Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 31
  1. #16
    Εγγραφή
    05-05-2007
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2 play
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Thomson 585 v8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 18(dB)
    προτου φτασεις στο σημειο να αλλαξεις αγορασεις router
    τσεκαρεις πρωτα απο ολα ολα τα φθηνα υλικα δηλαδη
    καλωδιο τηλεφωνικο, spliter , αλλη μπριζα τηλεφωνικη
    αυτο για να αποκλεισουμε την περιπτωση της λαθος αγορας
    το οτι αποσυνδεθηκε μετα απο 15 λεπτα θα μπορουσε να ειναι και τυχαιο
    ζητα απο τον παροχο σου τηλεφωνικα τσεκ για αποσυνδεσεις να σου πει
    ποσες εχεις το τελευταιο διαστημα (λογικα το ρουτερ σου το εχεις ανοιχτο παντα)
    κανεις μια δοκιμη το ρουτερ σου σε εναν φιλο-η αν κανει τα ιδια
    (εδω βεβαια πρεπει να αλλαξεις και username password με το αντιστοιχο της γραμμης του φιλου-ης ωστε να δουλεψει το ρουτερ σου)
    τοτε ειμαστε σιγουροι οτι φταει το ρουτερ
    οποτε αναγκαιο κακο η αγορα νεου.

    Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
    1)ASUS P5Q INTEL Q9300 NVIDIA 8800 GT 512 4 GB RAM DUAL BOOT Snow Leopard 10.6.8(Vanilla Kernel 64)lion 10.7.5 WIN7 ULT 64 BIT
    2)turbo-x prime gmn 73-425 (clevo m765tu)dual boot snow leopard 10.6.8 (legacykernel) win 7 64bit
    3)asrock A780GM-LE/128M athlon x3 450 4 gb ram ati 4550 wd 250 gb win 7 64bit

  2. #17
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει η δυνατότητα να δοκιμάσεις και με κάποιο άλλο router ενός φίλου σου?
    Δεν νομίζω... Απ' ό,τι ξέρω, είναι ολόκληρη διαδικασία, αφού πρέπει να εγκατασταθεί κτλ. Και γενικώς αυτόν τον καιρό κάνα-δυο φίλοι μου που ξέρουν από καλά τέτοια πράγματα και που συνεπώς θα μπορούσαν να με βοηθήσουν, είναι πηγμένοι (και εκτός Ελλάδος!), άρα....

    ........Auto merged post: Ερωτών πρόσθεσε 28 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Κατ' αρχάς να ενημερώσω γενικώς (όλους) πως την προηγούμενη φορά, εκτός από την δύο φορές που μου έκανε διακοπή, κατά τ' άλλα δεν είχα πρόβλημα.
    Σήμερα ομως, δυστυχώς, παρ' ότι πάλι έχω ενωμένο το καλώδιο κατευθείαν, δίχως δηλαδή την μεσολάβηση του σπλίτερ (σ.σ. είχα πάει να αγοράσω προχτές καινούριο, αλλά μου είπαν πως έχουν εξαντληθεί γενικώς στην αγορά, και πως ίσως φέρουν από βδομάδα), το πρόβλημα έχει επανέλθει και κάθε τόσο μου κάνει τα ίδια που μου έκανε και όταν είχα το σπλίτερ! Δηλαδή ανά λίγα λεπτά, σβήνουν τα λαμπάκια του μόντεμ/ρούτερ (και... "ανάβουν" τα δικά μου! ).





    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από proalless Εμφάνιση μηνυμάτων
    προτου φτασεις στο σημειο να αλλαξεις αγορασεις router
    τσεκαρεις πρωτα απο ολα ολα τα φθηνα υλικα δηλαδη
    καλωδιο τηλεφωνικο, spliter , αλλη μπριζα τηλεφωνικη
    αυτο για να αποκλεισουμε την περιπτωση της λαθος αγορας
    Σπλίτερ, οκ, μου είπαν και το έκανα, και αν διαβάσεις παραπάνω θα δεις τι προέκυψε: σήμερα παραμένει το πρόβλημα, σαν να μην το είχα βγάλει (παρ' ότι όταν το πρωτοείχα κάνει, είχε φανεί να είναι εντάξει). Αυτό τι δείχνει; Ότι τελικά φταίει ή δεν φταίει το σπλίτερ; Διότι τελικά μπερδεύτηκα!

    Εντωμεταξύ θα δω και τα άλλα. Καλώδιο είναι εύκολο: θα το αλλάξω και θα δω τι γίνεται (αν και, αν κρίνω από το σπλίτερ, μπορεί στην αρχή να φανεί ότι με την αλλαγή είναι εντάξει αλλά μετά να έχει και με το καινούριο πρόβλημα! )

    Άλλη πρίζα τηλεφωνική, δεν μπορώ να το κάνω, διότι δεν έχω άλλη κοντά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από proalless Εμφάνιση μηνυμάτων
    το οτι αποσυνδεθηκε μετα απο 15 λεπτα θα μπορουσε να ειναι και τυχαιο
    Ναι, αν είχαμε μείνει σε αυτήν την αποσύνδεση της πρώτης φοράς, ύστερα από 15 λεπτά (και σε μία ακόμα μονάχα, που έγινε την ίδια ημέρα) και εγώ θα έλεγα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Όμως, όπως έγραψα και παραπάνω, σήμερα με πετάει ακριβώς όπως πριν βγάλω το σπλίτερ!
    Μπορείς να βγάλεις κανένα συμπέρασμα από αυτά εσύ;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από proalless Εμφάνιση μηνυμάτων
    ζητα απο τον παροχο σου τηλεφωνικα τσεκ για αποσυνδεσεις να σου πει
    ποσες εχεις το τελευταιο διαστημα (λογικα το ρουτερ σου το εχεις ανοιχτο παντα)
    Όχι, το ρούτερ μου το ανοίγω μόνο όταν είναι να συνδεθώ στο ίντερνετ (εκτός και αν το ξεχάσω ανοιχτό, πράγμα όμως που συμβαίνει σπανίως). Παρ' όλα αυτά, είχα και εγώ σκεφτεί να τους πάρω κανένα τηλέφωνο (θα περιμένω βέβαια με τις ώρες στην αναμονή και συνεπώς δεν είναι το καλύτερό μου!) για να τους ρωτήσω γενικώς αν μπορούν εκείνοι να καταλάβουν τι πρόβλημα υπάρχει. Λες να μπορούν να βοηθήσουν και να βγάλω τελικά άκρη έτσι;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από proalless Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανεις μια δοκιμη το ρουτερ σου σε εναν φιλο-η αν κανει τα ιδια
    (εδω βεβαια πρεπει να αλλαξεις και username password με το αντιστοιχο της γραμμης του φιλου-ης ωστε να δουλεψει το ρουτερ σου)
    Εδώ τώρα αρχίζουν τα δύσκολα! Διότι είναι λίγο... comρlique όλο αυτό! Άσε που δεν ξέρω πού μπορώ να βρω αυτά το username password μου! Υπάρχει κάπου γραμμένο ή έπρεπε οπωσδήποτε εγώ να το θυμάμαι; Και συν τοις άλλοις, δεν έχω και κανέναν φίλο πρόχειρο που να μπορεί να με βοηθήσει σε όλη αυτήν την διαδικασία!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ερωτών : 11-07-11 στις 04:15. Αιτία: auto merged post
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  3. #18
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λοιπόν, για να μη το κουράζουμε το θέμα, και κατόπιν κάποιον προτεινόμενων δοκιμών (καλώδιο κτλ) που έκανα, κατέληξα πως πράγματι είναι το μόντεμ/ρούτερ μου που έχει το πρόβλημα και πως πρέπει να το αλλάξω! Διότι τα νεύρα μου έχουν γίνει πλέον τσατάλια με τις ΣΥΝΕΧΕΙΣ διακοπές!

    Το ερώτημα είναι αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον. Θέλω έναν που να είναι καλός από πλευράς διάρκειας ζωής (και ας κοστίζει λίγο παραπάνω, μακροπρόθεσμα -αφού θα αργήσω να τον αλλάξω- κερδισμένος θα βγω) χωρίς όμως τίποτα περιττές πολυτέλειες. Έναν που να είναι αξιόπιστος για την σύνδεσή του (να μη με πετάει δηλαδή χωρίς λόγο). Εγώ το ίντερνετ το χρησιμοποιώ ή για περιήγηση σε σελίδες (πληροφορίες κτλ) ή για κάνα φόρουμ όπως εδώ, ή για τα μέιλ μου, ή για να κατεβάσω κανένα τραγούδι, ενώ στο μέλλον φιλοδοξώ να κατεβάζω και καμμιά ταινία (αλλά έως τώρα δεν το έχω κάνει!). Δεν με ενδιαφέρει να είναι ασύρματο· χρησιμοποιώ ενσύρματο..

    Αυτές είναι οι απαιτήσεις μου. Προφανώς δεν ζητάω κάτι ακριβό, αφού αυτά που θέλω είναι τα πολύ βασικά, σωστά; Τι προτείνετε λοιπόν;


    Υ.Γ. Πήγα να πάρω καμμιά ιδέα από το θέμα "Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?" - http://www.adslgr.com/forum/showthre...ighlight=modem , αλλά μάλλον μπλέχτηκα παρά βοηθήθηκα, αφού οι πληροφορίες είναι πάρα πολλές και για έναν άσχετο με τα τεχνολογικά σαν εμένα, δεν κάνουν τίποτα!
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  4. #19
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ένα πολύ καλό modem/router και καλή αναλογία τιμής / χαρακτηριστικών είναι το Netgear DGN2200.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  5. #20
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα πολύ καλό modem/router και καλή αναλογία τιμής / χαρακτηριστικών είναι το Netgear DGN2200.
    Ευχαριστώ!

    Υπάρχει τυχόν εναλλακτική πρόταση από άλλον;
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  6. #21
    Εγγραφή
    09-09-2004
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πραγματικά περιμένω να περάσει ο χρόνος ή να καταργηθεί το DGN2200 για να σταματήσει να το προτείνει ο κόσμος. Βαρέθηκα πια.

    @Ερωτών. Καλό είναι, πάρ' το.

  7. #22
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Από τα πολύ καλά μηχανήματα το 2200. Πραγματικά και εγώ έχω αρχίσει να το βαριέμαι όμως
    Επειδή οι ανάγκες σου είναι βασικές και περιορίζονται στο ενσύρματο, το 2200 είναι λίγο "πολύ"
    για εσένα. Σου προτείνω μερικά φθηνά, απλά να κάνεις τη δουλειά σου:

    1 για κάτι πολύ απλό αλλά σταθερό.
    2 για κάτι που αξίζει τουλάχιστον 4 φορές το κόστος του, είναι ευκαιρία, πάρτο!!!!
    Τέρας σταθερότητας, αξιοπιστίας και δυνατοτήτων
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  8. #23
    Εγγραφή
    09-09-2004
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πολύ καλές προτάσεις από τον Ax0R7aG0z. Eπίσης χωρίς ασύρματο υπάρχει και το κορυφαίο DSL-320B.

    Θα πρότεινα όμως το Vigor, γιατί είναι καλό να έχεις ασύρματο και ας μη το χρησιμοποιείς. Mπορεί να έρθει κάποιος φίλος ή να πάρεις μια συσκευή με ασύρματο.

  9. #24
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ax0R7aG0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τα πολύ καλά μηχανήματα το 2200. Πραγματικά και εγώ έχω αρχίσει να το βαριέμαι όμως
    Επειδή οι ανάγκες σου είναι βασικές και περιορίζονται στο ενσύρματο, το 2200 είναι λίγο "πολύ"
    για εσένα.
    Για πες, έτσι για να καταλάβω, μια ιδιότητά του, πού σίγουρα εμένα θα μου είναι άχρηστη. [Διότι προσπαθώ να μπω λίγο στο κλίμα! ]

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ax0R7aG0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου προτείνω μερικά φθηνά, απλά να κάνεις τη δουλειά σου:

    1 για κάτι πολύ απλό αλλά σταθερό.
    Του λείπει κάτι, που μπορεί να διαπιστώσω ύστερα ότι το χρειάζομαι;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ax0R7aG0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 για κάτι που αξίζει τουλάχιστον 4 φορές το κόστος του, είναι ευκαιρία, πάρτο!!!!
    Τέρας σταθερότητας, αξιοπιστίας και δυνατοτήτων
    4 φορές...; Ενδιαφέρον ακούγεται!



    Και κάτι ακόμα, για να καταλαβαίνω για τι μιλάμε, έχουμε κατά νου περίπου σε τι τιμές κυμαίνεται το κάθε ένα από αυτά;
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  10. #25
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το 2200 έχει "γρήγορο" wireless πού όπως είπες δεν χρειάζεσαι και είναι λίγο ακριβό.

    Το "1" είναι τελείως απλό, δεν έχει wireless και έχει μόνο μια θύρα ethernet που
    μπορεί να είναι θέμα αν έχεις παραπάνω από ένα υπολογιστή στο δίκτυό σου. Είναι στα 20€

    Το "2" έχει πάρα πολλές δυνατότητες, έχει "αργό" wireless και 4 ethernet καθώς και
    δυνατότητες voip που μάλλον δεν θα χρειαστείς. Γενικά είναι ποιοτικότατο μηχάνημα
    και δε σου δημιουργήσει προβλήματα, εκτός ίσως από το αρχικό του σετάρισμα για
    το οποίο υπάρχει οδηγός. Στα 25€ που το δίνουν τους κλέβεις στην ουσία γιατί
    έχει ένα κάρο δυνατότητες.
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  11. #26
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλές προτάσεις από τον Ax0R7aG0z. Eπίσης χωρίς ασύρματο υπάρχει και το κορυφαίο DSL-320B.

    Θα πρότεινα όμως το Vigor, γιατί είναι καλό να έχεις ασύρματο και ας μη το χρησιμοποιείς. Mπορεί να έρθει κάποιος φίλος ή να πάρεις μια συσκευή με ασύρματο.
    Ναι, δεν έχεις άδικο. Καλύτερα να το έχω και αχρείαστο να είναι, παρά να το χρειαστώ και να μην το έχω! Βεβαίως, αν σκεφτείς ότι το τωρινό μου ούτε καν ξέρω αν έχει και δυνατότητα για ασύρματη χρήση, καταλαβαίνεις ότι δεν μου είναι και τρελλά απαραίτητο!...

    ........Auto merged post: Ερωτών πρόσθεσε 8 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ax0R7aG0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 2200 έχει "γρήγορο" wireless πού όπως είπες δεν χρειάζεσαι και είναι λίγο ακριβό.
    Δηλαδή; Περίπου;...
    Βεβαίως αν είναι ακριβό μόνο και μόνο για το ασύρματό του και για κανέναν άλλο λόγο, τότε πράγματι δεν ξέρω αν αξίζει τα χρήματα, αφού το πιθανότερο δεν θα το χρησιμοποιήσω ποτέ ως ασύρματο!....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ax0R7aG0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "1" είναι τελείως απλό, δεν έχει wireless και έχει μόνο μια θύρα ethernet που
    μπορεί να είναι θέμα αν έχεις παραπάνω από ένα υπολογιστή στο δίκτυό σου. Είναι στα 20€
    Δεν έχω παραπάνω από ένα υπολογιστή, άρα δεν υπάρχει πρόβλημα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ax0R7aG0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "2" έχει πάρα πολλές δυνατότητες, έχει "αργό" wireless και 4 ethernet καθώς και
    δυνατότητες voip που μάλλον δεν θα χρειαστείς. Γενικά είναι ποιοτικότατο μηχάνημα
    και δε σου δημιουργήσει προβλήματα, εκτός ίσως από το αρχικό του σετάρισμα για
    το οποίο υπάρχει οδηγός. Στα 25€ που το δίνουν τους κλέβεις στην ουσία γιατί
    έχει ένα κάρο δυνατότητες.
    Είναι εύκολο να απαριθμήσεις αυτές τις δυνατότητες; Μπορεί κάποια από αυτές να μου φανεί εμένα χρήσιμη;

    Δυσκολία στην εγκατάσταση, ε; Ωχ!...

    Αργό wirelles, δεδομένου ότι μάλλον το γρήγορο θα πήγαινε χαμένο, δεν πειράζει, διότι αυτομάτως μειώνει και το κόστος του (σε σχέση με το αν ήταν γρήγορο). Ας υπάρχει ένα αργό ασύρματο να μας βρίσκεται για ώρα ανάγκης και όλα καλά!
    Αυτό που με νοιάζει να είναι γρήγορο ως ενσύρματο! [Εκτός και αν ως εσύρματο έχουν όλα ίδια ταχύτητα και είπα βλακεία! ]

    Δυνατότητες voip; Τι είναι; Βεβαίως, αφού δεν το ξέρω, μάλλον δεν μου χρειάζεται κιόλας!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ερωτών : 27-09-11 στις 02:24. Αιτία: auto merged post
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  12. #27
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το dgn2200 θα το βρείς γύρω στα 70€, δεν είναι ακριβό μόνο λόγω του γρήγορου
    ασύρματου αλλά και γιατί είναι καλό μηχάνημα. Το drayterk είναι "κανονικά" ακριβότερο
    αλλά το δίνουν τόσο γιατί το παρείχε μια εταιρία στους συνδρομητές της που τώρα έχει
    κλείσει. Γιαυτό έχει λίγο δύσκολη εγκατάσταση, πρέπει να κάνεις κάποια πράγματα
    για να το κάνεις να δουλέψει. Είναι πολύ αξιόπιστο πάντως.

    VOIP είναι τηλεφωνία μέσω internet, συνδέεις επάνω του ένα τηλέφωνο και μπορείς
    να κάνεις πολύ φθηνές κλήσεις σε όλο το κόσμο μέσω ενός παρόχου VOIP.
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  13. #28
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ax0R7aG0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το drayterk είναι "κανονικά" ακριβότερο
    αλλά το δίνουν τόσο γιατί το παρείχε μια εταιρία στους συνδρομητές της που τώρα έχει
    κλείσει. Γιαυτό έχει λίγο δύσκολη εγκατάσταση, πρέπει να κάνεις κάποια πράγματα
    για να το κάνεις να δουλέψει. Είναι πολύ αξιόπιστο πάντως.
    Σκέφτομαι όμως -δεδομένου ότι δεν θα μου το εγκαταστήσει άλλος μάλλον αυτήν την φορά, αλλά θα πρέπει μόνος μου- ότι αυτό το "δύσκολη εγκατάσταση" μήπως είναι κάπως αποτρεπτικό για μένα που είμαι άσχετος από τεχνολογικά...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ax0R7aG0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    VOIP είναι τηλεφωνία μέσω internet, συνδέεις επάνω του ένα τηλέφωνο και μπορείς να κάνεις πολύ φθηνές κλήσεις σε όλο το κόσμο μέσω ενός παρόχου VOIP.
    A, ok. Όχι, αυτό όντως δεν με ενδιαφέρει, διότι αφ' ενός έχουμε ένα πρόγραμμα του ΟΤΕ, οπότε με ένα μικρό πάγιο μας βγαίνουν όλα τα τηλ εσωτερικού και εξωτερικού δωρεάν (+ 1 ώρα/μήνα προς κινητά), αφ' ετέρου το ίντερνετ εγώ το έχω μόνο για ίντερνετ, χωρίς να μπλέκεται με το τηλέφωνο (άλλη εταιρεία).
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  14. #29
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.778
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το "μικρό" πάγιο του ΟΤΕ είναι γύρω στα 45€ το μήνα, αυτό που σου λέω εγώ μπορεί να
    σου βγει 20€ το μήνα για πάγιο με τηλέφωνο και ιντερνετ και περίπου 2€ επιπλέον για
    απεριόριστη τηλεφωνία σε σταθερά τηλέφωνα σχεδόν σε όλο το κόσμο μέσω VoIP.
    Δεν το συνιστώ σε "απλούς" χρήστες γιατί πρέπει να ξέρεις να το στήσεις.

    Που βρίσκεσαι μήπως και είναι κάποιος κοντά να σε βοηθήσει;
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  15. #30
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ax0R7aG0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "μικρό" πάγιο του ΟΤΕ είναι γύρω στα 45€ το μήνα, αυτό που σου λέω εγώ μπορεί να
    σου βγει 20€ το μήνα για πάγιο με τηλέφωνο και ιντερνετ και περίπου 2€ επιπλέον για
    απεριόριστη τηλεφωνία σε σταθερά τηλέφωνα σχεδόν σε όλο το κόσμο μέσω VoIP.
    Δεν το συνιστώ σε "απλούς" χρήστες γιατί πρέπει να ξέρεις να το στήσεις.

    Που βρίσκεσαι μήπως και είναι κάποιος κοντά να σε βοηθήσει;
    Εγώ, σίγουρα είμαι, όχι... απλώς "απλός", αλλά από τους "απλούστερους" χρήστες!

    Κοίτα, επειδή στο σπίτι δεν είμαι μόνος, και επειδή με τα σταθερά δεν ασχολούμαι εγώ, και αυτός που ασχολείται δεν θέλει πολλές-πολλές σκοτούρες και, όσο και αν όντως είναι να έρθει πιο οικονομικά, θα χαλάσουμε τις καρδιές μας "συζητώντας" το, εγώ περιορίζομαι μόνο στα του internet, που αφορά αποκλειστικώς εμένα!...

    Υ.Γ. Είμαι σε κατάσταση αναμονής, διότι ένας φίλος μου προχτές, μου είπε πως ίσως μπορέσει να μου δώσει εκείνος ένα μόντεμ δωρεάν, οπότε θα δω τι θα γίνει με αυτήν την περίπτωση, και αναλόγως επανέρχομαι.
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Να αλλάξω modem?
    Από Spyros1821 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-10, 21:47
  2. Δίκτυο χωρίς να είναι router το modem?
    Από RAGG στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-09, 22:16
  3. [Other] ποιο απο αυτα τα wifi modem router ειναι καλυτερο?
    Από ababapanos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-09, 16:39
  4. Να αλλαξω το modem;
    Από nikos.metal στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-09, 02:58
  5. Ποιός είναι απόλυτα ευχαριστημένος με το modem/router του ?
    Από spiros στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-03, 15:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας