Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    28-12-2008
    Μηνύματα
    536
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Γεια σας και καλο καλοκαιρι σε ολους.
    Σφιξαν οι ζεστες σιγα σιγα και για μενα ειναι καιρος για καλοπεραση και μπολικη μουσικη.Λοιπον το pc που εχω στην διαθεση μου διαθετει 2 καρτες ηχου.Μια onboard realtek και 1 creative soundblaster pci.Στο pc εχουν συνδεθει 2 ηχεια επισης creative(λες και παιζει ρολο ) στην καρτα ηχου την creative.Τα ηχεια ειναι 2.0 δλδ 2 απλα ηχειακια χωρις subwoofer.Εχω ομως ευκαιρο και 1 ενισχυτη ηλεκτρικης κιθαρας τον οποιο αν τον συνδεσω σε 1 απο τις 2 καρτες ηχου μπορω 1 χαρα να παρω ηχο.Αυτο που θελω ομως να κανω ειναι να βαλω τα ηχεια στην creative και τον ενισχυτη στην onboard και αφου τον ρυθμισω σαν woofer(δλδ θα βαλω τις αντιστοιχες bass και mid ρυθμισεις του ενισχυτη αισθητα μεγαλυτερες απο τη ρυθμιση treble),να εχω ταυτοχρονη εξοδο και απο τις 2 καρτες ηχου.Δυστυχως ομως δν μπορεσα να κανω κατι τετοιο στα windows 7 γιατι υπαρχει η επιλογη deafult device.Θελω λοιπον να επιτυχω την ταυτοχρονη εξοδο και απο τις 2 καρτες ηχου ωστε πανω κατω ο ενισχυτης να δουλεωει σαν woofer και να "βελτιωσω" τα ηχεια απο 2.0 σε 2.1.Γινεται? αν ναι πως?
    ευχαριστω προκαταβολικα

  2. #2
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Για ριξε μια μάτια εδώ http://support.microsoft.com/kb/889366/el

  3. #3
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ριξε μια μάτια εδώ http://support.microsoft.com/kb/889366/el
    Πού λέει για ταυτόχρονη έξοδο απο δύο κάρτες ήχου, έστω και στο παιχνίδι ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-12-2008
    Μηνύματα
    536
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    εγω δεν καταλαβα καν τι σχεση εχει το παιχνιδι γτ το θελω αποκλειστικα για αναπαραγωγη μουσικης αυτο που θελω να κανω

  5. #5
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό είπα κι' εγώ.
    Αν έδινε λύση, έστω και στο παιχνίδι, θα παίρναμε μιά ιδέα για το αν γίνεται ή όχι.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    10.635
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~11000/890
    ISP
    conn-x(home) - HOL(work)
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    H108NS & DGN2200
    SNR / Attn
    9,9(dB) / 28,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δε νομίζω να υπάρχει τέτοια δυνατότητα.
    Να είμαστε καλά, να γινόμαστε χάλια!!!
    Ε ψηλός είμαι, ότι θέλω λέω ;)

    Τώρα και σε ανέκδοτο

  7. #7
    Εγγραφή
    28-12-2008
    Μηνύματα
    536
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    βσκ σε διαφορα forums googlarοντας διαβασα οτι αυτο γινοταν στα windows xp αλλα αφαιρεθηκε στα windows 7 σαν δυνατοτητα.μα καλα ειναι δυνατον?

  8. #8
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Άσχετο, αλλά απορία, Ή onboard βγάζει μόνο μια έξοδο ήχου; Δεν είναι 5.1;
    Κι ένας τρόπος για να κάνεις τις δυο κάρτες να δουλέψουν είναι:

    Α)Αφαιρείς τελείως την CReative από τον υπολογιστή και καθαρίζεις ότι drivers έχεις φορτώσει
    Β) απενεργοποιείεις από το BIOS την onboard και την Καταργείς από την διαχείρηση συσκευών.
    γ) Μπαίνεις μια φορά στα Windows χωρίς ήχο, μόνο και μόνο για να είσια σίγουρος ότι δεν φορτώνετε (εμφανίζεται) καμιά κάρτα ήχου στην διαχείρηση συσκευών.

    Δ) Ξαναξεκινάς τον υπολογιστή μπαίνεις στο BIOS κι ενεργοποιείς την OnBoard. Μπαίνεις στα Windows και φορτώνεις τους drivers από το site της μητρικής, ή από το site της Realtek.

    Όταν βεβαβιωθείς ότι η Onboard δουλεύει κανονικά, σβύνεις τον υπολογιστή ανοίγεις το καπάκι και κουμπώνεις στην PCI την κάρτα ήχου χωρίς να απενεργοποιήσεις την Onboard.

    Μπαίνεις συα Windows πας στην διαχείρηση συσκευών και κάνεις προσθήκη νέου υλικού, τώρα η Creative θα εμφανίζεται εκεί.
    Ο παραπάνω τρόπος είναι ο μόνος που δούλεψε για μένα για το φόρτωμα δύο καρτών, γιατί έτσι αναγκάζεις τα Windows να δεσμεύσουν διαφορετικό IRQ και διαφορετικές περιοχές I/O για την κάθε συσκευή. Εγκαθιστάς την Creative.

    Αν σε σένα είναι περασμένες κανονικά και οι δύο συσκευές εμφανίζωντε δηλαδή κανονικά στην διαχείρηση συσκευών, αγνόησε τα παραπάνω βήματα.

    Tα Windows από μόνα τους χρησημοποιούν την κάρτα ήχου που φορτώθηκε πρώτη (default), αλλά αν ανοίξεις ένα πρόγραμμα αναπαραγωγής ήχου όπως WMP, Winamp, κλπ. σου επιτρέπει να επιλέξεις ποιά συσκευή θα χρησημοποιείται για τα ηχεία.
    Μπορείς να επιλέξεις μια από τις δύο. Realtek ή Creative.

    Αλλά για να δουλέψουν και οι δύο όπως τις θέλεις θα πρέπει ή να τρέχεις δύο ξεχωριστα παράθυρα του Winamp ή δύο διαφορετικές εκδόσεις του media player, και να τους κάνεις να συγχρονίζωντε, ώστε να ακούς τον ίδιο ήχο και από τις δύο κάρτες.

    Υπήρχε παλιότερα για το Winamp ένας μείκτης ήχου που σου έδινε την δυνατότητα και συγχρονισμού (κυκλοφορούσε σαν plug-in) αλλά δεν μπορώ να τον βρώ τώρα. Ίσως αν ρωτήσεις στο Forum του Winamp κάποιος να σου πεί.

    Καλή επιτυχία. Πάντως αν η Onboard ή η Creative είναι 5.1 δεν χρειάζεσαι δύο κάρτες, μόνο γι αυτό που θέλεις να κάνεις.
    Εγώ χρησημοποιούσα παλιότερα ,δύο καρτες αλλά η μία έδινε ήχο στον αέρα (όσο είχα το ραδιώφονο) και η άλλη έδινε ήχο στο studio, δηλαδή της ήθελα για δύο τελείως ξεχωριστές δουλειές.

    Στην περίπτωση σου δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι τέτοιο.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  9. #9
    Εγγραφή
    28-12-2008
    Μηνύματα
    536
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    και οι 2 καρτουλες ειναι 7.1
    και οι 2 ειναι περασμενες κανονικα και τις βλεπω στη διαχειρηση συσκυεων και επισης μιας και το pc εδω δεν ειναι δικο μου δεν μου ειναι και οτι πιο ευκολο να το ανοιξω και να πειραζω την pci καρτα ηχου γιατι φοβαμαι μην κανω καμια κοτσανα και τρεχω μετα
    αυτο με τις εφαρμογες winamp κλπ το διαβασα και γω αλλα δν βρηκα κτ.
    ναι θελω να εχουν το ιδιο output καθως το να χουν διαφορετικο ειναι σχετικα ευκολο και το πετυχα.
    μιας και ειναι 7.1 και οι 2 καρτες ηχου τι μπορω να κανω λοιπον εστω με τη 1 καρτα ηχου να βολευτω?

  10. #10
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Aφού και οι δύο είναι 7.1, βγάζουν η κάθε μια δύο ή και τρείς εξόδους για τον ήχο.
    Για παράδειγμα δες την φωτό για την onboard της Realtek.

    Στο πίσω μέρος το μαύρο βγάζει έξοδο για τα πίσω ηχεία ,το πράσινο στην μέση για τα μπροστινά ηχεία,
    και δίπλα από το μαύρο το καφέ είναι για τα πλαϊνά ηχεία, και το γκρί για το γούφερ.

    Στον υπολογιστή σου τα χρώματα μπορεί να είναι διαφορετικά οπότε καλό είναι να δείς το manual της μητρικής σου.

    Σύνδεσε τα δύο ρχεία Creative όπου θέλεις (Πράσινο ή μαύρο) σύνδεσε και τον ενισχυτή για το γούφερ στο γκρί, και μετά άνοιξε τον πίνακα έλέγχου της Realtek, δες φωτό επέλεξε ηχεία 5.1 και τσεκάρισε τα αντίστοιχα τετραγωνάκια, μέχρι να ακούσεις ήχο από όλα τα ηχεία.

    Καλό είναι για παράδειγμα, αν συνδέσεις τα ηχεία στο πράσινο (Έξοδος μπροστινού ηχείου) να μην έχεις τσεκαρισμένο το μαύρο (Έξοδος πίσω ηχείου), έτσι ο ήχος πάει μπροστά πιο ενισχυμένος. Μπορεί να είναι και ιδέα μου όμως, αλλά αυτή την εντύπωση μου δίνει.

    Οπότε δες το εγχειρίδιο της μητρικής για τα χρώματα, κάνε τις συνδέσεις και παίξε με τις ρυθμίσεις.
    Ο πίνακας ελέγχου της Realtek υπάρχει στον πίνακα ελέγχου του υπολογιστή, αλλά μπορεί και να φορτώνει και στο ρολόϊ δίπλα ,στην μπάρα εργασιών.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  11. #11
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Smile
    Off topic : να σας ρωτήσω κάτι. ταυτόχρονη έξοδος από 2 ηχεία δεν είναι να ακούγοντέ 2 ηχεία ταυτόχρονα? Αυτό το λινκ το έδωσα γιατί μιλούσε για διαφορα προβλήματα σχετικά με τον ήχο. Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω και πολλά για την έξοδο των ηχείων και απότη νομίζω τα έκανα μαντάτα. Έτσι δεν είναι? :-)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babaliaris : 04-07-11 στις 23:01.

  12. #12
    Εγγραφή
    28-12-2008
    Μηνύματα
    536
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    @φιλε biggeo65 δυστυχως δεν μπορω να βρω το realtek control panel μεσα στο control panel.ξαναπερασα και τους drivers της onboard μαλιστα αλλα τζιφος δεν εμφανιστηκε.αν δοκιμασω να το τρεξω χειροκινητα απο το φακελο της realtek στα program files παιρνω error που λεει"EAccess Violation"........και κτ μου λεει πως η λυση ειναι αυτη που προτεινεις αλλα να μην μπορω να την εφαρμοσω

    @φιλε babaliaris,δεν πειραζει που ποσταρες κτ ασχετο ολοι κανουμε λαθη καποιες φορες

  13. #13
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Ποια μητρική έχεις;Να βρούμε τους drivers απευθείας από Realtek.
    Δεν γίνεται να έχεις δύο κάρτες 7.1, και να μην μπορείς να βγάλεις 7.1 ήχο, σύνολο δηλαδή 8 ηχεία,ότι κι αν είναι αυτά.

    Προφανώς το Error το βγάζει επειδή οι drivers της Realtek, όταν πατάς για να τρέξει το πρόγραμμα, προσπαθούν να καταλάβουν χώρο μνήμης που χρησημοποιείται από την Creative.

    Μπορείς να δοκιμάσεις τις αντίστοιχες συνδέσεις στην Creative κάρτα ,και να κάνεις τις αντίστοιχες ρυθμίσεις από το control panel της Creative. Αν θέλεις πες ποια κάρτα είναι να σου δώσω οδηγίες σύνδεσεις.

    Ή απενεργοποιείς την Creative, φορτώνεις drivers από το site της Realtek, και χρησημοποιείς την Realtek.

    Ότι θέλεις κάνεις. Μάλιστα για να δείς αν υπάρχουν προβλήματα γενικώς με τις κάρτες και τους drivers
    πάνε έναρξη ,στην γραμμή γράψε dxdiag και πάτα Enter.

    Στο παράθυρο που θα ανοίξει (δες φωτο) και πάτα από π-άνω τις καρτέλες ήχος 1, και ήχος 2

    Θα δείς πληροφορίες για το ποιοί drivers και ποιές συσκευές φορτώνωντε, και στο κάτω μέρος θα δεις αν αναφέρωντε προβλήματα και ποια είναι αυτά.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  14. #14
    Εγγραφή
    28-12-2008
    Μηνύματα
    536
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    η μητρικη ειναι asrock 4core1600p35-wifi+ (οι drivers που κατεβασα ηταν απο το site της μητρικης).
    η καρτα creative ειναι 1 pci soundblaster x-fi xtreme audio.
    το dxdiag το ειχα ελεγξει και πιο πριν αλλα μου λεει πως λειτουργουν κανονικα οι συσκευες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DarkDante : 05-07-11 στις 13:37.

  15. #15
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Για την Onboard κατέβασε από εδώ το πρώτο "Vista, Windows7 Driver (32/64bits) Driver only" αφού τσεκάρεις πρώτα το "I accept the above" και πατήσεις NEXT.

    Από Creative η X-FI Xtreme Gamer είναι PCΙ, ενώ η Xtreme Audio είναι PCIe (PCI express). Ποια από τις δύο έχεις;

    Δες ποια αναφέρει σαν κύρια συσκευή ήχου το DXdiag και σε εκείνη την κάρτα κάνε τις ρυθμίσεις.
    Πάντως αν είναι η απλή η PCI η X-FI, γνώμη μου είναι να την απενεργοποιήσεις από την διαχείρηση συσκευών και χρησημοποίησε την Onboard, επειδή έχει παραπάνω εξόδους ήχου.

    Αλλά πριν κάνεις οτιδήποτε με drivers δοκίμασε τις συνδέσεις ηχείων στην X-FI όπως φαίνωντε εδώ¨

    X-FI Xtreme

    Στην υποδοχή 1 σύνδεσε τα ηχεία και στην υποδοχή 3 σύνδεσε τον ενισχυτή για το Subwoofer.
    Oι ρυθμίσεις γίνωντε από τον μείκτη της Creative

    Αν χρειάζεσαι driver κατέβασε από εδώ
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. μετα απο format μονο η μια εξοδος της καρτας ηχου δουλευει
    Από mpirarxos στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-10, 21:41
  2. 2 καρτες ηχου
    Από folias στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-10, 13:40
  3. ΗDMI εξοδος ηχου κατω απο Linux
    Από Siba στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-09, 00:55
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-08, 11:33
  5. Εξοδος ηχου optical
    Από SirAggelos στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-08, 14:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας