Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Έχω έρθει για λίγες μέρες σε ένα φίλο, και είπα να του κάνω την "χάρη" να τον βοηθήσω λίγο, με το να του περάσω το Ubuntu αντί για τα ΧΡ που χρησιμοποιούσε ως τώρα, που λόγω σχετικά παλιού μηχανήματος (Sony Vaio laptop, 512MB, Intel Celeron 1,70GHz) αλλά και λόγω κακής χρήσης είχε γονατίσει..

    Του πέρασα λοιπόν το Ubuntu 11.04, αλλά είδα ότι κι αυτό ψιλοαργεί. Το πιο πιθανό κυρίως λόγω λίγης μνήμης, αλλά αναρωτιέμαι αν μπορώ να του το αλαφρύνω κι άλλο, με δεδομένο πως η χρήση για την οποία προορίζεται είναι πολύ απλή:
    - Browsing
    - Skype
    - Word
    - Άντα κανένα mp3..

    Τα εντελώς στοιχειώδη δηλαδή..

    Αυτό που έχω κάνει προς το παρόν, είναι να φορτώσω το ubuntu classic, αντί για αυτό που μου φόρτωσε στην αρχή, με την sidebar, που μου φάνηκε αρκετά πιο βαρύ..

    Θα παρακαλούσα να αποφευχθούν ριζικές λύσεις, όπως "βάλε την άλλη διανομή linux" κλπ, αφού θα είμαι εδώ για κανά 2 μέρες μόνο ακόμα, και προτιμώ να τις περάσω στις παραλίες..

    Ευχαριστώ...

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.558
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μπορεις. Βγαλε το ubuntu και βαλε xubuntu ή οτιδηποτε αλλο με xfce.
    ديميتريس

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΕΥΚΑΡΠΙΑ
    Router
    ZTE ZXV10 H201L
    SNR / Attn
    7.2(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δε χρειάζεται να βγάλεις το ubuntu, απλά κατέβασε το xfce και δούλεψέ το με αυτό.

    Δώσε την παρακάτω εντολή στο τερματικό:

    sudo aptitude update && sudo aptitude install xubuntu-desktop


    κάνε log out και στην οθόνη υποδοχής επέλεξε το xfce...

  4. #4
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Δηλαδή αν το κάνω αυτό, θα μπορώ μετά να επανέλθω αν θέλω στο ubuntu classic; Εξαρτάται απλά από το τι θα είναι επιλεγμένο στο login menu;

    Και δε μου λες (γιατί κι εγώ linux έχω μόνο στο secondary μηχάνημα που το ανοίγω αραιά και που), αν κάνω αυτό που λες, υποθέτω ότι δεν χρειάζεται να κάνω πάλι από την αρχή εγκατάσταση κάποια προγραμματάκια που πέρασα, έτσι; Αυτό δεν αφορά μόνο το interface;

    Και κάτι τελευταίο, δοκίμασα μέσα από το firefox του ubuntu (και από το Chromiun επίσης) να ανοίξω έναν e-radio σταθμό, αλλά δεν έπαιζε.. Με ένα googl-άρισμα που έκανα, εγκατέστησα μια σειρά από codecs, αλλά πάλι δεν έπαιζε.. Γιατί μου κάνει τέτοιες ματσακουνιές;

  5. #5
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Firefox+flash είναι η κύρια αιτία νομίζω.

    Θα βοηθήσουν οι επεκτάσεις του FF adblockplus, (με λίστες Fanboy's list, Fanboys tracking), element hiding helper, ή κάτι αντίστοιχο σε chromium ή opera.

    Για το e-radio http://www.adslgr.com/forum/showpost...72&postcount=9 (Ο windows media player δέχεται εντολές ανακατεύθυνσης ενώ τα αντίστοιχα project του ανοικτού λογισμικού όχι. Έτσι πρέπει να βρούμε το πραγματικά URL που εμπεριέχουν τα πολυμέσα και να τα κάνουμε μια playlist. To e-radio δεν μας φανερώνει από την αρχή τα links για να μην μπορεί να κάνει άλλο site hotlink και χάσουν επισκεψιμότητα)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosts : 29-06-11 στις 18:39.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-11-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΕΥΚΑΡΠΙΑ
    Router
    ZTE ZXV10 H201L
    SNR / Attn
    7.2(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αν το κάνω αυτό, θα μπορώ μετά να επανέλθω αν θέλω στο ubuntu classic; Εξαρτάται απλά από το τι θα είναι επιλεγμένο στο login menu;

    Και δε μου λες (γιατί κι εγώ linux έχω μόνο στο secondary μηχάνημα που το ανοίγω αραιά και που), αν κάνω αυτό που λες, υποθέτω ότι δεν χρειάζεται να κάνω πάλι από την αρχή εγκατάσταση κάποια προγραμματάκια που πέρασα, έτσι; Αυτό δεν αφορά μόνο το interface;

    Και κάτι τελευταίο, δοκίμασα μέσα από το firefox του ubuntu (και από το Chromiun επίσης) να ανοίξω έναν e-radio σταθμό, αλλά δεν έπαιζε.. Με ένα googl-άρισμα που έκανα, εγκατέστησα μια σειρά από codecs, αλλά πάλι δεν έπαιζε.. Γιατί μου κάνει τέτοιες ματσακουνιές;
    Δεν έχω δοκιμάσει το xfce σε ubuntu ποτέ αλλά νομίζω ότι δε θα έχεις πρόβλημα με κανένα πρόγραμμα. To xfce είναι γραμμένο σε GTK+ 2 οπότε είναι πλήρως συμβατό με τα προγράμματα για Gnome. Επίσης, ανά πάσα στιγμή μπορείς να εναλλάσσεσαι μεταξύ των γραφικών περιβαλλόντων από την οθόνη υποδοχής όπως επίσης και να το απεγκαταστήσεις όποια στιγμή επιθυμείς.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-01-2008
    Περιοχή
    Στον Αστερισμό Των Πλειάδων
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2.407
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και κάτι τελευταίο, δοκίμασα μέσα από το firefox του ubuntu (και από το Chromiun επίσης) να ανοίξω έναν e-radio σταθμό, αλλά δεν έπαιζε.. Με ένα googl-άρισμα που έκανα, εγκατέστησα μια σειρά από codecs, αλλά πάλι δεν έπαιζε.. Γιατί μου κάνει τέτοιες ματσακουνιές;
    είχα κι εγώ το ίδιο θέμα, μέχρο που κατέβασα το mozzilla-vlc plugin και όλα καλά. Αρκεί βέβαια να έχεις εγκατεστημένο το vlc. Ψάξτο στο synaptic, μπορεί να το έχει λίγο διαφορετικά , π.χ. vlc-firefox plugin κλπ κλπ

  8. #8
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zzzleepy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε χρειάζεται να βγάλεις το ubuntu, απλά κατέβασε το xfce και δούλεψέ το με αυτό.

    Δώσε την παρακάτω εντολή στο τερματικό:

    sudo aptitude update && sudo aptitude install xubuntu-desktop


    κάνε log out και στην οθόνη υποδοχής επέλεξε το xfce...
    Χμμμ.. Το δοκίμασα αυτό, αλλά μου βγάζει:
    sudo: aptitude: command not found

    Είπα να δοκιμάσω μέσα από το Synaptic, αλλά για να περάσει το xubuntu (όλα τα παρελκόμενα), μου λέει ότι θα κάνει remove το ubuntu.. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά μετά δεν θα μπορώ να επιλέγω ή το ένα ή το άλλο;

    Και κάτι άλλο (μάλλον) περίεργο.. Κολλάει στην logo screen (εκεί που έχει το UBUNTU και τις τελίτσες από κάτω) αν είναι κλειστό το Wi-fi.. Αν το ανοίξεις, περνάει κανονικά στην login screen. Γιατί;

  9. #9
    Εγγραφή
    13-12-2006
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    νομίζω το aptitude δεν είναι προ εγκατεστημένο στο 11

    αντικατέστησε το με apt

  10. #10
    Εγγραφή
    14-11-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΕΥΚΑΡΠΙΑ
    Router
    ZTE ZXV10 H201L
    SNR / Attn
    7.2(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμμ.. Το δοκίμασα αυτό, αλλά μου βγάζει:
    sudo: aptitude: command not found

    Είπα να δοκιμάσω μέσα από το Synaptic, αλλά για να περάσει το xubuntu (όλα τα παρελκόμενα), μου λέει ότι θα κάνει remove το ubuntu.. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά μετά δεν θα μπορώ να επιλέγω ή το ένα ή το άλλο;

    Και κάτι άλλο (μάλλον) περίεργο.. Κολλάει στην logo screen (εκεί που έχει το UBUNTU και τις τελίτσες από κάτω) αν είναι κλειστό το Wi-fi.. Αν το ανοίξεις, περνάει κανονικά στην login screen. Γιατί;
    Έχεις δίκιο. Σου έδωσα λάθος οδηγίες... στο 11.04 αν πας να περάσεις το xubuntu-desktop θα αφαιρέσει το ubuntu-desktop... Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να περάσεις μόνο τον window manager χωρίς όλες τις εφαρμογές με την εντολή:

    sudo apt-get install xfce4

  11. #11
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Xmmm.. telika ekana
    sudo apt-get update && sudo apt-get install xubuntu-desktop
    alla kai ayto ekane to idio, perase to xubuntu, alla esvhse to ubuntu..

    (kai mazi esvhse kai ta ellhnika, eksou kai ta greeklish, elpizw na mhn peirazei gia auth th mia fora..)

    Yparxei kanenas tropos na to kanw undo? 'H prepei na kanw uninstall kai install pali oloklhro to ubuntu?

  12. #12
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί να κάνεις "undo"; Δε σου άρεσε το Xfce; Τα ελληνικά φτιάξ' τα από τις ρυθμίσεις του.

    Τέσπα, αν θες να επαναφέρεις το Gnome δώσε ένα "sudo apt-get install ubuntu-desktop" και είσαι έτοιμος.

  13. #13
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Με 512ΜΒ δεν μπορείς να κάνεις τίποτε. Όπως μπορείς να δεις στο shot, 350ΜΒ καταναλώνει μόνο ο FF με 4 tabs ανοικτά. Βάλε και από 4Χ40MB για 4 φλασάκια που θα παίζουν (πρόσεξε επίσης το μεγάλο ποσοστό %CPU στον FF από βαριά χρήση javascript σε ορισμένες σελίδες, πχ fb).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  snapshot7.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  449,6 KB 
ID: 89047

    Εγώ στη θέση σου θα έβαζα windows2000 και opera για browser. Έχει ένα κουμπί που το λέει "turbo mode" για μηχανήματα χαμηλών προδιαγραφών. Υπάρχει adblock, επίσης μπορείς να την κάνεις να μην φορτώνει αυτόματα τα φλασάκια.
    https://addons.opera.com/addons/exte...-adblock/0.46/
    http://my.opera.com/lachralle/blog/2...click-to-flash
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosts : 01-07-11 στις 10:06.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΕΥΚΑΡΠΙΑ
    Router
    ZTE ZXV10 H201L
    SNR / Attn
    7.2(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 512ΜΒ δεν μπορείς να κάνεις τίποτε. Όπως μπορείς να δεις στο shot, 350ΜΒ καταναλώνει μόνο ο FF με 4 tabs ανοικτά. Βάλε και από 4Χ40MB για 4 φλασάκια που θα παίζουν (πρόσεξε επίσης το μεγάλο ποσοστό %CPU στον FF από βαριά χρήση javascript σε ορισμένες σελίδες, πχ fb).

    Εγώ στη θέση σου θα έβαζα windows2000 και opera για browser. Έχει ένα κουμπί που το λέει "turbo mode" για μηχανήματα χαμηλών προδιαγραφών. Υπάρχει adblock, επίσης μπορείς να την κάνεις να μην φορτώνει αυτόματα τα φλασάκια.
    https://addons.opera.com/addons/exte...-adblock/0.46/
    http://my.opera.com/lachralle/blog/2...click-to-flash
    Είπε κανένας ότι στο Ubuntu, ο Firefox είναι ο μόνος browser που υπάρχει; Υπάρχει και ο Opera που προτείνεις, και ο Chromium και πολλοί άλλοι... Υπάρχει και ο Midori που είναι πανάλαφρος... Μπορείς να κάνεις δουλειά με 512MB σε linux, με κάποιες παραχωρήσεις φυσικά. Για τα Windows2000 με 512MB δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

  15. #15
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.628
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    delete me

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι αλλο μπορω να κανω
    Από tsimpoyr στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-08, 22:17
  2. Δεν Μπορω Να Περιμενω Αλλο...
    Από Sacred στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-06, 01:42
  3. Μπορω αλλο να βλεπω στο p.c και αλλο σε t.v?
    Από takis222 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-06, 23:42
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-05, 10:15
  5. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΑΛΛΟ!!!!
    Από SiR_DreAm στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-03, 07:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας