Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    06-02-2009
    Περιοχή
    N. Alikarnassos
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    CYTA
    Router
    Thomson TG585
    Χαιρετώ σας!!!!

    Καταρχήν να σας πω οτι έχω ένα acer 6920G, vista απο τη μανα του, γενικά ημουν ικανοποιημενος αλλα οσο περνουσε ο καιρος αρχισαν να εμφανιζονται καποια προβληματα...
    Το αποκορυφωμα ηταν οτι εκλεινε μετα απο 15-20 λεπτα (μαλλον λογω ιου αλλα μπορει και απο υπερθερμανση)
    Τελοσπαντων για να μην τα πολυλογώ αποφάσισα να κανω φορματ για να γλιτωσω απ' ολα..
    Ειχα vista, επειδη ομως το drive μου δεν λειτουργουσε αποφασισα να κανω φορματ με usb stick...
    Δοκιμασα πολλους τροπους δημιουργιας του stick αλλα με κανενα δεν μπορεσα να κανω ολοκληρωμενη εγκατασταση. Προσπαθησα να περασω τα 7 πανω στα vista αλλα δεν μπορεσα να κανω φορματ και να σβησω τα παντα (εχω κανει απειρα φορματ σε pc αλλα πρωτη φορα δοκιμασα σε laptop)

    Αυτη τη στιγμη εχω 2 setup των 7 και ενα των Vista στο starting menu μου...δεν λειτουργει κανενα...

    Αγορασα και portable drive για να δω αν θα καταφερω τιποτα και με αυτο, δοκιμασα παλι τα 7 και τα XP ομως δεν μπορω να κανω φορματ ουτε με το εξωτερικο drive ουτε να ολοκληρωσω την εγκατασταση των windows...

    Πιστευω οτι αν θα κανω φορματ και σβησω τα παντα, τοτε θα μπορω να περασω και τα 7 (αν οχι και τα vista δεν με χαλανε) Δεν μπορω ομως να κανω φορματ...

    Καμια ιδέα????

  2. #2
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Φαντάζομαι ότι έχεις πρόβλημα και δεν θες να χάσεις αρχεία.
    Για μένα αυτό είναι το πιο σημαντικό. Αν μπορείς να έχεις τα αρχεία σου, τότε μπορείς να προχωρήσεις στην επίλυση του installation.

    Γενικώς τα laptops έχουν ένα hidden partition στο οποίο βρίσκεται το OEM λειτουργικό για επανεγκατάσταση όπως το αγόρασες. Γενικώς αυτή η επαναφορά από όσο γνωρίζω δεν πειράζει δεδομένα σε κάποιο δεύτερο Logical drive, δηλαδή πχ το drive letter με τα δεδομένα σου.

    Δεν είμαι σίγουρος για αυτό γιατί δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, καθώς πάντα έχω δύο partition και ποτέ δεν βασίζομαι στο προ εγκατεστημένο λειτουργικό.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-02-2009
    Περιοχή
    N. Alikarnassos
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    CYTA
    Router
    Thomson TG585
    Φιλε μου σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση...

    Δεν εχω προβλημα με δεδομενα τα εχω μεταφερει ολα σε εξωτερικο σκληρο...

    Αυτο που θελω τωρα ειναι να κανω φορματ, να σβησω τα παντα, ολες τις κατεστραμενες εγκαταστασεις που δημιουργησα χωρις να το καταλαβω...αλλα δεν μπορω...

    Το μονο που δεν εχω δοκιμασει ακομα ειναι με cd εγκαταστασης των vista αλλα και παλι δεν πιστευω οτι θα δω φως...αυτο που ζηταω ειναι αν ξερετε καποιο τροπο να σβησω τα παντα και να βαλω τα 7, έστω τα vista...

    Πρεπει να φτιαξω οσο το δυνατον συντομοτερα το λαπτοπ

  4. #4
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Το σβήσιμο είναι το πιο εύκολο.
    Κάπου στην διαδικασία της εγκατάστασης αφού διαλέξεις νέο installation, σου λέει σε πιο δίσκο θες να το εγκαταστήσεις.
    Εκεί θα δεις κάτι κουμπάκια για διαχείριση σε επίπεδο partition των δίσκων σου. Αν θες διέγραψε όλα εκτός από το κρυφό που έχει και ένα χαρακτηριστικό όνομα σχετιζόμενο με την εταιρία του laptop και δημιούργησε τα όπως ακριβώς θες εσύ.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-11-2010
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.390
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δοκιμασα πολλους τροπους δημιουργιας του stick αλλα με κανενα δεν μπορεσα να κανω ολοκληρωμενη εγκατασταση.
    Φίλε θα βοηθούσε πάρα πολύ να μας έλεγες που κολλάει η εγκατάσταση για ποιον λόγο δηλαδή δεν ολοκληρώνετε.

    Με το Win to flash τα βήματα είναι πανεύκολα και δεν μπορείς να κάνεις λάθος.

    Αν το πρόβλημα είναι υπερθέρμανση και κολλάει η εγκατάσταση για αυτών των λόγο ο,τι και κάνεις δεν θα τα καταφέρεις θα πρέπει να τον καθαρίσεις.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-02-2009
    Περιοχή
    N. Alikarnassos
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    CYTA
    Router
    Thomson TG585
    Εκει κολλαω φιλε μου, δεν εχει καμια σχεση με το συνηθισμενο φορματ...

    - Δεν γινεται να bootαρει την εγκατασταση των 7
    - Στο setup των xp μου βγαζει σφαλμα και δεν μπορει να γινει η εγκατασταση
    - Δοκιμασα το recovery cd των vista, τιποτα παλι...

    Το μονο που μενει ειναι να δοκιμασω με το cd εγκαταστασης των vista αλλα δεν το εχω αυτη τη στιγμη στα χερια μου...

    Γενικα η διαδικασια δεν ειναι ως συνηθως, που σε ρωταει που θες να εγκαταστησεις το λογισμικο σου και σε ποιο τομο...δεν περναει καν απο εκεινο το σημειο...
    Γι αυτο θελω να σβησω τα παντα μηπως και βρω την ησυχια μου και μετα κανω κανονικα την εγκατασταση απο την αρχη...

    ........Auto merged post: aslanis πρόσθεσε 3 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Φιλε NoMoreDos νομιζω το εχω δοκιμασει και αυτο αλλα δεν ειμαι σιγουρος...δεν βλαπτει να το κοιταξω ξανα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aslanis : 12-08-11 στις 01:15. Αιτία: auto merged post

  7. #7
    Εγγραφή
    24-11-2010
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.390
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aslanis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι αυτο θελω να σβησω τα παντα μηπως και βρω την ησυχια μου και μετα κανω κανονικα την εγκατασταση απο την αρχη...
    http://www.pendrivelinux.com/install...using-windows/
    Δες πάνω πως τρέχεις το dban από usb προσοχή γιατί σβήνει πραγματικά τα πάντα πρόσεχε δηλαδή μην σβήσεις κάτι άλλο κατά λάθος,κάνει fill with zeros οπότε θα αργήσει πολύ να τελειώσει αλλά μόνο έτσι σβήνεται πραγματικά.

    Αν θες να του κάνεις απλά fdisk να σβήσεις δηλαδή μόνο το partiton table τότε μπορείς με το hp usb format tool να του φορτώσεις μια δισκέτα εκκίνησης των windows 98 που θα βρεις εδώ

  8. #8
    Εγγραφή
    23-10-2010
    Περιοχή
    Ν.Ηράκλειο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    2.209
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    desktop έχεις ; Βάλε το δίσκο εκεί και κάνε του μια διαμόρφωση , αν δεν γίνεται τρέξε με ένα linux live cd και διέγραψέ του τα πάντα , μετά ξαναβάλτον στο λάπτοπ και εγκατέστησε ότι θες

  9. #9
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    953
    Downloads
    96
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    10 MBps / 1024 KBps
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TD5130
    Αυτό που είπε ο προλαλήσας...
    Ένα Linux live CD και τρέχοντας το GParted να σβήσεις όλα τα partitions (αφού αυτό θέλεις).
    MB:MSI 770 C-45 / SSD: Samsung 860 Evo 500 GB-->Windows 10
    CPU:AMD X4 640 3.00 GHz / RAM:8 GB / VGA: NVidia GeForce GT630


    Athens Linux Users Group

  10. #10
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    @aslanis δεν μπορείς να βάλεις τα xp γιατί λογικά είναι ο δίσκος σε ahci και θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις έκδοση windows xp με slipstreamed τους κατάλληλους οδηγούς. Για τα 7 το πιθανότερο επειδή έχω κοιτάξει πολλά acer που ήταν με μαμα vista το πιθανότερο είναι να θέλει bios update. Επειδή ομως δεν είναι κάτι ακίνδυνο χρησιμοποίησε ενα usb στικάκι , με το http://www.pendrivelinux.com/univers...easy-as-1-2-3/ πέρασε του το gparted ή ubuntu , κάνε boot με αυτό και τρέξε την εφαρμογή gparted. Με αυτήν σβήσε τα partition που θέλεις και ξαναδοκίμασε
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  11. #11
    Εγγραφή
    06-02-2009
    Περιοχή
    N. Alikarnassos
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    CYTA
    Router
    Thomson TG585
    Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον...
    Μηδενισα με dban, τωρα πλέον έχω μόνο ένα partition αλλά και πάλι δεν μπορώ να περάσω τα vista...
    Μου πετάει το εξής σφάλμα ενώ φορτώνει τα αρχεία για το installation των vista

    "The computer restarted unexpectedly or encountered an unexpected error. Windows installation cannot proceed. To install windows, click "OK" to restart the computer, and then restart the installation"
    Πραγματικά έχω απογοητευτεί!!!! :@

    Υποπτεύομαι ότι κάτι παίζει με τα bios αλλα δεν ξέρω, μιας και ποτέ μου δεν ασχολήθηκα με bios...

  12. #12
    Εγγραφή
    24-11-2010
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.390
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγώ γιατί υποπτεύομαι ότι ο Η/Υ καίγεται;
    Πρέπει να μπεις στο bios και να ψάξεις να δεις αν σου λέει κάπου της θερμοκρασίες.
    Μια άλλη περίπτωση είναι να είναι χαλασμένο το δισκάκι με τα windows.

  13. #13
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Περιοχή
    ΧΙΟΣ
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΥΜΙΑΝΑ
    Router
    Fritz!box 7390
    SNR / Attn
    6(dB) / 36(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε μου έχω ακριβός το ίδιο λαπτοπ από το 07/2008 και δουλεύει μία χαρά. Εδώ και 1.5 χρόνο τρέχω win7 ultimate 64bit αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι ο το λαπτοπ μετά τα 7άρια πετάει νόμιζα ότι αγόρασα καινούργια μηχάνημα με τα βιστα η κατάσταση δεν παλευόταν με τίποτα όλο προβλήματα κολλήματα. Ότι θες μπορώ να σε βοηθήσω.
    Το μόνο που δεν μου δουλεύει από το λαπτοπ είναι η μπαταρία περιμένω όμως καινούργια.

    Αυτό που πρέπει να κάνεις οποιασδήποτε αν δεν το έχεις κάνει είναι bios update ή το 1.14 ή 1.16 πριν το update το λαπτοπ είχε πολλά κολλήματα είναι απαραίτητο να κάνει πριν προχωρήσεις

    ........Auto merged post: dfoust πρόσθεσε 4 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    πρόβλημα με θερμοκρασίες το λαπτοπ δεν έχει είναι από τα πιο κρύα που έχω πιάσει στα χέρια μου αλλά για να είσαι σίγουρος άνοιξε το καπάκι του ανεμιστήρα έχει μια σήτα και καθάρισε την αν έχεις και πεπιεσμένο αέρα ρίξε στον ανεμιστήρα και την ψήκτρα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dfoust : 13-08-11 στις 14:21. Αιτία: auto merged post

  14. #14
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Με δικιά σου ευθύνη αν δεν βρείς τπτ άλλο αν και λογικά αν δεν φτεει το δισκάκι είναι το πιθανότερο το bios να σου δημιουργεί το πρόβλημα.
    Το πιο ευκολο για bios είναι μέσα απο τα windows αν και έχει παραπάνω κίνδυνο. Τώρα που δεν έχεις καθόλου windows μπορείς να το κάνεις μέσω DOS. Προετιμασία: πας στο http://www.acer.gr/ac/el/GR/content/drivers και NOTEBOOK->-> ASPIRE->-> 6920G ->->BIOS και κατεβάζεις το bios.
    θα είναι της μορφής BIOS_Acer_1.16_A_A.zip . το κάνεις extract . Εσένα σε ενδιαφέρουν τα 3 αρχεία που βρίσκονται στον φάκελο DOS.
    Έπειτα παίρνεις ενα usb στικάκι και του κάνεις format σε fat32.
    Κατεβάζεις το unetbootin και περνάς στο στικάκι το FreeDos. Κάνει copy paste τα 3 αρχεία που είπαμε πιο πάνω στο στικ.
    Χρησιμοποιόντας το κατάλληλο πλήκτρο πχ f9 ανάλογα με το laptop σου άνοιξε το boot up οταν ανοίγει ο υπολογιστής και κάνε το να bootάρει απο το usb.
    Εκεί μετά θα χρειαστεί να πληκτρολογήσεις την εντολή
    Κώδικας:
    A:\>phlash16 V116.ROM
    ή να τρέξεις το batch file με το όνομα P που λογικά θα κάνει το ίδιο. πιθανά να θέλει διαφορετικό γράμμα απο το A:. Εδώ ο dfoust ίσως να μπορεί να σου προτείνει τι απο τα 2. το ίδιο μπορείς να το κάνεις και με boot cd
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  15. #15
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Περιοχή
    ΧΙΟΣ
    Μηνύματα
    841
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΥΜΙΑΝΑ
    Router
    Fritz!box 7390
    SNR / Attn
    6(dB) / 36(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ έκανα update μέσα από windows και πέρασα το 1.14 το 1.16 από 7άρια δεν το περνάε.
    το bios από ότι ξέρω στο 6920 περνάει μόνο μέσα από win όχι από dos. Τα XP μην τολμήσεις να τα βάλεις το είχα επιχείρησει δεν υπάρχουν οδηγοί δεν δουλεύει τίποτα σωστά.

    Το μηχάνημα έχει ένα πρόβλημα bug με το iastor με αποτέλεσμα να παγώνει για μερικά λεπτά αλλά μπορεί να διορθωθεί είτε βάζοντας το δίσκο σε ide mode ή αν το έχεις achi με μια αλλαγή στο registry. δες εδώ http://forum.notebookreview.com/3424774-post6.html

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Format και εγκατάσταση XP σε Laptop
    Από Winterswimmer στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-09, 00:48
  2. FORMAT ΣΕ LAPTOP & ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ VISTA
    Από albiz στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-08, 01:25
  3. format σε vista και εγκατασταση xp
    Από gavrinos στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-08, 17:00
  4. Format σε vista και εγκατασταση τα xp
    Από giorgosss189 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-08, 21:39
  5. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-08, 21:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας