Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Έχω στην ΟΤΕΝΕΤ δύο λογαριασμούς e-mail ενεργοποιημένους . Ο ένας είναι της μορφής username41 και ο άλλος username45. O πρώτος είναι αρχαίος (από εποχής dial up) , ενώ ο δεύτερος σχετικά πρόσφατος .

    Στον πρώτο λογαριασμό , πάντοτε έπαιρνα spam mails . Είναι και ο βασικός λόγος ενεργοποίησης του δεύτερου λογαριασμού . Το τελευταίο διάστημα όμως , παρόλο που είναι ενεργοποιημένα ένα σωρό antispam φίλτρα + το οτενετ σεκιούριτυ κιτ , τα mails αυτά έχουν πληθύνει σε μεγάλο βαθμό . (Πάνω από 20 την ημέρα , μπορεί και παραπάνω) ....

    Τα mail αυτά είναι από διαφορετικούς αποστολείς , αλλά πάντα με το ίδιο περιεχόμενο : (ον λάιν φαρμακεία , ον λάιν ...Ρωσίδες και ον λάιν ρολόγια μαϊμούδες) Κάθε προσπάθεια μπλοκαρίσματος μάταια . Συνεχίζω : Εκεί που διέγραφα όλα αυτά , παρατηρώ πως η διεύθυνση παραλήπτη ήταν της μορφής username7 ή username14 ,usernameWhatever ή username σκέτο . Εκεί άρχισα να τα παίρνω .

    Με έναν πιο προσεκτικό έλεγχο διαπίστωσα πως υπήρχαν και mails με παραλήπτη της μορφής φουφουτ@ που και πάλι έρχονταν σε μένα . (πάντα στον πρώτο λογαριασμό ποτέ στον δεύτερο)



    Επικοινωνώ με την ΟΤΕΝΕΤ , η οποία ως λύση πρότεινε να διακόψω τον λογαριασμό μου . Το θέμα όμως είναι να μου εξηγήσουν πως γίνεται αυτό και παίρνω όλα αυτά τα mails την στιγμή ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ παραλήπτης (από τα headers του μηνύματος υπάρχει μόνο ένας παραλήπτης και αυτός ΔΕΝ είμαι εγώ !!!!! Δεν πήρα απάντηση .

    Έχει τύχει σε κάποιον άλλο αυτό ? Κάποια ιδέα ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νικαετός : 13-10-06 στις 13:49.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-09-2005
    Περιοχή
    BlackWood GP
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    19634/1023
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Και εγώ αντιμετωπίζω αντιστοιχο πρόβλημα.Το mail αυτό (με το ίδιο username) το είχα μέχρι πριν από 2 χρόνια,και ποτέ δεν είχα κανένα spam mail.Τώρα όμως(πριν 1 μήνα περίπου) που το ενεργοποίησα πάλι έχω καμιά 10αρια spams κάθε μέρα.Με ενεργό το antispam απο το bitdefender και από το security kit.Δεν ξέρω αν πρέπει να το αναφέρω στην otenet αλλά και αυτή τι θα μπορέσει να κάνει?
    It's Nice To Be Important But It's More Important To Be Nice
    Μας συγχωρείτε το μέλος ********* είναι συντονιστής / διαχειριστής και δεν επιτρέπεται να τον προσθέσετε στην λίστα αποκλεισμένων.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-02-2005
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    κάμποσα...
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedtouch

    Θα ακουστεί αστείο, αλλά εδώ και κάτι μήνες, το ίδιο συμβαίνει και με τον Exchange στην εταιρεία που δουλεύω. Π.χ. email που φαίνεται να πηγαίνει στο xxyyzz@mycompany.gr έρχεται σε μένα... Οι συνάδελφοι στο IT δεν κατάφεραν να βρούν ακόμα τι φταίει και πως ακριβώς γίνεται αυτό.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    Cape Town South Africa
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Sonic Wireless
    SNR / Attn
    25,0(dB) / (dB)
    το Spam ειναι μεγαλο προβλημα παντου, οσα φιλτρα, antispam μηχανισμους και ολα τα αλλα να βαλεις, δεν μπορεις να τα αποφυγεια απολυτα, παντα περναει κατι, εδω που εχω 150 χρηστες σε exchange server καθημερινα το GroupShield φιλτραρει περιπου 2500 spam messages.

    εγω προσωπικα σαν παραδειγμα θα σας πω οτι απο τοτε που εφτιαξα MSN id (passport) με το email εκτος hotmail/msn δεχομαι παρα πολλα spam emails σε αυτον τον λογαριασμο. πολυ φοβαμαι οτι η M$ πουλαει την βαση της με καποιο τροπο, η ειναι τρυπια η βαση με τα user accounts

    Δέν φοβάμαι την τρομοκρατία - έχω περάσει χειρότερα - ήμουν παντρεμένος!

  5. #5
    Το avatar του μέλους karavagos
    karavagos Guest
    Bcc?

  6. #6
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Επανέρχομαι , στο θέμα για να τονίσω πως παρόλη την χιουμοριστική διάθεση αντιμετώπισής του η όλη κατάσταση είναι αρκετά σοβαρή . Δεν θέλω ακόμα να μιλήσω , διότι περιμένω την επίσημη απάντηση της ΟΤΕΝΕΤ , υπόψιν του ειδικού τμήματος της οποίας έθεσα το όλο πρόβλημα .

    Εδώ , φίλε Τhm δεν μιλάμε για εταιρία με 100 λογαριασμούς , αλλά για τον μεγαλύτερο ISP της χώρας . Μακάρι να αποδειχτεί πως πρόκειται για αβλεψία ή bug του συστήματος (που και πάλι δεν δικαιολογείται) . Ελπίζω να αντιλαμβανόμαστε όλοι την σοβαρότητα της κατάστασης .

  7. #7
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Λοιπόν, επειδή έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα, συμβαίνει πλέον το εξής. Οι spammers, παλια, έστελναν μικρά text emails και με κάποια urls links. Βγήκαν εργαλεία όπως πχ το Spamassassin και με συνδιασμό bayessian filters έκαναν αρκετά καλή δουλειά.

    Τελευταία οι spammers βελτιώθηκαν. Αντί να στέλνουν text, στέλνουν μια εικόνα attachment σε jpg. Είναι σύνηθες να ανταλλάσουν emails οι χρήστες με εικόνες χωρις τίποτα άλλο. Οπότε περνά το spam, που σαν εικόνα έχει το σκαναρισμένο κείμενο του spamming. Προσέξτε το και θα το δείτε. Και δυστυχώς είναι δύσκολο να κάνεις Ocr προκειμένου να περάσεις το περιεχόμενο απο κάποιο spamassassin. Μάλλον θα πρέπει πλέον μαζικά οι mail servers να κινηθούν σε συστήματα SPF (σε πρώτη φάση τουλάχιστον), και στα κράτη στην δύση να γίνει πιο έντονο το κυνήγι των spammers, με νομικές διώξεις.

    EDIT. Παίρνω επίσης την ευκαιρία, να κατηγορήσω ανοιχτά την ΟΤΕΝΕΤ ότι και πάλι black listed, τουλάχιστον στο domain shaw.ca, που είναι ο μεγαλύτερος πάροχος στον καναδά, και παρόλες τις κινήσεις μας ως εταιρία, να επιλυθεί το πρόβλημα γιατί έχουμε πρόβλημα, δεν έγινε τίποτα. ΜΑς έδωσαν μια λύση εναλλακτικών mail servers, αλλά μιας και όλα φεύγουν απο το rosebud.otenet.gr (που είναι black listed), τελικά δεν έγινε τίποτα.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Δεν διαφωνώ μαζί σου . Ωστόσο δεν μπορώ να εξηγήσω πως είναι δυνατόν ένα mail , που έχει ως αποστολέα εσένα π.χ. και παραλήπτη (μοναδικό) τον ecstasy at otenet.gr καταλήγει σε μένα , που δεν έχω καμμία σχέση με αυτό το user name .

  9. #9
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Εαν σε έχει bcc στην αποστολή εσένα, έρχεται σε σένα, αλλά δεν φαίνεσαι στο email...

  10. #10
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Συμφωνώ , αλλά αυτό δεν φαίνεται στα headers του e-mail ??

  11. #11
    Εγγραφή
    04-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote ADSL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, επειδή έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα, συμβαίνει πλέον το εξής. Οι spammers, παλια, έστελναν μικρά text emails και με κάποια urls links. Βγήκαν εργαλεία όπως πχ το Spamassassin και με συνδιασμό bayessian filters έκαναν αρκετά καλή δουλειά.

    Τελευταία οι spammers βελτιώθηκαν. Αντί να στέλνουν text, στέλνουν μια εικόνα attachment σε jpg. Είναι σύνηθες να ανταλλάσουν emails οι χρήστες με εικόνες χωρις τίποτα άλλο. Οπότε περνά το spam, που σαν εικόνα έχει το σκαναρισμένο κείμενο του spamming. Προσέξτε το και θα το δείτε. Και δυστυχώς είναι δύσκολο να κάνεις Ocr προκειμένου να περάσεις το περιεχόμενο απο κάποιο spamassassin. Μάλλον θα πρέπει πλέον μαζικά οι mail servers να κινηθούν σε συστήματα SPF (σε πρώτη φάση τουλάχιστον), και στα κράτη στην δύση να γίνει πιο έντονο το κυνήγι των spammers, με νομικές διώξεις.

    EDIT. Παίρνω επίσης την ευκαιρία, να κατηγορήσω ανοιχτά την ΟΤΕΝΕΤ ότι και πάλι black listed, τουλάχιστον στο domain shaw.ca, που είναι ο μεγαλύτερος πάροχος στον καναδά, και παρόλες τις κινήσεις μας ως εταιρία, να επιλυθεί το πρόβλημα γιατί έχουμε πρόβλημα, δεν έγινε τίποτα. ΜΑς έδωσαν μια λύση εναλλακτικών mail servers, αλλά μιας και όλα φεύγουν απο το rosebud.otenet.gr (που είναι black listed), τελικά δεν έγινε τίποτα.
    Άστα να πάνε ο ξάδελφός μου είναι στο shaw.ca και δεν μπορώ να του στείλω μέιλ από το οτενέτ μου!

  12. #12
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Αυτή είναι η μορφή :

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  mail.JPG 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  13,1 KB 
ID: 11945

  13. #13
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikoseagle Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ , αλλά αυτό δεν φαίνεται στα headers του e-mail ??
    οχι.To bcc στο τελικό στάδιο, εξαφανίζεται απο τον mail server (stripped).

  14. #14
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Α, μάλιστα . Οπότε μάλλον άδικα σκέφτηκα άσχημα πράγματα για την ΟΤΕΝΕΤ !

  15. #15
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    ναι, δεν γίνεται τίποτα δυστυχώς, εκτός εαν γίνει ευρεία χρήση rbl, αλλά τότε θα έχουμε φαινόμενα όπως πχ το shaw.ca που έχει μπλοκάρει ολόκληρη την οτενετ

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κλείδωμα port 25 για SMTP mail server από την Otenet
    Από TeliaZ στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-15, 23:17
  2. spam mail και αλλαγη
    Από netstorm στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-08, 13:17
  3. Spam mails
    Από bobby_f στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-08, 23:24
  4. e-mail: Viruses, spam και λύσεις...
    Από JohnGR στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 142
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-04, 23:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας