Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    02-04-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Χαίρεται παιδιά! Έχω μία ερώτηση... μένω σε ένα τετραόροφο(οροφοδιαμερίσματα) που ακόμη δεν έχει εγκατασταθει θυροτηλεόραση. Επειδή "πιάνουν τα χέρια μου" θα ήθελα να το δοκιμάσω να το εγκαταστήσω μόνος μου. Έχει κάποιος κάτι να μου προτείνει σε ό,τι αφορά την εγκατάσταση του συστήματος ή και την αγορά της μάρκας? Ο ηλεκτρολόγος μου έχει περάσει 8 καλώδια στο κάθε διαμέρισμα τα οποία επικοινωνούν με τα άλλα διαμερίσματα, και αυτά καταλήγουν στην κύρια είσοδο της πολυκατοικίας, μία οκτάδα όμως. Μήπως θα έπρεπε να καταλήγουν 32 καλώδια. 8 δηλαδή απο κάθε διαμέρισμα? Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει? Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

  2. #2
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Όχι οκτώ καλώδια χρειάζεσαι κάτω. Δύο για την κάμερα/τηλεόραση, ένα γείωση, ένα ρεύμα,(μπουτόν), δύο η κλειδαριά και δύο η φωνή.
    Η κάθε τηλεόραση συνδέεται σε σειρα από το ένα διαμέρισμα στο επόμενο, ξεκινώντας από κάτω προς τα πάνω.

    Περισσότερες πληροφορίες εδώ
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  3. #3
    Εγγραφή
    02-04-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι οκτώ καλώδια χρειάζεσαι κάτω. Δύο για την κάμερα/τηλεόραση, ένα γείωση, ένα ρεύμα,(μπουτόν), δύο η κλειδαριά και δύο η φωνή.
    Η κάθε τηλεόραση συνδέεται σε σειρα από το ένα διαμέρισμα στο επόμενο, ξεκινώντας από κάτω προς τα πάνω.

    Περισσότερες πληροφορίες εδώ
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου! Αυτό το σχεδιάγραμμα το έχω βρει κι εγώ. Απλά είδα πως είναι για την μάρκα ctc. Με τις άλλες μάρκες τι γίνεται? Θέλω να πω... τις ίδιες επαφές έχουν όλες? Το κυπρί λειτουργεί με 8vdc σε όλα? Αν πάρω κάποια άλλη μάρκα θα έχει μέσα αναλυτικά οδηγίες εγκατάστασης όπως αυτό που μου είπες να δω? Γενικότερα πιάνουν τα χέρια μου. Ψυκτικός είμαι, αλλά ασχολούμε και με ηλεκτρολογικά, τηλεπικοινωνιακά, υδραυλικά, αλουμίνια, οικοδομικά κ.α. αλλά δεν έχω ξαναβάλει θυροτηλέφωνο. Οπότε είναι μία καλή ευκαιρία αναβάθμισης και διεύρυνσης του "ορίζοντά" μου. Έχεις κάτι να μου πεις που πρέπει να προσέξω, κάποια συμβουλή ή γενικότερα οτιδήποτε που θα μπορούσε να με βοηθήσει? Ή απλά ακολουθώ πιστά το εγχειρίδιο και τέλος?

  4. #4
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Γι αυτό στο έδωσα, γιατί στις τελευταίες σελίδες έχει αντιστοιχία των CTC
    θυροτηλεοράσεων με τις άλλες μάρκες.
    Οπότε αν κάποιες επαφές διαφέρουν θα το δείς εκει.

    Δεν χρειάζεται να προσέξεις κάτι ιδιαίτερα, εκτός από το + και -. Τα άλλα και να συνδεθουν λάθος απλά δεν θα δουλεύει. Τα αλλάζεις θέση και είσαι έτοιμος.

    Και υπόψη ότι χρειάζεσαι και τροφοδοτικόκάτω από 220 Volt σε 12 Volt.

    Kαι΄κάθε κουτι θυροτηλεφώνου /θυροτηλεόρασης έχει δικό του σχεδιάγραμμα μέσα ότι μάρκα και να πάρεις, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  5. #5
    Εγγραφή
    02-04-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biggeo65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι αυτό στο έδωσα, γιατί στις τελευταίες σελίδες έχει αντιστοιχία των CTC
    θυροτηλεοράσεων με τις άλλες μάρκες.
    Οπότε αν κάποιες επαφές διαφέρουν θα το δείς εκει.

    Δεν χρειάζεται να προσέξεις κάτι ιδιαίτερα, εκτός από το + και -. Τα άλλα και να συνδεθουν λάθος απλά δεν θα δουλεύει. Τα αλλάζεις θέση και είσαι έτοιμος.

    Και υπόψη ότι χρειάζεσαι και τροφοδοτικόκάτω από 220 Volt σε 12 Volt.

    Kαι΄κάθε κουτι θυροτηλεφώνου /θυροτηλεόρασης έχει δικό του σχεδιάγραμμα μέσα ότι μάρκα και να πάρεις, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.
    Eίσαι πρώτος φίλε μου! Σε ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ! Όταν έρθει η ώρα να το αγοράσω και μετά να το εγκαταστήσω, θα σε "ξαναενοχλήσω" με το καλό. Τα λέμε!

  6. #6
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Να'σαι καλά. Καλές αγορές, καλή ευκολία στο πέρασμα.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  7. #7
    Εγγραφή
    16-12-2007
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    TPLink
    SNR / Attn
    11db(dB) / 34db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από knbsep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρεται παιδιά! Έχω μία ερώτηση... μένω σε ένα τετραόροφο(οροφοδιαμερίσματα) που ακόμη δεν έχει εγκατασταθει θυροτηλεόραση. Επειδή "πιάνουν τα χέρια μου" θα ήθελα να το δοκιμάσω να το εγκαταστήσω μόνος μου. Έχει κάποιος κάτι να μου προτείνει σε ό,τι αφορά την εγκατάσταση του συστήματος ή και την αγορά της μάρκας? Ο ηλεκτρολόγος μου έχει περάσει 8 καλώδια στο κάθε διαμέρισμα τα οποία επικοινωνούν με τα άλλα διαμερίσματα, και αυτά καταλήγουν στην κύρια είσοδο της πολυκατοικίας, μία οκτάδα όμως. Μήπως θα έπρεπε να καταλήγουν 32 καλώδια. 8 δηλαδή απο κάθε διαμέρισμα? Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει? Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
    Καλημέρα φίλε μου,

    Πρίν από 4 μήνες έκανα μόνος μια εγκατάσταση/αναβάθμιση σε υπάρχον σύστημα θυροτηλεφώνων στην 4όροφη οικοδομή που μένω. Ε
    πειδή το κτίριο είχε κτισθεί σε διαφορετικές χρονολογίες κάθε όροφος, ο κάθε ηλεκτρολόγος έκανε τα δικά του, αλλού 8 καλώδια, αλλού 12 και αλλού 10 με coax.... Καμιά εταιρεία/εγκαταστάτης δεν μου έδινε εγγύηση καλής λειτουργίας για έγχρωμο σύστημα θυροτηλεόρασης και έβρισκα και όλα τα συστήματα στην αγορά ακριβά, ογκώδη και παρωχημένα σε δυνατότητες.

    Μετά από πολύ ψάξιμο και από ιδέες ακόμη και για εισαγωγή από έξω κατέληξα σε αυτό το σύστημα, το οποίο έχει πολλές δυνατότητες και προγραμματίζεται εύκολα. Είναι πλήρως ψηφιακό και χρειάζεται μόνο 2 καλώδια, σου επιτρέπει να κάνεις συνδυασμό monitors ανά διαμέρισμα και να βάλεις master/slave σε κάθε σπίτι αν θέλεις διπλή ή τριπλή εγκατάσταση.

    Το εγκατέστησα μόνος με την βοήθεια ενός φίλου πολύ εύκολα, του πρόσθεσα και 3 ακόμη έγχρωμες κάμερες και έχω πλήρη επίβλεψη και καταγραφή αν θέλω όλων των χώρων, ο προγραμματισμός γίνεται από την εταιρία και μπορείς να ονομάσεις κάθε διαμέρισμα όπως θέλεις. (Μαμά, Μπαμπάς, Μήτσος κλπ) Οι συσκευές που πήρα εγώ έχουν ενδοεπικοινωνία μεταξύ των διαμερισμάτων (κύρια απαίτηση λόγω οικογένειας) και παίρνουν και κάρτα sd για επέκταση μνήμης και καταγράφουν ποιός σου κτύπησε και πότε το κουδούνι παίρνοντας και φωτογραφία του. (very usefull..)

    Αν δεν έχεις καταλήξει ακόμη κοίταξέ τα.

    Μελλοντικά, νομίζω θα βγεί και έκδοση με σύνδεση σε gsm τηλέφωνο, ώστε όταν σου κτυπούν το θυροτηλέφωνο να σε καλεί στο κινητό σου και να τους μιλάς από εκεί.

    Γιάννης

  8. #8
    Εγγραφή
    02-04-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiannis99 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα φίλε μου,

    Πρίν από 4 μήνες έκανα μόνος μια εγκατάσταση/αναβάθμιση σε υπάρχον σύστημα θυροτηλεφώνων στην 4όροφη οικοδομή που μένω. Ε
    πειδή το κτίριο είχε κτισθεί σε διαφορετικές χρονολογίες κάθε όροφος, ο κάθε ηλεκτρολόγος έκανε τα δικά του, αλλού 8 καλώδια, αλλού 12 και αλλού 10 με coax.... Καμιά εταιρεία/εγκαταστάτης δεν μου έδινε εγγύηση καλής λειτουργίας για έγχρωμο σύστημα θυροτηλεόρασης και έβρισκα και όλα τα συστήματα στην αγορά ακριβά, ογκώδη και παρωχημένα σε δυνατότητες.

    Μετά από πολύ ψάξιμο και από ιδέες ακόμη και για εισαγωγή από έξω κατέληξα σε αυτό το σύστημα, το οποίο έχει πολλές δυνατότητες και προγραμματίζεται εύκολα. Είναι πλήρως ψηφιακό και χρειάζεται μόνο 2 καλώδια, σου επιτρέπει να κάνεις συνδυασμό monitors ανά διαμέρισμα και να βάλεις master/slave σε κάθε σπίτι αν θέλεις διπλή ή τριπλή εγκατάσταση.

    Το εγκατέστησα μόνος με την βοήθεια ενός φίλου πολύ εύκολα, του πρόσθεσα και 3 ακόμη έγχρωμες κάμερες και έχω πλήρη επίβλεψη και καταγραφή αν θέλω όλων των χώρων, ο προγραμματισμός γίνεται από την εταιρία και μπορείς να ονομάσεις κάθε διαμέρισμα όπως θέλεις. (Μαμά, Μπαμπάς, Μήτσος κλπ) Οι συσκευές που πήρα εγώ έχουν ενδοεπικοινωνία μεταξύ των διαμερισμάτων (κύρια απαίτηση λόγω οικογένειας) και παίρνουν και κάρτα sd για επέκταση μνήμης και καταγράφουν ποιός σου κτύπησε και πότε το κουδούνι παίρνοντας και φωτογραφία του. (very usefull..)

    Αν δεν έχεις καταλήξει ακόμη κοίταξέ τα.

    Μελλοντικά, νομίζω θα βγεί και έκδοση με σύνδεση σε gsm τηλέφωνο, ώστε όταν σου κτυπούν το θυροτηλέφωνο να σε καλεί στο κινητό σου και να τους μιλάς από εκεί.

    Γιάννης
    Ενδιαφέρον φαίνεται φίλε μου! Πόσο σου κόστισε πάνω κάτω? Αυτό πουβ λες για τις κάμερες... δηλαδή μπορώ να βάλω και άλλες τρεις μλεσα στο γκαράζ και να τις παρακολουθώ live μέσα απο το θυροτηλέφωνο?! Αν γίνεται αυτό... είναι SUPER!!!

  9. #9
    Εγγραφή
    16-12-2007
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    TPLink
    SNR / Attn
    11db(dB) / 34db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από knbsep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρον φαίνεται φίλε μου! Πόσο σου κόστισε πάνω κάτω? Αυτό πουβ λες για τις κάμερες... δηλαδή μπορώ να βάλω και άλλες τρεις μλεσα στο γκαράζ και να τις παρακολουθώ live μέσα απο το θυροτηλέφωνο?! Αν γίνεται αυτό... είναι SUPER!!!

    Οι τιμές είναι στο site που έγραψα παραπάνω, το σύνολο εξαρτάται από το τι θα βάλεις. Για τις κάμερες ναι, μπορείς να διαλέγεις όποια κάμερα θέλεις από τις 4 (μια κάθε φορά) και να την βλέπεις στο διαμέρισμά σου.

  10. #10
    Εγγραφή
    28-09-2005
    Περιοχή
    Hράκλειο-Κρήτη
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000/965
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Οτε Speedport entry 2i
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σκέφτομαι και εγώ να αγοράσω το συγκεκριμένο σύστημα θυροτηλεόρασης για τη διπλοκατοικία που μένω.
    Ήθελα να ρωτήσω τώρα που έχει περάσει ένας χρόνος εάν ο φίλος ή κάποιος άλλος που έχει το σύστημα είναι ευχαριστημένος από τη λειτουργία-απόδοση-αξιοπιστία του.
    Επειδή είμαι Κρήτη και την έχω πατήσει με ένα σύστημα της CRL το οποίο θα ξηλώσω και θα επιστρέψω(!), θέλω να είμαι σίγουρος αυτή τη φορά ότι το σύστημα λειτουργεί όπως πρέπει!

  11. #11
    Εγγραφή
    02-04-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από birbilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι και εγώ να αγοράσω το συγκεκριμένο σύστημα θυροτηλεόρασης για τη διπλοκατοικία που μένω.
    Ήθελα να ρωτήσω τώρα που έχει περάσει ένας χρόνος εάν ο φίλος ή κάποιος άλλος που έχει το σύστημα είναι ευχαριστημένος από τη λειτουργία-απόδοση-αξιοπιστία του.
    Επειδή είμαι Κρήτη και την έχω πατήσει με ένα σύστημα της CRL το οποίο θα ξηλώσω και θα επιστρέψω(!), θέλω να είμαι σίγουρος αυτή τη φορά ότι το σύστημα λειτουργεί όπως πρέπει!
    όχι φιλε μου δεν το εχω δοικμασει ακομη. δεν προχωρησε η δουλεια...

  12. #12
    Εγγραφή
    28-09-2005
    Περιοχή
    Hράκλειο-Κρήτη
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000/965
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Οτε Speedport entry 2i
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ για την απάντηση knbsep!
    Περιμένω τον yannis99 που το έχει...

  13. #13
    Εγγραφή
    16-12-2007
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    TPLink
    SNR / Attn
    11db(dB) / 34db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από birbilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση knbsep!
    Περιμένω τον yannis99 που το έχει...


    Το συστήνω ανεπιφύλακτα, δουλεύει άψογα και δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα! Το θεωρώ πολύ καλή αγορά!

Παρόμοια Θέματα

  1. Θυροτηλεοραση
    Από Insomniac στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-17, 23:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας