Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    12-09-2010
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα,
    αποφάσισα να φτιάξω ένα web site και θέλω τις γνώμες και τις συμβουλές σας. Δεν θα αναφερθώ στο τι θεματολογία θα έχει αλλά στο στυλ που θα είναι και γι' αυτό θέλω και την βοήθεια (μέσω των γνώσεών τους) από διάφορους κατόχους (αλλά και του adslgr) ιστοσελίδων. Λοιπόν για να μπούμε στο θέμα:
    Αρχικά να αναφέρω ότι ήδη έχω φτιάξει ένα site (της σχολής μου) αλλά με εργαλεία όπως artisteer και για cms χρησιμοποιώ joomla.

    • Θέλω να φτιάξω μια ιστοσελίδα από την αρχή. Αυτό σημαίνει ότι δεν θέλω να έχει βαρή κώδικα και με "σαβούρα" μέσα. Από HTML ξέρω τα βασικά (ότι έχω διαβάσει από w3schools).
      Έχω ακούσει ότι τα σοβαρά σάιτ είναι γραμμένα "στο χέρι" και όχι με κάποιο πρόγραμμα.. ισχύει κάτι τέτοιο; Αν ναι, τότε συνεχίζουμε. Πως ξεκινάω να το στήσω... Έχω τη διάθεση να δαπανήσω τον προσωπικό μου χρόνο για κάτι τέτοιο, άρα ακούω συμβουλές...

    • Το σάιτ αυτό θα έχει άρθρα (πολλά). Τι γίνεται εαν βρω κάποιο αξιόλογο άρθρο στο ίντερνετ και θέλω να το έχω και εγώ; Αρκεί ένα copy paste και η πηγή από κάτω, ή πρέπει να ζητήσω τα δικαιώματα από τον συντάκτη του άρθρου αυτού;

    • Τι γίνεται με τους όρους χρήσης; Θέλω να θέσω απλά τα αυτονόητα. (στην συνέχεια αν δημιουργήσω φόρουμ) Υπάρχει κάποιο πρότυπο; Μπορώ να τα γράψω μόνος μου;(αυτή ας απαντηθεί και αργότερα, δεν με καίει)

    • Επιπλέον θα ήθελα να βάλω ένα κουμπάκι για δωρεά με όριο το κόστος συντήρησης και μόνο (δηλαδή hosting). Γίνεται κάτι τέτοιο; Σε αυτές τις περιπτώσεις φορολογήσε ή πρέπει να δηλώνεται κάτι;

    Αυτά μέχρι στιγμής, αν σκεφτώ κάτι άλλο θα το γράψω.
    Όσον αφορά το πρώτο που είπα σχετικά με το γραμμένα στο χέρι, θα ήθελα μια ανάλυση.. δλδ χρησιμοποιούνε cms, όχι, τι ακριβώς παίζει;

    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που δαπανήσατε διαβάζοντάς το και απαντώντας..
    Μετά από αυτό ίσως μπορεί να φτιαχτεί και ένα tutorial για την δημιουργία ιστοσελίδας ( που νομίζω ότι λείπει από τα άρθρα)

  2. #2
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.563
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    γιατι δεν χρησιμοποιείς joomla ή wordpress;
    αν θελεις να παιξεις με html και css φτιαξε το δικο σου θέμα
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  3. #3
    Εγγραφή
    12-09-2010
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αυτό ρωτάω στην ουσία... Για να φτιάξω ένα σάιτ χρησιμοποιείς πάντα cms ή υπάρχουν και άλλοι τρόποι( ή απλά τα μεγάλα σάιτ έχουν custom cms) Ας με διαφωτίσεις αν ξέρεις..

  4. #4
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.563
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    αν ο ιστοτοπος σου θα εχει π.χ. πέντε στατικές σελίδες, μπορείς αν θέλεις να τις στήσεις μόνο σου, γράφοντας τον κώδικα απο την αρχή.
    για περισσότερες σελίδες,αν θέλεις την γνώμη μου ασχολήσου με ενα cms.
    Και δεν χρειαζεται να ανακαλύψεις ξανα τον τροχό, χρησιμοποίησε για αρχη ένα απο τα έτοιμα.

    Εαν εχεις χρόνο να διαθέσεις δώσε βάση στο περιεχόμενο το οποιο να ειναι πρωτότυπο (δικό σου και οχι αντιγραφή)
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  5. #5
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.003
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Καταρχάς αυτά που έμαθες για την HTML δεν θα πάνε χαμένα όπως και να προχωρήσεις.

    Αν ήταν site με 5-10 σελίδες θα πρότεινα ανεπιφύλακτα και για πολλούς λόγους να παίξεις με την HTML που γνωρίζεις καθώς φυσικά και με CSS.

    Όμως μιας και λες πως θα έχεις πολλά άρθρα είσαι αναγκασμένος να συνδυάσεις την HTML είτε με .php, είτε με .asp ή .NET καθώς και με μια βάση δεδομένων π.χ. MySQL, MSSQL ή ακόμα και με μια απλή access αν δεν περιμένεις πλήθος επισκέψεων.... Αυτό για να μπορείς να βάζεις-διορθώνεις άρθρα με σχετική ευκολία.

    Τώρα φυσικά υπάρχουν 2 δρόμοι... ο δύσκολος (τα γράφεις όλα με το χέρι) και ο εύκολος (παίζεις με ένα έτοιμο CMS π.χ. joomla, drupal, wordpress, Κ.λπ.

    Θα σου πρότεινα τον δύσκολο δρόμο μόνο αν θες απλά να κάνεις add/edit/delete άρθρα και έχεις χρόνο και όρεξη να μάθεις. Αν θες comments, users και χίλια-δυο άλλα... τότε πάει μακριά η βαλίτσα.... θα φας πολύ χρόνο για πράγματα που είναι ήδη έτοιμα... με μοναδικό όφελος πως θα ξέρεις ακριβώς τι κάνει κάθε γραμμή κώδικα απλά και μόνο επειδή την έγραψες εσύ...
    Παρόλα αυτά τα custom cms (εφόσον ξέρεις τι κάνεις) τα θεωρώ πιο ασφαλή για το λόγο πως ο κώδικας τους δεν είναι ελεύθερος στον καθένα... τονίζω το "εφόσον ξέρεις τι κάνεις"... αν π.χ. δεν έχεις προβλέψει ούτε τις "βασικές" χακιές που κυκλοφορούν π.χ. SQL Injection τότε μόνο πιο ασφαλές δε μπορεί να θεωρηθεί αυτό που θα κάνεις....

    Οπότε μετά τον ...πρόλογο, νομίζω πως η καλύτερη λύση είναι να στήσεις και τα 3 κάπου (joomla, drupal, wordpres) και να παίξεις λιγάκι για να δεις πιο σου ταιριάζει για αυτό που θες να κάνεις... και μετά αποφασίζεις.

    Η HTML που έμαθες (σε συνδυασμό με CSS) δεν θα πάνε καθόλου χαμένα γιατί θα καταφέρεις να κάνεις ένα template αξιόλογο και όχι κοινότυπο..... υπάρχουν πολλααααά sites γύρω μας και σχετικά επιτυχημένα, με ένα άθλιο ή κοινότυπό template.... τουλάχιστον εκεί προσπάθησε να κάνεις τη διαφορά.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-09-2010
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Όπως το έχω σκεφτεί, για να είναι και πιο βολικό για τους χρήστες, στο τέλος κάθε άρθρου θα υπάρχει ένας σύνδεσμος που θα οδηγεί στο φόρουμ, στο νήμα συζήτησης του αντίστοιχου άρθρου (όπως κάνουν στο adslgr πχ για μια κλήρωση). Επειδή δεν έχω ιδέα πέρα από το joomla που το έχω ψιλοψάξει, γι αυτό ρώτησα τι παίζει με τα cms.. δηλαδή το adslgr για παράδειγμα χρησιμοποιεί κάποιο από τα γνωστά free ή έχει custom? Επιπλέον τα άρθρα δεν θα έιναι κόπιες (θα ζητήσω από άτομα να γράψουν ή να διαθέσουν κάποια που έχουν γράψει ήδη...). Template θα φτιάξω δικό μου σίγουρα, μιας και από artisteer που έχω τσεκάρει πχ. έχει άχρηστο κώδικα μέσα, δίνοντας κλωτσιά στις μηχανές αναζήτησης.. Από ασφάλεια τι παίζει; Όσον αφορά τη βάση δεδομένων.. πάντα δεν χρειάζεται να έχεις μια, όταν φτιάχνεις ένα σάιτ και χρησιμοποιείς cms?

  7. #7
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.003
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zerografix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως το έχω σκεφτεί, για να είναι και πιο βολικό για τους χρήστες, στο τέλος κάθε άρθρου θα υπάρχει ένας σύνδεσμος που θα οδηγεί στο φόρουμ, στο νήμα συζήτησης του αντίστοιχου άρθρου (όπως κάνουν στο adslgr πχ για μια κλήρωση). Επειδή δεν έχω ιδέα πέρα από το joomla που το έχω ψιλοψάξει, γι αυτό ρώτησα τι παίζει με τα cms.. δηλαδή το adslgr για παράδειγμα χρησιμοποιεί κάποιο από τα γνωστά free ή έχει custom? Επιπλέον τα άρθρα δεν θα έιναι κόπιες (θα ζητήσω από άτομα να γράψουν ή να διαθέσουν κάποια που έχουν γράψει ήδη...). Template θα φτιάξω δικό μου σίγουρα, μιας και από artisteer που έχω τσεκάρει πχ. έχει άχρηστο κώδικα μέσα, δίνοντας κλωτσιά στις μηχανές αναζήτησης.. Από ασφάλεια τι παίζει; Όσον αφορά τη βάση δεδομένων.. πάντα δεν χρειάζεται να έχεις μια, όταν φτιάχνεις ένα σάιτ και χρησιμοποιείς cms?
    Το adslgr χρησιμοποιεί το vBulletin (δεν είναι free).
    Το artisteer συμφωνώ να το αποφύγεις... η αλήθεια είναι πως κάνεις κάτι στα γρήγορα αλλά το ίδιο αποτέλεσμα θα μπορούσες να το έχεις με λιγότερο και καθαρότερο κώδικα.
    Βάση δεδομένων όταν έχεις CMS έχεις 99,9%. (εξαιρούνται κάποια Lite cms που αποθηκεύουν σε αρχεία κειμένου στο δίσκο η σε xml ή ή ..... αλλά δεν είναι ο κανόνας)
    Επίσης στο 99,9% των cms που αναφέραμε χρησιμοποιείς MySql. Free και ωραία.
    Από ασφάλεια το λιγότερο που έχεις να κάνεις (αλλά συνήθως αρκετό) είναι να είσαι updated στο cms ποιυ θα διαλέξεις.... όταν βγάζουν κάποιο update (ειδικά για security fix και όχι νέα features) να το περνάς και συ....

    Και μιας και το ανέφερες, εφόσον τα άρθρα δεν θα είναι κόπιες... αν είναι δε και καλογραμμένα, έχεις κάνει ένα σημαντικό βήμα για την επιτυχία

  8. #8
    Εγγραφή
    12-09-2010
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλώς... Οπότε ξεκινάω το εγχείρημα... Για hosting στην αρχή μέχρι να το φτιάξω, έχετε καμία φτηνή εταιρία υπ' όψην σας;

  9. #9
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    10000
    ISP
    On Telecoms
    Router
    Pirelli - US Robotics
    [*]Θέλω να φτιάξω μια ιστοσελίδα από την αρχή. Αυτό σημαίνει ότι δεν θέλω να έχει βαρή κώδικα και με "σαβούρα" μέσα. Από HTML ξέρω τα βασικά (ότι έχω διαβάσει από w3schools).
    Έχω ακούσει ότι τα σοβαρά σάιτ είναι γραμμένα "στο χέρι" και όχι με κάποιο πρόγραμμα.. ισχύει κάτι τέτοιο; Αν ναι, τότε συνεχίζουμε. Πως ξεκινάω να το στήσω... Έχω τη διάθεση να δαπανήσω τον προσωπικό μου χρόνο για κάτι τέτοιο, άρα ακούω συμβουλές...
    Ισχύει εν μέρει. Τα σοβαρά site τα οποία είναι και μεγάλα μπορεί να είναι γραμμένα στο χέρι αλλά στην ουσία είναι κομμάτια κώδικα ενωμένα από κάποιον expert του είδους. Οπότε μην σε μπερδεύει αυτό. Αν ξέρεις να διαβάζεις κώδικα δεν χρειάζεται και να τα γράψεις όλα από την αρχή.Το 90% αυτών που θα χρειαστείς είναι ήδη γραμμένο.


    [*]Το σάιτ αυτό θα έχει άρθρα (πολλά). Τι γίνεται εαν βρω κάποιο αξιόλογο άρθρο στο ίντερνετ και θέλω να το έχω και εγώ; Αρκεί ένα copy paste και η πηγή από κάτω, ή πρέπει να ζητήσω τα δικαιώματα από τον συντάκτη του άρθρου αυτού;
    Σε αυτό το θέμα πρέπει να το ψάξεις αρκετά. Μερικά ειδησεογραφικό site για να αναδημοσιεύεις πρέπει να σου έχουν δώσει άδεια πρώτα, άλλα θέλουν μόνο αναφορά στην πηγή. Θέλει προσοχή στους όρους του κάθε site που παίρνεις νέα. Οπότε κάποια στιγμή πρέπει να ξεκινήσεις τις επαφές και καλύτερα είναι από όλα όσα παίρνεις νέα να έχεις γραπτή άδεια (ακόμα και mail είναι μία χαρά).

    [*]Τι γίνεται με τους όρους χρήσης; Θέλω να θέσω απλά τα αυτονόητα. (στην συνέχεια αν δημιουργήσω φόρουμ) Υπάρχει κάποιο πρότυπο; Μπορώ να τα γράψω μόνος μου;(αυτή ας απαντηθεί και αργότερα, δεν με καίει)
    Αναλόγως τις λειτουργίες του site. Για forum υπάρχουν όροι χρήσης έτοιμη. Αν θέλεις να προσθέσεις και άλλους πχ για newsletter θα πρέπει να ψάξεις άλλα site και να διαβάσεις τους όρους περί newsletter και να κάτσεις μετά να γράψεις τους δικούς σου.

    [*] Επιπλέον θα ήθελα να βάλω ένα κουμπάκι για δωρεά με όριο το κόστος συντήρησης και μόνο (δηλαδή hosting). Γίνεται κάτι τέτοιο; Σε αυτές τις περιπτώσεις φορολογήσε ή πρέπει να δηλώνεται κάτι;
    Η δωρεά δεν φορολογείται από οσο ξέρω (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος) αλλά και το ποσό του hosting είναι αρκετά μικρό για να πεις πως θα εχεις πρόβλημα.

    Τέλος μην ασχοληθείς με κάτι άλλο πέραν του joomla ή του Wp για ένα τέτοιο site.

    Ελπίζω να σε βοήθησα.
    http://www.check-domains.gr
    Κατοχύρωση Domain name - Ποιοτική Φιλοξενία ιστοσελίδων
    Joomla Hosting and Support

  10. #10
    Εγγραφή
    12-09-2010
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Με βοήθησες πολύ. Δηλαδή το μόνο που θα γράψω θα είναι ουσιαστικά το template. Joomla το χω λίγο (δεν είμαι και expert αλλά το χω δουλέψει). Το wordpress λες να ναι καλύτερο λόγο του ότι θα έχει άρθρα;(αυτό δεν το χω δουλέψει ποτέ)

  11. #11
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    10000
    ISP
    On Telecoms
    Router
    Pirelli - US Robotics
    To Joomla έχει πλεονεκτήματα εάν θέλεις αργότερα να προσθέσεις λειτουργίες στο site. Καλό είναι εξ αρχής να κάνεις μία ανάλυση και να ξέρεις ακριβώς τι θα βάλεις σε λειτουργίες στην αρχή και τι θα έβαζες αν έφτανε στα καλύτερα του. Τότε θα διαλέξεις πλατφόρμα. Άποψη μου είναι να προχωρήσεις με Joomla.

    Δεν χρειάζεται να γράψεις ούτε το template. Πάρε κάποιο έτοιμο και παραμετροποίησε το στις ανάγκες σου. δηλαδή θα χρειαστεί μόνο css και ελάχιστη php.
    http://www.check-domains.gr
    Κατοχύρωση Domain name - Ποιοτική Φιλοξενία ιστοσελίδων
    Joomla Hosting and Support

  12. #12
    Εγγραφή
    12-09-2010
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τι λειτουργίες εννοείς; Όπως είπα θα έχει άρθρα και ένα φόρουμ για την συζήτηση πάνω σε αυτά.. Τι άλλο δηλαδή θα μπορούσε;

  13. #13
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    10000
    ISP
    On Telecoms
    Router
    Pirelli - US Robotics
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zerografix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι λειτουργίες εννοείς; Όπως είπα θα έχει άρθρα και ένα φόρουμ για την συζήτηση πάνω σε αυτά.. Τι άλλο δηλαδή θα μπορούσε;
    Για τον σχολιασμό στα άρθρα θα χρειαστείς ένα Article comment system και όχι forum. Με αυτό τον τρόπο θα σχολιάζονται τα άρθρα από κάτω και θα υπάρχει ροή και ενδιαφέρον.

    Έχτρα λειτουργίες που μπορεί να σκεφτώ πρόχειρα είναι...σύστημα προβολής άρθρων, σύστημα προβολής banner, σύνθετη αναζήτηση, Τελευταία νέα, τελευταία σχόλια, δημοφιλέστερα άρθρα, faqs, ερωτηματολόγια, δημοψήφισμα, guestbook, photo gallery, video gallery, newsletter, event calendar .....
    http://www.check-domains.gr
    Κατοχύρωση Domain name - Ποιοτική Φιλοξενία ιστοσελίδων
    Joomla Hosting and Support

  14. #14
    Εγγραφή
    12-09-2010
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα από κάτω σχόλια δεν είναι λειτουργικά. Για παράδειγμα όταν οι συζητήσεις είναι σοβαρές, το φόρουμ πάει καλύτερα.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    10000
    ISP
    On Telecoms
    Router
    Pirelli - US Robotics
    Συμφωνό αλλά τότε δεν θα υπάρχει καμία σύνδεση του νέου που θα γράφεις με την συζήτηση. Κάνε και τα δύο ... το Forum με membership και το άλλο free ! Στο Forum γίνονται τελείως διαφορετικές ερωτήσεις και συζητήσεις. Τα σχόλια είναι σχόλια είδα κάτι και είπα την γνώμη μου με δυο λέξεις ή με μια παράγραφο πάνω σε ένα άρθρο άμεσα.

    Το Forum είναι διαφορετικό.

    Και τα δύο χρειάζονται αρκεί να είναι στημένα σωστά
    http://www.check-domains.gr
    Κατοχύρωση Domain name - Ποιοτική Φιλοξενία ιστοσελίδων
    Joomla Hosting and Support

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ζητείται web developer για δημιουργία e-commerce site
    Από yiannis99 στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-09, 21:33
  2. Δημιουργία web-site σε home-server
    Από Mouzakitisangelos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-08, 17:22
  3. Δημιουργία Web Site
    Από Theodore στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-05, 14:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας