Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    13-05-2005
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Πριν από μερικές εβδομάδες πάω να καλέσω ένα κινητό από το σταθερό του σπιτιίου και ακούω μήνυμα "Σας υπενθυμίζουμε ότι έχετε ενεργοποιήσει την φραγή κλίσεων". Το σταθερό είναι στο όνομα του πατέρα μου που την επόμενη έφευγε για δουλείες οπότε δεν ενδιαφερθήκαμε πολύ.

    Την δευτέρα που επέστρεψε πήγε στον ΟΤΕ να δει τι συμβαίνει. Του είπαν ότι είχε φουσκώσει υπερβολικά ο λογαριασμός και ενεργοποίησαν την φραγή αυτόματα. Η ζημιά περίπου 1400€. Μάλλον από γραμμές 901. Μιλάμε για λογαριασμό που σπάνια ξεπερνάει τα 60€. Φυσικά υπέγραψε αμφισβήτηση της χρέωσης και ζήτησε αναλυτικό ο όποιος θα χρεωθεί 10€.

    Όπως του είπαν οι κλήσεις έγιναν 3 συνεχόμενες μέρες από τις 15:00 έως 23:00 σε διαστήματα 15 λεπτών. Ο αναλυτικός δεν έχει έρθει ακόμα για να γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες.

    Φυσικά μέσα στο σπίτι έχουμε αποκλείσει το ενδεχόμενο να είναι κάποιος από εμάς. Αυτό το 15:00 - 23:00 κάθε 15 λεπτά με παραπέμπει σε dialer. Εγώ όμως έχω ADSL και δεν έχω καθόλου PSTN modem στο σπίτι. Ούτε καν συσκευή fax.

    Η μάνα μου, που είναι και ο κύριος χειριστής της τηλεφωνικής συσκευής, έλεγε για φωνές που άκουγε μέσα στη γραμμή, συνακροάσεις, ήχους σαν κάποιος να καλεί κτλ. Έδωσα βλάβη στον ΟΤΕ να έρθει να ελέγξει τι γίνετε και ο τεχνικός είπε ότι δεν βρήκε τίποτα περίεργο. Έλεγξε και την εισαγωγή της πολυκατοικίας και το ΚΑΦΑΟ.

    Επειδή είχα άλλο καλώδιο UTP από την εισαγωγή της πολυκατοικίας στο router, και η εγκατάσταση του καλωδίου αυτού είναι πραγματικό έργο τέχνης και επειδή το μαμισιο καλώδιο της πολυκατοικίας είναι για τα μπάζα, καταργήσαμε το μαμισιο και πλέων στο σπίτι έρχεται τηλέφωνο μόνο από το UTP μου.

    Έχει κανείς εμπειρία από τέτοιο περιστατικό; Τι μπορώ να κάνω από εδώ και πέρα; Να υπενθυμίσω ότι δεν έχει έρθει ακόμα επίσημος λογαριασμός, δεν έχει έρθει ακόμα η αναλυτική κατάσταση που έχουμε παραγγείλει και έχουμε κάνει ήδη αμφισβήτηση.

  2. #2
    Δεν ξέρω και πολλά αλλά λέω κάτι που σκέφτηκα.

    Μήπως έχεις κολλήσει κάποιον dialer στο πισί; Γιατί μερικά ρούτερ, έχουν ρύθμιση αν δεν πιάσουν adsl να "πέφτουν" σε dial up....

    Ασε και εγώ έχω ψιλοτρομάξει! Πότε φτάνουν οι λογαριασμοί σπίτι μας;;; Σήμερα τέλειωσε ο μήνας, πόσες μέρες θέλει ο ταχυδρόμος;

    Τις προάλλες σήκωσε η μητέρα μου το τηλ. και λέει άκουγε την ΩΡΑ!!!
    Πήρα στον ΟΤΕ δεν το έχουν ξανακούσει!

    Να φανταστείς κανείς μας δεν ξέρει το τηλ. που λεει την ωρα απέξω... Εγώ ακόμα 141 παιρνω και περιμένω να μου πει το νεο τηλ!

  3. #3
    Εγγραφή
    13-05-2005
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Το σκεύτικα και αυτό αλλά όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάτι για dialer μέσο ρούτερ. Εννοείται ότι οι υπολογιστές έχουν γίνει όλοι scan με nod32 και malwarebytes.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    1.220
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ πριν μια δεκαετία! Βέβαια μιλάμε για εποχή modem 64κ και dialer κάργα εκείνη την εποχή! Από τότε έβαλα φραγή και ησύχασα και δεν πρόκειται να τη βγάλω και ας έχω και dsl γραμμή! Θυμάμαι τότε μου είχε έρθει 100 χιλιάδες δραχμές!

Παρόμοια Θέματα

  1. τρελός λογαριασμος wind error 619
    Από chaiko στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-09, 20:57
  2. οτε και λογαριασμος
    Από termar στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-08, 21:06
  3. Λογαριασμός ΟΤΕ και Otenet
    Από Zanat0s στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-06, 07:59
  4. reminder:λογαριασμος ΟΤΕ και λαθη..
    Από drtequila στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-04, 14:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας