Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/1800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Καλησπερα

    Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα αυτοκινητο και εχω την εξης απορια.Ειχα ακουσει οτι εκτος του οτι γυριζουν τα χλμ βγαζουν και καινουργιο βιβλιο σερβις και γραφουν τα ψευτικα χλμ.

    Αν εχει γινει κατι τετοιο πως μπορεις να καταλαβεις? (αν υπαρχει τροπος που δεν νομιζω)

  2. #2
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    CONN-X
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    VIGOR 2700
    SNR / Attn
    43(dB) / 10(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα

    Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα αυτοκινητο και εχω την εξης απορια.Ειχα ακουσει οτι εκτος του οτι γυριζουν τα χλμ βγαζουν και καινουργιο βιβλιο σερβις και γραφουν τα ψευτικα χλμ.

    Αν εχει γινει κατι τετοιο πως μπορεις να καταλαβεις? (αν υπαρχει τροπος που δεν νομιζω)
    Το βιβλιο θα πρεπει να είναι σφραγισμένο απο την αντιπροσωπία στα επισημα service , κάνεις μια ερώτηση σε αυτούς.
    Αν πάλι θες να εισαι πιο σίγουρος αγόρασε απο ιδιώτη.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/1800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Γιατι δεν μπορω να εχω εγω ενα φιλο που να εχει την αντιπρωσοπια της audi πχ και μου δωσει ενα βιβλιο σερβις καινουργιο και να μου σφραγισει τα σερβις μεχρι τα 80.000 χλμ ενω κανονικα ειναι 120.000 χλμ

  4. #4
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    CONN-X
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    VIGOR 2700
    SNR / Attn
    43(dB) / 10(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι δεν μπορω να εχω εγω ενα φιλο που να εχει την αντιπρωσοπια της audi πχ και μου δωσει ενα βιβλιο σερβις καινουργιο και να μου σφραγισει τα σερβις μεχρι τα 80.000 χλμ ενω κανονικα ειναι 120.000 χλμ
    Κανεις σοβαρό αντιπρόσωπος δεν θα κινδυνεύσει για να σου πουλήσει εσενα καποιος αλλος αυτοκινητο.
    Επισης αφού το σφράγισε υποχρεούται να σου τυπώσει και την σχετική κατάσταση με την αλλαγή των ανταλακτικών και να εχει και σχετική εγγραφή στα βιβλία του

    θα σου πω και κατι ακομα, αν το πας σε αλλο αντιπρόσωπο θα δει τα κανονικά χλμ.
    Απο οτι ξερω μερικές εταιρείες πχ bmw κρατάνε σε ηλεκτρονικό αρχείο κεντρικά αριθμό πλαισιου και χλμ που εγινε το service (ειχε τυχη σε φιλο που αγορασε απο εμπορο bmw και αργοτερα οταν το πήγε σε αντιπροσωπία για service ειδε οτι ειχε +40.000χλμ κανονικά).

  5. #5
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/1800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MADx2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανεις σοβαρό αντιπρόσωπος δεν θα κινδυνεύσει για να σου πουλήσει εσενα καποιος αλλος αυτοκινητο.
    Επισης αφού το σφράγισε υποχρεούται να σου τυπώσει και την σχετική κατάσταση με την αλλαγή των ανταλακτικών και να εχει και σχετική εγγραφή στα βιβλία του

    θα σου πω και κατι ακομα, αν το πας σε αλλο αντιπρόσωπο θα δει τα κανονικά χλμ.
    Απο οτι ξερω μερικές εταιρείες πχ bmw κρατάνε σε ηλεκτρονικό αρχείο κεντρικά αριθμό πλαισιου και χλμ που εγινε το service (ειχε τυχη σε φιλο που αγορασε απο εμπορο bmw και αργοτερα οταν το πήγε σε αντιπροσωπία για service ειδε οτι ειχε +40.000χλμ κανονικά).
    Και εγω για BMW ενδιαφερομαι.Αρα υπαρχει λες ηλεκτρονικο αρχειο στις αντιπρωσοποιες BMW?

  6. #6
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    σερνεται
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    δε ξερω
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω για BMW ενδιαφερομαι.Αρα υπαρχει λες ηλεκτρονικο αρχειο στις αντιπρωσοποιες BMW?
    Αν τα σερβις εχουν γινει σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο BMW τοτε σιγουρα.
    Για ποσα χιλιομετρα στο αυτοκινητο συζηταμε;
    Εννοω αν δεις πχ 4ετιας με 20000 χιλιομετρα τοτε ναι μου βρωμαει και μενα.
    Σε γενικες γραμμες παντως, ευκολα βλεπεις την ηλικια ενος αυτοκινητου.
    Πχ κατασταση χρωματος
    -Τσιμουχες στις πορτες
    -Αν εχει εργοστασιακες ζαντες τσεκαρεις μεσα-εξω τις ευθυγραμισεις(βαζουν μικρα βαρυδακια).
    -Το τιμονι ο λεβιες και τα πλαστικα/δερματα αν ειναι φαγωμενα.
    -Αναρτησεις ενδεχομενως.

    Την πατησε ξαδερφος μου με alfa που την ειχαν γυρισει σχεδον 70 χιλιαδες χιλιομετρα πισω.
    less than 20Hz
    -2dB right 0dB left

  7. #7
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω για BMW ενδιαφερομαι.Αρα υπαρχει λες ηλεκτρονικο αρχειο στις αντιπρωσοποιες BMW?
    Πες μας συγκεκριμένα σε τι μοντέλο bmw ενδιαφέρεσαι.
    ΔΕΝ είναι απαραίτητo ότι υπάρχει τρόπος 100% να μάθεις αν τα χλμ και το βιβλίο service είναι πραγματικό σε όλα.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    Θα πας με τον αριθμό πλαισίου στην Bmw και θα δεις αναλυτικά τι service έχουν γίνει και ΠΟΤΕ έγιναν. Αν πχ έχει 70.000 και έκανε service των 60.000 πριν 2 χρόνια τότε κάτι βρωμάει. Πρέπει να δεις αν είναι λογικά τα διαστήματα στα οποία έχουν γίνει τα service

  9. #9
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/1800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από odys2008 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πας με τον αριθμό πλαισίου στην Bmw και θα δεις αναλυτικά τι service έχουν γίνει και ΠΟΤΕ έγιναν. Αν πχ έχει 70.000 και έκανε service των 60.000 πριν 2 χρόνια τότε κάτι βρωμάει. Πρέπει να δεις αν είναι λογικά τα διαστήματα στα οποία έχουν γίνει τα service
    Ενδιαφερομαι για ενα BMW Z4 2000cc

  10. #10
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Τα χλμ σε αυτό το αυτοκίνητο καταγράφονται σε 3 σημεία. Στον εγκέφαλο (φυσικά..), στο κλειδί και στον εγκέφαλο των φώτων (ναι και όμως).
    1) Μαθαίνεις που συγκεκριμένα έκανε service και πας και ρωτάς εκεί. Αν είναι επίσημη αντιπροσωπεία και επιβεβαιώσουν ότι έβλεπαν το αυτοκίνητο στα χρονικά διαστήματα που έπρεπε και έκανε όλα τα service εκεί, θα σου πουν μέχρι και τι ανταλλακτικά έχει παραγγείλει το VIN του αυτοκινήτου ώστε να "πιάσεις" και τυχόν βλάβες/στούκες που είχε. Το κακό είναι ότι αυτές τις πληροφορίες είναι στην καλή τους θέληση να τις δώσουν εφόσον δεν είναι το αμάξι ακόμα στην κατοχή σου. Αν δεν θέλουν, δεν τις δίνουν. Τους δελεάζεις λέγοντας ότι θέλεις τις πληροφορίες για να αγοράσεις το αμάξι και κατόπιν εφόσον είναι εξυπηρετικοί για τη συνέχιση της συνεργασίας μπλα μπλα, ώστε να σε εξυπηρετήσουν και να παραμείνεις πελάτης.
    2) Αν έκανε service στον μαστρο-μήτσο και μια στο τόσο σε επίσημη αντιπροσωπεία, καλό ξεμπέρδεμα. Η μόνη περίπτωση να πιάσεις πιθανή απάτη είναι να μάθεις ότι έκανε αλλαγή λαδιών στις 100.000χλμ και τώρα να πωλείται με 90.000
    3) Πάντα μπορείς σε επίσημη αντιπροσωπεία να κάνεις έναν έλεγχο (εαν και αφόσον δεχτεί ο ιδιοκτήτης φυσικά) και στα 3 σημεία που καταγράφονται τα χλμ και να δεις αν συμφωνούν οι τιμές. Δεν μπορείς να μάθεις αν είναι αλλαγμένες, μόνο αν συμφωνούν και οι 3. Πίστεψέ με, 9 στους 10 που κατεβάζουν χλμ δεν το κάνουν και στα 3 σημεία που καταγράφονται. Αν τώρα πέσεις στην περίπτωση και ο άλλος έχει τις γνώσεις και έχει ξοδέψει πολύ χρήμα για να τα αλλάξει από παντού, τι να πω.. Το σημείο που ξεφεύγει συνήθως είναι η ecu των φώτων.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-11-2005
    Περιοχή
    Göteborg, Sweden
    Μηνύματα
    1.925
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10 Mbit
    ISP
    Comhem
    Path Level
    Fastpath
    Για τον εγκέφαλο των φώτων δεν το ήξερα για τις bmw. Για το κλειδι το ήξερα, αλλά δεν ήμουν σίγουρος για την Z4

  12. #12
    Εγγραφή
    22-11-2005
    Μηνύματα
    444
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ς
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    σε μερικα αυτοκ.παιζει και ο εγκεφαλος αεροσακου...
    βεβαια αυτο που ξερω ειναι οτι στον εγκεφαλο δυσκολα αλλαζεις κμ.στο κοντερ ευκολα.
    ---------
    ξερω αυτοκινητο που βγηκε ολικη και ξανακυκλοφορησε στο δρομο.μαλιστα το πουλαγε με -30χιλ κμ(ενταξει τους επαιρνε γιατι τα χε κανει σε συντομο χρονικο διαστημα) και δηλωνε οτι το φτιαξε η αντ.πεια και το πουλησε στην μαντρα ετσι...

  13. #13
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/1800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Καλα στον εγκεφαλο των φωτων και στο κλειδι πως τα διαβαζουν?

    Ξερετε μηπως και για Porsche Boxster?

  14. #14
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Ο εγκέφαλος των φώτων έχει δική του φίσα που συνδέεται στο διαγνωστικό. Το κλειδί διαβάζεται ενώ είναι πάνω στην υποδοχή του, ζητώντας από το διαγνωστικό τα δεδομένα του κλειδιού.
    Για Porsche δεν γνωρίζω απολύτως τίποτα, πολύ δυστυχώς δεν φτάνει εκεί η τσέπη μου (αν και ένα cayman S αποτελεί το όνειρό μου και κατά την ταπεινή μου γνώμη μου είναι η χρυσή τομή ενός καθημερινού και ταυτόχρονα πολύ sport αμαξιού..)

  15. #15
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    27500/1800
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Το Ζ4 εχει φτασει στα ιδια λεφτα με την Boxter(για αυτο το μοντελο μιλαω και παντα μεταχειρισμενο)

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου
    Από baldrick στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-12, 22:36
  2. Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου
    Από Amateur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-10, 17:47
  3. ** αγορα μεταχειρισμενου η νεου αυτοκινητου ?**
    Από adpapa1971 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-09, 12:42
  4. Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου
    Από G.S στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-09, 21:41
  5. αγορα μεταχειρισμενου αυτοκινητου
    Από Jiminhio 10 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-09, 11:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας