Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    οι ώρες κοινής ησυχίας αλλάζουν το σαββατοκύριακο?

    επειδή είμαι βοηθός διαχειριστή στη πολυκατοικία κ με πρήζουν συνέχεια, σήμερα είχα το εξής:

    ιδιοκτήτης διαμερίσματος είχε μαστόρους που έκαναν θόρυβο με τρυπάνια κλπ από τις 7:30 το πρωί του Σαββάτου. σύμφωνα με την αστ. διάταξη 3/1996 (ΦΕΚ 15/Β`/12.1.1996) το οποίο υπάρχει εδώ, οι ώρες κοινής ησυχίας είναι:

    Θερινή περίοδο:
    1 Απριλίου – 30 Σεπτεμβρίου
    15:00 – 17:30 και 23:00 – 07:00

    Χειμερινή περίοδο:
    1 Οκτωβρίου – 31 Μαρτίου
    15:30 – 17:30 και 22:00 – 07:30

    Όμως γείτονας που ενοχλήθηκε ισχυρίζεται ότι το Σάββατο κ την Κυριακή ο τέτοιος θόρυβος επιτρέπεται από τις 9 το πρωί κ μετά. τέτοιο πράγμα πάντως δεν γράφει η εν λόγω αστ. διάταξη και δεν βρίσκω κάτι άλλο σχετικό ..

    Μήπως ισχύει κάτι τέτοιο για κανονικές οικοδομές, όχι όμως για μεμονωμένο διαμέρισμα ή μονοκατοικία? και που τα λέει αυτά?

    απ' αυτά που λέει εδώ συμπεραίνω λοιπόν ότι μόνο για κανονικές οικοδομές, δημόσια έργα κλπ ισχύουν περιορισμοί το σκ κ μάλλον όχι λόγω ή όχι μόνο λόγω του θορύβου καθώς πρέπει να πληρώνονται κ αυξημένα ένσημα ... Άρα καμία σχέση νομίζω με κοινή ησυχία σε πολυκατοικία / μονοκατοικία κ ουδεμία διαφοροποίηση πρέπει να υπάρχει το σκ σχετικά με τις ώρες κοινής ησυχίας, γι αυτό κ δεν βρίσκω κ άλλη σχετική διάταξη μάλλον
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aleex : 25-06-11 στις 13:49.
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  2. #2
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν ο γείτονας θέλει το Σάββατο στις 9 ησυχία, μπορεί να πάει στο νεκροταφείο

    Την Κυριακή απαγορεύονται κάθε είδους εργασίες, άσχετα με την ώρα.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  3. #3
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ο γείτονας θέλει το Σάββατο στις 9 ησυχία, μπορεί να πάει στο νεκροταφείο

    Την Κυριακή απαγορεύονται κάθε είδους εργασίες, άσχετα με την ώρα.
    η σχετική αστ. διάταξη όμως δεν λέει τπτ τέτοιο (για σκ).

    κ όταν λέμε "εργασίες" κατάλαβα ότι άλλο πράγμα τα δημόσια έργα και οι οικοδομές κ άλλο πράγμα το διαμέρισμα. για την οικοδομή θέλεις ειδική άδεια από την επιθεώρηση εργασίας κλπ για κυριακάτικες εργασίες, στο διαμέρισμα όμως οι ώρες κοινής ησυχίας δεν αλλάζουν την κυριακή, άρα κ δεν μπορεί γίνει παράπονο στο γείτονα επειδή χρησιμοποιεί τρυπάνι ή σβουράκι στις 7 το πρωί της κυριακής. εγώ πάντως έτσι το καταλαβαίνω
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  4. #4
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ακριβώς δεν αναφέρεται κάποια εξαίρεση για το Σ/Κ.

    Απλά χρειάζεται ειδική άδεια για την εκτέλεση εργασιών την Κυριακή, όπως σωστά αναφέρεις. Αλλά αν ο άλλος είναι στραβόξυλο και φωνάξει την Αστυνομία γιατί εσύ χρησιμοποιείς δράπανο ή σβουράκι (ανεξάρτητα της ώρας), πας αυτόφωρο...

    Την έχω πάθει...
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  5. #5
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.277
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/900
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Netfaster IAD 2
    SNR / Attn
    11(dB) / 33.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς δεν αναφέρεται κάποια εξαίρεση για το Σ/Κ.

    Απλά χρειάζεται ειδική άδεια για την εκτέλεση εργασιών την Κυριακή, όπως σωστά αναφέρεις. Αλλά αν ο άλλος είναι στραβόξυλο και φωνάξει την Αστυνομία γιατί εσύ χρησιμοποιείς δράπανο ή σβουράκι (ανεξάρτητα της ώρας), πας αυτόφωρο...

    Την έχω πάθει...
    Πολύ χρήσιμη συμβουλή. Θα την αξιοποιήσω αύριο, η ακόμα καλύτερα αν βρεθεί κυριακή με δευτέρα αργία, να κάτσει 2ήμερο ο ψυχοπαθής γειτονάς μου που ηδονίζεται με τις οικοδομικές εργασίες.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-05-2008
    Μηνύματα
    497
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Απλά χρειάζεται ειδική άδεια για την εκτέλεση εργασιών την Κυριακή, όπως σωστά αναφέρεις. Αλλά αν ο άλλος είναι στραβόξυλο και φωνάξει την Αστυνομία γιατί εσύ χρησιμοποιείς δράπανο ή σβουράκι (ανεξάρτητα της ώρας), πας αυτόφωρο...
    που ακριβως αναφέρεται ότι ως ΙΔΙΩΤΗΣ δεν μπορείς να κάνεις εργασία το ΣΚ μέσα τις επιτρεπόμενες ώρες?

  7. #7
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η Κυριακή είναι αργία και απαγορεύεται η εκτέλεση εργασιών.

    Τουλάχιστον αυτών που φαίνονται ή ακούγονται
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  8. #8
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς δεν αναφέρεται κάποια εξαίρεση για το Σ/Κ.

    Απλά χρειάζεται ειδική άδεια για την εκτέλεση εργασιών την Κυριακή, όπως σωστά αναφέρεις. Αλλά αν ο άλλος είναι στραβόξυλο και φωνάξει την Αστυνομία γιατί εσύ χρησιμοποιείς δράπανο ή σβουράκι (ανεξάρτητα της ώρας), πας αυτόφωρο...

    Την έχω πάθει...
    λάθος!!
    ρώτησα και δικηγόρο. κ όπως λέει στην κοινότητα μηχανικών μόνο όταν αυτός που κάνει τις εργασίες έχει και υπαλλήλους μαζί του (δλδ ο μάστορας έχει κ βοηθούς) κ επειδή:

    παράθεση από το παραπάνω λινκ:
    "Εννοείται ότι επιτρέπονται εργασίες και Σάββατο και Κυριακή. Πουθενά δεν υπάρχει διάταξη στην εργατική νομοθεσία που να απαγορεύει την εργασία Σ/Κ των οικοδόμων. Το ζήτημα έχει καταντήσει εθιμικό δίκαιο απλώς γιατί το ένσημο το Σαββατοκύριακο προσαυξάνεται κατά 25% το Σάββατο και 50% την Κυριακή (αν θυμάμαι καλά), οπότε και οι παλαιότεροι μηχανικοί απέφευγαν την εργασία το Σ/Κ για να γλιτώσουν τις προσαυξήσεις." πτυχιούχος μηχανικός με 2808 μηνύματα στο εν λόγω φόρουμ

    τελευταίο ποστ λέει:
    "Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις.
    Τελικά κατάφερα να συνεννοηθώ... όντως το μόνο που χρειάζεται είναι να έχω το παρουσιολόγιο σωστό και να ενημερώσω την Επιθεώρηση Εργασίας
    Ευχαριστώ και πάλι"

    και για το λόγο αυτό όταν συνεργείο με υπαλλήλους κάνει εργασίες το σ/κ (θέλει?? άδεια από την επιθεώρηση εργασίας?? λόγω εθιμικού δικαίου??), και για λόγους εργατικού δικαίου κ όχι λόγω θορύβου καθώς παρουσιολόγιο κ επιθεώρηση εργασίας εμπίπτουν μόνο σε περίπτωση υπαλλήλων. Άρα δεν χρειάζεται τπτ όταν σου κάνει τη δουλειά μάστορας / μάστορες / μόνος σου (δλδ όχι μάστορας με υπαλλήλους)

    Όταν σου κάνει παράπονο αστυνομικό όργανο πρέπει να σου πει κ ποια διάταξη παραβαίνεις. συμβαίνει πχ το αστυν. όργανο να είναι κολλητός αυτού που ενοχλείς και απλά σε ψαρώνει παρανόμως ή επειδή δεν ξέρει τους νόμους.

    Δεν υπάρχει πουθενά τέτοιος νόμος που μας λες seitman, αλλιώς παράθεσε μας το σχετικό ΦΕΚ να το διαβάσουμε!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aleex : 27-06-11 στις 09:05. Αιτία: auto merged post
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  9. #9
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να παραθέσω τι??? Σου παραθέτω την προσωπική μου εμπειρία:

    Μια Κυριακή κατά τις 12 το μεσημέρι, πήγα να κάνω μια εξυπηρέτηση σε ένα φίλο μου. Ήθελε να του σπάσω λίγο την "κατεβασιά" της πυλωτής του γιατί με την αλλαγή του αυτοκινήτου του "έβρισκε".

    Αρχίζω λοιπόν να βαράω το κομπρεσέρ και τσουπ στο 10λεπτο το περιπολικό. Με μάζεψαν στο τμήμα, αλλά το παλικάρι που ήταν αξιωματικός υπηρεσίας, βγήκε γνωστός και την "πήδηξα".

    Η Κυριακή είναι αργία και δεν επιτρέπεται η εκτέλεση καμίας εργασίας .-
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  10. #10
    Εγγραφή
    25-11-2007
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    1.180
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Seitman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να παραθέσω τι??? Σου παραθέτω την προσωπική μου εμπειρία:

    Μια Κυριακή κατά τις 12 το μεσημέρι, πήγα να κάνω μια εξυπηρέτηση σε ένα φίλο μου. Ήθελε να του σπάσω λίγο την "κατεβασιά" της πυλωτής του γιατί με την αλλαγή του αυτοκινήτου του "έβρισκε".

    Αρχίζω λοιπόν να βαράω το κομπρεσέρ και τσουπ στο 10λεπτο το περιπολικό. Με μάζεψαν στο τμήμα, αλλά το παλικάρι που ήταν αξιωματικός υπηρεσίας, βγήκε γνωστός και την "πήδηξα".

    Η Κυριακή είναι αργία και δεν επιτρέπεται η εκτέλεση καμίας εργασίας .-
    σόρρυ βρε Seitman που επιμένω, και ούτε κ αμφισβητώ αυτά που λες, όμως όπως λέω κ στο παραπάνω μου ποστ δεν πιστεύω ότι παρέβης κάποιο νόμο και ότι απλά οι αστυνομικοί που σε μαζέψανε δεν είχανε ιδέα.

    Πάω κ στοίχημα ότι δεν σου είπανε καν ποιο άρθρο ποιανού νόμου παρέβης!!!
    ο δρόμος του παραδείσου περνάει από τη κόλαση
    If it ain't broke, fix it 'til it is

  11. #11
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το ίδιο που λέει ο Setiman τον επιβεβαιώνω κι εγώ. Είχα άνθρωπο που έκοβε πλακάκια μόνος του σε δική του οικοδομή. Κυριακή πρωί-πρωί. Πήρα τηλ την αστυνομία και μου είπαν ότι απαγορεύεται. Τώρα για άρθρα κλπ δεν μπήκα στον κόπο να ρωτήσω. Έστειλαν περιπολικό και του κοινοποίησαν το παράπονο και σταμάτησε.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να καταλάβω...

    Αν εγώ την Κυριακή κάνω κάποια μαστορέματα σπίτι ΜΟΥ (εννοείτε όχι σε ώρες κοινής ησυχίας), να κρεμάσω κάνα κάδρο, να κάνω καμία τρύπα για να βάλω ράφια κλπ. μπορούν να μου φέρουν την αστυνομία και να με μπαγλαρώσουν κιόλας????

    ή

    όλα αυτά που λέτε είναι για την περίπτωση που φέρεις μάστορα να σου κάνει εργασίες σπίτι????

  13. #13
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    εμάς πάντως γίνεται μια οικοδομή εδώ δίπλα , σάββατο πρωί φέραμε αστυνομία (γιατί αυτοί δεν κάναν απλά εργασία, αλλά βάζαν μικρά εκρηκτικά-κανονικά κατοικημένη περιοχή εντός πόλης, έτσι?), η αστυνομία ήρθε και μιλώντας μαζί τους μας είπαν ότι
    α) ΔΕΝ υπάρχει κανένα θέμα θορύβου, είτε μας αρέσει είτε όχι και μας παρέπεμψαν στο νόμο που λέτε στην αρχή που λέει ότι από 07:00 επιτέπεται κανονικά ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ θόρυβος, από απλό τρυπάνι ως.. εκρηκτικά!
    β) εφόσον είχαν άδεια από πολεοδομία για τοποθέτηση εκρηκτικών, δε μπορούμε να κάνουμε τίποτε ούτε εμείς ούτε η αστυνομία
    γ) το μόνο για το οποίο μπορούν να τους παν αυτόφορο αυτή τη στιγμή είναι το γεγονός ότι δουλεύουν σάββατο, εφόσον υπάρχει έστω ένας εργαζόμενος,αλλά ΜΟΝΟ λόγω του θέματος των ταμείων/ενσήμων κτλ. Εκεί είχαν μια διαφωνία με τον τύπο που έβαζε τα εκρηκτικά, γιατί αυτός υποστήριζε ακριβώς το γεγονός ότι χρειάζεται ειδική άδεια για να δουλέψεις σάββατο ΜΟΝΟ αν έχεις υπαλλήλους, ενώ ο ίδιος έκανε όλη τη δουλειά και δεν είχε κάποιον υφιστάμενο να πληρώσει, ενώ ο αστυνομικός του έλεγε ότι για οποιαδήποτε εργασία σάββατο/κυριακή χρειάζεται άδεια, γιατί δε μπορούσαν αυτοί να επιβεβαιώσουν το ποιός δουλεύει κτλ, και θα έπρεπε να τον παν αυτόφωρο τουλάχιστον μέχρι να γίνουν έλεγχοι ακόμη και για το αν είναι ο ίδιος "ιδιοκτήτης" κτλ, οπότε τελικά θα την έβγαζε μέσα χωρίς λόγο ακόμη κι αν είχε δίκιο... Οπότε κι εμείς είπαμε "καλά, αφού έχει άδεια για εκρηκτικά, είτε σήμερα τα βάλει είτε δευτέρα το ίδιο μας κάνει, τώρα ξυπνήσαμε, το σπίτι μη μας ρίξουν μόνο!"

  14. #14
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Tι λέτε ωρέ παίδες?
    Ποιος είπε ότι απαγορεύεται η εργασία Κυριακές?
    Κανονικά και με τον νόμο επιτρέπεται.

  15. #15
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Αν έχεις γείτονα Εβραίο μήπως η απαγόρευση εργασιών μεταφέρεται στο Σάββατο;

    Τι άλλο θα ακούσουμε...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ώρες κοινής ησυχίας βάσει 3/2006 αστυν. διάταξης
    Από aleex στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-10, 22:31
  2. Μη τήρηση κοινής ησυχίας - Συμβουλές
    Από tasos-tasos στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-09, 01:14
  3. Κέντρα διασκέδασης και ώρες κοινής ησυχίας
    Από pk33 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-09, 11:52
  4. Κάτι σχετικά με την διατάραξη κοινής ησυχίας...
    Από GiaNtakos στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-06, 02:17
  5. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-06, 13:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας