Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το τελευταίο διάστημα κάθε λίγη ώρα ξαφνικά σβήνει το ένα (ή, ενίοτε, και τα δύο) από τα 5 λαμπάκια του μόντεμ μου που πρέπει να είναι ανοιχτά όταν δουλεύει κανονικά, και για λίγα δευτερόλεπτα (γύρω στα 15-20) δεν είμαι εκτός σύνδεσης. Σε λίγο επανέρχεται μόνο του.

    Μήπως είναι σημάδια αυτά ότι ήρθε η ώρα να το αλλάξω; Το έχω κάμποσα χρόνια.


    Απορία: Modem και Router είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα ή έχουν κάποια διαφορά στην σημασία;
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  2. #2
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Eγώ με παρόμοιο πρόβλημα το έστειλα στην Forthnet στο Service, και μου έστειλαν καινούργιο χωρίς χρέωση.
    Ίσως κι εσένα να είναι σημάδι αλλαγής του router.
    Modem και router δεν είναι το ίδιο.

    Router (δρομολογητής) είναι μια συσκευή που στέλνει δεδομένα προς άλλλους υπολογιστές ενός δικτύου, ή δέχεται δεδομένα από το δίκτυο.
    Μπορεί να συνδέσει δύο και περισσότερους υπολογιστές μεταξύ τους.
    Η δουλειά του router είναι να δέχεται τα δεδομένα, να διαβάζει την IP address, και να στέλνει τα δεδομένα στον αντίστοιχο υπολογιστή.

    Το modem από τις λέξεις modulator-demodulator από την άλλη είναι να μετατρέπει την ψηφιακή πληροφορία(δεδομένα) σε ένα απλό σήμα στον χώρο αποστολής, ώστε να μεταφέρεται εύκολα μεσω καλωδίων, ή μέσω του αέρα,
    και η μετατροπή του απλού σήματος σε ψηφιακά δεδομένα στον χώρο παραλαβής.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  3. #3
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγώ με παρόμοιο πρόβλημα το έστειλα στην Forthnet στο Service, και μου έστειλαν καινούργιο χωρίς χρέωση.
    Ίσως κι εσένα να είναι σημάδι αλλαγής του router.
    Προφανώς -υποθέτω- θα ήταν σχετικώς καινούριο για να στο αλλάξουν, σωστά; Θα έχουν κάποιο χρόνο εγγύηση. Εμένα το αρχικό που μου είχαν βάλει από την vivodi πάνε κάμποσα χρόνια που το άλλαξα, διότι μου δημιουργούσε πολλά προβλήματα (το είχα κρατήσει άλλωστε δύο χρόνια περίπου). Αγόρασα το hercules, με το οποίο τόσα χρόνια είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τώρα τελευταία μονάχα...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Modem και router δεν είναι το ίδιο.

    Router (δρομολογητής) είναι μια συσκευή που στέλνει δεδομένα προς άλλλους υπολογιστές ενός δικτύου, ή δέχεται δεδομένα από το δίκτυο.
    Μπορεί να συνδέσει δύο και περισσότερους υπολογιστές μεταξύ τους.
    Η δουλειά του router είναι να δέχεται τα δεδομένα, να διαβάζει την IP address, και να στέλνει τα δεδομένα στον αντίστοιχο υπολογιστή.

    Το modem από τις λέξεις modulator-demodulator από την άλλη είναι να μετατρέπει την ψηφιακή πληροφορία(δεδομένα) σε ένα απλό σήμα στον χώρο αποστολής, ώστε να μεταφέρεται εύκολα μεσω καλωδίων, ή μέσω του αέρα,
    και η μετατροπή του απλού σήματος σε ψηφιακά δεδομένα στον χώρο παραλαβής.
    Και το μηχάνημα που βλέπουμε εμείς, εμπεριέχει και τα δύο ή είναι ένα από αυτά τα δύο; Εγώ δηλαδή πώς πρέπει να το λέω, π.χ. όταν πάω στο κατάστημα;
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  4. #4
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Μodem/router το ζητάς. Αυτό που βλέπεις κάνει διπλή δουλειά.Αλλά όπως και να το ζητήσεις ,συνήθως ξέρουν από εκεί που θα το πάρεις.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  5. #5
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @Ερωτών, θα πρέπει να κοιτάξεις ποιο από τα λαμπάκια είναι αυτό που σβήνει. Πιθανόν να έχεις πρόβλημα αποσυνδέσεων. Μήπως σβήνει το Internet και αναβοσβήνει το DSL όταν συμβαίνει αυτό; Πες μας αν θες και ποιο modem/router έχεις.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εκτός και αν δεν αερίζεται σωστά και τώρα που ανέβηκαν οι θερμοκρασίες του περιβάλλοντος αρχίζει να υπερθερμαίνεται.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  7. #7
    Εγγραφή
    05-05-2007
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2 play
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Thomson 585 v8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 18(dB)
    πρωτα απο ολα κανε μια ερωτηση στον provider σου αν εχεις δικαιωμα να σου δωσουν
    καινουριο royter οι περισσοτεροι provider δινουν αντικαταστασεις μετα απο καποια χρονια
    (για την forthnet ειμαι σιγουρος γιατι πριν 2 μηνες αλλαξα το παλιο siemens με thomson)
    πολλες φορες για αυτα τα προβληματα δεν φταιει το router αλλα τα spliter
    που τις περισσοτερες φορες ειναι αμφιβολου ποιοτητος
    περιπου το ιδιο προβλημα ειχα και εγω που στην συνεχεια εξελιχθηκε σε αποσυνδεσεις
    με την αλλαγη spliter ολα λυθηκαν.

    Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
    1)ASUS P5Q INTEL Q9300 NVIDIA 8800 GT 512 4 GB RAM DUAL BOOT Snow Leopard 10.6.8(Vanilla Kernel 64)lion 10.7.5 WIN7 ULT 64 BIT
    2)turbo-x prime gmn 73-425 (clevo m765tu)dual boot snow leopard 10.6.8 (legacykernel) win 7 64bit
    3)asrock A780GM-LE/128M athlon x3 450 4 gb ram ati 4550 wd 250 gb win 7 64bit

  8. #8
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Ερωτών, θα πρέπει να κοιτάξεις ποιο από τα λαμπάκια είναι αυτό που σβήνει. Πιθανόν να έχεις πρόβλημα αποσυνδέσεων. Μήπως σβήνει το Internet και αναβοσβήνει το DSL όταν συμβαίνει αυτό; Πες μας αν θες και ποιο modem/router έχεις.
    Έχω το Herkules modem/router.

    Το λαμπάκι που πρώτο ξεκινά να αναβοσβήνει και τελικά κλείνει, είναι εκείνο που γράφει DSL. Στην συνέχεια, κατά κανόνα παρασέρνει το διπλανό του, το ακριανό, που έχει ένα σύμβολο σαν i μέσα σε κύκλο. Δεν ξέρω πώς να σας το αναπαραστήσω, μα υποθέτω ότι θα το ξέρετε. Αφού λοιπόν σβήσουν μια δόση και τα δύο (ή μόνο το πρώτο, αναλόγως τα κέφια του!), σε λίγα δευτερόλεπτα (γύρω στα 15'') επανέρχεται κανονικά.

    Το παθαίνει κυρίως όταν το "ζορίσω" λίγο, Π.χ. την ώρα που πάω να υποβάλω μια απάντηση στο φέισμπουκ (όχι πάντα), ή όταν ανοίξω δυο τρεις καρτέλες μαζεμένες και κυρίως όταν πάω να στείλω μέιλ!
    Το παθαίνει όμως και χωρίς λόγο στα καλά του καθουμένου, και το κακό είναι ότι σαν το πιάσει, το παθαίνει σε πολύ τακτά χρονικά διαστήματα, και όπως καταλαβαίνετε μου σπάει τα νεύρα!

    ........Auto merged post: Ερωτών πρόσθεσε 11 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός και αν δεν αερίζεται σωστά και τώρα που ανέβηκαν οι θερμοκρασίες του περιβάλλοντος αρχίζει να υπερθερμαίνεται.
    Με ενδιαφέρει αυτό που λες, διότι κατά σύμπτωσιν έχω ανοίξει ακριβώς ένα τέτοιο θέμα μαζί με τούτο. Είναι το θέμα με τίτλο "Ψύκτρα για λαπ-τοπ;" (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=521145). Όπως θα δεις και εκεί, ο γνωστός μου που το έχει, μου είπε πως από τότε που αγόρασε την ψύκτρα, ο υπολογιστής του λειτουργεί πολύ καλύτερα. Βλέπει μεγάλη διαφορά στην απόδοσή του κτλ. Για πές μου και συ την γνώμη σου για το θέμα. [Καλύτερα εκεί που είναι και το σχετικό, για να μη βγούμε εκτός θέματος εδώ].

    Πάντως, στο δωμάτιο που βρίσκεται ο υπολογιστής μου, δεν μπορώ να πω δα πως αναπτύσσονται και οι υψηλότατες θερμοκρασίες, διότι έχουμε κληματιστικό. Λες όμως παρ' όλα αυτά η γενική ζέστη να το επηρεάζει πράγματι;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ερωτών : 29-06-11 στις 01:09. Αιτία: auto merged post
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  9. #9
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το λαμπάκι DSL, όπως αναφέρεις, είναι αυτό της γραμμής. Λογικό είναι να αναβοσβήνει στην αρχή κατά την προσπάθειά του να συγχρονίσει. Όταν συγχρονίσει μένει μόνιμα αναμμένο. Το i είναι η σύνδεση με το internet, ανάβει όταν συνδεθεί και αναβοσβήνει όταν υπάρχει κίνηση (εισερχόμενη/εξερχόμενη).

    Το να χάνει τον συγχρονισμό του, και κατ' επέκταση την σύνδεση με το internet, και να επανέρχεται σημαίνει ότι κάτι το ζορίζει. Σε ποιον πάροχο είσαι και ποια είναι τα στατιστικά της γραμμής σου.

    ΥΓ. Αυτό το Herkules πρώτη φορά το ακούω
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  10. #10
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το λαμπάκι DSL, όπως αναφέρεις, είναι αυτό της γραμμής. Λογικό είναι να αναβοσβήνει στην αρχή κατά την προσπάθειά του να συγχρονίσει. Όταν συγχρονίσει μένει μόνιμα αναμμένο. Το i είναι η σύνδεση με το internet, ανάβει όταν συνδεθεί και αναβοσβήνει όταν υπάρχει κίνηση (εισερχόμενη/εξερχόμενη).

    Το να χάνει τον συγχρονισμό του, και κατ' επέκταση την σύνδεση με το internet, και να επανέρχεται σημαίνει ότι κάτι το ζορίζει. Σε ποιον πάροχο είσαι και ποια είναι τα στατιστικά της γραμμής σου.
    Ναι, προφανώς όταν προσπαθεί να συγχρονίσει, το λαμπάκι DSL αναβοσβήνει, το θέμα όμως είναι ότι αποσυντονίζεται πλέον συνέχεια και όχι μόνο στο ξεκίνημα όπως είναι το φυσιολογικό και συνέβαινε πριν! Με άλλα λόγια, ΔΕΝ μένει μόνιμα αναμμένο, ως θα όφειλε, το σκασμένο!
    Και τελικά δεν είναι μόνο 15'' όπως έλεγα, παρά καμμιά 30αριά, αν όχι και λίγο παραπάνω! Το θέμα είναι ότι δεν το παίρνω χαμπάρι από την αρχή, αλλά μόλις διαπιστώσω το πρόβλημα "εν τη πράξη".

    Εν τέλει, με τα συμπτώματα που σου λέω, τι νομίζεις ότι φταίει; Είναι πράγματι το μόντεμ/ρούτερ που πρέπει να αλλάξω (που το θεωρώ και το πιθανότερο, διότι αν θυμάμαι καλά, κάτι τέτοια σπαστικά μου έκανε και το αρχικό όταν το άλλαξα πριν χρόνια, και ύστερα βρήκα την ηρεμία μου και άρα την υγειά μου! ) ή υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι άλλο και το αλλάξω τσάμπα και βερεσέ;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ. Αυτό το Herkules πρώτη φορά το ακούω
    Να σου πω, εγώ είμαι άσχετος και δεν τα ξέρω ούτως ή άλλως, αλλά τότε, φίλοι μου, μου είχαν πει πως θεωρείται ένα από τα καλύτερα, και να πω και εγώ την αλήθεια, μια χαρά έκανε την δουλίτσα του τόσα χρόνια· παράπονο δεν έχω!

    ........Auto merged post: Ερωτών πρόσθεσε 14 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από proalless Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρωτα απο ολα κανε μια ερωτηση στον provider σου αν εχεις δικαιωμα να σου δωσουν
    καινουριο royter οι περισσοτεροι provider δινουν αντικαταστασεις μετα απο καποια χρονια
    (για την forthnet ειμαι σιγουρος γιατι πριν 2 μηνες αλλαξα το παλιο siemens με thomson)
    πολλες φορες για αυτα τα προβληματα δεν φταιει το router αλλα τα spliter
    που τις περισσοτερες φορες ειναι αμφιβολου ποιοτητος
    περιπου το ιδιο προβλημα ειχα και εγω που στην συνεχεια εξελιχθηκε σε αποσυνδεσεις
    με την αλλαγη spliter ολα λυθηκαν.
    (Δεν το είχα δει αυτό το μήνυμα την προηγούμενη φορά!)

    Vivodi έχω εγώ.

    Ξέρεις τι γίνεται;: κρίνοντας από τον πρώτο που μου είχαν δώσει όταν είχα πρωτοκάνει την σύνδεσή μου, δεν πολυάξιζε. Φαντάζομαι λοιπόν ότι αν μπω στην διαδικασία (που υποθέτω δεν θα είναι και απλή· θα με παιδέψουν) να ζητήσω από εκείνους ένα, ακόμα και αν το δικαιούμαι, θα μου δώσουν πάλι κάτι αντίστοιχο. Προτιμώ λοιπόν να το πληρώσω εγώ (όχι βεβαίως ότι το θέλω!) και να ξενιάσω για κάμποσα χρόνια πάλι με κάτι που να αξίζει πραγματικά. Διότι και η εγκατάστασή του, για μένα είμαι μεγάλη διαδικασία! Θα πρέπει να φέρω κάποιον φίλο μου να το αναλάβει, καθώς μόνος μου το αποκλείω! Γι' αυτό λοιπόν η έγνοια μου είναι πάντα να παίρνω κάτι (έστω και με λίγα -λίγα όμως, το τονίζω!- χρήματα παραπάνω) που όμως να μου προσφέρει μεγάλο χρόνο εξυπηρέτησης, παρά φθηνά που κάθε τόσο θα με ταλαιπωρούν.

    Είπες ακόμα: "πολλες φορες για αυτα τα προβληματα δεν φταιει το router αλλα τα spliter
    που τις περισσοτερες φορες ειναι αμφιβολου ποιοτητος
    ".


    Άλλο πράγμα είναι πάλι το σπλίτερ; Τι ακριβώς; Με το μόντεμ/ρούτερ τι σχέση έχει; Πώς μπορώ να καταλάβω αν φταίει αυτό ή το μόντεμ/ρούτερ; Και πώς αλλάζω το σπλίτερ αν χρειαστεί (καλά, αυτό είναι ερώτημα για το επόμενο στάδιο!)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ερωτών : 30-06-11 στις 03:55. Αιτία: auto merged post
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  11. #11
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    splitter,Ελληνικά διαχωριστής είναι ένας adaptor (δες φωτό στα αριστερά), που μπαίνει στην μπρίζα του τηλεφώνου και σου επιτρέπει να συνδέσεις τηλέφωνο και router στην ιδια μπρίζα.

    Το router σου συνδέεται απ'ευθείας στην μπρίζα του τηλεφώνου; Για να δείς αν φταίει το splitter, αν έχεις, απλά βγάλτο τελείως από την μπρίζα του τηλεφώνου, και σύνδεσε το router μόνο του στην τηλεφωνική μπρίζα.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  12. #12
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    splitter,Ελληνικά διαχωριστής είναι ένας adaptor (δες φωτό στα αριστερά), που μπαίνει στην μπρίζα του τηλεφώνου και σου επιτρέπει να συνδέσεις τηλέφωνο και router στην ιδια μπρίζα.

    Το router σου συνδέεται απ'ευθείας στην μπρίζα του τηλεφώνου; Για να δείς αν φταίει το splitter, αν έχεις, απλά βγάλτο τελείως από την μπρίζα του τηλεφώνου, και σύνδεσε το router μόνο του στην τηλεφωνική μπρίζα.
    Α, ναι! Τώρα που το είδα στην φωτογραφία, το θυμήθηκα!!! Ωραία, σε λίγάκι, που θα έχω τελειώσει με κάτι δουλειές στο ίντερνετ για να μη με νοιάζει, θα το κάνω το πείραμα, για να δω. Ευχαριστώ!
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  13. #13
    Εγγραφή
    05-05-2007
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2 play
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Thomson 585 v8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 18(dB)
    πρωτα κανεις το πιο απλο και πιο φθηνο κανε αυτο που σου ειπε ο biggeo
    επισης δες και αν η μπριζα ειναι του ΟΤΕ
    οσοι εχουν forthnet ισως καταλαβαν τι εννοω απλα ψαχνω να βρω που το ειχα δει
    εδω στο φορουμ ειναι μια απλη διαδικασια ενα διοδακι που θελει κοψιμο
    αν παρεις τηλ την vivodi και τους ζητησεις βοηθεια για της αποσυνδεσεις
    σιγουρα θα σε καθοδηγησουν πως να το κανεις η αν πρεπει να κοπει η οχι

    οχι λαθος ειναι αλλο που φτιαχνει δεν νομιζω οτι εχει σχεση με τις αποσυνδεσεις οποτε μην το λαβεις υποψιν
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος proalless : 30-06-11 στις 07:20.

    Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
    1)ASUS P5Q INTEL Q9300 NVIDIA 8800 GT 512 4 GB RAM DUAL BOOT Snow Leopard 10.6.8(Vanilla Kernel 64)lion 10.7.5 WIN7 ULT 64 BIT
    2)turbo-x prime gmn 73-425 (clevo m765tu)dual boot snow leopard 10.6.8 (legacykernel) win 7 64bit
    3)asrock A780GM-LE/128M athlon x3 450 4 gb ram ati 4550 wd 250 gb win 7 64bit

  14. #14
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λοιπόν, σήμερα ξαναμπήκα στο ίντερνετ (σ.σ. είχα ξεχάσει και τον λογαριασμό μου εδώ στο adslgr.com, συνδεδεμένο από την προηγούμενη φορά! ) και αυτήν την φορά δίχως να μεσολαβεί το σπλίτερ· το έβγαλα, όπως μου είπατε! Λοιπόν, είμαι κάνα τέταρτο τώρα συνδεδεμένος, και ναι μεν το λαμπάκι του DSL τρεμοπαίζει συνέχεια, όμως το σημαντικό είναι πως έως τώρα ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΒΗΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!
    Απ' ότι καταλαβαίνω, συνεπώς, από αυτά που μου είπατε, το μόντεμ/ρούτερ μου ΔΕΝ έχει κανένα πρόβλημα, παρά το πρόβλημα εντοπιζόταν στο σπλιτεράκι, και πως αν πάω να αγοράσω ένα καινούριο (διότι χωρίς σπλίτερ, δεν έχουμε τηλέφωνο ύστερα, απ' ότι θυμάμαι από παλιά - τώρα δεν το διαπίστωσα, διότι είναι μία την νύχτα, και όπως καταλαβαίνετε δεν παίζει να μιλήσω με κάποιον στο σταθερό! ), αυτομάτως θα έχει λήξει εντελώς το πρόβλημά μου και δεν θα χρειάζεται να κάνω τίποτε άλλο! Σωστά;

    ........Auto merged post: Ερωτών πρόσθεσε 8 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Συμπλήρωμα: Το μάτιασα! Μόλις υπέβαλα την απάντηση και πάτησα επεξεργασία ώστε κάτι να διορθώσω, μου έσβησε! Αλλά, μου έσβησε μόνο το DSL (δίχως το i) και μόνο μια φορά. Έτυχε; Ή του έχει μείνει λίγο κουσούρι; Το ότι είναι καλύτερα από όταν είχα το σπλίτερ, αυτό είναι αναμφισβήτητο, καθώς αν το είχα, έως τώρα θα είχε σβήσει 10 φορές τουλάχιστον! Αλλά παρ' όλα αυτά με προβλημάτισε...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ερωτών : 03-07-11 στις 01:20. Αιτία: auto merged post
    Ξύπνησα και είχε συννεφιά, και εγώ ερωτήματα πολλά!...

  15. #15
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει η δυνατότητα να δοκιμάσεις και με κάποιο άλλο router ενός φίλου σου?
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Να αλλάξω modem?
    Από Spyros1821 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-10, 21:47
  2. Δίκτυο χωρίς να είναι router το modem?
    Από RAGG στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-09, 22:16
  3. [Other] ποιο απο αυτα τα wifi modem router ειναι καλυτερο?
    Από ababapanos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-09, 16:39
  4. Να αλλαξω το modem;
    Από nikos.metal στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-09, 02:58
  5. Ποιός είναι απόλυτα ευχαριστημένος με το modem/router του ?
    Από spiros στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-03, 15:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας