Σελ. 254 από 391 ΠρώτηΠρώτη ... 234244249252253254255256259264274 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.796-3.810 από 5863
  1. #3796
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolakos100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Godian: Ευχαριστώ φίλε μου για τη συμβουλή. Επειδή η χρήση που κάνω στο ίντερνετ δεν είναι απαιτητικη, μ'ενδιαφέρει η σταθερότητα. Άλλωστε η ταχύτητα, όπως τη μέτρησα είναι 6-7mbps. Τα χρήματα δεν είναι το πρόβλημα, αλλά τι αγοράζεις μ'αυτα που πληρώνεις στις εταιρείες.
    @mitsos: Τότε είχα το Alcatel cell pipe. Τώρα η vodafone δεν δίνει ρουτερ ή αγοράζεις το ZTE στα 20 ευρώ (που πουλάει η vodafone) ή δικό σου. Άρα πρέπει να αγοράσω και ρουτερ. Ενα της προκοπής κοστίζει από 30-40 και πάνω.
    Οπότε το κέρδος πέφτει. Μπέρδεμα ε;;;
    Εγώ τη HOL/Vodafone τη θεωρώ το 2ο καλύτερο πάροχο στην Ελλάδα (μετά τον ΟΤΕ) και τον καλύτερο σε value for money. Οπότε θεωρώ ότι άδικα ανησυχείς για το ίντερνετ... Όσο για το ρούτερ, μην κάνεις το λάθος και πληρώσεις για ZTE. Εγώ έχω τόσα δωρεάν και δεν τα χρησιμοποιώ. Αν δουλεύει ακόμα το Cellpipe, βάλε αυτό επάνω στη γραμμή, την ημέρα της ενεργοποίησης. Ίσως η Cyta να σου αφήσει και το ρούτερ που ήδη έχεις, σε περίπτωση που φύγεις.

    Το πιθανότερο είναι η Cyta να σου κάνει προσφορά προκειμένου να παραμείνεις, όταν δει τη φορητότητα, οπότε η τιμή θα πέσει κι άλλο... Το κακό είναι ότι τώρα που άλλαξε ο νόμος, έχεις ελάχιστο χρόνο για Υπαναχώρηση. Οπότε μόλις πάρεις προσφορά, τρέχεις γρήγορα σε ένα κατάστημα (καλύτερα Cyta) και ζητάς να σου στείλουν Υπαναχώρηση/Ακύρωση με Φαξ στη Vodafone. Ακόμα και να μην προλάβει η άλλη να σταματήσει τη διαδικασία, όταν ενεργοποιηθείς, ζήτα τουλάχιστον τα τέλη ενεργοποίησης (36€) δωρεάν, εκτός κι αν σε πάρουν από μόνοι τους για προσφορά, προκειμένου να μη γυρίσεις στη Cyta. Δωρεάν ρούτερ δύσκολα θα πάρεις. Αν σου το αφήσει η Cyta έχει καλώς, αλλιώς ψάξε από κάνα γνωστό σου αν έχει κάνα παλιό ρούτερ παρατημένο (να έχει και WiFi αν το χρησιμοποιείς).

    Μια άλλη λύση είναι, να πάρεις τη Vodafone στο 2130013844 και να ζητήσεις προσφορά (μικρή πιθανότητα για κάτι καλό). Να πεις ότι έχεις και κινητό με σύνδεση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolakos100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @yannis010: hol 24x18.20+36.19=473 ευρώ. Cyta 21.17x24+3=511 ευρώ. Τώρα, αν προσθέσω το κόστος του μόντεμ και αφαιρέσω την έκπτωση στο κινητό βγαίνει κανά 70αρι στη 2ετια; Αλλά σκέφτομαι ότι αν το μόντεμ δεν δουλέψει σωστά; Θα μου πει η hol ότι εγώ το αγόρασα ας πρόσεχα.
    Μάλλον κάτι υπολόγισες λάθος... Στη Cyta έπρεπε να κάνεις + 72€ για το κινητό σου, αφού λες ότι θα γλιτώνεις 3€ το μήνα με τη Voda X 24.

  2. #3797
    Εγγραφή
    20-03-2008
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    @Mitsos: Έχεις δίκιο για τα 72 ευρώ της έκπτωσης. Τον Γενάρη όμως λήγει το συμβόλαιο κινητής στη vodafone και δεν ξερω τι θα γίνει με την ανανέωση. Σχετικά με το ρουτερ, Σπίτι διάβασα σε φόρουμς και το ZTE αλλά και το Alcatel δεν ήταν καλό, άλλωστε το Alcatel χρησιμοποιούσα οταν είχα αποσυνδέσεις και αργό ίντερνετ. Δεν ξέρω σε ποια περιοχή βρίσκεσαι αλλά εγώ είμαι στον Δήμο Παύλου μελά στη Θεσσαλονίκη. Αρχικά το ίντερνετ ήταν στα 6mbps αλλά σιγά-σιγά έπεσε στα 2-3 μετά από επικοινωνία και ρυθμίσεις από hol ξανα στα 6mbps και κάτι ψιλο αποσυνδέσεις. Στη cyta δεν είχα θέματα με το ίντερνετ αλλά μόνο 1-2 εμπλοκές στη γραμμή του τηλεφώνου. Το κακό είναι ότι αποδέχτηκα την προσφορά της cyta αλλά έχω δικαίωμα υπαναχώρησης μεχρι την Παρασκευή...

  3. #3798
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Εγώ για εμένα

    1. Δεν αλλάζω πάροχο αν είμαι ευχαριστημένος, με εξαίρεση τον ΟΤΕ λόγω υπερβολικού κόστους.
    2. Δεν συνδέω κινητό και σταθερό στον ίδιο πάροχο. Αν ένα από τα δύο καταργήσω (πχ συμβόλαιο κινητής σε καρτοκινητό), το άλλο που μένει ακριβαίνει υπερβολικά

    Εχω δεί τα 1000 όσα από τους παρόχους πχ με ξαναπήρανε τηλέφωνο για υποτιθέμενο χρέος 860 € του 2006 από την forthnet (kai βέβαια δεν μπορω να γίνω πελάτης τους αν δεν εξοφλήσω - σιγά που θα γινόμουνα)

  4. #3799
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ για εμένα

    1. Δεν αλλάζω πάροχο αν είμαι ευχαριστημένος, με εξαίρεση τον ΟΤΕ λόγω υπερβολικού κόστους.
    2. Δεν συνδέω κινητό και σταθερό στον ίδιο πάροχο. Αν ένα από τα δύο καταργήσω (πχ συμβόλαιο κινητής σε καρτοκινητό), το άλλο που μένει ακριβαίνει υπερβολικά
    Πολύ σωστά. Συμφωνώ απόλυτα.

  5. #3800
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    My Cyta
    βρείτε κάναν admin παιδιά

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cyt.png 
Εμφανίσεις:  84 
Μέγεθος:  89,4 KB 
ID: 173070
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #3801
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.022
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Τελευταίο καιρό έχει ανέβει πολύ η ταχύτητα μου. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2016-07-31-11-34-40.png 
Εμφανίσεις:  71 
Μέγεθος:  97,8 KB 
ID: 173205
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  7. #3802
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Περιοχή
    στην Ανατολική πλευρά της Νήσου Sark
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    731
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13297/1020
    ISP
    VoIP
    SNR / Attn
    7.6(dB) / 18.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελευταίο καιρό έχει ανέβει πολύ η ταχύτητα μου. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2016-07-31-11-34-40.png 
Εμφανίσεις:  71 
Μέγεθος:  97,8 KB 
ID: 173205
    πολυ ευκολα ενθουσιαζεσαι/περιμενε να επιστρεψει ο κοσμος γιατι εχουν φυγει ολοι να ξεκινησουν παλι τα crosstalk ktl και ξανα δες το.

  8. #3803
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν είναι έτσι οι ανεβασμένες..........
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #3804
    Εγγραφή
    28-10-2003
    Περιοχή
    Hypatia City - Tauron
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112/11
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    14(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχω ένα θεματάκι τώρα τελευταία:

    Όλες οι κλήσεις μου, από και προς όλους ήταν πάντα άψογες. Όμως πρόσφατα άρχισε ένα περίεργο σκηνικό με ένα αριθμό...

    Όταν καλούσε ένας συγκεκριμένος αριθμός εμένα, η κλήση έπεφτε μετά από 30 δευτερόλεπτα. Όταν τον καλούσα εγω, όλα καλά. Μόνο σε έναν αριθμό συνέβαινε αυτό. Από ΟΤΕ.

    Επικοινώνησα με τη Cyta και "κατι κάνανε στη γραμμή μου" λέει και διορθώθηκε. Πιθανολογώ να ανεβάσανε κάτι γιατι βλέπω 10db στο θόρυβο (νομίζω είχα πιο κάτω πριν) και ελαφρώς μειωμένο συγχρονισμό 1Μβιτ κάτω, στα 12200.

    Ενω στην αρχή φαίνονταν όλα καλά, μου άρχισε άλλο πρόβλημα ο ίδιος αριθμός ΟΤΕ όταν με καλεί. Στους 2 πρώτους χτύπους πριν το σηκώσω, ακούει παράσιτα και κλακ-κλακ. Από τον 3ο χτυπο και μετά όλα καλά. Αν το σηκώσω στους 2 πρωτους χτύπους ακούω κι εγω τα κλακ-κλακ και έναν ήχο σαν πάτημα αριθμού στο πληκτρολόγιο.

    Εγω δεν πατάω τίποτα, ούτε το άλλο άτομο.


    Βλάβη; Παρέμβαση σε κάποια γραμμή από τρίτο; Τι απ όλα; Το χετε ξαναδει αυτό το φαινόμενο;
    "I don't hold grudges.
    I don't believe in taking revenge.
    Returning the favour sounds prettier."

    - Lucifer Morningstar

  10. #3805
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.035
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Εχεις επιστροφη σηματος? Αν ναι, με τι τροπο? Διπλη πριζα ή Splitter? Στην περιπτωση του Splitter, επειδη η ταση του Modem μαζι με την τηλεφωνια γυρναει στο δικτυο, αν υπαρχει ενδεχομενη συνακροαση (επαφη σκελους) με γραμμη που παιζει POTS μπορει να στα κανει αυτα. Αλλο ενδεχομενο ειναι να εχει θεμα το αλλο ακρο (ο συνδρομητης ΟΤΕ)...

  11. #3806
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελευταίο καιρό έχει ανέβει πολύ η ταχύτητα μου.
    Αν έχεις 11500 όπως λές στο προφίλ σου, τα 12884 είναι περίπου 12 % πάνω.
    Καθόλου κακό, αν κρατήσει.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  12. #3807
    Εγγραφή
    28-10-2003
    Περιοχή
    Hypatia City - Tauron
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112/11
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    14(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις επιστροφη σηματος? Αν ναι, με τι τροπο? Διπλη πριζα ή Splitter? Στην περιπτωση του Splitter, επειδη η ταση του Modem μαζι με την τηλεφωνια γυρναει στο δικτυο, αν υπαρχει ενδεχομενη συνακροαση (επαφη σκελους) με γραμμη που παιζει POTS μπορει να στα κανει αυτα. Αλλο ενδεχομενο ειναι να εχει θεμα το αλλο ακρο (ο συνδρομητης ΟΤΕ)...
    Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα καταλάβει καλά την ερώτηση για την επιστροφή, αλλά δοκιμάσαμε με τον συνδρομητή ΟΤΕ να βάλουμε μια άλλη συσκευή σε άλλη μπρίζα του σπιτιού του κατευθείαν και μιλήσαμε κανονικά χωρίς παρεμβολές. Όταν ξαναπήγε στο ασύρματο τηλέφωνο που το χει επάνω στο μοντεμ (δεν γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες), έκανε πάλι το ίδιο πρόβλημα.

    Θα κάνουμε κι άλλες δοκιμές με τη συνδεσμολογία του και θα δουμε. Ευτυχώς δεν δείχνει να είναι απο μενα το θέμα μάλλον τελικά.

    Ευχαριστώ πάντως!
    "I don't hold grudges.
    I don't believe in taking revenge.
    Returning the favour sounds prettier."

    - Lucifer Morningstar

  13. #3808
    Εγγραφή
    07-04-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    220
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    MHN το ψαχνετε .Το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω με την διαφορα μετα τα 20+ λεπτα μου κανει ενα γρεζι στην φωνη .Ημουν 8 χρονια στην ΟΝ εκλεισε και πηγα για 3 μηνες στο ΟΤΕ και ειμαι στην Κα ΨΥΤΑ και δεν μπορει κανενας ποΘστης να βρει ακρη > Τι κανω ? Περιμενω την Ιναλαν να ερθει στο ΙΛΙΟΝ .Αντε να .. τα λαμογια ολοι τους.

  14. #3809
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.022
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις 11500 όπως λές στο προφίλ σου, τα 12884 είναι περίπου 12 % πάνω.
    Καθόλου κακό, αν κρατήσει.
    Ναι τόσο ήταν.... Μετά τους πήρα να μου κατεβάσουν το snr 6 και ανέβηκε λίγο.... Πάντως online στο ps4 δεν έχω θέμα. Παίζει τέλεια
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  15. #3810
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.251
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    1 mbit πανω κι ενα κατω, δεν εχει καμια απολυτως σημασια.
    Αυτο που μετραει ειναι τα ποιοτικα χαρακτηριστικα της γραμμης (οπως το crosstalk που αναφερθηκε), φυσικα αυτα δεν αποτυπωνονται παντα στα στατιστικα του ρουτερ.
    Αλλα τι να το κανεις το 1Mbit πανω, οταν το πρωτοκολλο αναγνωριζει συνεχως σφαλματα, προσθετοντας διαρκως χρονοκαθυστερησεις στην μεταδοση για να διορθωθουν τα σφαλματα;

    Οποτε αφηστε το snr ησυχο (στα 8db ειναι μια χαρα) γιατι χαλατε την ποιοτητα της γραμμης.

Σελ. 254 από 391 ΠρώτηΠρώτη ... 234244249252253254255256259264274 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-09, 10:50
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-08, 20:56
  3. Εξυπηρέτηση και υπηρεσίες του ΟΤΕ
    Από timber στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-08, 22:05
  4. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-07, 23:33
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-06, 23:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας