Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Μπορώ να ζητήσω άραγε από την ΟΤΕΝΕΤ να μπλοκάρει όλα τα μηνύματα που δεν έχουν σαν ΑΜΕΣΟ παραλήπτη τον συγκεκριμένο λογαριασμό ? Ρητορική ερώτηση ...

  2. #17
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikoseagle Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορώ να ζητήσω άραγε από την ΟΤΕΝΕΤ να μπλοκάρει όλα τα μηνύματα που δεν έχουν σαν ΑΜΕΣΟ παραλήπτη τον συγκεκριμένο λογαριασμό ? Ρητορική ερώτηση ...
    νομίζω πως όχι, τεχνικα γίνεται, νομικά όχι

    αν θέλεις μπορείς να το περάσεις σαν κανόνα στο πρόγραμα που έχεις

  3. #18
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    ασε νίκο, δεν γλυτώνεις. Επειδή ελέγχω το σπαμ στην εταιρία που δουλεύω, παίρνουμε πάνω απο χίλια emails / ημέρα, και φυσικά τα περισσότερα είναι σπαμ. Παλαιότερα το spamassassin έκανε καλή δουλειά. Είχα στήσει και mimedefang και έπιανα περιπτώσεις, όπως το from να είναι απο το δικό μου domain.

    Τώρα πλέον, χρησιμοποιώντας jpeg, τα καθιστουν όλα άχρηστα, εκτός εαν αποκλείσεις όλα τα jpeg attachments. Οσο για το bcc, είναι μια λειτουργία που χρειάζεται και δεν μπορείς να αποκλείσεις την χρήση του, μπορεί να χάσεις πολλά κανονικά εμαιλσ. Οσο για το email του χρήστη που στέλνει το εμαιλ, το πιθανότερο είναι ναναι forged, δηλαδή κανενός άλλου, ή ακόμα μπορεί να στέλνει το email κάποιο pc σαν jombie (μέσω κάποιου σκουληκιού πχ). Οπότε το να αποκλείσεις συγκεκριμένες εμαιλ διευθύνσεις, δεν βοηθά ιδιαίτερα. ΣΥνεχώς αλλάζουν, οπότε δεν θα μπορείς να αποκλείσεις παρα μόνο ένα πολύ μικρό ποσοστό. ΠΟλυ δουλειά για το τίποτα.

    Βλέπω μια κίνηση απο παρόχους στο εξωτερικό της χρήσης SPF, το οποίο αναγκάζει ότι στο FROM: θα βρίσκεται το domain απο το οποίο στέλνεται το εμαιλ και η ΙΡ του mailserver θα πρέπει να ανήκει στο domain αυτό. Ετσι υπάρχει accountability, δηλαδή δεν μπορεί να στέλνει εμαιλσ μέσω jombie με παραγραφημένο το FROM: (δεν θα τα δέχονται οι μαιλ σερβερς λόγω SPF), και εαν το κάνουν όπως πρέπει σωστά, τότε φυσικά θα ξέρουμε με βεβαιότητα μέχρι δικαστηρίου, ποιός είναι υπεύθυνος για το spamming. Φυσικά το SPF δεν είναι το χρυσό χαπάκι, έχει και αυτό άλλα προβλήματα, γιαυτό δεν έγινε άμεσα υλοποίησιμο παντού...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 15-10-06 στις 09:45. Αιτία: απο βιασύνή έγραψα TO: αντί FROM: που ειναι το σωστό

  4. #19
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Thank you @anon και φυσικά και όλους τους άλλους χρήστες που ασχολήθηκαν με το πρόβλημά μου . To θέμα του μπλοκαρίσματος , δεν με πολυαπασχολεί , μιας και μπορώ πολύ απλά να καταργήσω τον λογαριασμό αυτό , αφού ούτως ή άλλως χρησιμοποιώ τον άλλο .

    Απλά είχα την (λανθασμένη) εντύπωση , πως θα έπρεπε να φαίνονται και οι κοινοποιήσεις σε ένα e-mail (ήμουν σίγουρος πως στο hotmail φαίνονται) , οπότε όταν έβλεπα mails , με παραλήπτες άσχετους να έρχονται σε μένα ...απλά έπαθα .

    Και πάλι ευχαριστώ .

  5. #20
    Εγγραφή
    02-10-2006
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikoseagle Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι , στο θέμα για να τονίσω πως παρόλη την χιουμοριστική διάθεση αντιμετώπισής του η όλη κατάσταση είναι αρκετά σοβαρή . Δεν θέλω ακόμα να μιλήσω , διότι περιμένω την επίσημη απάντηση της ΟΤΕΝΕΤ , υπόψιν του ειδικού τμήματος της οποίας έθεσα το όλο πρόβλημα .

    Εδώ , φίλε Τhm δεν μιλάμε για εταιρία με 100 λογαριασμούς , αλλά για τον μεγαλύτερο ISP της χώρας . Μακάρι να αποδειχτεί πως πρόκειται για αβλεψία ή bug του συστήματος (που και πάλι δεν δικαιολογείται) . Ελπίζω να αντιλαμβανόμαστε όλοι την σοβαρότητα της κατάστασης .
    καλησπερα, νομίζω ενα e-mail στο abusse@otenet.gr περιγράφωντας το πρόβλημα σου θα σε βοηθήσει..

    εμενα αυτο το απιστευτο μου συμβαίνει με το yahoo.. μου ερχοντε μειλ απο ατομα που δεν γνωρίζω και το καλυτερο... ΔΕΝ υπαρχω καν στην λίστα τους.. ο ενας απο αυτους μαλιστα... δεν ηταν καν στο yahoo αλλα σε μειλ σερβερ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ!!!!!!!!!!!!!! εχω βαρεθεί να στελνω μηνυματα να κοιτάζουν τους λογαριασμους τους γιατί με ζαλίζουν!!!! Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει.. παντως εχω ακουσει οτι σε αυτο βοηθουν κάτι μηνυματα του στυλ αν δεν το προωθησεις θα εχεις κακοτυχια για 10 χρονια κ τλ.. οπου μαζευοντε τα απιστευτα μειλ και ετσι καποιοι τα εκμεταλλευοντε οικονομικά κανωντας μια μεγαλη βάση και πουλωντας το!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος euri : 30-10-06 στις 14:12. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων
    Aν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πας,θα πας εκεί που κοιτας!

  6. #21
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.614
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/10000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    35(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Νίκο αν βλέπεις το mail σου μέσω του mac,
    απλά κάθε φορά που διαβάζεις ένα mail πάτα το κουμπί junk.
    Σε μια βδομάδα ο φάκελος junk θα έχει 15 mail τη μέρα, και ο καθαρός Inbox φάκελος μόνο αυτά που πραγματικά προορίζονται για σένα.

    (εννοείται στο τέλος του mail, δεξί κλικ στο junk, Delete junk mail και ηρέμησες!!)

    Συμβαίνει και σε μένα, btw.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  7. #22
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Ναι αυτό έκανα . Μου απάντησαν ευγενέστατα , πως προσπαθούν από την πλευρά τους να περιορίσουν τα spam , μου είπαν και εκείνοι για το bcc και τελείωσε εκεί το θέμα . Απλά δεν χρησιμοποιώ πλέον τον άλλο λογαριασμό , και ελέγχω πολύ αραιά τα mails μου ...και κατευθείαν τα σβήνω .

  8. #23
    Εγγραφή
    02-10-2006
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikoseagle Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό έκανα . Μου απάντησαν ευγενέστατα , πως προσπαθούν από την πλευρά τους να περιορίσουν τα spam , μου είπαν και εκείνοι για το bcc και τελείωσε εκεί το θέμα . Απλά δεν χρησιμοποιώ πλέον τον άλλο λογαριασμό , και ελέγχω πολύ αραιά τα mails μου ...και κατευθείαν τα σβήνω .
    δεν γινεται ευκολα κάτι.. όλα αυτα είναι αλυσίδα.. μια φορα να δώσεις λάθος το μειλ σου θα σου καταστρέψουν το λογαριασμο με τις βλακίες... καλο θα ειναι να μην τον διαγράψεις το λογαριασμο.. αστον μην σου μεταφερθεί στον αλλο που χρησιμοποιεις το πρόβλημα...
    Aν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πας,θα πας εκεί που κοιτας!

  9. #24
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Το άλλο mail , υπάρχει μόνο στο φόρουμ και είναι και μη ανακοινώσιμο από όσο θυμάμαι. Μέχρι τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα . Για όλα τα άλλα χρησιμοποιώ το hotmail

  10. #25
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    ZTE ZXV10 H108L
    SNR / Attn
    11(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikoseagle Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α, μάλιστα . Οπότε μάλλον άδικα σκέφτηκα άσχημα πράγματα για την ΟΤΕΝΕΤ !
    Πάντως εγώ που έχω λογαριασμό από OTENET εδώ και 6 μήνες περίπου, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος σχετικά με spam email. Δεν περνάει τίποτα!
    Και επειδή το email αυτό δεν το έχω δώσει πουθενά, το μόνο που έρχεται είναι μόνο το newsletter της otenet το οποίο περνάει στα ανεπιθύμητα από το thunderbird που έχω.
    Αρχίζω να προβληματίζομαι αν τελικά δέχεται email εκτός δικτύου otenet !
    Πάντως αν ενδιαφέρεται κανείς περιμένω προσφορά !
    http://www.clubsradio.com
    59'/hour dance music ;)

  11. #26
    Εγγραφή
    02-10-2006
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liontarinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εγώ που έχω λογαριασμό από OTENET εδώ και 6 μήνες περίπου, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος σχετικά με spam email. Δεν περνάει τίποτα!
    Και επειδή το email αυτό δεν το έχω δώσει πουθενά, το μόνο που έρχεται είναι μόνο το newsletter της otenet το οποίο περνάει στα ανεπιθύμητα από το thunderbird που έχω.
    Αρχίζω να προβληματίζομαι αν τελικά δέχεται email εκτός δικτύου otenet !
    Πάντως αν ενδιαφέρεται κανείς περιμένω προσφορά !
    Μα ανεφερα ήδη.. αν κάνεις το λάθος και δωσεις το λογαριασμο σε κάποιο site .. το έχασες το παιχνιδι.. ουτε εγω αντιμετωπιζω προβλημα μεχρι στιγμης.. Μάλιστα εχω ενεργοποιησει και τα υπολοιπα μειλ μου...
    Aν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πας,θα πας εκεί που κοιτας!

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Κλείδωμα port 25 για SMTP mail server από την Otenet
    Από TeliaZ στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-15, 23:17
  2. spam mail και αλλαγη
    Από netstorm στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-08, 13:17
  3. Spam mails
    Από bobby_f στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-08, 23:24
  4. e-mail: Viruses, spam και λύσεις...
    Από JohnGR στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 142
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-04, 23:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας