Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα.

    Μπορώ να βάλω 2 ή παραπάνω ρουτερ σε μια και μόνο τηλεφωνική γραμμή και να έχουν όλα τα μηχανήματα που συνδέονται πάνω σε αυτά τα ρουτερς ίντερνετ?

    Έχω 1 linksys wag200g - 1 linksys wag354g & ένα ακόμα που δεν θυμάμαι το μοντέλο του.

    Μπορώ με καποιο τρόπο να βάλω το ένα σαν βασικό και το άλλο σαν bridge ή οτιδήποτε άλλο χρειάζεται για να δουλεύουν και τα δυο παράλληλα και να δίνουν και τα δυο ίντερνετ στις συσκευές που είναι συνδεδεμένες πάνω τους?

    Αν ναι πως ακριβώς το κάνω αυτό?

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν γίνεται αυτό.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Με τι καμία όμως?

    Δεν υπάρχει τροπος να το κάνω?
    Πρέπει να αγοράσω άλλο μηχάνημα που θα λέγετε repeater δεν μπορώ να κάνω ένα από αυτά τα ρουτερ repeater με καποιο firmware update?

    Το bridge mode που έχουν σχεδόν όλα τα ρουτερ για ποιο λόγο είναι δηλαδή?

  4. #4
    Εγγραφή
    19-08-2008
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    ISP
    Vodafone
    Αν δεν κάνω λάθος
    Θεωριτικά ρουτερ μπορεις να βάλεις 254 σαν client και να μοιράζουν το ιντερνετ

    ΑΛΛΑ μπορείς να βάλεις μόνο 1 modem

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πες μας τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #6
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Είπα είδη στο πρωτο μου ποστ.

    Θέλω σε μια και μόνο τηλεφωνική γραμμή και σύνδεση ίντερνετ να βάλω παραπάνω από ένα ρουτερ.
    Π.χ. να εχω στο σαλόνι ένα ρουτερ που να δίνει ίντερνετ σε όσες συσκευές του εχω συνδέσει πάνω του και ένα άλλο ρουτερ στο δωμάτιο μου να δίνει κι αυτό ίντερνετ σε όσες συσκευές είναι πάνω του.

    ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΣΥΡΜΑΤΑ ίντερνετ ΜΟΝΟ μέσω καλωδίου και ρουτερ που θα μπαίνει στη τηλεφωνική πρίζα του κάθε δωματίου.

    Γίνετε κάτι τετοιο και αν ναι με ποιον τρόπο?

    Ο τροπος που ανέφερε ο GEOCHEATS2 τι ακριβώς κάνει?

    Και το bridge mode που έχει κάθε ρουτερ τι κάνει?

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν γίνεται τέλος.

    ........Auto merged post: nnn πρόσθεσε 0 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Αν δεν θέλεις ασύρματα, τότε κοιτάς για λύσεις powerline μέσω των καλωδίων ρεύματος ή περνάς με κάποιον τρόπο etnernet καλώδιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nnn : 13-07-11 στις 21:10. Αιτία: auto merged post
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  8. #8
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Δεν μπορεί ρε φίλε να μην γίνετε να βάλεις ένα ρουτερ και καποια άλλη συσκευή σε ένα σπίτι και να κάνεις δίκτυο.
    Πρέπει δηλαδη υποχρεωτικά να το κάνεις ασύρματα ή μέσω powerline που είναι πανάκριβα αφού θέλει πάνω από 1 συσκευή για να δουλέψει.

    Και ακόμα δεν μου έχει απαντήσει κανείς στο τι ακριβώς είναι το bridge mode που έχουν σχεδόν όλα τα ρουτερς.

  9. #9
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορεί ρε φίλε να μην γίνετε να βάλεις ένα ρουτερ και καποια άλλη συσκευή σε ένα σπίτι και να κάνεις δίκτυο.
    Πρέπει δηλαδη υποχρεωτικά να το κάνεις ασύρματα ή μέσω powerline που είναι πανάκριβα αφού θέλει πάνω από 1 συσκευή για να δουλέψει.
    Δεύτερο router, έτσι όπως το περιγράφεις, δεν γίνεται. Και σε περίπτωση που δεν το κατάλαβες, δεν γίνεται.

    Αν θες να έχεις πρόσβαση και από άλλους χώρους και δεν θέλεις να το κάνεις ασύρματα, θα πρέπει να στείλεις καλώδια σε κάθε σημείο μέσω ενός (ή περισσοτέρων...) switch.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ακόμα δεν μου έχει απαντήσει κανείς στο τι ακριβώς είναι το bridge mode που έχουν σχεδόν όλα τα ρουτερς.
    Εντελώς χονδρικά: απενεργοποιείται η λειτουργία routιng και η συσκευή λειτουργεί ως modem, όπως τα παλιά dial-up modems.
    Ανυπόγραφος

  10. #10
    Εγγραφή
    07-10-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13310/916
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είμαι σίγουρος αν έχουμε καταλάβει όλοι το ίδιο πράγμα.

    Αν κατάλαβα καλά ο φίλος ρωτάει αν γίνεται να συνδέσει τις συσκευές ενσύρματα με το κάθε pc (π.χ. έχει 2 routers και 2 pc => 1 router/pc ενσύρματα) αλλά μονάχα το ένα από αυτά τα routers να είναι συνδεδεμένο με την τηλ. γραμμή. Το άλλο απλά να συνδέεται ασύρματα με το 1ο και να παίρνει Internet από αυτό.

    Σωστά fits79 ή κάνω λάθος;

  11. #11
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lucky Luke Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι σίγουρος αν έχουμε καταλάβει όλοι το ίδιο πράγμα.

    Αν κατάλαβα καλά ο φίλος ρωτάει αν γίνεται να συνδέσει τις συσκευές ενσύρματα με το κάθε pc (π.χ. έχει 2 routers και 2 pc => 1 router/pc ενσύρματα) αλλά μονάχα το ένα από αυτά τα routers να είναι συνδεδεμένο με την τηλ. γραμμή. Το άλλο απλά να συνδέεται ασύρματα με το 1ο και να παίρνει Internet από αυτό.

    Σωστά fits79 ή κάνω λάθος;
    Μπα, κάνεις λάθος...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπα είδη στο πρωτο μου ποστ.

    Θέλω σε μια και μόνο τηλεφωνική γραμμή και σύνδεση ίντερνετ να βάλω παραπάνω από ένα ρουτερ.
    Π.χ. να εχω στο σαλόνι ένα ρουτερ που να δίνει ίντερνετ σε όσες συσκευές του εχω συνδέσει πάνω του και ένα άλλο ρουτερ στο δωμάτιο μου να δίνει κι αυτό ίντερνετ σε όσες συσκευές είναι πάνω του.

    ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΣΥΡΜΑΤΑ ίντερνετ ΜΟΝΟ μέσω καλωδίου και ρουτερ που θα μπαίνει στη τηλεφωνική πρίζα του κάθε δωματίου.

    Γίνετε κάτι τετοιο και αν ναι με ποιον τρόπο?
    Ανυπόγραφος

  12. #12
    Εγγραφή
    19-08-2008
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    ISP
    Vodafone
    Αν θές να κάνεις αυτό που έχω στο σχέδιο, γίνετε.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Χωρίς τίτλο.png  


  13. #13
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Το σχέδιο είναι σωστό (εκτος της forthnet ) αλλα ο φίλος θέλει να συνδέσει το ενα ρουτερ με το αλλο με τηλεφωνική γραμμη (δηλ δυο καλωδιάκια) και οχι με καλώδιο δικτύου.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GEOCHEATS2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θές να κάνεις αυτό που έχω στο σχέδιο, γίνετε.
    Μα στην ουσία έτσι μου λες να τραβήξω καλώδια κάτι που όπως είπα εξ αρχής λόγο απόστασης είναι μάλλον ολίγον τι δύσκολο και άλλωστε αν μπορούσα να τραβήξω εξ αρχής καλώδια για ποιο λόγο να παρεμβαλλόταν και άλλο ρουτερ πριν από κάθε pc και απλα να μην τράβαγα καλώδια από ένα και μοναδικό ρουτερ στο κάθε δωμάτιο/συσκευή που θέλω να έχει ίντερνετ.

  15. #15
    Εγγραφή
    19-08-2008
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daywalker06 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σχέδιο είναι σωστό (εκτος της forthnet ) αλλα ο φίλος θέλει να συνδέσει το ενα ρουτερ με το αλλο με τηλεφωνική γραμμη (δηλ δυο καλωδιάκια) και οχι με καλώδιο δικτύου.
    Για αυτό έγραψα με κεφαλαία ethernet αλλά με 1 ζεύγος δεν γίνετε δουλειά άμα μπορείς να περάσεις άλλο ένα κάτι γίνετε αλλιώς μόνο ασύρματα ή powerline

    ........Auto merged post: GEOCHEATS2 πρόσθεσε 2 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα στην ουσία έτσι μου λες να τραβήξω καλώδια κάτι που όπως είπα εξ αρχής λόγο απόστασης είναι μάλλον ολίγον τι δύσκολο και άλλωστε αν μπορούσα να τραβήξω εξ αρχής καλώδια για ποιο λόγο να παρεμβαλλόταν και άλλο ρουτερ πριν από κάθε pc και απλα να μην τράβαγα καλώδια από ένα και μοναδικό ρουτερ στο κάθε δωμάτιο/συσκευή που θέλω να έχει ίντερνετ.
    για να φτιάξεις ένα υποδίκτιο δεν το προσδιόρισες έτσι

    Εγώ έτσι δουλέβω γτ το ασύρματο απο τον πρώτο όροφο δεν δουλέβει παντού στον δεύτερο έτσι τα έχω όπως στο σχεδιάγραμμα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Geocheats2 : 14-07-11 στις 00:01. Αιτία: auto merged post

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 2 routers σε μια γραμμή;
    Από teleman12 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-11, 23:11
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-09, 01:31
  3. 2 usb modems σε μια τηλεφωνική γραμμή
    Από sfe στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-06, 21:43
  4. Δύο modem σε μία τηλεφωνική γραμμή. Γίνεται;
    Από dimgr στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-05, 09:32
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-05, 18:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας