Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 50
  1. #1
    Καλώς σας βρήκα!Είμαι 17 και θα πάω τρίτη λυκείου του χρόνου θα ήθελα από τους ενημερωμένους και τους γνώστες να μου απαντήσουν σε κάποια πράγματα όπως για το αν είναι καλή ιδέα να φύγω για σπουδές στο εξωτερικό (Αγγλία) καθώς βλέπω πως εδώ τα πράγματα δυσκολεύουν και πάνε από το κακό στο χειρότερο και επειδή δεν δίνονται πια ευκαιρίες σε νέα παιδιά θα ήθελα να μάθω για το αν είναι καλή η σκέψη μου για σπουδές στο εξωτερικό αν είναι τι πρέπει να κάνω, που πρέπει να απευθυνθώ, τι πρέπει να γνωρίζω.

    Σας ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Εχεις πολυ χρόνο μπροστα σου για να ψαχτείς... κανε μια αναζητηση στο φορουμ και θα βρεις καμποσα νηματα για σπουδες στο εξωτερικο και ειδικοτερα για Αγγλια.

    Μια γενική συμβουλη... δωσε βαση στις εξετάσεις γιατι πλεον η χρυση εποχη του foundation περασε και οι βαθμοι μετράνε πολυ... δλδ μην πιστευεις οτι οι σπουδες στο εξωτερικο ειναι η ευκολη λυση αποφυγης των πανελληνίων οπως σε μεγαλό βαθμο ηταν παλιά.

    Επισης για Αγγλια να ειστε ετοιμοι για βαρβατα διαδακτρα. Για οτι συγκεκριμενο χρειαστεις εδω ειμαστε Αν εχεις καποια απορια σε οσα διαβασεις, ρωτα εκεί

  3. #3
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις πολυ χρόνο μπροστα σου για να ψαχτείς... κανε μια αναζητηση στο φορουμ και θα βρεις καμποσα νηματα για σπουδες στο εξωτερικο και ειδικοτερα για Αγγλια.

    Μια γενική συμβουλη... δωσε βαση στις εξετάσεις γιατι πλεον η χρυση εποχη του foundation περασε και οι βαθμοι μετράνε πολυ... δλδ μην πιστευεις οτι οι σπουδες στο εξωτερικο ειναι η ευκολη λυση αποφυγης των πανελληνίων οπως σε μεγαλό βαθμο ηταν παλιά.

    Επισης για Αγγλια να ειστε ετοιμοι για βαρβατα διαδακτρα. Για οτι συγκεκριμενο χρειαστεις εδω ειμαστε Αν εχεις καποια απορια σε οσα διαβασεις, ρωτα εκεί
    Γι' αυτό λοιπόν από ΗΒ πάμε Σκωτία (που ως EU μας πληρώνουν τα δίδακτρα, να δούμε για πόσο ακόμα όμως), Ολλανδία, Γαλλία, κτλ.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #4
    Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις KLG έχεις δίκιο αλλά ξέρεις βρίσκομαι σε δύσκολη θέση και μου ασκούνται καθημερινές πιέσεις και το τι θα κάνω αλλά εγώ το μόνο που έχω να πω είναι πως δεν μπορώ να σπουδάσω εδώ δεν θα αξιωθώ ποτέ μου να βρω μια δουλεία και απ'ότι διάβασα και απο διάφορα forum όλοι εκεί καταλήγουν δεν λέω πως θέλω να φύγω την αγαπώ την Ελλάδα απλά δεν μου δίνει ευκαιρίες και έτσι όπως γίνεται δεν νομίζω να μου δώσει και ποτέ.Σαφώς δεν πιστεύω πως εκεί θα είναι όλα ρόδινα και εύκολα απλά θα μάθω περισσότερα και γρηγορότερα.
    Θα ήθελα ακόμα να μου απαντήσει κάποιος για το που κυμαίνεται περίπου το budget για την διαμονή,και τα δίδακτρα βέβαια όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας μου πει

    Ευχαριστώ

  5. #5
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παντως αν ο λόγος που λες οτι δεν μπορείς να σπουδασεις στην Ελλαδα είναι οι εξετάσεις, αυτό θα το βρεις μπροστά σου αφου με βαση τους βαθμους γίνεται η εισαγωγη στα μεσσαια και πανω πανεπιστημια.

    Τωρα τα διδακτρα ειναι μεχρι 9κ λιρες τον χρονο, ακόμα και μετρια πανεπιστημια και το κοστος ζωης διαφερει αναλογα με τη πολη.

    Παντως ριξε μια ματια στα Παρομοια Θεματα στο κάτω μερος του φόρουμ..

    Προχειρα προχειρα
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=463051
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=439192
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=46308

  6. #6
    Αυτά είδα και δεν νομίζω να έχουν και αυτοί διαφορετική άποψη επάνω σε αυτό το θέμα απλά το μόνο πρόβλημα μου είναι οι πανελλήνιες που 1στις10 μπορείς να πετύχεις και δεν είπα να είναι εύκολα έτσι ώστε να μπαίνει ο καθένας απλά να υπάρχει μια ισορροπία στον βαθμό δυσκολίας έτσι ώστε να επιτρέπει την πρόσβαση στα ελληνικά πανεπιστήμια.
    Καμιά άλλη χώρα γνωρίζεις ??

  7. #7
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Περιοχή
    Καποια μικρη νησιωτικη επαρχιακη πολη...
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    662
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Γεια σου Αντριανα, εγω δεν ξερω λεπτομερειες να σου δωσω για κοστος ζωης κλπ, αλλα θα σου πω τη γνωμη μου:

    1) Φυγε οπωσδηποτε απο την Ελλαδα (τουλαχιστον για καποια χρονια = μεχρι τα 27-28 σου)
    2) ΜΗΝ προτιμησεις την Αγγλια.

    Το μυαλο των περισσοτερων παει αυτοματα στην Αγγλια λογω Αγγλικων. Υπαρχουν ομως πολλες άλλες χωρες καλυτερες σε πολλα, των σπουδων συμπεριλαμβανομενων, χωρες στις οποιες θα μαθεις και μια extra ξενη γλωσσα -γιατι τα Αγγλικα θα τα μαθεις ετσι κι αλλιως, one way or another. Χωρες στις οποιες θα βρεις και πιο ευκολα δουλεια μετα (αναλογα και το τι θελεις να σπουδασεις βεβαια). Μην σε φοβιζει η αγνωστη ξενη γλωσσα, σε ενα-εναμισι χρονο μαθαινεται, κυριως δε, αν κανεις παρεα/σχεση με ντοπιους. Και αν πας και καπου κεντρικα, σε μια-δυο-αντε τρεις ωρες εισαι "παντου"!

    Χωρες που θα πηγαινα/θα εψαχνα εγω:

    - Ολοκληρο το Σκανδιναβικο μπλοκ.
    - Γερμανια, Αυστρια, Ελβετια.
    - Βελγιο.
    - Μπορει να ξεχναω και καμμια...(edit: θυμηθηκα! Ολλανδια, φυσικα!)


    Αποψη μου--> Ξεχνα τον Νοτο, (θα) ειναι μονο για τις διακοπες (σας). Ψαξου στο Βορρα! Βοηθαει και το κρυακι το μυαλο να δουλευει καλυτερα...

    Καλη σου τυχη!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ioanna123 : 22-07-11 στις 04:59.

  8. #8
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    833
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Πρώτα από όλα πρέπει να βρείς τι επάγγελμα θα ήθελες να ακολουθήσεις. Το να λές απλά οτι θες να πας έξω έτσι γενικά και να επιλέγεις μια μόνο χώρα δεν είναι και οτι καλύτερο.

    Πρώτα λοιπόν βρές τι είναι αυτό που σου αρέσει και μετά κοιτάς τα πανεπιστήμια και τις χώρες που θα μπορούσες να σπουδάσεις και να εργαστείς πάνω στο αντικείμενό σου. π.χ αν
    θες να ασχοληθείς με ηλεκτρολογικά/μηχανολογικά Γερμανία χωρίς συζήτηση. Αν θες οικονομικά πιστεύω καλύτερη είναι η Αγγλία.

  9. #9
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας εγώ βασικά θέλω να ασχοληθώ με την κοινωνιολογία και το έχω ψάξει IOANNA123 για να λες να φύγω οπωσδήποτε κάτι θα ξέρεις απλά ξέρεις τι γίνεται φοβάμαι αυτά ακριβώς που αναφέρεις την καινούργια γλώσσα γιατί όσο να ναι θα πάω και δεν θα μπορώ να μιλήσω ενώ Αγγλία πάνω κάτω τα καταφέρνω γιατί θες δεν θες τώρα στην καθημερινότητα σου ακούς αγγλικά ή κάνεις αγγλικά τα μιλάς κιόλας είναι πιο οικεία κατάλαβες δεν είναι και τόσο δύσκολη γλώσσα θέλω να σου πω πως αν πάω π.χ Γερμανία,Ολλανδία δεν ξέρω πόσο καιρό θα μου πάρει να μάθω μια καινούργια γλώσσα τόσο γρήγορα έτσι ώστε να διαβάζω και βιβλία αυτό θέλω να πω.

  10. #10
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.030
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Στην αναζήτησή σου για πανεπιστήμιο, ρίξε μια ματιά και εδώ

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2011
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Στην Ολλανδία έχει πολύ καλά πανεπιστήμια και πολύ οικονομικά δίδακτρα (λιγότερο από 2000€).

    Έχω ακούσει ότι τα αγγλικά πανεπιστήμια θα διπλασιάζουν τα δίδακτρά του. Ίσως λόγω κρίσης και οι σπουδές να θεωρούνται είδος πολυτέλειας.

    Επίσης, κοίταξε το ranking κάθε πανεπιστημίου που κοιτάς και επίσης έλεγξε αν αναγνωρίζεται το πτυχίο που θα πάρεις στην Ελλάδα

  12. #12
    Eυχαριστώ για το site θα το ψάξω tsanman.
    elenita δεν διαφωνώ με σένα και ίσως τώρα πια να θεωρούνται αλλά ξέρεις πιστεύω πως αν πάρω ένα χαρτί στα χέρια μου και δεν αναγνωρίζεται εδώ θα αναζητήσω δουλεία αλλού.
    Όμως θέλω να ρωτήσω και κάτι που άκουσα πως για να πας στο εξωτερικό πρεπει να έχεις περάσει πανελλαδικές αλλά δεν το βρίσκω λογικό αυτό παρακαλώ απαντήστε.

  13. #13
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Περιοχή
    Καποια μικρη νησιωτικη επαρχιακη πολη...
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    662
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andriana94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας εγώ βασικά θέλω να ασχοληθώ με την κοινωνιολογία και το έχω ψάξει IOANNA123 για να λες να φύγω οπωσδήποτε κάτι θα ξέρεις απλά ξέρεις τι γίνεται φοβάμαι αυτά ακριβώς που αναφέρεις την καινούργια γλώσσα γιατί όσο να ναι θα πάω και δεν θα μπορώ να μιλήσω ενώ Αγγλία πάνω κάτω τα καταφέρνω γιατί θες δεν θες τώρα στην καθημερινότητα σου ακούς αγγλικά ή κάνεις αγγλικά τα μιλάς κιόλας είναι πιο οικεία κατάλαβες δεν είναι και τόσο δύσκολη γλώσσα θέλω να σου πω πως αν πάω π.χ Γερμανία,Ολλανδία δεν ξέρω πόσο καιρό θα μου πάρει να μάθω μια καινούργια γλώσσα τόσο γρήγορα έτσι ώστε να διαβάζω και βιβλία αυτό θέλω να πω.
    Ελα γεια

    Ιωαννα με λενε, εσενα Ανδριανα ετσι?

    Την γλωσσα μην την φοβασαι καθολου για τους εξης λογους:

    1) Δεν ειναι καθολου θετικο να φοβομαστε κατι! Αντιθετα πολλες φορες βοηθα παρα πολυ να ορμαμε με αισιοδοξια (αφου εχουμε σχεδιασει οσο πιο προσεκτικα γινεται).

    2) Ολες οι ανεπτυγμενες χωρες (που προανεφερα) προσφερουν και Αγγλοφωνα τμηματα σπουδων. Δεν ξερω αν προσφερουν στην Κοινωνιολογια, αλλα σε άλλα τμηματα προσφερουν.

    3) Δεν ξερω το επιπεδο σου στα Αγγλικα, αλλα κρινοντας απο την ηλικια σου πιστευω οτι και στα Αγγλικα θα χρειαστεις καποια προπαρασκευη, ειτε σαν φροντιστηριο εδω στην Ελλαδα, ειτε σαν προπαρασκευαστικο ετος στην Αγγλια. Οποτε ειναι (σχεδον) το ιδιο: μπορεις καλλιστα να κανεις ενα χρονο γλωσσα στην Αυστρια ή στην Σουηδια για παραδειγμα, για να μαθεις τις αντιστοιχες γλωσσες. Τα προπαρασκευαστικα τους τμηματα ειναι ικανα να σε μαθουν την γλωσσα!

    4) Η κατακτηση μιας ξενης γλωσσας ειναι "εργο ζωης". Η κατακτηση ενος αξιοπρεπους επιπεδου γλωσσομαθειας (προσωπικη μου αποψη: το B2 επιπεδο του Κρατικου Πιστοποιητικου Γλωσσομαθειας ή στα Αγγλικα το Lower) ειναι θεμα λιγου χρονου, ο οποιος εξαρταται απο την κλιση σου στις γλωσσες αλλα κυριως απο το ποσο διατεθειμενη εισαι να βουτηξεις στην κοινωνια που θα πας να ζησεις! Αυτο ειναι BY FAR το σημαντικοτερο!! Αν δεν κανεις παρεες με ντοπιους, αν δεν διαβαζεις (ενεργα) εφημεριδες και περιοδικα, αν δεν βλεπεις τηλεοραση, αν δεν ακους και δεν μιλας οπου βρεθεις και οπου σταθεις, δεν θα μαθεις ποτε... Υπαρχουν Ελληνες που ζουν χρονια εξωτερικο και μιλανε την γλωσσα της χωρας που ζουν χειροτερα απο καποιον που δεν την επισκεφτηκε ποτε... Η ουσια ειναι η εξης: να ενδιαφερεσε πραγματικα ΚΑΙ για την χωρα που θα πας να ζησεις! Τοτε θα μαθεις και την γλωσσα της!

    Τελος για την Κοινωνιολογια--> για την Ελλαδα ξερουμε οτι Κοινωνιολογος (χωρις βυσμα) = Ανεργος. Οποτε πρεπει να ψαξεις τι διεξοδους σου δινει αυτη η επιστημη στην χωρα που θα πας, και επισης ΑΝ καποτε επιλεξεις αλλαγη καριερας που μπορεις να μεταπηδησεις, με ενα λογικο κοστος επανεκπαιδευσης.

    Υστερογραφο: για την Ελλαδα δεν ξερω τιποτα περισσοτερο απο οσα μπορεις να καταλαβεις και εσυ αν κοιταξεις με ανοικτα ματια τι γινεται γυρω σου. Πως σκεφτονται, πως ζουν, πως διεκδικουν κλπ κλπ κλπ...

  14. #14
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Ανδριαννα αν καταλαβα καλά έχεις δυο θέματα:

    1. Πανελληνιες εξετάσεις και πιθανή αποτυχία
    2. Επαγγελματική αποκατάσταση

    Ας τα πιάσουμε ενα - ενα

    1. Για ενα μετριο και πανω πανεπιστημιο στο ΗΒ που είναι και η πιο ευκολη (αν και οχι πιο καταλληλη) λύση θα χρειαστεις απολυτηριο και εξετάσεις. Δεν έχουν άλλο τροπο να πιστοποιησουν τα προσοντα σου. Αν εχεις κακους βαθμους, ίσως να κάνεις ενα χρονο foundation εκεί. Αυτό θα στοιχίσει στην οικογενεια σου αρκετά (δεν ξερω για τα διδακτρα, παντως το κοστος ζωης θα υπάρχει). Το φοβάμαι οτι θα αποτυχω στις πανελληνιες αρα πάω εξω δεν ειναι πλεον λυση. Οι εποχες που ο κοσμος με βαθμο 1-2 στα 20 εμπαινε σε ενα foundation σε ενα συνοικιακό φροντιστηριο και κατεληγε σε ενα τυχαιο τμημα σε ενα πανεπιστημιο της πλακας στην Αγγλία περάσανε. Άρα, θα πρέπει να βάλεις τα δυνατά σου και να γραψεις όσο μπορεις καλύτερα, γιατί αυτό θα σου εξασφαλήσει μια θεση σε ενα πανεπιστημιο.

    2. Επαγγελματική αποκατασταση με το πτυχιο του κοινωνιολόγου δύσκολα θα εξασφαλίσεις τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. Για το ΗΒ ιδιαίτερα, λίγο πολύ κυκλοφορεί το ανέκδοτο οτι οι κοινωνιολόγοι γίνονται διευθυντες στα McDonalds. Οπότε θα χρειαστείς ενα καλό πανεπιστήμιο να σε ξεχωρίσει απο τη μάζα και να δώσει αξία στους κόπους και τα χρήματα τριών ετών. Προσωπική εκτιμηση είναι οτι ενα τέτοιο αντικείμενο (και δεδομένων των δυσκολιών στη γλωσσα που εχουν τα θεωρητικά πτυχία) καλύτερο να το σπουδάσεις στην Ελλάδα. Εχουμε πολυ καλά θεωρητικά τμήματα (για την ώρα).

    Κατανοω απολυτα την αναγκη σου να ξεφυγεις, αλλά εχεις όλη τη ζωή μπροστά σου. Μπορείς να προγραμματίσεις τα βήματα σου καλύτερα και να χτισεις την καριερα / εκπαιδευση που θέλεις με μεταπτυχιακές σπουδές. Αλλα αυτό καλό θα ηταν να το κανεις με τους δικους σου όρους και οταν θα εχεις επιλογές, οχι οπως παιζεις τωρα με το μαχαίρι στο λαιμό. Το παν είναι η δυνατότητα επιλογων.

    Σου υπενθυμιζω, οι καλοι βαθμοι ειναι way out, αλλά και way in... Δεν γλυτωνεις το διαβασμα.

  15. #15
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Περιοχή
    Καποια μικρη νησιωτικη επαρχιακη πολη...
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    662
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Καλα, το διαβασμα δεν το γλιτωνεις με τιποτα, οντως! Αλλα και γιατι να το ...γλιτωσεις?!

    Το διαβασμα και η (συνεχης) εκπαιδευση δεν πρεπει να αντιμερωπιζεται σαν... "αναγκαιο κακο", αλλα σαν ουσιαστικο στοιχειο της ζωης μας!

    Να προσθεσω και κατι... Τι αλλο θα εψαχνα εγω αν ημουν στην θεση σου:

    - Πως θα μου "φεροταν" μια χωρα αν εφευγα αυριο το πρωι πχ. να παω εκει να σπουδασω εκει?
    Δηλαδη, ποιες διαδικασιες υπαρχουν, τι προσφερεται, ποση βοηθεια υπαρχει για εναν ξενο?
    Διοτι, αν μια χωρα σε βοηθαει πραγματικα και ουσιαστικα σαν φοιτητη, σκεψου ποσο θα σε βοηθησει οταν θα εχεις αποφοιτησει απο ενα καλο Πανεπιστημιακο τους ιδρυμα...

    Τελος, προσωπικη αποψη---> αν πραγματικα θελεις να φυγεις, φυγε τωρα που ειναι ακομη νωρις! Μην μπλεξεις με σπουδες εδω, ΜΗΝ γινεις αλλο ενα πειραματοζωο...(ειναι και πιο βολικο να φας την ταπεινωση τωρα, παρα στα 25-26 σου στο μεταπτυχιακο, που θα νομιζεις οτι εισαι "κατι")

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σπουδες στην Ελλαδα η στο εξωτερικο?
    Από nickolas2005 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-12, 15:28
  2. Σκέψεις για σπουδές στο εξωτερικό - Γνώμες
    Από aggelospapv στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-11, 19:36
  3. Σπουδες στο εξωτερικο...
    Από lepurushe στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-10, 00:39
  4. Μεταπτυχιακες σπουδες στο εξωτερικο
    Από e_akis στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-08, 14:30

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας