Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    13-07-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Απο τοτε που εβαλα 4ρthnet εχω βρει τον μπελα μου!!!
    Υπηρχε ενα βραχικυκλωμα στην γραμη μου και σκεφτηκα να μην το κιταξω μονος μου να φωναξω τεχνικο της φορθνετ για να μην μου λενε αλλα μετα...τον εφερα τα εφτιαξε ολα comple!! Ομως μετα απο 1 βδομαδα ξανα τα ιδια προβληματα αποσινδεσεις στο modem και ο ηχος απο το τηλ ειναι ελεινος!

    τους πηρα τηλ μου λενε ,εχει βραχικυκλωμα η γραμη σας...και σκεφτομουν πως γινεται αυτο? ακομα δνε ηρθε ο τεχνικος και παλι προβλημα??? Οποτε κατεβηκα κατο στο καταναμιτη / πρωτη χονευτη βασικα εξω απο το σπιτι στην εισοδο[γιατι ειμαστε μικρη πολικατοικια] και κοβο τελειως το καλωδιο το καλοδιο ηταν κατευθιαν απο τον οτε δεν ηταν συνδεδεμενο με τπτ...οποτε ζιτησα το τηλεφωνο του γοιτονα περνς τηλ στο 13831 τους λεω τον αριθμο του σπιτιου μου και μου ελεγαν και αφου εσεις ειστε ο ιδιοκτητεις και μλκιεσ γτ περνεται απο αλλο τηλ δεν ηθελα να τους πω τι εκανα γιατι μπορει μετα να μου ελεγαν επιτιδες οτι δεν υπαρχει προβλημα ,οποτε μου ειπαν να τους ονομα επιθετο οδο και αλλα διαφορα...τελοσπαντων πιστικαν... ξεκινησαν τις μετρησεις ,δεν τους ειπα τπτ αλλο ,μου λενε αν χτιπησει το τηλ μην το σηκωσετε και τετια...τελειωσαν τελωσπαντων και μου κανουν ¨χμμμ προφανως εχετε καποια τηλ συσκευη συνδεδεμενη και επισης μετραει ενα βραχικυκλωμα εδω!!!

    πως γινεται αυτο ρε παιδια?? τα καλωδια ηταν κατευθιαν απο τον οτε ,δεν ηταν πουθενα σινδεδεμενα ,τα εχει κο4ει εγω με την πενσα!!!Πως γινετε να εχει βραχικυκλωμα???

    ειμαι πεπισμενως οτι το προβλημα ειναι δικο τους!!!Οταν ειχε ερθει ο τεχνικος μου ειπε πως επειδη ηταν η πρωτη φορα που ηρθε ειναι δωρεαν αλλα αν τον ξαναφωναξουμε ,θα κοστισει 60ε !Αν τον φωναξο τωρα για να δει τα καλωδια που βγαινουν απο το καφαο η ακομα και το καφαο θα πρεπει να πληρωσω??

    δυστιχος δεν εχο τοσα λευτα να προσφερω στην ουσια για το τπτ αλλα η εγκατασταση του σπιτιου μου δεν φτεει!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    15-09-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    HOL
    Path Level
    Interleaved
    Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να συνδέσεις ένα τηλέφωνο απευθείας κάτω στο καλώδιο που έρχεται στον κατανεμητή. Αν έχεις και εκεί θόρυβο κατά πάσα πιθανότητα έχει πρόβλημα ο connector(φύσα όπως το λέει ο ΟΤΕ) στο καφάο, οπότε θα χρειαστεί να σου αλλάξουν ζεύγος.
    Να ξέρεις πάντως ότι αν υπάρχει πρόβλημα μετά τον κατανεμητή χρεώνεσαι εσύ τον τεχνικό, αν είναι πριν χρεώνονται αυτοί, όσες φορές και να έρθει

  3. #3
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    261
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Arrow
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από saponas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να συνδέσεις ένα τηλέφωνο απευθείας κάτω στο καλώδιο που έρχεται στον κατανεμητή. Αν έχεις και εκεί θόρυβο κατά πάσα πιθανότητα έχει πρόβλημα ο connector(φύσα όπως το λέει ο ΟΤΕ) στο καφάο, οπότε θα χρειαστεί να σου αλλάξουν ζεύγος.
    Να ξέρεις πάντως ότι αν υπάρχει πρόβλημα μετά τον κατανεμητή χρεώνεσαι εσύ τον τεχνικό, αν είναι πριν χρεώνονται αυτοί, όσες φορές και να έρθει
    σωστα.δοκιμασε τλφ συσκευη εκει να δεις αν θα εχει θορυβο και επισης δοκιμασε και το modem εκει να δεις αν εχεις αποσυνδεσεις.αν εχεις τοτε καπου εξω ειναι το προβλημα και λογικα αν δν σε παιξει ο οτε μπαλακι θα παει για αλλαγη ζευγους.αν εισαι τυχερος μετα την αλλαγη ζευγους δε θα χρειαστεις μεικτονομηση απο τεχνικο της forthnet.οποτε σταυρωσε τα δαχτυλα σ και κοιταζε στο κουτι να δεις τι γινεται

  4. #4
    Εγγραφή
    13-07-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    xmm το τηλεφωνο το δοκιμασα...δεν εχει θοριβο[χωρις το φιλτρακι ενοητε :P] αλλα το modem πως να το κοιταξω? θα πρεπει να βγαλω μπαλαντεζα εξω ,και να το αφησω εκει για καμια μερα για να καταλαβω αν βγηκε η οχι :S

    το οτι το καλωδιο ηταν στο κατανεμιτι κομενο χωρις να ειναι σινδεδεμενο πουθενα αλλου ενω αυτοι αμου λενε οτι εχει βραχικυκλωμα,δεν ειναι περιεργο ,δεν αρκει αυτο?

  5. #5
    Εγγραφή
    08-06-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    good news???

  6. #6
    Εγγραφή
    15-09-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    HOL
    Path Level
    Interleaved
    Καλά μη περιμένεις να βγάλεις άκρη μόνο από αυτά που σου λένε. Δεν χρειάζεσαι φιλτράκι για να δεις αν έχει πρόβλημα η γραμμή. Και κυρίως το βλέπεις και από το ότι ακούγεται καλά κάτω ενώ επάνω όχι. Ψάξτο, κάτι παίζει με την καλωδίωση σου. Μπορεί το ίδιο καλώδιο να βγαίνει και σε άλλη πρίζα που να είναι χαλασμένη.

    Βγάλε όλες τις πρίζες και σύνδεσε το τηλέφωνο σου επάνω στο καλώδιο της πρώτης πρίζας(αυτή που δίνει και στις άλλες), μετά στις επόμενες και σιγά σιγά θα βγάλεις άκρη πιστεύω

  7. #7
    Εγγραφή
    22-02-2007
    Περιοχή
    Αθηνα-Σαμος
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    $/$
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    usrRobotic 9112
    SNR / Attn
    3~6(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού έκοψες το καλώδιο που συνδέεται στο σπίτι σου και σύνδεσες το τηλ στο κόψιμο και δέν είχες φύσημα και γενικά πρόβλημα,ξανα βάλε το τηλ κάτω στο καλώδιο του οτε και πάρε τηλ την εταιρεία να ξαναδεί άν έχει βραχυκύκλωμα μήπως όταν το έκοψες και πήρες τηλ απο το γείτονα και είδαν βραχυκύκλωμα ,μήπως λέω (ίσως ειναι λίγο χαζό) κατα λάθος ακουμπούσε κανα καλωδιακι.
    Άν ακόμα έχει βραχυκύκλωμα τότε σίγουρα είναι πρόβλημα όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω είτε σε Αστικό κέντρο ή στο Καφάο του οτε απο τίποτα σκουριασμένες επαφές ,οπότε το δίνουν βλάβη και το κοιτάνε.!
    proud to be Greek


  8. #8
    Εγγραφή
    13-07-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού έκοψες το καλώδιο που συνδέεται στο σπίτι σου και σύνδεσες το τηλ στο κόψιμο και δέν είχες φύσημα και γενικά πρόβλημα,ξανα βάλε το τηλ κάτω στο καλώδιο του οτε και πάρε τηλ την εταιρεία να ξαναδεί άν έχει βραχυκύκλωμα μήπως όταν το έκοψες και πήρες τηλ απο το γείτονα και είδαν βραχυκύκλωμα ,μήπως λέω (ίσως ειναι λίγο χαζό) κατα λάθος ακουμπούσε κανα καλωδιακι.
    Άν ακόμα έχει βραχυκύκλωμα τότε σίγουρα είναι πρόβλημα όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω είτε σε Αστικό κέντρο ή στο Καφάο του οτε απο τίποτα σκουριασμένες επαφές ,οπότε το δίνουν βλάβη και το κοιτάνε.!
    xmm θα το δοκιμασω αν και ειχα ξαναφτιαξει την συνδεσει της ειχα περασει και θερμοσυσταλομενο μακαρονι.... τελωσπαντων...αν με δουν οι γοιτονες θα με περασουν για τρελο αλλα νταξ θα το προσπαθησω...

    αλλα δεν γινεται να στηλουν εναν τεχνικο απλα να το κοιταξει να μην φτιαξει τιποτα απολυτος απλως να το κοιταξει!!!Το πληρωνω εγω αυτο?το κοιταγαμα???

    ........Auto merged post: treliarhs πρόσθεσε 1 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού έκοψες το καλώδιο που συνδέεται στο σπίτι σου και σύνδεσες το τηλ στο κόψιμο και δέν είχες φύσημα και γενικά πρόβλημα,ξανα βάλε το τηλ κάτω στο καλώδιο του οτε και πάρε τηλ την εταιρεία να ξαναδεί άν έχει βραχυκύκλωμα μήπως όταν το έκοψες και πήρες τηλ απο το γείτονα και είδαν βραχυκύκλωμα ,μήπως λέω (ίσως ειναι λίγο χαζό) κατα λάθος ακουμπούσε κανα καλωδιακι.
    Άν ακόμα έχει βραχυκύκλωμα τότε σίγουρα είναι πρόβλημα όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω είτε σε Αστικό κέντρο ή στο Καφάο του οτε απο τίποτα σκουριασμένες επαφές ,οπότε το δίνουν βλάβη και το κοιτάνε.!
    δεν φτεει το σπιιτι μου!!!ειχαν στηλει τεχνικο!!! αν ηταν θα εβρισκε οτι υπηρχε κιαλη βλαβη!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος treliarhs : 13-07-11 στις 23:30. Αιτία: auto merged post

  9. #9
    Εγγραφή
    22-02-2007
    Περιοχή
    Αθηνα-Σαμος
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    $/$
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    usrRobotic 9112
    SNR / Attn
    3~6(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από treliarhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν φτεει το σπιιτι μου!!!ειχαν στηλει τεχνικο!!! αν ηταν θα εβρισκε οτι υπηρχε κιαλη βλαβη!!!
    Άν βάλεις πάλι το τηλ κάτω στην είσοδο και δέ δουν βραχυκύκλωμα ,ενώ συνδέεις στο απίτι και έχεις τότε κάτι συμβαίνει στο σπιτι ,που απ'οτι αναφέρεις μάλλον δέν έχεις πρόβλημα,αλλα καμιά φορα μπορεί να είναι απο μία χαλαρή σύνδεση σε πρίζα μέχρι και ελαττωματική ακόμη πρίζα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από treliarhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πληρωνω εγω αυτο?το κοιταγαμα???
    Έτσι γίνετε συνήθως όταν έρχεται τεχνικός και διαπιστώσει οτι φταίει κάτι απο τον κατανεμητή της πολυκ. και μέσα τότε χρεώνεσαι! Άν φταίει κάτι προς τα έξω τότε ΟΚ δέ χρεώνεσαι.Βέβαια άν θές μπορείς να τους πείς να έρθουν και να κοιτάξουν και τη γραμμή με analyzer απο το κατανεμητή προς το Α/Κ οπότε να δούν άν υπάρχει στη γραμμή πρόβλημα ,άν ναι δέν χρεώνεσαι άν όχι τότε πληρώνεις 60 ευρω,δυστυχώς!Έτσι όμως θα είναι σίγουρο οτι η γραμμη είναι εντάξει και οτί κάτι παίζει μέσα στο χώρο σου.Γι'αυτο καλό είναι να ελέγξεις καλά πάλι όλη την εσωτερική σου καλωδίωση!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anger : 14-07-11 στις 00:16.
    proud to be Greek


  10. #10
    Εγγραφή
    22-06-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    αλλο ενα προβλημα...με forthnet

  11. #11
    Εγγραφή
    13-07-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι γίνετε συνήθως όταν έρχεται τεχνικός και διαπιστώσει οτι φταίει κάτι απο τον κατανεμητή της πολυκ. και μέσα τότε χρεώνεσαι! Άν φταίει κάτι προς τα έξω τότε ΟΚ δέ χρεώνεσαι.Βέβαια άν θές μπορείς να τους πείς να έρθουν και να κοιτάξουν και τη γραμμή με analyzer απο το κατανεμητή προς το Α/Κ οπότε να δούν άν υπάρχει στη γραμμή πρόβλημα ,άν ναι δέν χρεώνεσαι άν όχι τότε πληρώνεις 60 ευρω,δυστυχώς!Έτσι όμως θα είναι σίγουρο οτι η γραμμη είναι εντάξει και οτί κάτι παίζει μέσα στο χώρο σου.Γι'αυτο καλό είναι να ελέγξεις καλά πάλι όλη την εσωτερική σου καλωδίωση!!
    Α/Κ τι ειναι?
    θα δοκιμασω και με τηλ και θα προσπαθησω και με το ρουτερακι και θα σας πω!

  12. #12
    Εγγραφή
    05-05-2006
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    19
    Uploads
    2
    Ταχύτητα
    13500/2043
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear DGN3700
    SNR / Attn
    6(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Α/Κ τι ειναι?
    Αστικό Κέντρο
    Cpu: Intel® Core™ i5-4690K | mobo: Gigabyte GA-Z97MX-Gaming 5 | Ram: G.SKILL F3 8GB 2400MHZ TRIDENT X | Psu: Coolermaster M1000
    gpu: MSI GeForce GTX560 TI 1GB Twin Frozr II OC | Storage: Samsung SSD 850 EVO 250GB & WD HDD 3Tb | Case: Thermaltake Armor -656E696163-

  13. #13
    Εγγραφή
    13-07-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    xmmm σημερα διαπιστωσα πως οταν βαζω το τηλ στην πριζα το snr ειναι 3 οταν το βγαζω ειναι 6

    δεν ξερω τι σημαινει αυτο...αλλα φανταζομαι εσεις θα μου πειτε!

  14. #14
    Εγγραφή
    15-09-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    HOL
    Path Level
    Interleaved
    Το SNR δεν θα έπρεπε να αλλάζει. Τα Attenuation μένουν σταθερά; Αυτά σε νοιάζουν κυρίως

  15. #15
    Εγγραφή
    22-06-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από saponas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το SNR δεν θα έπρεπε να αλλάζει. Τα Attenuation μένουν σταθερά; Αυτά σε νοιάζουν κυρίως
    σωστο...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το Twitter δέχτηκε για δεύτερη φορά επίθεση worm
    Από flamelab στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-10, 23:26
  2. Τεχνικός Δικτύου Vs Τεχνικός Συστημάτων
    Από Mapras10 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-08, 02:50
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-08, 22:05
  4. Πρόβλημα, παρουσιάζεται δεύτερη φορά!
    Από varet στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-05, 00:00
  5. Τεχνικος = 50 Eυρω για τι??
    Από Braveheart1980 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-04, 12:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας