Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    20-03-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Unhappy
    Καλησπέρα παιδιά.

    Φαντάζομαι τα threads σαν το δικό μου θα έχετε βαρεθεί να τα βλέπετε, αλλά αν μπορείτε να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα!!

    Θέλοντας να αναβαθμίσω τη γραμμή μου από 2->24 conn-x μου είπε η πωλήτρια στο τηλέφωνο ότι θα συχρονίζω στα 9!!! Αφου έπαθα ενα σοκ κοίταξα στο router μου και είδα

    ADSL Link Downstream Upstream
    Connection Speed 2048 kbps 512 kbps
    Line Attenuation 27.0 db 14.5 db
    Noise Margin 30.1 db 26.0 db


    Πήρα πάλι στο conn-x και μου είπαν ότι απέχω 1.4 km και εκεί οφείλεται το attenuation kai to nm και ότι δεν υπάρχει κάτι που να μπορεί να γίνει απο τον οτε η από εμένα.

    Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω τους γνωστες του φορουμ ()
    Όντως δε μπορεί να γίνει κάτι;
    Δεδομένου ότι τώρα με σύνδεση 2048/512 πιάνω 1,74 upload kai 0,43 download, αν η γραμμή μου συχρονίζει στα 9, τί ταχύτητες να περιμένω να πιάσω;

  2. #2
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αρκετά παραπάνω από 9 θα έχεις!
    Σου το λένε για να είναι από την πλευρά της ασφάλειας!
    Imho ένα 15ρι με έναν καλό router θα το πιάσεις.
    Οι ταχύτητες εξαρτώνται από τον πάροχό σου, την υπηρεσία (π.χ. άλλο p2p και άλλο ftp/http), από τον server που θα κατεβάζεις κτλ.κτλ. άρα απάντηση δεν μπορώ να σου δώσω επ' αυτού.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  3. #3
    Εγγραφή
    20-03-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έβαλα εδώ το downstream attenuation και μου εβγαλε μέγιστη θεωρητική ταχύτητα τα 17, γτ τότε μου είπαν ότι θα συχρονίζω στα 9? Και επίσης ότι το attenuation μου αντιστοιχεί στα 2000 μέτρα και όχι στα 1.4 κμ

    ........Auto merged post: cotik πρόσθεσε 1 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρκετά παραπάνω από 9 θα έχεις!
    Σου το λένε για να είναι από την πλευρά της ασφάλειας!
    Imho ένα 15ρι με έναν καλό router θα το πιάσεις.
    Οι ταχύτητες εξαρτώνται από τον πάροχό σου, την υπηρεσία (π.χ. άλλο p2p και άλλο ftp/http), από τον server που θα κατεβάζεις κτλ.κτλ. άρα απάντηση δεν μπορώ να σου δώσω επ' αυτού.
    Σίγουρα μάστερ εντ κομμάντερ αντμιν;; (σλουρπ σλουρπ) Επειδή η κοπέλα στο τηλεφωνο μου είπε ότι το έλεγξε εκείνη τη στιγμή και ότι συχρονίζει στα 9
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cotik : 27-09-11 στις 13:16. Αιτία: auto merged post

  4. #4
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cotik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβαλα εδώ το downstream attenuation και μου εβγαλε μέγιστη θεωρητική ταχύτητα τα 17, γτ τότε μου είπαν ότι θα συχρονίζω στα 9? Και επίσης ότι το attenuation μου αντιστοιχεί στα 2000 μέτρα και όχι στα 1.4 κμ

    ........Auto merged post: cotik πρόσθεσε 1 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........



    Σίγουρα μάστερ εντ κομμάντερ αντμιν;; (σλουρπ σλουρπ) Επειδή η κοπέλα στο τηλεφωνο μου είπε ότι το έλεγξε εκείνη τη στιγμή και ότι συχρονίζει στα 9
    Ειναι μια μετρηση που γινεται εκεινη την στιγμη εγω εχω 40 attenuation μου ειχαν πει 13 αλλα δεν ισχουσε.Εξ αλλου μπορεις να το κανεις και εαν δεν σε ικανοποιει παιρνεις απλα ενα τηλεφωνο ξανα αλλαζεις στα 2.Αλλα πιστευω οτι θα πας παραπανω απο 10
    Eπιτελους VDSL

  5. #5
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Άμα ρωτάς για σίγουρα θα σου δώσω την απάντηση που σου έδωσε η κοπέλα στο τηλέφωνο!
    Το έλεγξε και συγχρονίζει στα 9 μου φαίνεται ΠΟΛΥ δύσκολο! Καταρχήν ο router σου είναι ADSL2+ και ρυθμισμένος για ADSL2+; Κατά δεύτερο είχες εκείνη την ώρα disconnect (που απαιτείται για τέτοιο έλεγχο); Δεν έχω ακούσει να κάνουν τέτοιους ελέγχους, ίσως κάποιος άλλος να ξέρει καλύτερα.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  6. #6
    Εγγραφή
    20-03-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα ρωτάς για σίγουρα θα σου δώσω την απάντηση που σου έδωσε η κοπέλα στο τηλέφωνο!
    Το έλεγξε και συγχρονίζει στα 9 μου φαίνεται ΠΟΛΥ δύσκολο! Καταρχήν ο router σου είναι ADSL2+ και ρυθμισμένος για ADSL2+; Κατά δεύτερο είχες εκείνη την ώρα disconnect (που απαιτείται για τέτοιο έλεγχο); Δεν έχω ακούσει να κάνουν τέτοιους ελέγχους, ίσως κάποιος άλλος να ξέρει καλύτερα.
    Έχω ήδη connx οπότε φαντάζομαι το ρουτερ μου θα είναι καλά ρυθμισμένο για ADSL2+ αφου συνδέομαι (όχι?). Η κοπέλα με ρώτησε αν είναι ανοιχτό το ρουτερ για να τον κάνει τον έλεγχο, οπότε δε ξέρω τι παίζει.

    ........Auto merged post: cotik πρόσθεσε 0 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alex24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι μια μετρηση που γινεται εκεινη την στιγμη εγω εχω 40 attenuation μου ειχαν πει 13 αλλα δεν ισχουσε.Εξ αλλου μπορεις να το κανεις και εαν δεν σε ικανοποιει παιρνεις απλα ενα τηλεφωνο ξανα αλλαζεις στα 2.Αλλα πιστευω οτι θα πας παραπανω απο 10
    Απλά μου είπε ότι θα έχω 12μηνη δέσμευση οπότε δε μπορώ να ξανααλλαξω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cotik : 27-09-11 στις 13:25. Αιτία: auto merged post

  7. #7
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cotik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ήδη connx οπότε φαντάζομαι το ρουτερ μου θα είναι καλά ρυθμισμένο για ADSL2+ αφου συνδέομαι (όχι?). Η κοπέλα με ρώτησε αν είναι ανοιχτό το ρουτερ για να τον κάνει τον έλεγχο, οπότε δε ξέρω τι παίζει.

    Απλά μου είπε ότι θα έχω 12μηνη δέσμευση οπότε δε μπορώ να ξανααλλαξω
    Δεν είναι απαραίτητο ότι είναι ρυθμισμένο σε ADSL2+ αφού έχεις 2ρα σύνδεση.

    Η 12μηνη δέσμευση παραμονής ισχύει εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις της υπηρεσίας. Αν κρίνεις ότι δεν πληρούνται μπορείς να τους ζητήσεις να σε κατεβάσουν ξανά στα 2Mbps χωρίς χρέωση.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  8. #8
    Εγγραφή
    20-03-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι απαραίτητο ότι είναι ρυθμισμένο σε ADSL2+ αφού έχεις 2ρα σύνδεση.

    Η 12μηνη δέσμευση παραμονής ισχύει εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις της υπηρεσίας. Αν κρίνεις ότι δεν πληρούνται μπορείς να τους ζητήσεις να σε κατεβάσουν ξανά στα 2Mbps χωρίς χρέωση.
    Α οκ! Μπορείς να μου πεις αν υπάρχει κάπου στο forum ή αλλού κάποιος οδηγός για το πώς να ρυθμίσω το ρουτερ μου σε adsl2+; Γιατί απ'ότι καταλαβαίνω θα μου χρειαστεί όταν με αναβαθμίσουν!

  9. #9
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cotik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α οκ! Μπορείς να μου πεις αν υπάρχει κάπου στο forum ή αλλού κάποιος οδηγός για το πώς να ρυθμίσω το ρουτερ μου σε adsl2+; Γιατί απ'ότι καταλαβαίνω θα μου χρειαστεί όταν με αναβαθμίσουν!
    Πες το μοντέλο του router σου και ψάξε στις αντίστοιχες ενότητες του forum. Σίγουρα θα βρεις κάτι.
    Ψάχνεις στο WAN ή ADSL Setup εκεί που θα γράφει Modulation (ή Protocol) να δεις αν είναι Auto/ADSL/ADSL2/ADSL2+ και επιλέγεις το 2+. Υπόψιν ότι υπάρχει (μικρή) πιθανότητα να μην δουλέψει αν δεν το υποηστηρίζει το άκρο του ΟΤΕ (δε νομίζω αλλά μπορεί να είσαι σε κάποιο ξεχασμένο DSLAM).
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  10. #10
    Εγγραφή
    20-03-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες το μοντέλο του router σου και ψάξε στις αντίστοιχες ενότητες του forum. Σίγουρα θα βρεις κάτι.
    Ψάχνεις στο WAN ή ADSL Setup εκεί που θα γράφει Modulation (ή Protocol) να δεις αν είναι Auto/ADSL/ADSL2/ADSL2+ και επιλέγεις το 2+. Υπόψιν ότι υπάρχει (μικρή) πιθανότητα να μην δουλέψει αν δεν το υποηστηρίζει το άκρο του ΟΤΕ (δε νομίζω αλλά μπορεί να είσαι σε κάποιο ξεχασμένο DSLAM).
    Ενα netgear dgn2000 έχω. Δε βρήκα κάποια απο αυτές τις ρυθμίσεις που λες πουθενά ομως...

  11. #11
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cotik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα netgear dgn2000 έχω. Δε βρήκα κάποια απο αυτές τις ρυθμίσεις που λες πουθενά ομως...
    Τυχερούλη. Το ίδιο έχουμε. Θα το δώ όταν θα πάω σπίτι το απόγευμα, όμως τσέκαρε πρώτα το νήμα για το Netgear μ'ηπως το γράφει.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  12. #12
    Εγγραφή
    20-03-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυχερούλη. Το ίδιο έχουμε. Θα το δώ όταν θα πάω σπίτι το απόγευμα, όμως τσέκαρε πρώτα το νήμα για το Netgear μ'ηπως το γράφει.
    Α, σωραίος!! Το έψαξα λίγο αλλά δε μπορώ να βρω κάτι. Αν θυμηθείς και το κοιτάξεις θα'σαι άρχοντας.

    Anyway, δεδομένου ότι αυτή τη στιγμή μόνο οτε μπορώ να βάλω στην περιοχή μου, θα κάνω αναβάθμιση και βλέπουμε. Αν πιάσω 9 όπως μου είπαν θα αρχίσει νέος κύκλος συνομιλιών. Αν πάλι πιάσω κανα 15αρι κερνάω μπυρες!

  13. #13
    Εγγραφή
    20-03-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυχερούλη. Το ίδιο έχουμε. Θα το δώ όταν θα πάω σπίτι το απόγευμα, όμως τσέκαρε πρώτα το νήμα για το Netgear μ'ηπως το γράφει.
    Λοιπόν, η αναβάθμιση μου έγινε και από το ρουτερ μου βλέπω τα εξής:

    downstream upstream
    Connection Speed 11103 kbps 969 kbps
    Line Attenuation 29.5 db 14.0 db
    Noise Margin 9.1 db 9.9 db

    Και συμφωνα με το speedtest.net έχω 9,8 Μbps downstream & 0,83 Mbps upstream
    Πώς σου φαίνονται; Τί ρυθμίσεις να κάνω στο ρουτερ μου που έλεγες? Προσπάθησα να βρω κάποιον οδηγο στο forum αλλα δε βρηκα κατι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cotik : 28-09-11 στις 18:49.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Tα έχεις τα 15 λέμεεεε (άντε 14)
    Δες εδώ
    Eναλλακτικά, εγώ επειδή βαρέθηκα να βάζω συνέχεια το target snr έβαλα το firmware της DGTeam όπου μπορείς να το ορίσεις/αποθηκεύσεις.
    Μόνο επαλήθευσε ότι θα διαβάσεις το tutorial και επίσης... μην παίξεις με φλασάρισμα/αλλαγή firmware αν δεν νιώθεις άνετος.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  15. #15
    Εγγραφή
    20-03-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα έχεις τα 15 λέμεεεε (άντε 14)
    Δες εδώ
    Eναλλακτικά, εγώ επειδή βαρέθηκα να βάζω συνέχεια το target snr έβαλα το firmware της DGTeam όπου μπορείς να το ορίσεις/αποθηκεύσεις.
    Μόνο επαλήθευσε ότι θα διαβάσεις το tutorial και επίσης... μην παίξεις με φλασάρισμα/αλλαγή firmware αν δεν νιώθεις άνετος.
    Μειωσα το downstream nm sta 0.9db (!) και πλεον το router συχρονίζει στα 15 και εγω πιανω max 13. Υπάρχει αντίστοιχη εντολή για να μειώσω και το upstream target snr? Ευχαριστώ πολύ πάντως. Όσον αφορά το custom firmware θα το δοκιμασω σε ενα dg834 που εχω πρωτα και αναλόγως!

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Noise Margin, Attenuation
    Από panos1601 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-10, 20:08
  2. Εΐναι το Noise Margin και το Attenuation καλα?
    Από SLAYER00 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-09, 21:45
  3. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ Attenuation κ Noise Margin
    Από christo στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-08, 17:52
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-08, 17:17
  5. Attenuation και Noise Margin
    Από N3ptun3 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-07, 01:42

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας