορισμού αυτά που καλείται να αντιμετωπίσει όποιος ξεκινάει από το 0 για να μάθει προγραμματισμό.

    Κινδυνεύει (έως είναι σίγουρο) να χάσει το "δάσος" για το "δέντρο".

    Έλεγα σε μια συζήτηση σε ένα άλλο φόρουμ, πως όποιος αρχάριος στο προγραμματισμό φτάσει στο σημείο να μπορέσει να φτιάξει με C ένα σχετικά απλό project, όπως είναι ένα απλό calcluator σε γραμμή εντολών, χρησιμοποιώντας stacks και προφανώς rpn, κάνει ένα αποφασιστικό και κυρίως ουσιαστικό προγραμματιστικό βήμα.

    Διότι προϋποθέτει πως θα έχει κάνει κτήμα του σε μεγάλο βαθμό 3 θεμελιώδεις κατηγορίες:
    1. strings
    2. data structures
    3. pointers
    καθώς και τις μεταξύ τους αλληλοεπιδράσεις.

    Θα έχει επίσης εξοικειωθεί με πάρα πολλά under-the-hood concepts. Θα έχει ακουμπήσει έστω κι ασυνείδητα ακόμα και τη ανάλυση αλγορίθμων, αφού νομοτελειακά θα χρειαστεί να διαβάσει και να κατανοήσει πως και γιατί λειτουργεί το reverse polish notation πριν επιχειρήσει να το υλοποιήσει.

    Δεν μου ΄ρχεται λοιπόν στο μυαλό καμία άλλη γλώσσα πλην της C για την επίτευξη εκπαιδευτικών στόχων όπως ο παραπάνω, ως εισαγωγή στον προγραμματισμό. Μικρή σε λεξιλόγιο, στοχευμένη (χωρίς αποπροσαναταλιστικά features, διλήμματα, νοοτροπίες και υλοποιήσεις), επίκαιρη, δημοφιλέστατη και portable!

    Κατόπιν μπορεί να πάει και σε νοοτροπίες OOP, εικάζω με πρώτο του μέλημα τη δημιουργία παραθυρικών προγραμμάων (εννοώ GUI γενικώς, και όχι ειδικώς τα Windows).

    Παρόλο που και OPP μπορεί να το κάνει με τη C (προφανώς με GTK+ ή QT-C για GUI ή με την glib για generic stuff) είναι προφανές πως δεν θα υπάρξει σοβαρός άνθρωπος να του προτείνει κάτι τέτοιο. Και φυσικά ούτε εγώ!

    Δεν θα του πρότεινα όμως ούτε τη C++, για εισαγωγή στο OPP. Θα του πρότεινα java
    Σε τούτο δεν είμαι και πολύ κάθετος, όπως είμαι για την C ως 1η γλώσσα. Θα μπορούσε να πάει και σε C++ μετά την C. Θεωρώ όμως (και τεχνικώς είναι) τη Java πολύ πιο εστιασμένη στο OPP από ότι την C++ (πολύ πιο στοχευμένη εννοώ) και άρα πιο κατάλληλη ως εκπαιδευτικό εργαλείο για εκμάθηση OOP.

    Κατόπιν, αφού θα έχει κάνει κτήμα του και το OPP μέσω της Java, αν έχει την περιέργεια ή την ανάγκη να δει πως είναι ο "Ελβετικός σουγιάς" όλων των γλωσσών, να πάει στη C++.

    Πιστεύω αυτή η πορεία είναι η πλέον ενδεδειγμένη ( πιο εύκολο, πιο λογική και εν τέλει πιο ωφέλιμη).

    ΥΓ. Συνομήλικοι είμαστε φίλε nfotis Κι εγώ δεν θεωρώ τις Java/C++ τόσο του γούστου μου, αλλά αυτό δεν αφαιρεί τίποτα από την αξία τους, η οποία είναι ανεκτίμητη!

    Το ευτύχημα στη δική μου περίπτωση είναι πως (αν κι ενημερώνομαι συνεχώς και μόνος μου αλλά κι από τον κύκλο της γενιάς μου που εξακολουθεί να ασχολείται επαγγελματικά από καίριες θέσεις τόσο εντός όσο κι εκτός Ελλάδας), έχω αποσυρθεί από το... άθλημα και προγραμματίζω μόνο από χόμπι (προφανώς το κάνω κυρίως σε C πλέον).

  6. #36
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.404
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Καλά το να φτιάξει κάποιος calculator δεν είναι καθόλου εύκολο για έναν αρχάριο. Πράγματι είναι μία άσκηση που απαιτεί πολύ διάβασμα και πολύ καλή επαφή, όπως είπες κι εσύ με stack και RPN. Είναι πολύ καλή άσκηση και αν θυμάμαι καλά με αυτήν την άσκηση έγινε και η δικιά μου εισαγωγή στον OOP (Σε Pascal, το 90 περίπου με το περίφημο - τότε - βιβλίο του Σταμούλη: Object Oriented Προγραμματισμός με Turbo Pascal. Ήταν δύσκολο τότε να βρεις τόσο εξειδικευμένα - για την εποχή - ξενόγλωσσα βιβλία).

    Anyway, οι απόψεις πολλές, νομίζω ότι τα είπαμε όλα, και είναι η σειρά του zigmond να αποφασίσει. Αν δεν έχει εγκαταλείψει το thread από απόγνωση μέχρι τώρα...

  7. #37
    Εγγραφή
    06-01-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σας!

    Λόγω δουλειάς και υποχρεώσεων δεν πρόλαβα να δω / απαντήσω μέχρι τώρα. Μπαίνω λοιπόν και... Αμαααν.... Τι παίχτηκε, λέω...

    Ουσιαστικά αυτο που κατάλαβα είναι αν θα πρέπει να ακολουθήσω την ροή
    Ι) Pascal -> C -> Άλλη (πχ Java)
    ή
    ΙΙ) C -> Pascal -> Άλλη (πχ Java)

    Δεν βρίσκομαι σε απόγνωση αλλά σε σύγχυση... Διαβάζω το post του MichaelSE και αποφασίζω να μείνω στο αρχικό πλάνο. Έρχεται μετά ο Migf1 και συμφωνώ και με τα λεγομενα (ή καλύτερα γραφόμενα του)...
    Πριν να αποφασίσω πρέπει να πω ξανά ένα ευχαριστώ για τον χρόνο που έχετε αφιερώσει μεχρι τώρα!

    Περαν αυτού, λυθηκε και το πρόβλημα με τον debugger...
    Η λύση ηταν απλή αν κια μου πήρε χρονο για να την βρω (πιο σωστα να μου την δώσουν...): Environment->Options->Debugger->General setting Debugger combobox to "(none)"
    Απο οσο μου είπαν, δεν είναι πρόβλημα λόγω ασυμβατότητα λειτουργικού - εφαρμογης (η εκδοση που ειχα κατεβάσει είναι για 64bit λειτουργικο) αλλά του προγράμματος (This is a known issue and will be resolved in the next release. For know you can disable debugger).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zigmond : 26-06-11 στις 21:55.

  8. #38
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14566/1006
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Pirelli (λευκό)
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zigmond Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας!
    [snip]
    Ουσιαστικά αυτο που κατάλαβα είναι αν θα πρέπει να ακολουθήσω την ροή
    Ι) Pascal -> C -> Άλλη (πχ Java)
    ή
    ΙΙ) C -> Pascal -> Άλλη (πχ Java)
    [snip].
    Καλησπέρα!

    Όχι, ο φίλος MicahelSE προτείνει: Pascal -> C++ -> Java
    ενώ εγώ: C -> Java -> C++

    Η C και η Pascal είναι γλώσσες παρόμοιας προσέγγισης (διαδικαστικές) και μάλιστα ξεκίνησαν πάνω-κάτω την ίδια περίοδο (με την Pascal να έχει προηγηθεί περίπου μια 5ετία, αν το θυμάμαι καλά). Για πολλά χρόνια μάλιστα τα Pascal vs C topics μονοπωλούσαν τα... flame-wars.

    Απλοποιημένα, η μεγάλη τους διαφορά σε επίπεδο νοοτροπίας είναι πως η Pascal υπερπροστατεύει τον προγραμματιστή με αυστηρούς ελέγχους για την τήρηση των κανόνων της, σε αντίθεση με την C που τον αφήνει να κάνει κυριολεκτικά "ότι του καπνίσει" αφήνοντας ολόκληρη την ευθύνη για το "well behave" του προγράμματος στους ώμους του.

    Για πολλά χρόνια, τη δεκαετία του '80 και αρχές του '90 η Pascal ήταν η 1η επιλογή στα ακαδημαϊκά ιδρύματα για την εισαγωγή στο προγραμματισμό, λόγω της συντακτικής της φλυαρίας και των ενσωματωμένων μηχανισμών ασφαλείας που παρέχει, ενώ η C θεωρούταν η γλώσσα των "φτασμένων" λόγω της σχεδόν ανεξέλεγκτης ελευθερίας κινήσεων που δίνει στον προγραμματιστή και φυσικά των τρομερών της επιδόσεων σε ταχύτητα κι εξοικονόμηση πόρων.

    Στο πέρασμα των χρόνων και παρόλο που η Pascal υιοθέτησε αντικειμενοστραφή προγραμματισμό σε νεώτερες παραλλαγές της (όπως π.χ. τη lazarus που έχεις εσύ) και μάλιστα για ένα φεγγάρι σχεδόν μονοπώλησε την mainstream αγορά σε επαγγελματικό επίπεδο, εν τέλη η μινιμαλιστική προσέγγιση, η απαράμιλλη ευελιξία και οι εκπληκτικές επιδόσεις της C επικράτησαν.

    Όχι μόνο την καθιέρωσαν σαν τη de-facto general programming γλώσσα υψηλών επιδόσεων, όχι μόνο εκτόπισε την Pascal από παντού, ακόμα και ως εισαγωγική γλώσσα προγραμματισμού στα εκπαιδευτικά ιδρύματα, αλλά δημιούργησε και ένα τεράστιο ρεύμα νεώτερων γλωσσών (οι λεγόμενες C trend γλώσσες) που εν πολλοίς αποτελούν το σημερινό γίγνεσθαι στην πληροφορική (συμπεριλαμβανομένης και της C).

    Δεν υπάρχει κανένας αντικειμενικός λόγος να ξεκινήσει σήμερα κάποιος να μαθαίνει προγραμματισμό χρησιμοποιώντας Pascal. Η γλώσσα είναι "τελειωμένη" σαν γλώσσα εδώ και πολλά χρόνια και προσωπικά αυτή τη στιγμή δεν μου έρχεται στο μυαλό ούτε ένας τομέας στον οποίον να χρησιμοποιείται (πέραν φυσικά του κώδικα που έχει γραφτεί ήδη σε Pascal και δεν έχει μετατραπεί σε κάποια άλλη γλώσσα ακόμα).

    Αυτό φυσικά δεν σημαίνει πως η C δεν έχει εγγενή προβλήματα σχεδιασμού, το αντίθετο.

    Για αυτό άλλωστε έχει υποχωρήσει κι αυτή εδώ και χρόνια σε τομείς πιο low level, μιας και οι απόγονοί της τα καταφέρνουν πολύ καλύτερα στο high-level programming, συνεπικουρούμενες κι από το γεγονός πως η ολοένα αυξανόμενη ισχύς του σύγχρονου hardware μαζί με την ολοένα αυξανόμενη πολυπλοκότητα του σύγχρονου software, έχουν κάνεις σε πολλούς τομείς τον ταχύτερο χρόνο ανάπτυξης σημαντικότερη αρετή από τις ταχύτερες επιδόσεις και την εξοικονόμηση πόρων (εκεί οφείλεται π.χ. η τρομερά μεγάλη δημοφιλία της Java).

    Το bottom line είναι πως σήμερα η C είναι η ιδανική γλώσσα για να μάθει κάποιος προγραμματισμό, αφού ένα πολύ μεγάλο μέρος των χαρακτηριστικών της αλλά και της σύνταξής της είναι αφοπλιστικά ίδιο με τους απογόνους της (π.χ. C++, Java, Python, το name a few... ακόμα και PHP αν θέλουμε να το ελαφρύνουμε )

    Δεν νομίζω να υπάρχει άλλη γλώσσα σήμερα που θα σου δώσει τόσο δυνατές προγραμματιστικές βάσεις, με τόσο στοχευμένο, τόσο μινιμαλιστικό, τόσο συμβατό τρόπο και τέτοια δυναμική περάσματος σε επόμενες γλώσσες όσο η C.

    Το σε ποια OOP γλώσσα θα πας μετά, είναι κάτι που νομίζω δεν χρειάζεται καν να σε απασχολεί από τώρα.

    Η Pascal είναι μεν μια πολύ ενδιαφέρουσα γλώσσα, αλλά θα σε δυσκολέψει αφάνταστα να περάσεις σε οποιαδήποτε επόμενη από τις σύγχρονες.

    Βέβαια υπάρχει κι ένα είδος ειρωνείας εδώ, πως οι περισσότεροι από τους απογόνους της C σε μια προσπάθεια να μειώσουν την ανεξέλεγκτη ελευθερία της C έχουν κατά καιρούς υιοθετήσει πρακτικές που πρωτο-λάνσαρε η Pascal. Για παράδειγμα, οι managed-pointers στη Java ή στην C# είναι περισσότερο αναβίωση της προσέγγισης που είχε η Pascal για τους pointers,l παρά εξέλιξη των pointers της C.

    Όπως και να χει όμως, η Pascal στην πράξη δεν χρησιμοποιείται πλέον και μεταξύ άλλων η εξοικείωση με τη σύνταξή της θα σε δυσκολέψει πολύ να περάσεις μετά σε άλλη γλώσσα από τις σημερινές δημοφιλείς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος migf1 : 27-06-11 στις 00:05.

  9. #39
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.759
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 6.5(dB)
    H C# έχει και unmanaged pointers και γενικά features που η java ακόμα παλεύει να "ενσωματώσει", αυτό συμβαίνει από την πρώτη έκδοση.

    Γράφω 8 / 9 χρόνια σε C# και πραγματικά την γουστάρω πολύ, ίσως δεν είναι τυχαίο ότι έχει σχεδιαστεί από τον Hejlsberg.


    I don't care if we have only one percent of the users, as long as they're the best one percent.
    It's a clear choice for quality over quantity, and originality over following the herd. I like that.

  10. #40
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14566/1006
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Pirelli (λευκό)
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thuglife Εμφάνιση μηνυμάτων
    H C# έχει και unmanaged pointers και γενικά features που η java ακόμα παλεύει να "ενσωματώσει", αυτό συμβαίνει από την πρώτη έκδοση.

    Γράφω 8 / 9 χρόνια σε C# και πραγματικά την γουστάρω πολύ, ίσως δεν είναι τυχαίο ότι έχει σχεδιαστεί από τον Hejlsberg.
    Σαφώς έχει και unmanaged, έχει όμως και managed

    Btw, φοβερή γλώσσα! Κρίμα που δεν έχω βρει το χρόνο να εμβαθύνω και να παίξω περισσότερο μαζί της.

  11. #41
    Εγγραφή
    31-01-2009
    Περιοχή
    ν κοσμος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    8.191/381
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Ομορφο σα και
    SNR / Attn
    29,0(dB) / 11/4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thuglife Εμφάνιση μηνυμάτων
    H C# έχει και unmanaged pointers και γενικά features που η java ακόμα παλεύει να "ενσωματώσει", αυτό συμβαίνει από την πρώτη έκδοση.

    Γράφω 8 / 9 χρόνια σε C# και πραγματικά την γουστάρω πολύ, ίσως δεν είναι τυχαίο ότι έχει σχεδιαστεί από τον Hejlsberg.
    Εγω με C# εμαθα οτι εμαθα (μπορει και τιποτα )

  12. #42
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.759
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 6.5(dB)
    Σε αυτο τον τομέα μόλις πεις ότι ξέρεις ξόφλησες το επόμενο δευτερόλεπτο.

    Είναι στον άνθρωπο αν θα μάθει ή όχι, οι γλώσσες δεν παίζουν ιδιαίτερο ρόλο. Προτιμήσεις φυσικά πάντα θα υπάρχουν.


    I don't care if we have only one percent of the users, as long as they're the best one percent.
    It's a clear choice for quality over quantity, and originality over following the herd. I like that.

  13. #43
    Εγγραφή
    31-01-2009
    Περιοχή
    ν κοσμος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    744
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    8.191/381
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Ομορφο σα και
    SNR / Attn
    29,0(dB) / 11/4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thuglife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτο τον τομέα μόλις πεις ότι ξέρεις ξόφλησες το επόμενο δευτερόλεπτο.

    Είναι στον άνθρωπο αν θα μάθει ή όχι, οι γλώσσες δεν παίζουν ιδιαίτερο ρόλο. Προτιμήσεις φυσικά πάντα θα υπάρχουν.
    Πολυ σωστο!

    Τεσπα δεν ξερω τι επαιζε στα χρονια σας, εγω που αρχισα πριν 3 χρονια ενα εχω να πω. Η C# ειναι η καλυτερη επιλογη, εχει αυτο το κατι που σε κανει να μη βαριεσαι

  14. #44
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14566/1006
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Pirelli (λευκό)
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λυπηθείτε με ρε σεις, θα με βάλετε να σκίζομαι στο διάβασμα και στο coding πάλι, τώρα στα γεράματα;

  15. #45
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.404
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Η C#, όπως και η Java είναι καταπληκτικές γλώσσες. Η C# επιπλέον έχει το πλεονέκτημα του .NET που πιστεύω ότι είναι ό,τι καλύτερο σε προγραμματιστικό framework υπάρχει (περιέργως η Microsoft έκανε πολύ καλή δουλειά, μετά την MFC που δεν είχε και το καλύτερο μοντέλο). Αλλά η C# (και ίσως και η Java - δεν έχω ασχοληθεί πολύ με Java) ενσωματώνει εγγενώς design patterns όπως τα events / delegates που είναι το signal / slot design pattern αλλά και διάφορα άλλα καλούδια με functional δυνατότητες LINQ κτλ. Συμφωνώ με τον Thuglife, ότι δεν είναι τυχαίο που έχει σχεδιαστεί από τον Hejlsberg που σχεδίασε την Turbo Pascal, την καλύτερη έκδοση της Pascal μέχρι τώρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από migf1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, ο φίλος MicahelSE προτείνει: Pascal -> C++ -> Java
    ενώ εγώ: C -> Java -> C++
    Έτσι ακριβώς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από migf1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η C και η Pascal είναι γλώσσες παρόμοιας προσέγγισης (διαδικαστικές) και μάλιστα ξεκίνησαν πάνω-κάτω την ίδια περίοδο (με την Pascal να έχει προηγηθεί περίπου μια 5ετία, αν το θυμάμαι καλά). Για πολλά χρόνια μάλιστα τα Pascal vs C topics μονοπωλούσαν τα... flame-wars.

    Απλοποιημένα, η μεγάλη τους διαφορά σε επίπεδο νοοτροπίας είναι πως η Pascal υπερπροστατεύει τον προγραμματιστή με αυστηρούς ελέγχους για την τήρηση των κανόνων της, σε αντίθεση με την C που τον αφήνει να κάνει κυριολεκτικά "ότι του καπνίσει" αφήνοντας ολόκληρη την ευθύνη για το "well behave" του προγράμματος στους ώμους του.

    Για πολλά χρόνια, τη δεκαετία του '80 και αρχές του '90 η Pascal ήταν η 1η επιλογή στα ακαδημαϊκά ιδρύματα για την εισαγωγή στο προγραμματισμό, λόγω της συντακτικής της φλυαρίας και των ενσωματωμένων μηχανισμών ασφαλείας που παρέχει, ενώ η C θεωρούταν η γλώσσα των "φτασμένων" λόγω της σχεδόν ανεξέλεγκτης ελευθερίας κινήσεων που δίνει στον προγραμματιστή και φυσικά των τρομερών της επιδόσεων σε ταχύτητα κι εξοικονόμηση πόρων.

    Στο πέρασμα των χρόνων και παρόλο που η Pascal υιοθέτησε αντικειμενοστραφή προγραμματισμό σε νεώτερες παραλλαγές της (όπως π.χ. τη lazarus που έχεις εσύ) και μάλιστα για ένα φεγγάρι σχεδόν μονοπώλησε την mainstream αγορά σε επαγγελματικό επίπεδο, εν τέλη η μινιμαλιστική προσέγγιση, η απαράμιλλη ευελιξία και οι εκπληκτικές επιδόσεις της C επικράτησαν.

    Όχι μόνο την καθιέρωσαν σαν τη de-facto general programming γλώσσα υψηλών επιδόσεων, όχι μόνο εκτόπισε την Pascal από παντού, ακόμα και ως εισαγωγική γλώσσα προγραμματισμού στα εκπαιδευτικά ιδρύματα, αλλά δημιούργησε και ένα τεράστιο ρεύμα νεώτερων γλωσσών (οι λεγόμενες C trend γλώσσες) που εν πολλοίς αποτελούν το σημερινό γίγνεσθαι στην πληροφορική (συμπεριλαμβανομένης και της C).
    Συμφωνώ 100% σε όλα. Μάλιστα το παράδειγμα που έδωσα παραπάνω με το σπαθί πάνω από το κεφάλι ήταν ουσιαστικά σε εκείνα τα πλαίσια (Pascal vs C) και δείχνει ακριβώς αυτόν τον υπερπροστατευτισμό της γλώσσας στον προγραμματιστή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από migf1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια υπάρχει κι ένα είδος ειρωνείας εδώ, πως οι περισσότεροι από τους απογόνους της C σε μια προσπάθεια να μειώσουν την ανεξέλεγκτη ελευθερία της C έχουν κατά καιρούς υιοθετήσει πρακτικές που πρωτο-λάνσαρε η Pascal. Για παράδειγμα, οι managed-pointers στη Java ή στην C# είναι περισσότερο αναβίωση της προσέγγισης που είχε η Pascal για τους pointers,l παρά εξέλιξη των pointers της C.
    Αν και συμφωνώ στο ότι έχουν υιοθετηθεί πρακτικές προστατευτισμού του προγραμματιστή στις σύγχρονες γλώσσες από την Pascal, νομίζω ότι δεν ισχύει αυτό που λες για τους pointers. Με επιφύλαξη (γιατί έχω και τουλάχιστον 15 χρόνια να δω κώδικα Pascal), θυμάμαι ότι οι pointers στην Pascal ήταν unmanaged και ακριβώς της ίδιας λογικής με τη C (με διαφορετικό notation βέβαια).

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απο pascal σε c
    Από spartakos13 στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-10, 03:11
  2. Help (Pascal Homework)
    Από kinezaki στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-07, 03:22
  3. Lazarus & ubuntu
    Από loopg στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-06, 14:30
  4. Gentoo +amd64 +Lazarus -> Βοήθεια
    Από WAntilles στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-05, 22:59
  5. Freepascal/Lazarus (Delphi style RAD)
    Από Slammer στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-05, 04:01

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας