Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    27-10-2004
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα,

    Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τον πρόσφατο λογαριασμό που έλαβα από ΟΤΕ, να μου πει κάποιο τι μπορεί να σημαίνει.

    Σχετικά με τις πάγιες χρεώσεις έχω τέσσερα bullets.

    -Βασικά τέλη (25 - ΟΚ)
    -Τέλη Conn-X 24mbps (16/7-15/9) ( 37 - OK)
    -Αναδρομικά: ONDSL Home 24Mbps Conn-x Πάγια Τέλη (9 ??)
    -Αναδρομικά: ADSL 24Mbps Conn-X - Πάγια Τέλη (23 ??)

    Τα έχω γράψει όπως ακριβώς φαίνονται. Προς τι είναι τα δύο τελευταία;

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    283
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Huawei Echolife HG520
    SNR / Attn
    18(dB) / 22(dB)
    και εγώ είδα το ίδιο αλλά ακόμα δεν ρώτησα γιατί.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-03-2009
    Μηνύματα
    1.170
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μήπως το Conn-X 24mbps είναι πρόσφατα εγκατεστημένο, μήπως στις 24/5/2011;;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος terko : 31-07-11 στις 16:07.
    ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ
    ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
    ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ

  4. #4
    Εγγραφή
    27-10-2004
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το έχω κάνει εδώ και κανά 2 χρόνια. Η λεπτομέρεια είναι ότι πριν κάτι μήνες με είχαν ρωτήσει από ΟΤΕ αν θέλω μειωμένο πάγιο με αντάλλαγμα την παραμονή στην υπηρεσία για κάποιους μήνες (6? δε θυμάμαι). Μήπως τώρα τελείωσε η προσφορά και χρεώνουν όσα έκαναν έκτπωση;;;; :S

    Τραγικό, αν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Φοίνικα Καλαμαριά Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    631
    Downloads
    117
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    3288/663
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    ZTE ZXHN H108L
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 41.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grnemo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω κάνει εδώ και κανά 2 χρόνια. Η λεπτομέρεια είναι ότι πριν κάτι μήνες με είχαν ρωτήσει από ΟΤΕ αν θέλω μειωμένο πάγιο με αντάλλαγμα την παραμονή στην υπηρεσία για κάποιους μήνες (6? δε θυμάμαι). Μήπως τώρα τελείωσε η προσφορά και χρεώνουν όσα έκαναν έκτπωση;;;; :S

    Τραγικό, αν συμβαίνει κάτι τέτοιο.
    Μάλλον αυτό συμβαίνει έχει τελειώσει η προσφορά του 6μήνου το ίδιο και σε μένα!

  6. #6
    Εγγραφή
    08-03-2009
    Μηνύματα
    1.170
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οχι φίλε μου δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, αυτό που συμβαίνει είναι πως έληξε προφανώς η προσφορά του εξαμήνου πριν από 51 ημέρες και στο προηγούμενο λογαριασμό σου είχαν κρατήσει πάγιο τέλος διμήνου για το Conn-X 24mbps με τη μειωμένη τιμή και έρχονται τώρα και το κρατούν αναδρομικά. Πιο κάτω πρέπει να έχει για τις παραπάνω ημέρες (51) τα αντίστοιχα επιστροφικά τέλη Conn-X 24mbps του μειωμένου παγίου της προσφοράς.

    Το ίδιο είχε συμβεί και με μένα στον προηγούμενο λογαριασμό αλλά με Conn-X 2mbps.

    Υπάρχει και τώρα αντίστοιχη προσφορά με 14.90€ για 6μηνες στην οποία δεν νομίζω ότι μπορείς να πας εσύ που ήδη έχεις Conn-X 24mbps, δες όμως εδώ και εδώ τι έπαθα εγώ, αλλά πρέπει σίγουρα να έχουν κάνει λάθος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος terko : 31-07-11 στις 17:12.
    ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ
    ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
    ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ

  7. #7
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Για όποια απορία στον λογαριασμό καλούμε 13888.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    εγώ εχω πάει σε ISDN με 2 νούμερα, ο τεχνικός που είχε έρθει μου ειπε πως ΠΡΩΤΑ πρεπει να γινει PSTN και μετα MSN στο κεφαλικο ISDN νούμερο. Ετσι λοιπον οταν ήρθε ο λογαριασμος ο 1ος πριν ακομα μπει η ADSL επάνω στους λογαριασμους για το 2ο νούμερο μου ειχαν χρεωσει καποια τελη ενεργοποισης βρογχου καπως ετσι. Οταν ρωτησα στο 13888 μου ειπαν πως ειναι λαθος αυτο γιατι επειδη ειναι στον ιδιο χωρο το νουμερο δεν πληρωνω και το 2ο και πρεπει να παω σε καταστημα οτε να με αποχρεωσουν. Το ειχα ρωτησει το θεμα σε 3-4 διαφορετικους υπαλλήλους του 13888. Παω σε καταστημα μου ειπαν το ιδιο και εστειλαν και καποια αιτηση μαζι στο κεντρικα, με αποχρεωσαν και τα ειχα πληρωσει ολα τοτε. Σκανε τωρα προσφατα ολα τα αναδρομικα κτλ της ADSL οπως λετε και εσεις περνω το 13888 ρωταω και μου ειπαν δεν θα ερθει αλλη χρεωση και ετσι εσκασα παλι 158 ευρω που ηταν ολα αυτα τωρα.
    Σημερα από τον Ιουνιο που εγινε η αποχρεωση σκαει επιστολη από τον ΟΤΕ που λεει πως το ποσο των 25,39 ευρω πλεον ΦΠΑ δεν συντρεχουν λογοι αποχρεωσης του λογαριασμου μου που ΗΔΗ εχει γινει απο τον ΙΟΥΝΙΟ!!!! εκτος αυτου πριν λιγες μερες εκοψα το MSN νουμερο γιατι θεωρησα αφου εχω 2 καναλια ομιλίας οτι δεν το χρειαζομαι! ετσι θα ερθει ποσο 25,39+ΦΠΑ να πληρωσω για κατι που ΔΕΝ ΕΧΩ????
    εννοειτε πως 1ον δεν το πληρωνω με την καμια καθως 4-5 υπαλληλοι ειπαν πως δεν το πληρωνω και εγινε αποχρεωση του λογαριασμου.
    2ον δεν υπαρχει πλεον το νουμερο αυτης της χρεωσης αλλιως αν το ηξερα οτι θα με χρεωσουν ΔΕΝ θα το εκοβα και
    3ον αν θελουν να το πληρωσω να το ξανασυνδεσουν ΧΩΡΙΣ αλλη χρεωση.
    Καμια αλλη ιδεα κανεις? το εχει παθει αλλος αυτο? οχι για τα λεφτα αλλα για το γμτ, γιατι πρεπει καποια φορα να προσεχουν τι λενε και τι κανουν!!! ελεος ποια!

  9. #9
    Εγγραφή
    15-07-2010
    Μηνύματα
    705
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε μου με μπέρδεψες. Το θές ή όχι το νούμερο? Δεν κατάλαβα αγια ποιο πράγμα σε χρεώνουν τώρα αφού έχει διακοπή το τηλ? Τελικά έβγαλες άκρη?
    Ελπίζω στο μέλλον...

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Τα ξαναλέω από την αρχή, είχα netone πριν που είχε VOIP τεχνολογία αλλά με PSTN γραμμή και είχα 2 νούμερα. Εχοντας ξεχάσει πως η ISDN έχει 2 κανάλια ομιλίας ζήτησα όταν πήγα σε ΟΤΕ να κάνουν το 2ο νούμερο MSN στο 1ο για να μιλαμε ταυτοχρονα παραπάνω άτομα απο 1. Ο τεχνικός που ήρθε είπε πως ΠΡΩΤΑ πρέπει να γίνει το 2ο νούμερο σε PSTN και μετά MSN στο κεφαλικό ISDN νούμερο. Η μετατροπή αυτή αν και για 2-3 μέρες μόνο είχε σαν αποτέλεσμα να με χρεώσουν 2 φορές για μεταφορα βρόγχου κτλ δλδ το ποσό των 31.50 ευρώ μαζί με τον ΦΠΑ. Οταν μίλησα με 5-6 άτομα στο 13888 τελικά μου ειπαν πως δεν πληρώνεις και 2η φορά γιατί το 2ο νούμερο είναι στον ίδιο χώρο και στο ίδιο σπίτι! έτσι μου ειπαν να παω σε κατάστημα OTESHOP να με αποχρεώσουν αυτό το ποσό και να πληρώσω τα αλλα. Ετσι και το έκανα. Οταν πήγα διακοπές τον Αύγουστο και αφού ειδα πως όντως τελικά δεν χρειαζομαι το 2ο νούμερο το έκοψα και εμεινα με ISDN και το κεφαλικό νούμερο. Μετά από μερικές μερες έρχεται επιστολή του ΟΤΕ απο αλλο μέρος οχι το κεντρικο καταστημα στο κέντρο δλδ και μου λενε πως δεν πρεπει να αποχρεωθει αυτο το ποσο και διαφορες βλακειες που δεν θυμαμαι τωρα. Δλδ το θυμήθηκαν αυτό μετα απο 2 μήνες!!!! τωρα θα με χρεωσουν τελη ενεργοποιησης βρογχου για νούμερο που 1ον δεν υπάρχει και 2ον είχε αποχρεωθει αυτο το ποσο!!!

    Πηρα τηλ εκει στο γραφείο που ειχαν στειλει την επιστολή, μου μίλησαν με κάπως θρασος μπορώ να πω και εξυπνάδες τύπου ο οτε ειναι φτηνοτερος απο αλλες εταιριες, οι αλλοι δεν δινουν τσαμπα αστικα/υπεραστικα αρα λενε ψεματα κτλ τελικα δεν εβγαλα ακρη, μου ειπαν να παω σε καταστημα. Πηγα σε ενα ο ανθρωπος εκει ηταν ενας μονος του και δεν ηξερε ΤΙΠΟΤΑ! το θεμα εμεινε στον αερα!!! εγώ ενα θα πω, το ποσο αυτο ΔΕΝ το πληρωνω και ας κοβουν τον λαιμο τους! εγώ εχω πληρωσει ενα καρο χρηματα απο τοτε που πηγα στο ΟΤΕ, η γραμμη ειναι μαπα και αναγκαστηκα να την κανω 2mbps, εχω πληρωσει παγια, αναδρομικα και ιστοριες και τωρα θα με χρεωσουν για νουμερο που ΔΕΝ υπαρχει ποια, και για ποσο που 6 ατομα+ ειπαν πως ΔΕΝ επρεπε να το πληρωσω? πλακα μας κάνουν????

Παρόμοια Θέματα

  1. ΧΡΕΩΣΕΙΣ ADSL - ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ
    Από Hunter στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-07, 11:20
  2. ΟΤΕ ADSL - προσοχή στις χρεώσεις
    Από Nick007 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-06, 19:44
  3. χρεωσεις μιας ADSL
    Από sakis_the_fraud στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-06, 17:42
  4. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-05, 19:13
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-04, 02:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας