Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 52
  1. #1
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.720
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Question
    Όπως λέει και ο τίτλος ψάχνω έναν SATA Controller (μάλλον SATA 1 με αδιάφορη η υποστήριξη RAID), για να δουλέψει σε ένα mobo της MSI με 875 chipset, με λειτουργικό Win2K3 Ent. και με δίσκους WD 500 GB SATA 2 (σειρά KS). Έχω σταμπάρει μιά που έχει το e-Shop μάρκας EQUB καί μιά του Πλαισίου της Sunix με 10 ευρώ φθηνότερα. Στο site της Equb δεν μπόρεσα να βρώ την κάρτα για να δω το chipset που φοράει. Η Sunix όμως είδα ότι φοράει chip της Silicon Image το SiI 3114 και δείχνει αρκετά σοβαρή.

    Δυστυχώς τόσο η μία όσο και η άλλη προς το παρόν δεν υπάρχουν και τις περιμένουν. Η ερώτηση είναι αν έχει κανείς άσχημες εμπειρίες με τους PCI SATA Controllers. Η μικρή μου εμπειρία με τους SATA δίσκους γενικά δεν είναι και τόσο καλή, τουλάχιστον με τους controllers που έχουν ενσωματωμένους τα mobos. Θέλω να πιστεύω πως οι PCI controllers προσφέρουν πιό αξιόπιστη λύση, αν κρίνω και από τους ΑΤΑ PCI controllers που μέχρι τώρα ουδέποτε μου δημιούργησαν κάποιο πρόβλημα και στα XP και στα Win2K3.

    Κάτι ακόμα. Όταν λένε οι κάρτες ότι θέλουν PCI 32 bit 33/66 MHz, σημαίνει ότι συνεργάζονται και με PCI bus στα 33 MHz και στα 66 MHz; Συνήθως στα περισσότερα mobo που ξέρω το PCI τρέχει στα 33, δηλαδή μέγιστος ρυθμός 133 Mbytes/sec. Αυτός είναι και ο λόγος που θεωρώ ότι και SATA 2 controller να πάρω, πάλι την ίδια ταχύτητα θα δώ μια και αυτά ζητάνε για να πιάσουν φούλ απόδοση ρυθμό 266 Mbytes/sec στο PCI.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως λέει και ο τίτλος ψάχνω έναν SATA Controller (μάλλον SATA 1 με αδιάφορη η υποστήριξη RAID), για να δουλέψει σε ένα mobo της MSI με 875 chipset, με λειτουργικό Win2K3 Ent. και με δίσκους WD 500 GB SATA 2 (σειρά KS).
    Αυτόν εδώ θα πάρεις:

    http://www.adslgr.com/forum/showpost...42&postcount=3

    Έχει πάνω Silicon Image SI-3114.

    Έτη φωτός μακριά από Sunix καθώς είναι κάκιστες υλοποιήσεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ερώτηση είναι αν έχει κανείς άσχημες εμπειρίες με τους PCI SATA Controllers.
    Άψογες εμπειρίες, είτε είναι ενσωματωμένοι, είτε σε κάρτες. Εδώ και 2 χρόνια έχω πετάξει ανεπιστρεπτί όλους τους IDE δίσκους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μικρή μου εμπειρία με τους SATA δίσκους γενικά δεν είναι και τόσο καλή, τουλάχιστον με τους controllers που έχουν ενσωματωμένους τα mobos. Θέλω να πιστεύω πως οι PCI controllers προσφέρουν πιό αξιόπιστη λύση, αν κρίνω και από τους ΑΤΑ PCI controllers που μέχρι τώρα ουδέποτε μου δημιούργησαν κάποιο πρόβλημα και στα XP και στα Win2K3.
    Ένας controller εάν είναι σχεδιασμένος σωστά (το chipset του), θα αποδώσει το ίδιο καλά και αξιόπιστα, είτε είναι σε κάρτα, είτε ενσωματωμένος. Άλλωστε και οι ενσωματωμένοι πάνω σε κάποιο industry-standard bus θα πατάνε - συνήθως PCI, οι νεότεροι σε PCI-e.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μικρή μου εμπειρία με τους SATA δίσκους γενικά δεν είναι και τόσο καλή, τουλάχιστον με τους controllers που έχουν ενσωματωμένους τα mobos.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...σε ένα mobo της MSI με 875 chipset...
    Φταίνε οι αναξιόπιστες on-board SATA λύσεις της Intel όπου οι επιλογές τους στο BIOS είναι σε Γραμμική-Α και δεν καταλαβαίνεις κανένας τί σημαίνουν.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-07-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    36000/7000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    WindWhatever + pfSense
    Path Level
    Fastpath
    Εγω πηρα εναν της Promise τον SATAII150 TX4 (εδω και κανενα χρονο) γιατι ειχα μονο 2 onboard και δεν ειχα κανενα προβλημα ως τωρα. Το κακο με αυτον ειναι οτι δεν δινει την δυνατοτητα να διαβαζεις SMART status απο τους δισκους, οποτε χανεις την δυνατοτητα να μετρας θερμοκρασιες και να σε προειδοποιει για βλαβες. Μεχρι και στο support της Promise ρωτησα και μου απαντησαν το θεϊκο : " Μιληστε με τον κατασκευαστη του δισκου σας"...
    Κατα τα αλλα μια χαρα παει.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.720
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο Controller της Promise SATA150 δεν υπάρχει πλέον. Έχει αντικατασταθεί με τον SATA300 που νομίζω ότι στην περίπτωσή μου είναι πεταμένα λεφτά μιάς και κάνει πάνω από 90 ευρώ.

    Όσο για την πρότασή σου WAN, με ανησυχεί το γεγονός ότι στο επίσημο site της εταιρείας δεν υπάρχει η κάρτα, γεγονός που σημαίνει ότι ίσως η εταιρεία την έχει αποσύρει για να την αντικαταστήσει με controller SATA 2. Μια ερώτηση για τους drivers. Πρέπει να βάλεις μόνο αυτούς που συνοδεύουν την κάρτα, ή υπάρχει η δυνατότητα να βρείς drivers κατευθείαν από την Silicon Image;

    Πάντως και η κάρτα της Sunix φοράει το ίδιο chip, οπότε όλη η διαφορά έγκειται στο κατά πόσο σοβαρή υποστήριξη έχει η κάθε εταιρεία στο θέμα των drivers, με την προϋπόθεση φυσικά ότι τους drivers δεν τους βγάζει απ' ευθείας η Silicon Image. Αν και οι δύο κάρτες φοράνε τους ίδιους drivers, δεν νομίζω να απέχουν πολύ μεταξύ τους στο θέμα των επιδόσεων.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Λοιπον εχεις απο τα καλυτερα τσιπσετ που κυκλοφορουν. Μπορει να ειναι MSI αλλά δεν παυει να εχει καλο τσιπσετ.
    Βεβαιωσου οτι εχεις ICH5/ICH5R στο 875(P) προφανως.

    Το "δυσκολο" ειναι οτι εχεις win2003. Drivers για ΧΡ δεν θα παιξουν.
    Πηγαινε εδω:http://downloadfinder.intel.com/scri...=1043&lang=eng
    Διαλεξε λειτουργικο και θα σου δωσει τους απαραιτητους drivers.
    Θα χρειαστεις το inf οπωσδηποτε και ειτε το Intel Application Accelarator ειτε το Intel Matrix Storage.
    Μονο βεβαιωσου οτι κατεβαζεις για το 875Ρ (εφοσον αυτο εχεις).

    Υποτιθεται οτι εχεις αναβαθμισει στο νεοτερο bios και υποτιθεται οτι η μητρικη σου εχει υποστηριξη σωστη σαν μοντελο.

    Αν παρολα αυτα παρεις καρτα με SIL μπορεις να κατεβασεις drivers απο την SIL κατευθειαν.
    Π.χ για το 3114 http://www.siliconimage.com/support/...?pid=28&cid=3&

  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για την πρότασή σου WAN, με ανησυχεί το γεγονός ότι στο επίσημο site της εταιρείας δεν υπάρχει η κάρτα, γεγονός που σημαίνει ότι ίσως η εταιρεία την έχει αποσύρει για να την αντικαταστήσει με controller SATA 2.
    Έστω ότι έγινε αυτό. Ε και;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση για τους drivers. Πρέπει να βάλεις μόνο αυτούς που συνοδεύουν την κάρτα, ή υπάρχει η δυνατότητα να βρείς drivers κατευθείαν από την Silicon Image;
    Βάζεις τους τελευταίους reference drivers απευθείας από την Silicon Image.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως και η κάρτα της Sunix φοράει το ίδιο chip, οπότε όλη η διαφορά έγκειται στο κατά πόσο σοβαρή υποστήριξη έχει η κάθε εταιρεία στο θέμα των drivers, με την προϋπόθεση φυσικά ότι τους drivers δεν τους βγάζει απ' ευθείας η Silicon Image. Αν και οι δύο κάρτες φοράνε τους ίδιους drivers, δεν νομίζω να απέχουν πολύ μεταξύ τους στο θέμα των επιδόσεων.
    Μακριά από Sunix.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #7
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.720
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον εχεις απο τα καλυτερα τσιπσετ που κυκλοφορουν. Μπορει να ειναι MSI αλλά δεν παυει να εχει καλο τσιπσετ.
    Βεβαιωσου οτι εχεις ICH5/ICH5R στο 875(P) προφανως.
    Το πρόβλημα με τον ενσωματωμένο controller είναι ότι δίνει μόνο 2 ports που είναι πολύ λίγα για μηχάνημα που η δουλεία του είναι File Server. Γι' αυτό σε πρώτη φάση χρειάζομαι οπωσδήποτε PCI Controller με 4 ports. Να σημειώσω επίσης ότι στο ίδιο μηχάνημα υπάρχουν άλλες 2 κάρτες ATA PCI Controllers. Θέλω να πιστεύω και να ελπίζω πως δεν θα επηρεαστεί αμφότερα η λειτουργία τους.

    Το ότι μπορώ να βάλω drivers κατευθείαν από την Silicon Image είναι αρκετά ενθαρρυντικό και για τις δύο κάρτες αφού έχουν το ίδιο chipset. Όσο για το πόσο σοβαρές υλοποιήσεις κάνει η Sunix, οφείλω να ομολογήσω ότι μιά USB Controller PCI κάρτα της, μου δημιουργούσε πρόβλημα όταν συνέδεα στα USB της κάποια "γρήγορη" συσκευή, αλλά το έλυσα καταργώντας τελείως τα αργά USB του mobo.

    Anyway... Μάλλον θα πάρω την πρώτη κάρτα που εμφανιστεί σε αυτά τα δύο μαγαζιά. Δεν έχω την πολυτέλεια να περιμένω μιάς και οι δίσκοι του Audio (3 x 250GB), έχουν φτάσει οριακά σε free λίγο πάνω από τα 10 GBytes.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Ας παρουμε οτι εχεις το μοντελο χωρις τον εξτρα ελεγκτη της Promise.
    Εχεις 2 καναλια Ultra ΑΤΑ100 που σημαινει 4 συσκευες. Δεδομενο οτι η μια θα ειναι ενα DVDRW σου μενουν τρεις δισκοι ΡΑΤΑ, αντε δυο αν εχεις και DVDrom.
    Και δυο καναλια SATA150, αλλους δυο δισκους.

    Εχεις και δυο καρτες PCI Ultra ΑΤΑ100 -> οκτω δισκοι.

    Μπορεις να εχεις μεχρι 14 δισκους.
    Αν ειχες και το μοντελο μητρικης με τον εξτρα ελεγκτη της Promise θα ειχες αλλες 4 θεσεις.

    Πολλοι δισκοι!

    ΥΓ. για το USB 2.0 controller που ειχες βαλει -σε αλλη μητρικη εννοειται- φταιει το VIA chip και οχι η SUNIX.
    Αυτα ειναι τσιπ του κιλου, τι δηλαδη ειναι η SIL τιποτα σοβαρο; Απλα εχει μεγαλη ανταποκριση λογω κοστους και ετσι βγαινει υποστηριξη. Ή η Equip ειναι καμια σοβαρη;

  9. #9
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Οι σοβαροί χρήστες βάζουν μόνο μία συσκευή IDE ανά κανάλι, για μεγιστοποίηση multitasking και επιδόσεων, άρα:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις 2 καναλια Ultra ΑΤΑ100 που σημαινει 4 συσκευες.
    2 συσκευές.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεδομενο οτι η μια θα ειναι ενα DVDRW σου μενουν τρεις δισκοι ΡΑΤΑ...
    1 δίσκος PATA.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...αντε δυο αν εχεις και DVDrom.
    Άντε μηδέν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις και δυο καρτες PCI Ultra ΑΤΑ100 -> οκτω δισκοι.
    Τέσσερεις δίσκοι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να εχεις μεχρι 14 δισκους.
    6 δίσκους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ειχες και το μοντελο μητρικης με τον εξτρα ελεγκτη της Promise θα ειχες αλλες 4 θεσεις.
    2 θέσεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλοι δισκοι!
    Ανεπαρκείς δίσκοι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα ειναι τσιπ του κιλου, τι δηλαδη ειναι η SIL τιποτα σοβαρο; Απλα εχει μεγαλη ανταποκριση λογω κοστους και ετσι βγαινει υποστηριξη.
    Του κιλού είναι το μάτι σου.

    Εδώ και 22 μήνες είναι open-spec hardware.

    Ξέρεις εσύ πολλούς disk controllers που να έχουν επίσημα και με τη βούλα, άψογη υποστήριξη και λειτουργία σε 2 αρχιτεκτονικές (x86, amd64) και 3 OSes (Windows NT-Class, Linux, FreeBSD);
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  10. #10
    Εγγραφή
    14-03-2005
    Περιοχή
    Σλοβακία
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    Chello
    Απο οτι εχω διαβασει γιατι και εγω εψαχνα παλιοτερα οι καλυτερες υλοποιησεις ειναι απο τις adaptec και 3Ware.. Bεβαια ξεφευγουν και στις τιμες..
    Imac 24" | 2GB Ram | 7600GT | Logitech Z 5500 |

    Αluminum Macbook 2.4 Ghz | 2GB Ram| 250GB HDD |

    Lian Li V2000 | Watercooled by Zalman | Chieftec 560W Modular | Intel Core Duo 6750 | 4GB RAM Mushkin | Asus 8800GTS Watercooled | Raptor-X 150GB |

    8GB iPhone v 2.1 UNLOCKED

  11. #11
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    615
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    4288/448
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Speed touch 536
    Έχω αγοράσει ένα SATA 2 WD 250mb και τον έκανα εγκατάσταση σε μια μητρική με nforce 3.
    Δεν μπορώ να κάνω σε αυτόν καμία εγκατάσταση λειτουργικού σε αυτό τον δίσκο γιατί το σύστημα κρεμάει πριν την ολοκλήρωση . Επίσης το πιο κουφό δεν μπορώ να κάνω καμία αλλαγή στο BIOS όταν ο δίσκος είναι συνδεδεμένος με την μητρική . Ακόμη και την ημερομηνία να αλλάξω το PC πεισμώνει και δεν ξεκινά .Μόνο με HARD reset του ΒΙΟS ξανά ξεκινά ... Πρόβλημα τροφοδοτικού δεν είναι ... Χρησιμοποιώ το τελευταίο ΒΙΟS και firmware Ο δίσκος δεν έχει πρόβλημα . Τα καλώδια ούτε και αυτά. . έχω βάλει το jumper στη θέση για SATA 1 Έχω κάνει άπειρες δόκιμες ... Καμία ιδέα ? Κανείς με το ίδιο πρόβλημα ?Μήπως η αγορα ενός pci controller να είναι η μόνη λύση ?

  12. #12
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Βγαλε δισκο, κανε clear cmos. Περασε το νεοτερο bios που υπαρχει. Κανε clear cmos.
    Βαλε δισκο και σεταρε σωστα τον δισκο καθως και να τον κανεις first bootable device.

    Εφοσον τα εχεις κανει τοτε αλλάζεις τον δισκο αν και δεν εχουν ασυμβατοτητα οι WD με τα Nforce.

  13. #13
    Εγγραφή
    02-07-2005
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    677
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Forthnet
    Router
    Crypto F200
    SNR / Attn
    6(dB) / 52(dB)
    Μόλις κοίταγακ αι εγώ για controler. Μάλλον αυτός http://www.adaptec.com/en-US/product...id/AAR-1420SA/

    είναι καλός. Είναι και pcie!
    ___________________________________________________
    NoDsl is playing: Muse - Uprising (Open your eyes remix)

  14. #14
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.720
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πρός το παρόν εν αναμονή του SATA Controller, σήμερα μου ήρθαν οι δύο δίσκοι και είπα να τους βάλω προσωρινά στο Desktop μηχάνημα (Asus P4C800E-Del.), στα SATA ports του mobo. Το αποτέλεσμα … αναμενόμενο. Το Bios βλέπει κανονικά τους δίσκους αλλά με το που βλέπουν τους δίσκους τα Windows και τους εγκαθιστούν, προσπαθούν να εγκαταστήσουν και τα 2 εξτρά IDE channels αλλά αποτυγχάνουν. Το μήνυμα στο παράθυρο απλά αναφέρει 'Cannot Install this Hardware'!!!

    Λίγο πιό κάτω στο ίδιο παράθυρο αναφέρει 'Driver is not intended for this platform'???

    Η πρώτη σκέψη είναι ότι δεν του αρέσουν τα Windows 2003 αλλά το παράδοξο είναι ότι στον FileServer με το ίδιο chipset και το ίδιο λειτουργικό, δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα όταν του έβαλα έναν 320GB SATA της WD. Άντε βγάλε άκρη. Πάντως έβαλα τους τελευταίους drivers της Intel που με παρότρυνε ο patentman αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

    Το ενθαρρυντικό στην όλη ιστορία είναι ότι τα Windows κατά τα άλλα βλέπουν κανονικά τους δίσκους, τους έκανα συστοιχία και αυτή την ώρα κοπιάρουν ολόκληρο το audio. Φυσικά σε κάθε restart των Windows υπάρχει το ίδιο ενοχλητικό μήνυμα εις διπλούν μιάς και τα IDE channels είναι δύο primary-secondary, αλλά μιάς και οι SATA δίσκοι είναι προσωρινοί σε αυτό το μηχάνημα, λίγο με κόφτει...

    Γενικά η τεχνολογία SATA δεν με πάει καθόλου…

  15. #15
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Δες και αυτο

    Ακυρο, δεν θες Raid.....

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Boot απο PCI Sata controller
    Από RyDeR στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-10, 18:24
  2. Αγορά PCI SATA Controller
    Από schattenjager στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 81
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-09, 13:00
  3. GA-8I945GMF pci express sas/sata controller
    Από teorid στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-08, 00:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας