Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    13.5(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γεια σας ..

    Εδω και 3 εβδομαδες εχω βαλει cyta και αντιμετωπιζω προβλημα με το openvpn,να μπω απεθειας στο θεμα λοιπον..
    Τρεχω λοιπον σε ενα linux pc openvpn server,το δουλευω αρκετα χρονια με 8 clients(Η clients εχουν διαφορους ISP) χωρις κανενα προβλημα,βαζοντας cyta ομως ενω κανω connect στον server περω ip κτλ μπενω π.χ με ssh κανονικα στον server μεσω vpn και την ωρα που παω να πληκτρολογησω καποια εντολη στην κονσολα παγωνει και τελος..η αν παω να ανοιξω απο web browser τον web server που εχω σηκωμενο στον ιδιο server παει να φορτωσει αλλα ποτε δεν φορτωνει..αυτο συμβαινει μονο μεσω cyta,με το ιδιο laptop μεσω αλλου παρχου ολα δουλευουν τελεια(ακομη και μεσω 3g εχω δοκιμασει).

    Εχει κανεις αντιστοιχη εμπειρια η καποια λυση ?

    Φυσικα εχω μιλησει με το τεχνικο τμημα της cyta αλλα δεν λενε να καταλαβουν..περιγραφω το προβλημα και αυτοι λενε για port forward κτλ..τρεις λαλουν και δυο χορευουν..

    ευχαριστω..

  2. #2
    Εγγραφή
    11-03-2006
    Περιοχή
    Καλλίπολη - Πειραιάς
    Μηνύματα
    264
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vodafone
    Ενεργοποίησε την επιλογή DMZ (κατηγορία firewall) στο ρούτερ κ κάνε αποθήκευση. Λογικά πρέπει να παίξει μόνο με αυτό.
    Κοίτα και λίγο τις αντιστοιχίες στον πίνακα NAT, νομίζω θα βρεις που κολλούσε το πράμα.

    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=4200836
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος elsar : 02-07-11 στις 16:55. Αιτία: Προσθήκη συνδέσμου

  3. #3
    Εγγραφή
    28-04-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.188
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    Air-Ties RT-111
    Μια μικρή διευκρίνηση, πιο πολύ για σιγουριά ότι έχουμε καταλάβει καλά, όταν λες ότι μπαίνεις στο server, εννοείς ότι βάζεις username/pass, σωστά; Γιατί αν απλά ανοίγει μια μαύρη οθόνη και δε σε κάνει prompt for credentials, δεν έχεις συνδεθεί, οπότε όντως πρέπει να δεις τις πόρτες και αν πράγματι μιλάς με τον server που πας να συνδεθείς.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    13.5(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elsar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενεργοποίησε την επιλογή DMZ (κατηγορία firewall) στο ρούτερ κ κάνε αποθήκευση. Λογικά πρέπει να παίξει μόνο με αυτό.
    Κοίτα και λίγο τις αντιστοιχίες στον πίνακα NAT, νομίζω θα βρεις που κολλούσε το πράμα.

    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=4200836
    Εχω δοκιμασει και με dmz αλλα και παλι τιποτα ..

    ........Auto merged post: shownyourtrueself πρόσθεσε 5 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από silegav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια μικρή διευκρίνηση, πιο πολύ για σιγουριά ότι έχουμε καταλάβει καλά, όταν λες ότι μπαίνεις στο server, εννοείς ότι βάζεις username/pass, σωστά; Γιατί αν απλά ανοίγει μια μαύρη οθόνη και δε σε κάνει prompt for credentials, δεν έχεις συνδεθεί, οπότε όντως πρέπει να δεις τις πόρτες και αν πράγματι μιλάς με τον server που πας να συνδεθείς.
    Ναι κανει κανονικα login..οταν παω να γραψω π.χ ifconfig,ps η οτιδηποτε αλλο κανω και πατησω enter..τελος ! δεν μπορει να ειναι θεμα port απο την στιγμη που κανω connect και περνω vpn ip ...μου φαινεται πολυ περιεργο, υπαρχει περιπτωση να παει κατι στραβα με το udp στην cyta ??

    p.s: Eνας φιλος με το ιδιο προβλημα γυρισε τον σερβερ σε TCP και δουλευει κανονικα ..εγω δεν εχω αυτην την δυνατοτητα γιατι απαιτεi αλλαγη και σε ολους τους clients ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shownyourtrueself : 05-07-11 στις 23:32. Αιτία: auto merged post

  5. #5
    Εγγραφή
    22-08-2003
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παλιότερα στη NetOne είχα αντιμετωπίσει ακριβώς αυτό το πρόβλημα. Ψάχνοντας διαπίστωσα ότι είχα μικρότερο MTU, 1452 αντί 1492 bytes ως συνήθως στο PPPoE. Η εξήγηση του προβλήματος με το OpenVPN ήταν ότι το CPE (ST780wl) έκανε μεν TCP MSS clamping, παράλληλα με το ΝΑΤ, ως είθισται, έτσι το μειωμένο MTU συνήθως δε γινόταν αντιληπτό, π.χ. κατά το σερφάρισμα στο web. Στο OpenVPN όμως, πακέτα TCP που στέλνονται μέσα στο tunnel τελικά ενθυλακώνονται σε πακέτα UDP, για τα οποία δεν υπήρχε μηχανισμός αντίστοιχος με το MSS clamping. Επίσης ο OpenVPN client (σε MacOS 10.5) δεν έκανε path MTU discovery. Έτσι παρουσιάζονταν συμπτώματα παρόμοια με αυτά που προαναφέρθηκαν: ανοίγοντας ένα ssh και εκτελώντας ls -lR / σχεδόν αμέσως κόλλαγε το session.

    Στη NetOne είχα βρει το πραγματικό MTU κάνοντας ping/traceroute με πακέτα μεγάλου μεγέθους και DF (don't fragment) bit set, από μέσα (πίσω από το CPE) προς τα έξω και ανάποδα. Προχθές που συνδέθηκα στην Cyta με το Thomson TG782 (καινούρια σύνδεση) προσπάθησα να κάνω τους ίδιους ελέγχους, αλλά διαπίστωσα ότι by default, με το provisioned configuration της Cyta, υπάρχει ενεργοποιημένο firewall που κόβει α) από έξω προς τη διεύθυνση του PPP πρακτικά τα πάντα (icmp, udp, tcp) και β) από μέσα προς τα έξω πακέτα ICMP μεγαλύτερα από 512 bytes.

    Από το CLI απενεργοποίησα το firewall (firewall config state disabled) και έτσι μπόρεσα να κάνω ping από έξω στο PPP με πακέτα μεγέθους μέχρι 1462 bytes.. Προσοχή όμως, με απενεργοποιημένο το firewall είναι προσβάσιμο από το internet τα CLI και web interface του TG782. Για τον άλλο περιορισμό (icmp > 512 bytes) δε βρήκα κάτι.

    $ ping -M do -s 1434 xxx.dynamic.cyta.gr
    PING xxx.dynamic.cyta.gr (178.59.xxx.xxx) 1434(1462) bytes of data.
    1442 bytes from 178.59.xxx.xxx: icmp_seq=1 ttl=58 time=40.0 ms

    $ ping -M do -s 1435 xxx.dynamic.cyta.gr
    PING xxx.dynamic.cyta.gr (178.59.xxx.xxx) 1435(1463) bytes of data.
    From 78.87.2.218 icmp_seq=10 Frag needed and DF set (mtu = 1462)

    Από τα παραπάνω το MTU φαίνεται να είναι περιορισμένο στα 1462 bytes. Επίσης σαφής ένδειξη είναι το TCP MSS, μετά το clamping. Όπως φαίνεται στο http://www.speedguide.net/analyzer.php είναι 1411 bytes, από το οποίο προκύπτει ότι η Cyta το έχει ρυθμίσει για MTU 1451 bytes, ακόμα μικρότερο από το τρέχον.

    Παρόλα αυτά εγώ δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα με το OpenVPN, μάλλον γιατί, σε αντίθεση με το παρελθόν, δουλεύει το path MTU discovery στο setup μου. Αν κάτι τέτοιο δε συνέβαινε πάντως, είμαι σίγουρος ότι θα υπήρχε το ίδιο πρόβλημα. Το workaround που είχα εφαρμόσει παλιότερα, αντιμετωπίζοντας εν μέρει το πρόβλημα χωρίς να πειράξω το server configuration, ήταν να προσθέσω στο client configuration την παράμετρο "fragment 1452" (υπάρχει και το mssfix αλλά έπρεπε να προστεθεί και στο server).

    Γενικότερα πιστεύω ότι το περιορισμένο MTU είναι σοβαρό θέμα, δύσκολο όμως να αντιμετωπιστεί γιατί συνδέεται με την τοπολογία του δικτύου του παρόχου, ιδίως το transport που χρησιμοποιείται για το backhauling των DSLAMs μέχρι τον LNS.

    Αυτό το φαινόμενο λογικά θα παρατηρείται στους περισσότερους συνδρομητές Cyta, τουλάχιστον στην Αθήνα, ωστόσο θα είχε ενδιαφέρον να δούμε αν υπάρχουν εξαιρέσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cajoline : 10-07-11 στις 11:16.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    13.5(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πως θα αναιβασω το mtu ? στο ρουτερ μέγιστη τιμή έχει 1492.. κάνοντας το τεστ στο site που έδωσες βγαζει :


    MTU = 1451
    MTU is not fully optimized for broadband. Consider increasing your MTU to 1500 for better throughput. If you are using a router, it could be limiting your MTU regardless of Registry settings.



    MSS = 1411
    MSS is not optimized for broadband. Consider increasing your MTU value.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-08-2003
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δε νομίζω ότι έχεις πρόσβαση στο router να αλλάξεις το MTU στο PPP interface, τουλάχιστον όχι στο TG782.

    Σύμφωνα με τα αποτελέσματα του test, το MSS clamping φαίνεται να έχει οριστεί στα ίδια με αυτά που έγραψα νωρίτερα.

    Μπορείς να βρεις το actual MTU πάντως χωρίς να απενεργοποιήσεις το firewall κ.λπ, στέλνοντας απλά μεγάλα πακέτα UDP με DF set:

    $ traceroute -F www.cyta.gr 1500

    traceroute to dias1.cyta.gr (78.87.0.8), 64 hops max, 1500 byte packets
    1 192.168.10.254 (192.168.10.254) 94.806 ms 99.060 ms 100.027 ms
    2 192.168.10.254 (192.168.10.254) 99.976 ms !F-1462 98.933 ms !F-1462 99.934 ms !F-1462

    Το παραπάνω παίζει σε linux ή mac os, αλλά όχι σε windows (tracert, mturoute στέλνουν πακέτα ICMP που όπως έγραψα γίνονται drop από το TG782 αν > 512 bytes).

  8. #8
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    13.5(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το ρουτερ ειναι pirelli ..και εχει επιλογη για αλλαγη mtu.To firewall το εχω disable τωρα αλλα παλλι τα ιδια κανει..υπαρχει περιπτωση να ειναι θεμα ρουτερ και οχι απο config του provider? εσυ δλδ με cyta και thomson δεν εχεις προβλημα με openvpn ?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot.png  


  9. #9
    Εγγραφή
    22-08-2003
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μπορείς να ορίσεις μικρότερο MTU αν θέλεις, αλλά μάλλον δε θα αλλάξει κάτι καθώς όπως είδες ο router ήδη κάνει MSS clamping αρκετά παρακάτω από το πραγματικό MTU σου.

    Εγώ δεν έχω πρόβλημα γιατί φαίνεται να δουλεύει (πλέον, σε αντίθεση με το παρελθόν) το path MTU discovery, και όχι λόγω διαφορετικού router.

    Αν έχεις πρόσβαση στο OpenVPN server, μπορείς να εξακριβώσεις ότι όντως αντιμετωπίζεις το πρόβλημα που ανέφερα νωρίτερα, εκτελώντας κάτι σαν:

    Κώδικας:
    # tcpdump -pn -v -i <interface του vpn endpoint> host <διεύθυνση IP του CPE σου στο PPP interface> and greater 1350
    Δοκίμασε ό,τι προκαλεί το "πάγωμα" στη σύνδεση και θα δεις το tcpdump να καταγράφει μεγάλα πακέτα:

    20:38:07.406565 IP (tos 0x0, ttl 64, id 0, offset 0, flags [DF], proto UDP (17), length 1457)
    v.p.n.e.1194 > c.y.t.a.63990: UDP, length 1429
    Αν στην πρώτη γραμμή το length δείχνει τιμή μεγαλύτερη από το πραγματικό MTU στο PPP interface (το οποίο βρίσκεις με traceroute όπως έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα), τότε είναι σαφές ότι δε λειτουργεί το path MTU discovery και σε "δαγκώνει" το μειωμένο MTU.

  10. #10
    Εγγραφή
    26-06-2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Και γω αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, έχω πάρει τηλ στους τεχνικούς και δε μπορούν να βρουν λύση... Παλιότερα είχα πάλι θέμα, αλλά έφτιαξε η κατάσταση απλά με αλλαγή του MTU. Τώρα όμως δε γίνεται τπτ.

  11. #11
    Εγγραφή
    18-03-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΙΛΙΣΣΟΣ
    καταρχάς τρέξε αυτό
    σημείωσε τo MTU και το MSS που θα σου βγάλει .

    Η Cyta έχει συνήθως 1462 MTU δοκίμασε να βάλεις στο PC MTU 1342 και κάτω και λογικά θα παίξει

  12. #12
    Εγγραφή
    12-08-2006
    Περιοχή
    Néa Smírni, Athens - Greece.
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.309
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 1 Gbps ↑ 100 Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Να σημειωθεί ότι, ότι αλλαγή κ να κάνεις εσύ στο GUI του CPE γίνεται Ignore μιας και ο BRAS του ISP σου ορίζει αυτός το Default MTU του ISP.

  13. #13
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.037
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Πάρε τηλέφωνο ξανά και ζήτα να σου βάλουνε το καινούργιο Firmware 1.45.Το 1.45 λύνει πρόβληματα με VPN και Port Forward.Απο το screenshot βλέπω πως έχεις πολύ παλιά έκδοση (Δεν έπρεπε να έχει το δεξί Access logo).Μετά το Reboot του Upgrade πρέπει να γίνει οπωσδήποτε και RTFD για να πάρει καινούργιο Configuration απο TR69 (διορθώσεις για την τηλεφωνία και κάτι ψιλοπράγματα).Τα admin credentials μπορείς να τα βρεις στο forum.Νομίζω πως με το f/w upgrade θα λύσεις το πρόβλημά σου.

  14. #14
    Εγγραφή
    26-06-2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Μου κάνανε και update, μου παν και MTU μικρότερο να βάλω και πάλι τίποτα...

  15. #15
    Εγγραφή
    18-03-2011
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΙΛΙΣΣΟΣ
    To MTU θα το αλλάξεις στο PC σου όχι στο Router και θα βάλεις μικρότερο απο 1342

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. LAN IP & OpenVPN
    Από asmar στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-09, 17:21
  2. OpenVPN & Cisco
    Από DVader στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-09, 13:01
  3. port forwarding UDP 1194 και UDP 5220
    Από satcur στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-09, 20:34
  4. OpenVPN λειτουργεί με την Cyta?
    Από satcur στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-09, 20:35
  5. OpenVpn error proxy - udp server
    Από petemil στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-07, 19:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας