Σελ. 37 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 1727323536373839424757 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 541-555 από 1983
  1. #541
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jlian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα σκέφτηκα κάτι άλλο. Αν χρησιμοποιούμε εμείς forced το G.729 στη σύνδεσή μας με modulus, μήπως γλιτώναμε το transcoding και η ποιότητα στις εισερχόμενες ανέβαινε κάτι τις; Η δεν στέκει αυτό που λέω;
    Δεν έχει καμία διαφορά. Το έχω δοκιμάσει

  2. #542
    Εγγραφή
    29-11-2003
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    Ναι, το διαπίστωσα κι εγώ (Gigaset C610IP). Απλά χάλασε και η ποιότητα στις εξερχόμενες

  3. #543
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jlian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, το διαπίστωσα κι εγώ (Gigaset C610IP). Απλά χάλασε και η ποιότητα στις εξερχόμενες
    Μην το ψάχνεται παιδιά ... Ναι ισχύει ... Εχω ρωτήσει άπειρες φορές... και οι απαντήσεις που παίρνω σε αυτό σε αυτό το θέμα είναι της πλάκας...
    Και όταν προσπαθώ να ζορίσω τεχνικά το θέμα παίρνω μια απάντηση από κάποιον μάλλον ανώτερο της εταιρείας και κλείνει το θέμα εκεί χωρίς να έχω ιδιαίτερα.... απάντηση ποτέ ! Και βέβαια δεν παραδέχονται ποτέ !

    Αν κάποιος από την Modulus βλέπει το συγκεκριμένο θέμα θα ήθελα μια απάντηση και εγώ...
    Στο παρελθόν κάποιος "εργαζόμενος" δεν ξέρω είχε μιλήσει εδώ μέσα οπότε πιθανόν να το βλέπουν ...
    Εγώ θα ήθελα το forum να ρωτήσει.... που είναι ποιο μαζικό ..

    - - - Updated - - -

    Πλέον πρέπει να έχει πέσει κιόλας γιατί σε κάποιους προορισμούς είναι εξαιρετικά χάλια ...

  4. #544
    Εγγραφή
    19-12-2016
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερίζω το φορομ και εγώ με την σειρά μου ! Σας διαβάζω αρκετό καιρό και ομολογώ ότι με έχετε σώσει αρκετές φορές...

    Ψάχνοντας και εγώ να μεταφερθώ από άλλο πάροχο στην Modulus ... Παλιά είχα κωδικούς demo και διαπίστωσα τον τελευταίο καιρό την διαφορά των κλήσεων στην ποιότητα που αναφέρατε ποιο πάνω ! Σήμερα μπήκα στον πειρασμό να τους ρωτήσω ... και να σας πω την αλήθεια μου άρεσε η απάντηση τους...

    "Είναι πιθανό να έχετε εντοπίσει, διαφορά στην ποιότητα των κλήσεων (εισερχόμενες/εξερχόμενες, διαφορετικός πάροχος εκκίνησης και τερματισμού της κλήσης κλπ). Από την πλευρά μας, καταβάλλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια προκειμένου να απολαμβάνουν οι συνδρομητές μας την βέλτιστη ποιότητα υπηρεσιών. Σημειώστε ότι ήμασταν ο πρώτος VoIP πάροχος στην Ελλάδα, που ενεργοποίησε wide-band audio codec (G722).

    Στο πρώτο τετράμηνο του 2017, έχουν δρομολογηθεί και αναμένεται να υλοποιηθούν οι απαραίτητες ενέργειες, οι οποίες θα εκμηδενίσουν τις περιπτώσεις όπου παρατηρείται διαφορά στην ποιότητα των κλήσεων.

    Σχετικά με τα όσα αναφέρετε, συμπεραίνουμε ότι οι δοκιμές έγιναν με κάποιο Software Based τηλεφωνικό κέντρο (πχ Asterisk). Σας παραθέτουμε (attachment) τις προτεινόμενες ρυθμίσεις για Asterisk τηλεφωνικά κέντρα, προκειμένου να τις συγκρίνετε με αυτές που χρησιμοποιήσατε κατά την δοκιμαστική χρήση."

    και μου έστειλαν και ένα pdf...

  5. #545
    Εγγραφή
    29-11-2003
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο παρελθόν κάποιος "εργαζόμενος" δεν ξέρω είχε μιλήσει εδώ μέσα οπότε πιθανόν να το βλέπουν ...
    Εγώ θα ήθελα το forum να ρωτήσει.... που είναι ποιο μαζικό ..
    Άστο μην το ψάχνεις. Είχε μιλήσει και υπαινίχθηκε σαφώς ότι είμαστε (μάλλον ήμουν) από φαντασιόπληκτος έως κακόβουλος. Φυσικά είχα θίξει και άλλο θέμα, την ποιότητα στο demo στις εισερχόμενες, από την ποιότητα σαν συνδρομητής. Τότε εμφανίστηκαν και ξεχασμένοι χρήστες που άρχισαν να γράφουν διάφορα ευτράπελα. Οπότε το αφήνουμε για την ώρα και για να είμαστε καλόβουλοι δεχόμαστε ότι μπορούν να φταίνε και οι πάροχοι της modulus, που φαίνεται στην περίπτωση του ΟΤΕ να μην ισχύει ακριβώς έτσι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATsouk Εμφάνιση μηνυμάτων

    "Είναι πιθανό να έχετε εντοπίσει, διαφορά στην ποιότητα των κλήσεων (εισερχόμενες/εξερχόμενες, διαφορετικός πάροχος εκκίνησης και τερματισμού της κλήσης κλπ). Από την πλευρά μας, καταβάλλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια προκειμένου να απολαμβάνουν οι συνδρομητές μας την βέλτιστη ποιότητα υπηρεσιών. Σημειώστε ότι ήμασταν ο πρώτος VoIP πάροχος στην Ελλάδα, που ενεργοποίησε wide-band audio codec (G722).
    Το G.722 είναι άνευ σημασίας, εκτός κι αν κάνεις ενδοεταιρικές κλήσεις. Αυτό που θα είχε σημασία είναι να εμπλούτιζαν με άλλα codec όπως το γνωστό iLBC, που πιθανόν να έχει καλύτερη συμπεριφορά στα προβληματικά δίκτυα των Ελλήνων παρόχων κινητής τηλεφωνίας. Μια φορά που τους το έθιξα μου απάντησαν "δεν έχει νόημα". Οπότε, δεν έχει νόημα κι εγώ να το ξαναθίξω. Για την ιστορία όμως πρέπει να αναφέρω πως σε δοκιμή με το δίκτυο της Yuboto που το υποστηρίζει, δεν έμεινα ευχαριστημένος. Κάπου στο transcoding τοποθετώ το πρόβλημα, αλλά δεν είμαι και σίγουρος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jlian : 20-12-16 στις 15:11.

  6. #546
    Εγγραφή
    19-12-2016
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jlian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άστο μην το ψάχνεις. Είχε μιλήσει και υπαινίχθηκε σαφώς ότι είμαστε (μάλλον ήμουν) από φαντασιόπληκτος έως κακόβουλος. Φυσικά είχα θίξει και άλλο θέμα, την ποιότητα στο demo στις εισερχόμενες, από την ποιότητα σαν συνδρομητής. Τότε εμφανίστηκαν και ξεχασμένοι χρήστες που άρχισαν να γράφουν διάφορα ευτράπελα. Οπότε το αφήνουμε για την ώρα και για να είμαστε καλόβουλοι δεχόμαστε ότι μπορούν να φταίνε και οι πάροχοι της modulus, που φαίνεται στην περίπτωση του ΟΤΕ να μην ισχύει ακριβώς έτσι.



    Το G.722 είναι άνευ σημασίας, εκτός κι αν κάνεις ενδοεταιρικές κλήσεις. Αυτό που θα είχε σημασία είναι να εμπλούτιζαν με άλλα codec όπως το γνωστό iLBC, που πιθανόν να έχει καλύτερη συμπεριφορά στα προβληματικά δίκτυα των Ελλήνων παρόχων κινητής τηλεφωνίας. Μια φορά που τους το έθιξα μου απάντησαν "δεν έχει νόημα". Οπότε, δεν έχει νόημα κι εγώ να το ξαναθίξω. Για την ιστορία όμως πρέπει να αναφέρω πως σε δοκιμή με το δίκτυο της Yuboto που το υποστηρίζει, δεν έμεινα ευχαριστημένος. Κάπου στο transcoding τοποθετώ το πρόβλημα, αλλά δεν είμαι και σίγουρος.
    Φίλε μου καλησπέρα. Για μένα χάνεις την ουσία ....... Στην απάντηση που μου δώσανε λένε:

    "Στο πρώτο τετράμηνο του 2017, έχουν δρομολογηθεί και αναμένεται να υλοποιηθούν οι απαραίτητες ενέργειες, οι οποίες θα εκμηδενίσουν τις περιπτώσεις όπου παρατηρείται διαφορά στην ποιότητα των κλήσεων."

    Αυτό σημαίνει ότι δέχονται έμμεσα ότι υπάρχει πρόβλημα ... και ότι θα κάνουν ενέργειες για να λυθεί μέσα στο 1ο τετράμηνο ... Εγώ είμαι υποψήφιος πελάτης τους... Εγώ έχω πακέτο που λήγει τον Μάιοι οπότε μέχρι τότε θα το παρακολουθώ..στενά το θέμα

    Επίσης ξέρουν ότι σου λέγανε μπούρδες για να καλύψουν το θέμα και προφανώς επειδή πέσατε πολλοί πλέον που το λένε λογικά θα το διορθώσουν ....

  7. #547
    Εγγραφή
    29-11-2003
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    Α, καλή επισήμανση. Θα έχω το νου μου και θα σας πω αν δω διαφορά!

  8. #548
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jlian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α, καλή επισήμανση. Θα έχω το νου μου και θα σας πω αν δω διαφορά!
    Και εγώ θα το κοιτώ....και αν αλλάξει κάτι θα ενημερώσω !

  9. #549
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν αλλάξει κάτι προς το καλύτερο θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά να έρθω στην modulus, άσχετα με τα μειονεκτήματά της

  10. #550
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αλλάξει κάτι προς το καλύτερο θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά να έρθω στην modulus, άσχετα με τα μειονεκτήματά της
    Που είσαι ..αν θέλεις να πεις ..?

  11. #551
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Μειονέκτημα με την έννοια του όρου δεν υπάρχει σοβαρό, για τις εισερχόμενες κλήσεις εφόσον το collection το κάνει 3ος πάροχος, τι να κάνουν, να του πουν θέλουμε να σου πληρώνουμε περισσότερα και δώσε περισσότερα codec? Προφανώς το να διασυνδεθούν αυτοί με ΟΤΕ κτλ σε επίπεδο φωνής δεν παίζει, τα κόστη είναι υπέρογκα και άνευ ουσίας.

    Θα ήθελα κάτι σε πιο online ανανέωση χρόνου, αλλά και όπως είναι τώρα δεν ενοχλούμαι, άλλωστε με VOIP χρεώσεις με ανανέωση 20 Ε και άνω μιλάς...πραγματικά πολύ.

    Δεν υπάρχει σύγκριση με σκιτζήδες άμπαλους κλεφτοκοτάδες τύπου Viva, οπότε όλα καλά
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  12. #552
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που είσαι ..αν θέλεις να πεις ..?
    Δεν το κρύβω, τα γράφω με κάθε ευκαιρία . Ένα νούμερο στην Yuboto και ένα στην Intertelecom το οποίο ήταν στην Omnivoice

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μειονέκτημα με την έννοια του όρου δεν υπάρχει σοβαρό, για τις εισερχόμενες κλήσεις εφόσον το collection το κάνει 3ος πάροχος, τι να κάνουν, να του πουν θέλουμε να σου πληρώνουμε περισσότερα και δώσε περισσότερα codec? Προφανώς το να διασυνδεθούν αυτοί με ΟΤΕ κτλ σε επίπεδο φωνής δεν παίζει, τα κόστη είναι υπέρογκα και άνευ ουσίας.

    Θα ήθελα κάτι σε πιο online ανανέωση χρόνου, αλλά και όπως είναι τώρα δεν ενοχλούμαι, άλλωστε με VOIP χρεώσεις με ανανέωση 20 Ε και άνω μιλάς...πραγματικά πολύ.

    Δεν υπάρχει σύγκριση με σκιτζήδες άμπαλους κλεφτοκοτάδες τύπου Viva, οπότε όλα καλά
    Σαν μειονέκτημα της Modulus θεωρώ ότι δεν υπάρχει online ανανέωση χρόνου ομιλίας, είναι ανεπίτρεπτο για μια εταιρία που είναι σοβαρή. Το θέμα της ποιότητας των εισερχόμενων κλήσεων εμένα προσωπικά με ενοχλεί. Όταν μιλάω με ΟΤΕ και οποιονδήποτε άλλο πάροχο σταθερης μη συμπεριλαμβανομένης της Forthnet που ακολουθεί την ίδια πρακτική, όπου χρησιμοποιούν μόνο G711 codec και μετά μιλήσω με G729, η διαφορά είναι εμφανέστατη! Και όταν οι ίδιοι VoIP πάροχοι παρέχουν τις εξερχόμενες κλήσεις με G711

  13. #553
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Σήμερα 26/12 στα 2 νούμερα που έχω όταν τα καλείς έχει fast busy και δεν δουλεύουν ούτε οι προωθήσεις. Προσπάθησα να μιλήσω μαζί τους αλλά δουλεύουν Δευυτέρα-Παρασκευή εκτός αργιών. Εξερχόμενες έχω κανονικά.

    Πως πουλάς υπηρεσίες τηλεφωνίας σε επιχειρήσεις (η δική μου π.χ. δεν κλείνει καμία ημέρα) χώρις να έχεις υποστήριξη 24/7 ?

  14. #554
    Εγγραφή
    01-11-2012
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Και εμενα δεν δουλευε η εισερχομενη σημερα ΑΛΛΑ η προωθηση που εχω σεταρει στο κινητο οταν ειμαι offline στη μια γραμμη δουλεψε.

    Επισης και εγω βασιζομαι στο voip για τη δουλεια μου....
    Δε τους καλεσα να δω τι παιζει

  15. #555
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα 26/12 στα 2 νούμερα που έχω όταν τα καλείς έχει fast busy και δεν δουλεύουν ούτε οι προωθήσεις. Προσπάθησα να μιλήσω μαζί τους αλλά δουλεύουν Δευυτέρα-Παρασκευή εκτός αργιών. Εξερχόμενες έχω κανονικά.

    Πως πουλάς υπηρεσίες τηλεφωνίας σε επιχειρήσεις (η δική μου π.χ. δεν κλείνει καμία ημέρα) χώρις να έχεις υποστήριξη 24/7 ?
    EMail έστειλες..? Απαντάνε και το φτιάχνουν μέσω email ! Δεν υποχρεωτικό το 24/7 .... Υποστήριξη δεν σημαίνει υποχρεωτικά να τους βρίσκεις στο τηλέφωνο !

Σελ. 37 από 133 ΠρώτηΠρώτη ... 1727323536373839424757 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. OMNIVOICE απόψεις
    Από africa_twin στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 3447
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-24, 16:59
  2. αποψεις dell?
    Από maxitos στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-10, 13:35
  3. Απόψεις
    Από gourdo στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-08, 16:18
  4. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΨΕΙΣ !!!
    Από johnnyo. στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-08, 15:18
  5. WAG200G Απόψεις
    Από Makinen στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-07, 19:38

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας