Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Unhappy
    καλημερα.εμενα με ενοικιο σε ενα δυαρι απο το 2001.τοτε καναμε συμβολεο αλλα δεν μου το δωσανε με την προφαση οτι θα μου το φερνανε την επομενη για να το πανε στην εφορια.απο τοτε δεν τους ειδα.τους τελαιευτεους μηνες εχασε ο συζηγος μου τη δουλεια του και της χρωσταω 4 ενοικια.εφυγα απο το σπιτι γιατι με απηλουσε με εξωση αλλα τα κλειδια δεν τα εχει παρει και συνεχηζει να με χρεωνει.τα κλειδια τα εχω αφησει στο διαχηρηστη αλλα θελει να τα παρει απο τα χερια μου και να τις υπογραψω οτι της χρωσταω.αυτο δεν μπορω να το κανω.μπωρει να με τρεξει στα δικαστηρια?θα εχω προβλημα?οποιος ξερει ας μου αποντησει.ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΕΥΚΑΡΠΙΑ
    Router
    ZTE ZXV10 H201L
    SNR / Attn
    7.2(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το συμβόλαιο που υπέγραψες μέχρι πότε ισχύει;

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lastline Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα.εμενα με ενοικιο σε ενα δυαρι απο το 2001.τοτε καναμε συμβολεο αλλα δεν μου το δωσανε με την προφαση οτι θα μου το φερνανε την επομενη για να το πανε στην εφορια.απο τοτε δεν τους ειδα.τους τελαιευτεους μηνες εχασε ο συζηγος μου τη δουλεια του και της χρωσταω 4 ενοικια.εφυγα απο το σπιτι γιατι με απηλουσε με εξωση αλλα τα κλειδια δεν τα εχει παρει και συνεχηζει να με χρεωνει.τα κλειδια τα εχω αφησει στο διαχηρηστη αλλα θελει να τα παρει απο τα χερια μου και να τις υπογραψω οτι της χρωσταω.αυτο δεν μπορω να το κανω.μπωρει να με τρεξει στα δικαστηρια?θα εχω προβλημα?οποιος ξερει ας μου αποντησει.ευχαριστω
    Το οτι δεν εχεις αντιγραφο του συμβολαιου στα χερια σου, θεωρημενο μαλιστα απο την εφορια και το οτι σε πιεζει να της υπογραψεις χαρτι οτι της χρωστας, δηλωνει μονον ενα πραγμα. Το οτι δεν δηλωνε η ιδια την ενοικιαση, αρα και το εισοδημα στην εφορια. Εαν ειναι ετσι, τοτε εχει - η ιδιοκτητρια σου - πολυ μεγαλο προβλημα και κακως σε πιεζει.

    Εαν ομως υπαρχει οντως συμβολαιο και ολα ειναι νομιμα, ναι μπορει να παει στο δικαστηριο απαιτωντας τα ενοικια που οφειλεις, τα οποια εαν δεν μπορει ή δεν θελει να κυνηγησει εσενα για να τα παρει, εχει τη δυνατοτητα να τα παραχωρησει στην εφορια. Ετσι αυτη θα γλυτωσει τον αναλογουντα φορο χανωντας βεβαια ολο αυτο το ποσο των 4 ενοικιων, αλλα εσυ θα τα πληρωσεις στο Κρατος. Ολοκληρο το ποσο.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    Pirelli
    Ο ιδιοκτήτης μπορεί να συνεχίσει να σε χρεώνει, ακόμη και αν φύγεις, μέχρι την λήξη του συμβολαίου. Μετά την λήξη του συμβολαίου δεν ξέρω τι παίζει, θα πρέπει να ρωτήσεις δικηγόρο.

    Θα σου πρότεινα να της δώσεις τα κλειδιά, παρουσία μάρτυρα, ώστε να είσαι σίγουρη ότι δεν θα μπορεί να σου χρεώνει παραπέρα νοίκια.
    Μην υπογράψεις τίποτα: αν είναι νόμιμη θα μπορέσει να σου πάρει τα ενοίκια/κοινόχρηστα/ΔΕΗ/Νερό που πραγματικά χρωστάς.
    Αν δεν είναι νόμιμη, τότε ας πρόσεχε.

    Όσο για την παραχώρηση ενοικίων στην εφορία, εξυπηρετεί μόνο την απαλλαγή της απ'τον φόρο, η πιθανότητα να σου τα ζητήσει η εφορία είναι μηδαμινή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gitane : 24-06-11 στις 18:43. Αιτία: προσθήκη

  5. #5
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gitane Εμφάνιση μηνυμάτων

    Όσο για την παραχώρηση ενοικίων στην εφορία, εξυπηρετεί μόνο την απαλλαγή της απ'τον φόρο, η πιθανότητα να σου τα ζητήσει η εφορία είναι μηδαμινή.
    Ξαναδες το αυτο το τελευταιο.

  6. #6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zzzleepy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συμβόλαιο που υπέγραψες μέχρι πότε ισχύει;
    το συμβολαιο ηταν απο το 2001 εως το 2003.δεν ανανεωθηκε αλλα τα δηλωναμε στην εφορια

  7. #7
    Εγγραφή
    14-11-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΕΥΚΑΡΠΙΑ
    Router
    ZTE ZXV10 H201L
    SNR / Attn
    7.2(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εννοείς σου έκοβε αποδείξεις και εσύ τις δήλωνες στη φορολογική σου δήλωση;

    Αν δεν υπάρχει συμβόλαιο υπογεγραμμένο και θεωρημένο από την εφορία, δε νομίζω ότι μπορεί να σου κάνει και πολλά πράγματα...

  8. #8
    Εγγραφή
    05-01-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.580
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35000/3000
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    TG788 / TP-LINK C7
    SNR / Attn
    10(dB) / 15.6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πως ακριβώς συνεχίζει να σε χρεώνει; Αν δεν υπάρχει συμβόλαιο δεν μπορεί να σου χρεώσει τίποτα. Άφησε τα κλειδιά και φύγε.
    مفاجأة

  9. #9
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djuan1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως ακριβώς συνεχίζει να σε χρεώνει; Αν δεν υπάρχει συμβόλαιο δεν μπορεί να σου χρεώσει τίποτα. Άφησε τα κλειδιά και φύγε.
    ουτε αποδηξεις μου εκοβε.τα χρηματα τα εβεζα στον τραπεζικο της λογαριασμο.αυτο δεν θεωρητε αποδηξη?η ιδιοκτητρια λεει οτι κατεθεσε το συμβολαιο[που ελιξε πριν 9 χρονια] στην εφορια,και οτι μετα την λιξη του παει επ αοριστου χρονου συμφονια μεταξη μας,δια λογου.

  10. #10
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Σου λέει μπαρούφες.

    Και όχι, δεν θεωρείται απόδειξη η κατάθεση στην τράπεζα σκέτη.

  11. #11
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου λέει μπαρούφες.

    Και όχι, δεν θεωρείται απόδειξη η κατάθεση στην τράπεζα σκέτη.
    σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια.θα την αντημετοπισω αυριο και ημουν αγχομενη.τις πληρωνα για 10 χρονια 340ευρω για ενα σπιτι που δεν αξιζε και βρηκα σπιταρονα με 260.μολις στριμωχτηκα οικονομικα,αρχισανε τα προβληματα.τις ζητησα να μεινω και να μου κατεβασει το ενοικιο και τα χρωστουμενα θα της τα εδινα λιγα καθε μηνα.δεν δεχτηκε και μου ζητησε να φυγω.τωρα που θα μπει στην αγορα θα δει ποσο εχουν σφηξει τα πραγματα.σας ευχαριστω που αχοληθηκατε με το προβλημα μου

  12. #12
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Eπειδη οι δικοι μου νοικιαζουν μια γκαρσονιερα κ ξερω τα βασικα, η ιδιοκτητρια ειναι εντελως ακαλυπτη. Απο την στιγμη που δεν υπαρχει συμβολαιο δεν διεκδικει τπτ, και οι αποδειξεις της τραπεζας δεν αποδεικνύουν τιποτα απολυτως.

    Αρα δεν εχεις να φοβασαι τπτ.

  13. #13
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου λέει μπαρούφες.

    Και όχι, δεν θεωρείται απόδειξη η κατάθεση στην τράπεζα σκέτη.
    Θεωρείται απόδειξη ενοικίου εφόσον γίνεται κατάθεση σταθερού ποσού κάθε μήνα. Οποιοδήποτε δικαστήριο/εφορία το δέχεται έτσι. Δηλαδή μεγαλύτερη ισχύ έχουν τα μπλοκάκια αποδείξεων με 2 ευρω που παίρνεις από το βιβλιοπωλείο και γράφεις ότι θέλεις; Τι είναι δηλαδή οι σταθερές μηνιαίες καταθέσεις; Έρανος;

    Τα λεφτά μετά τη λήξη του συμβολαίου μπορεί να τα διεκδικήσει μια χαρά εφόσον υπάρχουν μάρτυρες ότι έμεινες μέσα (κοινόχρηστα δεν πλήρωνες; ) Παίζει εδώ τι όρους έχει το συμβόλαιο για τη λήξη (αλλά εφόσον δεν το έχεις δεν μπορώ να σου πω τίποτα παραπάνω).

    Αν διαβάζει adslgr, έχεις αναφέρει ότι έμενες και ότι χρωστάς...

    ΥΓ. Το ότι βρήκες σπίτι με 260ευρω τώρα, δεν σημαίνει ότι τότε που έκανες το συμβόλαιο θα μπορούσες να βρεις με τα ίδια λεφτά.

    ........Auto merged post: bxenos πρόσθεσε 11 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Ξέχασα να σου πω ότι ακόμα και αν αποδείξει ότι της χρωστάς, δεν έχει τρόπο να σε αναγκάσει να πληρώσεις. Για να ασχοληθεί δικαστικά, θα έχει πολλά έξοδα που δεν την συμφέρουν.

    Ακόμα και αν κάνει δικαστήριο και κερδίσει, δεν έχει τρόπο να σε αναγκάσει να πληρώσεις. Θα μπορούσε να σου κάνει κατάσχεση/πλειστηριασμό σε περιουσία που έχεις (με πολλαπλάσιο κόστος διαδικασίας που δεν συμφέρει για να εισπράξει τους 4 μήνες), αλλά εδώ και καιρό (λόγω υπερβολικού αριθμού πλειστηριασμών), ακόμα και αυτός ο τρόπος έχει παγώσει!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bxenos : 25-06-11 στις 20:50. Αιτία: auto merged post

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-11, 02:49
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-09, 20:20
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-08, 21:46
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-08, 19:56
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-07, 16:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας