Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 47
  1. #1
    Εγγραφή
    26-11-2005
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6139/923
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    NetFasteR IAD
    SNR / Attn
    21(dB) / 11(dB)
    Θα ήθελα να δανειστώ λίγο απο την εμπειρία του Forum γιατί στην otenet, πέρα απο δικαιολογίες για σταδιακή αναβάθμιση του ΟΤΕ (τώρα τι σχέση έχει η ταχύτητα του isp με τον ΟΤΕ, αυτό μόνο στο δικό τους μικρόκοσμο θα μπορούσε να συμβαίνει...), δε μπόρεσα να βγάλω άκρη.
    Απο τις 21/08 το onDSL kit 384 που είχα διπλασιάστηκε στα 768. Τόσο πριν όσο και μετά οι ταχύτητες μου θα μπορούσε κανείς να τις θεωρήσει αρκετά ικανοποιητικές (75-80Kb/sec max μετά το διπλασιασμό), μιας και απέχω απο τον ΟΤΕ της περιοχής 2-3 στενά. Παραθέτω και τα στατιστικά με attenuation/noise κτλ για του λόγου το αληθές, απο το Zyxel 660R σε ETHERNET:

    -Upstream Noise Margin-

    noise margin upstream: 31 db
    output power downstream: 15 db
    attenuation upstream: 5 db

    -Downstream Noise Margin-

    noise margin downstream: 31 db
    output power upstream: 11 db
    attenuation downstream: 10 db

    Στις αρχές Σεπτεμβρίου κατέθεσα χαρτιά για επιπλέον ετήσια δέσμευση στα 2048 για να εκμεταλλευτώ την προσφορά.Η ενεργοποίηση της υπηρεσίας πιστωποιήθηκε τηλεφωνικά απο την Otenet πριν 3 μέρες, ενώ απο τουλάχιστον για 5 μέρες το router μου δείχνει πλέον 2048/256 (Το DSLAM θυμίζω οτι έχει αναβαθμιστεί απο 21/08)
    Εδώ και 3 μέρες κάνοντας συνεχόμενες δοκιμές είτε απο μεγάλα FTP του εξωτερικού είτε απο γνωστά ADSL SPEED TEST sites (καθώς τα peer to peer δε μπορούν να θεωρηθούν καθόλου αξιόπιστα), οι ταχύτητες κυμαίνονται μεταξύ 98 και 105Kb/sec. Μόνο μια φορά χτες ξημερώματα στις 4 πμ είδα για 1-2 λεπτά να αγγίζει τα 115-120Kb/sec και μετά πάλι να πέφτει.
    Θα ήθελα να μου δώσετε τις εκτιμήσεις σας, κυριώς όσοι είναι χρήστες 2048Kbps, για να δω αν υπάρχουν ανάλογες περιπτώσεις και τι πρέπει να κάνω, εφόσον πληρώνω για μια υπηρεσία που δεν έχω (Σύμφωνα με το 19-20% απωλειών απο otenet θα έπρεπε να πιάνω κοντά στα 200Kb/sec...τα διπλά απότι τώρα). Υφίστανται οι ισχυρισμοί τους; Είναι κάτι παροδικό; HELP!
    Roronoa Zoro Santoryu !

  2. #2
    Εγγραφή
    06-04-2006
    Περιοχή
    θεσσαλονικη-χαριλαου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    398
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Υπαρχει το θεμα αυτο

    οτενετ και εγω
    το μονο που ελπιζουμε ειναι να τελειωσει πριν τα χριστουγεννα το Πανελληνιο τουρνουα ταβλι και πρεφας τεχνικων Ποτε dsl και να ασχοληθουνε και κανα 10 λεπτο εστω την μερα(μην τα κουρασουμε τα παιδια )με το ανελεεητο συρσιμο των περισσοτερων συνδεσεων

  3. #3
    Εγγραφή
    09-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    305
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 / 10 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.9(dB) / 7.0(dB)
    Η δική μου εμπειρία μέχρι στιγμής είναι καλή (160-200 KB/s) και πολύ καλά ping (< 15 ms). Ελπίζω να μην είναι προσωρινό, ενεργοποιήθηκα ανεπίσημα μόλις προχτές (δεν με έχουν ειδοποιήσει ακόμα, χρησιμοποιώ τους κωδικούς του παλιού μου OnDSL Home S3 που είναι ακόμα ενεργό). Τα line statistics μου είναι noise margin 30/29 db (up/down) και attenuation 17/17 db (up/down).

    Δώσ' του λίγες μέρες ακόμα, εύχομαι να σου στρώσει.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Κάτω Πατήσια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    259
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Εγω εχω αναβαθμιστει στα 2048 εδω και 2 εβδομαδες, και ακομα 70-80 πιανω την ημερα, το πολυ 130 τη νυχτα...

  5. #5
    Εγγραφή
    11-05-2005
    Περιοχή
    Αλιμος
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Otenet
    και εγω μια απο τα ιδια παιδια. 70-80 το μαξιμουμ. (αναβαθμιστηκα σε 2048 τη Δευτερα που μας περασε)

  6. #6
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13-15Mb/1Μb
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    9(dB) / 18(dB)
    Και εγώ στα 2Mb μια χαρά είμαι...
    Έχω αρχίσει να υποψιάζομαι πως δεν είναι πρόβλημα της ΟΤΕΝΕΤ αλλά κάτι παίζει με τις αναβαθμίσεις του ΟΤΕ.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-10-2003
    Περιοχή
    kipseli
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    vodafone
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΗΣ
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 27,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gathul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να δανειστώ λίγο απο την εμπειρία του Forum γιατί στην otenet, πέρα απο δικαιολογίες για σταδιακή αναβάθμιση του ΟΤΕ (τώρα τι σχέση έχει η ταχύτητα του isp με τον ΟΤΕ, αυτό μόνο στο δικό τους μικρόκοσμο θα μπορούσε να συμβαίνει...), δε μπόρεσα να βγάλω άκρη.
    Απο τις 21/08 το onDSL kit 384 που είχα διπλασιάστηκε στα 768. Τόσο πριν όσο και μετά οι ταχύτητες μου θα μπορούσε κανείς να τις θεωρήσει αρκετά ικανοποιητικές (75-80Kb/sec max μετά το διπλασιασμό), μιας και απέχω απο τον ΟΤΕ της περιοχής 2-3 στενά. Παραθέτω και τα στατιστικά με attenuation/noise κτλ για του λόγου το αληθές, απο το Zyxel 660R σε ETHERNET:

    -Upstream Noise Margin-

    noise margin upstream: 31 db
    output power downstream: 15 db
    attenuation upstream: 5 db

    -Downstream Noise Margin-

    noise margin downstream: 31 db
    output power upstream: 11 db
    attenuation downstream: 10 db

    Στις αρχές Σεπτεμβρίου κατέθεσα χαρτιά για επιπλέον ετήσια δέσμευση στα 2048 για να εκμεταλλευτώ την προσφορά.Η ενεργοποίηση της υπηρεσίας πιστωποιήθηκε τηλεφωνικά απο την Otenet πριν 3 μέρες, ενώ απο τουλάχιστον για 5 μέρες το router μου δείχνει πλέον 2048/256 (Το DSLAM θυμίζω οτι έχει αναβαθμιστεί απο 21/08)
    Εδώ και 3 μέρες κάνοντας συνεχόμενες δοκιμές είτε απο μεγάλα FTP του εξωτερικού είτε απο γνωστά ADSL SPEED TEST sites (καθώς τα peer to peer δε μπορούν να θεωρηθούν καθόλου αξιόπιστα), οι ταχύτητες κυμαίνονται μεταξύ 98 και 105Kb/sec. Μόνο μια φορά χτες ξημερώματα στις 4 πμ είδα για 1-2 λεπτά να αγγίζει τα 115-120Kb/sec και μετά πάλι να πέφτει.
    Θα ήθελα να μου δώσετε τις εκτιμήσεις σας, κυριώς όσοι είναι χρήστες 2048Kbps, για να δω αν υπάρχουν ανάλογες περιπτώσεις και τι πρέπει να κάνω, εφόσον πληρώνω για μια υπηρεσία που δεν έχω (Σύμφωνα με το 19-20% απωλειών απο otenet θα έπρεπε να πιάνω κοντά στα 200Kb/sec...τα διπλά απότι τώρα). Υφίστανται οι ισχυρισμοί τους; Είναι κάτι παροδικό; HELP!
    μην τρελενεσαι φιλαρακι....και γω και οι πιο πολλοι χρηστες σερνομαστε!και γω που δεν ειμαι βεβαια στην οτενετ αλλα φορθνετ,ειμαι στα ιδια χαλια με 2048.κατεβαζω με 80-90 kbyte/sec.εχω παψει πλεον να ασχολουμαι με μαλακιες.υπαρχει και αλλη ζωη περα απο το internet!αν ειναι να φτιαξει,ας φτιαξει.αλλιως να πανε να @@**.τωρα βεβαια θα μου πεις...και τοτε γιατι τους πληρωνουμε τους μ@@%%κες?σωστα.περα απο καταγγελιες και χασιμο χρονου δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο!
    αυτα εν ολιγις με τα χαλια τους!

  8. #8
    Εγγραφή
    06-04-2006
    Περιοχή
    θεσσαλονικη-χαριλαου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    398
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Σωστος nxenos

  9. #9
    Εγγραφή
    26-11-2005
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6139/923
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    NetFasteR IAD
    SNR / Attn
    21(dB) / 11(dB)
    Η κατάσταση σήμερα χειροτέρεψε. Η μέγιστη που έπιασα στα tests απο το πρωί είναι 38 με 40kb/sec.Για κάνα 2ωρο είχε πέσει στα 15-20....
    Το ότι το internet δεν είναι όλη μας η ζωή, μόνο σα δικαιολογία θα μπορούσα να το εκλάβω.
    Την 2048 την έβαλα γιατί στο σπίτι μου πλέον δε μπαίνω μόνος μου, αλλά σε καμμιά βδομάδα απο τώρα η σύνδεση θα χρησιμοποιείται απο 3 ατομα ταυτόχρονα (τα αδέρφια μου) σε τοπικό δίκτυο που έχουμε φτιάξει εδώ, οπότε έπρεπε να προχωρήσω σε αναβάθμιση του bandwidth....Όταν υπογράφω συμβόλαιο για κάτι, απο τη μεριά μου έχω κάποιες υποχρεώσεις απέναντι στην εταιρεία, αλλα και η εταιρεία έχει υποχρεώσεις απέναντι σε μένα αντίστοιχα.
    Στην Ελλάδα τελικά, πρώτα αναβαθμίσουμε τις συνδέσεις των χρηστών και μετά τα μπουκωμένα dslam, ανάλογα με τη ζήτηση; Τι σόι λογική του παραλόγου είναι αυτή; Γιατί να είμαστε σα λαός μια ζωή στη μιζέρια; Γιατί παίζουν με τα νεύρα μας;
    Roronoa Zoro Santoryu !

  10. #10
    Εχω 2048 OTENET και συνηθως κατεβάζω με ταχυτητες κάτω απο 100 Kilobytes/sec αν και καποιες στιγμες εχω φτάσει και τα 200 kilobytes/sec ... αλλα δυστυχως το προβλημα δεν εγκειται μόνο στο bandwidth.

    Aπαριθμιζω μερικά προβλήματα :
    1. Οταν κατεβάζω P2P ή με απλό download τo ping μου σε online games sites ανεβαίνει σε απελπιστικές τιμές ... πχ ... από 200 milisec φτάνει τα 7 sec !!!!!! ( 7000 msec )
    2. Παρουσιάζεται τρομερή δυσκολία να δώ τα email μου , που είναι hotmail.com accounts ειτε κατεβάζω κάτι είτε όχι.
    3 . To MSN messenger είναι απελπισία... δεν κρατάει σύνδεση πάνω απο 1 λεπτό... (Πιο πριν που είχα 1024 αλλά και πιο παλιά με 384 δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το msn ) . Μόνο το skype ειναι εντάξει .
    4. Ta ftp sites με πετάνε εξω οταν κανω download ... μάλλον λόγω αστάθειας στο ping φαντάζομαι .


    Γενικά η υπηρεσία 2048 ειναι χαλια... και ακομα και να βελτιωθει η ταχυτητα δεν ειναι το μονο που μας λειπει ... τo ping ειδικα για τους online gamers ειναι τρομερα σημαντικο και ping πανω απο 300 milisecond θεωρειται απαραδεκτο σημερα .

    Πρωτομπηκα στο διαδικτυο τo 1995 με compulink με modem 14400 και ακομα και τοτε το ping μου επεζε στο 1 sec ... τωρα 10 χρονια αργοτερα και με 2048 γραμμη δεν δεχομαι ping πανω απο 300 milisec .... kai oxi 7.000 !!!!!!!!
    Κανονικά επρεπε να εχουμε ping κάτω απο 100 msec


    Ευχαριστω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stergioooos : 15-09-06 στις 20:52.

  11. #11
    Αναιρω σχεδόν όλα τα προηγούμενα που έγραψα μιας και εχει αποκατασταθεί η σύνδεση στα 2 Mb και αυτο επειδη !!! ΕΤΥΧΕ !!! εδω μέσα στο FORUM να διαβασω καπου οτι πρεπει να κανω upgrade το firmware του modem sagem 1500 .
    Απιστευτο μετα την αναβαθμιση του firmware όλα πάνς ρολόι !!! ( ελπίζω να συνεχιστεί έτσι η κατάσταση )

    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί καποιος απο τον ΟΤΕ τόσες μέρες δε μου είπε να κανω αναβαθμιση του firmaware . Ισως τελικά πολλοί αλλοι να παιδευονται για τον ιδιο λόγο και να νομιζουν οτι φταιει η συνδεση ενω φταιει το software του SAGEM ....

    Για οποιον εχει παρομοια προβληματα παραθετω τα sites που θα βοηθησουν

    http://www.otenet.gr/hd
    http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl/ad...irmware_in.htm ( οδηγίες )

    ή επίσημα στο
    http://www.sagem.com/support/site/dr...FWBT2_3_18.zip

    οι αναβαθμιση γινεται απο το menu του rooter σας ..

    Τα λέμε

  12. #12
    Εγγραφή
    15-09-2005
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    70
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13086/907
    ISP
    OTEnet
    Router
    Airties RT-111
    SNR / Attn
    9(dB) / 20(dB)
    Σημερα σταθερα 20-30κ σε 2μβιτ γραμμη.Και για newsgroups μιλαω ε.Δεν τολμω να δοκιμασω τορρεντς και γενικα ρ2ρ. ελα ρε ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΠΑΜΕ ΓΕΡΑ

  13. #13
    Παιδιά, έχω αντίθετη εμπειρία τελείως στο μαρούσι. Συνήθως πάνω από 160k.

    Σας παραθέτω παράθυρο από download όταν κατέβαζα το msn για mac πριν λίγο:

    Edit: [ Αφαιρέθηκε - μέγεθος γραφικού εκτός κανόνων λειτουργίας ]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος euri : 19-09-06 στις 22:54.

  14. #14
    Εγγραφή
    08-06-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ερμούπολη Σύρου και το Cisco Router αναγράφει σύνδεση στα 2048!!!
    Τις πρωτες 10 μέρες μετά την αναβάθμιση είχαμε ταχύτητες 160-170 KB/sec.
    Πλέον εδώ και μια εβδομάδα η θρυλική αναβάθμιση έγινε ΥΠΟβάθμιση. Ηταχύτητα στο download το πολύ με θαύμα να φτάσει τα 90 KB/sec. Η OTEnet δηλώνει ότι ειναι θέμα του ΟΤΕ. Στον ΟΤΕ δεν τηλεφωνησα η απάντηση είναι γνωστή.
    Το τραγικό είναι ότι με τη 1024 που ηταν αρχικα η γραμμή είχαμε ταχύτες max 105 KB/sec. Πλέον με την Αναβάθμιση σε 2048 είναι το πολύ 90KB/sec.
    Αν αυτά γίνονται και στην Ακτή Ελεφαντοστού πάω πάσο. Ας ξεπουλησουν τον ΟΤΕ μήπως και δουμε ασπρη μερα, γιατι με τους καρεκλάδες εκεί δε βγάζεις άκρη. Ρε, λέτε να κάθονται στις καρέκλες όπως οι ξανθιές;!!! Δεν εξηγείται να κουράζονται τόσο.
    Δηλαδή εγώ θα πληρώνω τιμολόγιο 2048 ενώ η γραμμή συμπεριφέρεται ως 768!!!

    ΤΙΜΗΣΤΕ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΜΑΣ ΚΛΕΦΤΗ!!!!

    ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΤΩΡΑ!!!! ΚΑΙ ΤΟ 100% !!!! ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
    famous

  15. #15
    Εγγραφή
    23-11-2004
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Altec Telecoms
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    (dB) / 32(dB)
    2048/256 από Οτενέτ, στο DSLAM Κων/λεως Πάτρα:







    Τους έχω πάρει πολλές φορές τηλέφωνο, και συνεχώς μου λένε ότι έχουν προωθήσει τη βλάβη στον ΟΤΕ αλλά δεν έχουν πάρει απάντηση... Υπάρχει περίπτωση μέσω καταγγελίας να γίνει κάτι; Δεν είναι δυνατόν να κατεβάζω με 20-30kb/s με 2Μbit σύνδεση...!

    Τα φώτα σας παρακαλώ!

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. onDSL kit 2048kbps
    Από babbar στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-07, 15:13
  2. Ταχύτητες έως 8Mbps από OnDSL Kit
    Από No-Name στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 352
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-07, 01:51
  3. Νέα προσφορά OTENET OnDSL Kit & OnDSL Bundle
    Από aesir στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-06, 10:53
  4. Διαφορες!!! ondsl,ondsl kit, ondsl bundle, conn-x
    Από le0n09 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-05, 15:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας