Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Το avatar του μέλους zambination
    zambination Guest
    Question
    Γεία σας παιδιά. Είμαι νέος στο forum γι'αυτο sorry εάν καταθέτω την απορία μου σε λάθος topic. Το λοιπόν.Είμαι συνδρομητής DSL στον ΟΤΕ εδώ κανα 6μηνο. Είχα το μόντεμ sagem 800 το οποίο τα έφτυσε και έβαλα το linksys wag354g του οποίου έκανα και αναβάθμιση firmware και όλα καλά.Δουλεύει ρολόι. Τώρα το πρόβλημα είναι πως κάθε φορα που πέφτει η γραμμή απο τον ΟΤΕ, το linksys ξανασυνδέεται επιτυχώς αλλά τα P2P προγραμματα μου χανουν το μπούσουλα. Έχω ρυθμισει ports και τα λοιπα στο μοντεμ. Kαι τώρα μετά το ζάλισμα η απορεία: Το γεγονός οτι έχω δυναμική ΙΡ (νομίζω ) και όχι στατική έχει κάποια σχεση? Αν είναι αυτο το πρόβλημα μπορώ εύκολα να το λύσω? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

  2. #2
    Εγγραφή
    30-03-2005
    Περιοχή
    Καλαμαριά - Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    77
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    ZTE H288A
    Καλύτερο για σένα θα ήταν να ρυθμίσεις το router να κάνει disconnect μετά από κάποιο χρονικό διάστημα (π.χ. 20 λεπτά) και εφόσον δεν υπάρχει δραστηριότητα στη γραμμή. Έτσι αποφεύγεις κατά ένα μεγάλο ποσοστό την περίπτωση να σου κάνει disconnect o ISP για να σου αλλάξει την ΙP, αφού πολύ δύσκολα θα τύχει να πιάσεις το αντίστοιχο χρονικό όριο.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-06-2006
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Λογικά εκεί βρίσκεται το πρόβλημα. Κάθε φορά που αποσυνδέεσαι και επανασυνδέεσαι (αν αφήνεις ανοιχτό συνέχεια το ρούτερ γίνεται αυτόματα από τον ISP) αλλάζει η IP σου.
    Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ξανατοποθετείς την ΙΡ που έχεις πάρει εκείνη τη στιγμή στα Ρ2Ρ προγράμματά σου ή διαφορετικά υπάρχουν κάποιες ιστοσελίδες όπου εκεί δηλώνεις το username σου και κάθε φορά ανιχνεύεται η ΙΡ σου και περνά στα Ρ2Ρ προγράμματα.

    Υ.Γ. : Τις συγκεκριμένες ιστοσελίδες δεν τις γνωρίζω, απλά περιέγραψα σε γενικές γραμμές πως λειτουργεί. Παιδιά όποιος γνωρίζει για τον συγκεκριμένο τρόπο ας ενημερώσει και αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει.

  4. #4
    Το avatar του μέλους zambination
    zambination Guest
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Όμως έχω μια ακόμα απορεία φίλε philpi! Δέν μπορώ να βρώ τρόπο να ρυθμίσω το router ετσι ώστε να κάνει disconnect από μόνο του..Μπαίνω στο 192.168...κλπ κλπ μα δέν μπορώ να βρώ κατι που να κάνει κάτι τέτοιο! Μήπως είμαι λίγο άσχετος??
    Μετά το disconnect/connect δεν θα παίρνω άλλο IP ούτως η άλλως? Mια static IP θα μου έλυνε το πρόβλημα λέτε? Φίλε μου panthro είσαι σωστός μα εγώ έχω το πρόβλημα πώς λείπω απο το σπίτι μου τουλάχιστον δέκα με έντεκα ώρες..Ευχαριστώ και πάλι!!!

  5. #5
    Εγγραφή
    30-03-2005
    Περιοχή
    Καλαμαριά - Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    77
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zambination Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Όμως έχω μια ακόμα απορεία φίλε philpi! Δέν μπορώ να βρώ τρόπο να ρυθμίσω το router ετσι ώστε να κάνει disconnect από μόνο του..Μπαίνω στο 192.168...κλπ κλπ μα δέν μπορώ να βρώ κατι που να κάνει κάτι τέτοιο! Μήπως είμαι λίγο άσχετος??
    Επειδή τυχαίνει να έχω το ίδιο router θα πρέπει να πας στη σελίδα "Setup" και αντί για "Κeep alive" να επιλέξεις "Connect on Demand: Max Idle Time Χ Min" όπου Χ το χρονικό διάστημα σε λεπτά μετά από το οποίο θα αποσυνδέεται το router αν δεν υπάρχει δραστηριότητα.

    Ο λόγος για τον οποίο πρέπει να προτιμήσεις αυτή τη ρύθμιση περιγράφεται καλύτερα στο topic http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=3804 στο ερώτημα 2.

Παρόμοια Θέματα

  1. Linksys WAG354 8 static IP's
    Από andonisvoug στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-08, 22:18
  2. FRITZBOX FON ΚΑΙ STATIC IP'S HELP
    Από macosgr στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-07, 19:49
  3. dynamic ip to static ip how to
    Από iferrari στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-05, 05:48
  4. Zyxel R-13 Πρόβλημα συνδιασμού static και dynamic ips
    Από kosdian στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-05, 01:50
  5. 2 static ip's for 2 DNS servers behind zyxel prestige 650R
    Από andonisvoug στο φόρουμ Broadband Software
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-04, 12:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας