Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    24-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.817
    Downloads
    303
    Uploads
    15
    Ταχύτητα
    20340/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 13(dB)
    E.U.
    Ολοένα και μεγαλύτερο κοινό κερδίζουν στην Ευρώπη τα blogs, τα ηλεκτρονικά ημερολόγια του Ιντερνετ, που εξελίχθηκαν από μια απλή καταγραφή της καθημερινότητας του δημιουργού τους, σε μια εναλλακτική μορφή ενημέρωσης, διαλόγου και ανταλλαγής πληροφοριών αλλά και σε μοχλούς κινητοποίησης και πολιτικής στράτευσης.

    Όπως αποκαλύπτει μια νέα έρευνα, το αναγνωστικό κοινό των blogs στην Ευρώπη ολοένα και αυξάνεται, πλησιάζοντας σε αριθμό την αμερικανική κοινότητα των bloggers, ωστόσο τα πιο δημοφιλή blogs παγκοσμίως εξακολουθούν να προέρχονται από τις ΗΠΑ.

    Η έρευνα πραγματοποιήθηκε από την εταιρεία δημοσίων σχέσεων Edelman σε συνεργασία με την εξειδικευμένη μηχανή αναζήτησης "Technorati". Σύμφωνα με την έρευνα, οι 100 πιο σημαντικοί bloggers παγκοσμίως -με βάση τον αριθμό των συνδέσεων που δέχονται από άλλα blogs- προέρχονται σχεδόν όλοι από τις ΗΠΑ. Μοναδική εξαίρεση, ένα σατιρικό blog στην Ιταλία (που δημοσιεύεται και στα Αγγλικά) που καταλαμβάνει την 28η θέση. Το μεγαλύτερο βρετανικό blog, το "Gaping Void", κατατάχθηκε στην 139η θέση.

    Από την εξέταση στην έρευνα των 100 πιο σημαντικών blogs στην Γερμανία, την Γαλλία και την Ιταλία προκύπτει μια μεγάλη ποικιλία θεμάτων, αλλά και σχέσεων μεταξύ διαφορετικών ομάδων από ολόκληρη την Ευρώπη.

    Σύμφωνα με την έρευνα, στα κορυφαία blogs παγκοσμίως κυριαρχούν θέματα σχετικά με την επιστήμη, την πολιτική αλλά και την οικονομία. Στην Ευρώπη ωστόσο τα προσωπικά blogs σε στυλ ηλεκτρονικού ημερολογίου είναι πολύ πιο δημοφιλή. Αποτελούν το 30% των κορυφαίων blogs στην Ευρώπη, με την Ιταλία να βρίσκεται στην κορυφή, με 43%.

    "Η βασική διαφορά είναι ότι τα blogs σε ορισμένες περιοχές είναι πολύ προσωπικής φύσης, σε αντιδιαστολή με άλλα που εστιάζουν στην οικονομία και τις επιχειρήσεις", σημειώνει ο Steve Rubel, αντιπρόεδρος της ομάδας "me2revolution" της Edelman.

    Η κάλυψη μεγάλων εταιρειών στα ευρωπαϊκά blogs είναι ακόμα περιορισμένη, προσθέτει ο κ. Rubel. Η βρετανική εταιρεία British Airways, για παράδειγμα αναφέρεται μόλις 20 φορές τους τελευταίους έξι μήνες και γαλλικές εταιρείες όπως η Peugot είναι μόλις ορατές, ακόμα και μεταξύ των Γάλλων bloggers.

    Η εξάπλωση των blogs στην Ευρώπη αποτυπώνεται και σε μια ξεχωριστή έρευνα της Edelman στις ΗΠΑ, την Βρετανία, την Γαλλία και το Βέλγιο. Σύμφωνα με την έρευνα, το 23% περίπου των Βρετανών διαβάζει blogs σε σύγκριση με το 22% στην Γαλλία και το 27% στις ΗΠΑ. Το Βέλγιο βρέθηκε στην τελευταία θέση με μόλις 14%.

    Τα blogs διαμορφώνουν μια νέα μορφή επικοινωνίας αλλά μπορούν επίσης να κινητοποιήσουν τους αναγνώστες τους στην ανάληψη κάποιας μορφής κοινωνικής δράσης. Σύμφωνα με την έρευνα, 1 στους 4 αναγνώστες "κεντρίζονται" από το περιεχόμενο των blogs που επισκέπτονται και υιοθετούν κάποιας μορφής δράση, με τις πιο δημοφιλείς να περιλαμβάνουν την υπογραφή αιτήσεων αλλά και τη συμμετοχή τους σε δημόσιες συζητήσεις.

    Ο κ. David Brain, πρόεδρος και CEO της Edelman Europe, επισημαίνει ότι οι τακτικοί αναγνώστες των blogs είναι πιο πιθανό να είναι πολιτικά ενεργοί. Ο ίδιος σημειώνει ότι τα κόμματα, οι μη-κυβερνητικοί οργανισμοί κλπ. "θα πρέπει να κοιτούν στην κοινότητα των bloggers για να δουν δράση".

    Το τελευταίο διάστημα τα blogs συγκεντρώνουν και τα βλέμματα του ιδιωτικού τομέα. Μεγάλοι ιδιωτικοί οργανισμοί αναζητούν νέους τρόπους να εκμεταλλευτούν την εικονική φύση των blogs αλλά και την επίδραση τους στο ευρύ κοινό. Τα blogs όμως μπορούν να αποτελέσουν έναν εφιάλτη των δημοσίων σχέσεων: η Dell, για παράδειγμα, υπέστη μεγάλη ζημιά όταν ξεκίνησε ένα πρόγραμμα ανάκλησης μπαταριών που προκάλεσε έντονη κριτική από γνωστούς bloggers.

    "Οι περισσότεροι από τους πελάτες μας παρακολουθούν την κοινότητα των bloggers", σημειώνει ο κ. Brain. "Τα γνωρίζουν στο επίπεδο των στρατηγικών διαχείρισης κρίσεων, ωστόσο λίγοι γνωρίζουν τα οφέλη που παρουσιάζουν".

    Knowhow

  2. #2
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Μηνύματα
    161
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΥΣΤΟΣ
    Router
    Alcatel speedtouch 530
    Ειναι πια παρα μα παρα πολλα και τα περισοτερα δεν τα διαβαζει ουτε ο ιδιος που τα γραφει.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-03-2005
    Περιοχή
    Σλοβακία
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    Chello
    Εγω γιατι ποτε μου δεν εχω διαβασει μπλοκ παρα τον τοσο ντορο που γινεται για αυτα?
    Imac 24" | 2GB Ram | 7600GT | Logitech Z 5500 |

    Αluminum Macbook 2.4 Ghz | 2GB Ram| 250GB HDD |

    Lian Li V2000 | Watercooled by Zalman | Chieftec 560W Modular | Intel Core Duo 6750 | 4GB RAM Mushkin | Asus 8800GTS Watercooled | Raptor-X 150GB |

    8GB iPhone v 2.1 UNLOCKED

  4. #4
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    adslgr.com
    Ηλικία
    19
    Μηνύματα
    638
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    usr 9107
    τα blogs ειναι η νεα μοδα ίσως και να συμβαίνει αυτό που λέει ο φίλος karystos παραπάνω,δεν αναιρείται όμως το γεγονός ότι υπάρχουν πολύ μεγάλα blogs με τεραστια επιτυχία

  5. #5
    Εγγραφή
    22-02-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Vivodi
    Εγω αυτό που ανταλλάσω με λίγα πράγματα είναι να διαβάζω τα περι κατστροφολογίας των παραδοσιακών ελλ ΜΜΕ περι μπλογκοσφαιρας.

    Τόσα χρόνια στην παπαρδολογία το έχουν κάνει επιστήμη, και αφου το κάναν επιστήμη, τώρα έχουν δώσει και καλλιτεχνικές διαστάσεις στην τέχνη του ψέμματος.

    ΥΓ: Μηδενίζω μηδενικά...

  6. #6
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    καλά, εσύ ακόμα με ΜΜΕ ασχολείσαι; ή μήπως ΟΔΗΓΕΙΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ακόμα;
    (όσο και αν φαίνεται παράξενο το target group των MME είναι οι οδηγοί του κέντρου, βλέπεις μόνο αυτοί είναι ΤΟΣΟ κουρασμένοι, ώστε να ακούν ΤΕΤΟΙΕΣ χαζομάρες και να ΜΗΝ αλλάζουν κανάλι ή να τους ενδιαφέρει η κίνηση στους δρόμους. Και μάλλον η επιλογή τους να οδηγούν στο κέντρο είναι ενδεικτική και του επιπέδου της εκπομπής που τους αρμόζει )

    Πλέον ακόμα και ραδιόφωνο το γύρισα σε streaming radio και σκέφτομαι να το βάζω να γράφει το βράδυ, ώστε να περνάω σε flash να τα ακούω τη μέρα, π.χ. στο αμάξι.

    «Ημερήσιο Δελτίο Κατινιάς» και «Πολεμικά Ανακοινωθέντα» από τον πόλεμο των διαπλεκόμενων δεν ακούω ούτε βλέπω πλέον. Εξαίρεση, ο αξιότιμος κύριος Πορτοσάλτε στον Σκάι που τα λέει «εγγλέζικα» και είναι χαρά να τον ακούει κάποιος.

    Πήγα τις προάλλες να δω πολιτική συζήτηση μεταξύ αντιπροσώπων ΟΛΩΝ κομμάτων. ΟΜG τι είναι αυτοί;! Δεν κάνουν πλέον ΚΑΜΙΑ προσπάθεια να κρύψουν τους ΚΑΚΟΥΣ τους τρόπους, μιλάνε όλοι μαζί, κάνουν διαγωνισμού του πιο μλκσμν μπαλονιού και τσιτάτου τοίχου, ενώ οι mods εκεί δεν κάνουν αρκετά ban από ότι φαίνεται.

    Ενώ εδώ, παράδεισος της ελεύθερης έκφρασης (τώρα θυμάσαι τι θα πεις μετά για να υποστηρίξεις την άποψή αυτή, δεν είναι; κοίτα μη χάσεις τα λόγια σου, γιατί μία βδομάδα warning!)
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  7. #7
    Εγγραφή
    22-02-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Vivodi
    σκέφτομαι να το βάζω να γράφει το βράδυ, ώστε να περνάω σε flash να τα ακούω τη μέρα, π.χ. στο αμάξι.
    Καλό αυτό!

  8. #8
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Πελασγέ, αν αναπτύξουμε ένα καινούριο είδος blog που τα σχόλια θα ανακατεύονται μεταξύ τους όπως των πολιτικών στα παράθυρα... θα τα διαβάζει κανένας;

    Παρεμπιπτόντως, στην Ελλάδα έχουμε μερικά πολύ ωραία blogs. πχ:
    http://doncat.blogspot.com/
    http://harryklynn.e-kalamaria.gr/

    και βέβαια... το καλύτερο όλων:

    http://www.dotnetzone.gr/cs/blogs/zaxarias/

  9. #9
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karystos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι πια παρα μα παρα πολλα και τα περισοτερα δεν τα διαβαζει ουτε ο ιδιος που τα γραφει.
    συμφωνω με τον καρυστο.

  10. #10
    Το avatar του μέλους Slasnik
    Slasnik Guest
    Ουτε και εγω διαβαζω blog εκτος απο το οτι εχω μπει καμμια δυο φορες τυχαια σε καποια (πχ στου Νικου Δημου). Και εκει απο site μεταφερθηκα. Επ' ευκαιρια του θεματος αναρωτιεμαι και εγω γιατι συμβαινει αυτο και ο μονος λογος που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οτι δεν τα εχω συνηθισει. Δηλαδη, ενω θα μπω ας πουμε σε αυτο εδω το site (το οποιο ειναι και αρχικη σελιδα σε εναν απο τους browsers μου) να δω τι γραφει ο καθενας, εαν αυτος ο ιδιος ειχε blog μπορει να μην εμπαινα... Δεν τα εχω ψαξει τα blog και νομιζω οτι χανω διοτι σιγουρα υπαρχει και εκει ζεστη και αληθινη πληροφορια ή κατι που να μπορει να με βοηθησει εμενα στην καθημερινοτητα μου με οποιοδηποτε τροπο. Απλα θελει ψαξιμο. Υπαρχει μηχανη αναζητησης blog?

    Οσο για το ραδιο μεσω ιντερνετ ειναι η μονη λυση κυριως αν ζεις στην Ελληνικη επαρχια οπως εγω. Κριμα το Sony ST-SB 920 tuner που εχω... Ενα καλο all rounder tuner... Θα εχει κανενα χρονο να αναψει. Η μουσικη στην Ελληνικη επαρχια ειτε στο ραδιο ειτε σε cafe/club ειναι για μαυρο δακρυ. Οποτε internet...

  11. #11
    Εγγραφή
    03-07-2006
    Μηνύματα
    595
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    @Slasnik για αυτο φροντιζουν οι ενναλακτικοι και ο ΟΤΕ να μη σας παρεχουν αξιολογο ιντερνετ ωστε να ενισχυσετε τους τοπικους σταθμους!!!


    εγω που πηγα να ασχοληθω δυσκολευτηκα αρκετα....
    θελει πολυ ψαξιμο γιατι πρεπει να ψαξεις τον καθε ενα μπλοκερ χωριστα.
    ενω σε ενα φορουμ ολη η γνωση συγκεντρωμενη.
    το φορματ γενικως δεν μου αρεσει.
    απο την αλλη ειμαστε χωρα οπου τα μπλογκσ εχουν τη μορφη ημερολογιου η ποιητικης συλλογης καλυτερα.
    δεν εχουμε μπλογκ που να εχει οργανωθει απο μεγαλη εταιρια και να εχει ριξει χρημα για να συγκεντρωσει πληροφορια που θα κρατησει τον αναγνωστη.
    αλλα απο ποιηματα και λογοτεχνια και υπαρξιακες αναζητησεις σκιζουμε....

    οσο για τους οδηγους του κεντρου...δεν διαφωνω...αλλα μια φορα το μηνα μπορει να περασω με το αμαξι και εγω...αλλα απο την αλλη μπορει να δω μεσημεριανο κουτσομπολιο και μαι φορα το μηνα οποτε μου αξιζει....
    full flex

  12. #12
    Το avatar του μέλους Slasnik
    Slasnik Guest
    @whitecat: Μια χαρα ακουω εγω παντως.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-07, 19:37
  2. Τα αστικά WiFi δίκτυα κερδίζουν έδαφος
    Από aesir στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-07, 08:45
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-06, 09:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας