Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 42
  1. #1
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Ψήνω κάτι τέτοιο ή/και κάτι τέτοιο για διαφορετικές δουλείες και λόγους.

    Υπάρχουν αντιπροτάσεις και για τα 2?

    Απαραίτητο χαρακτηριστικό είναι να έχουν και τα 2 native γραφίδα, να έχουν οθόνη αφής με όσο το δυνατόν καλύτερη απόκριση στο γράψιμο, ενώ θα ήθελα για το 1ο να φοράει 7άρια για την καλή υποστήριξη κάποιων συγκεκριμένων προγραμμάτων και γιατί απλούστατα δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά με άλλο λειτουργικό και δεν έχω κουράγιο να το κάνω τώρα.

    Επίσης όσο πιο value for money τόσο το καλύτερο φυσικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος senkradvii : 19-08-11 στις 02:31.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    το 2ο πρέπει να είναι με οθόνη e-ink. Σωστά; (δεν είδα κάτι τέτοιο).
    Αν είναι αλήθεια μιλάμε για διαφορετική φιλοσοφία στης 2 συσκευές.

    Τι θες να κάνεις ακριβώς με τη συσκευή; Να διαβάζεις; Να βλέπεις ταινίες; Να κρατάς σημειώσεις; Να σερφάρεις; Κάτι άλλο;
    Δυστυχώς δεν είναι όλες οι συσκευές ιδανικές για όλα τα παραπάνω.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  3. #3
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    http://www.google.gr/search?q=acer+i...ient=firefox-a

    Για δες αυτό. Windows 7 tablet.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Λοιπόν. Για αν είναι με την τεχνολογία e-ink θα σε γελάσω. 1η φορά την ακούω!

    Κοίτα. Θέλω να γράφω σε ένα tablet αντί να γράφω σε ένα χαρτί. Αυτό είναι το κοινό τους στοιχείο.

    Μετά θέλω ένα φτηνό e-reader για να διαβάζω pdf, γιατί στην οθόνη του pc μου απλά δεν μπορώ οπότε έρχεται το 2ο, ενώ θέλω και να μπορώ να τρέχω κάποια προγράμματα και να έχω τις δυνατότητες ενός φορητού οπότε έρχεται το 1ο. Θα μου πεις γιατί δεν παίρνεις απλά ένα e-reader και ένα φορητό με γραφίδα? Θα σου πως ακόμα δεν ξέρω και γι'αυτό το ψάχνω. Δηλαδή μήπως πάρω κάτι σαν το 2ο και δεν χρειαστεί να πάρω το 1ο, καθαρά λόγω διαφοράς χρημάτων. Όμως μπορεί να πάρω και τα 2 απλούστατα γιατί αν απλά θέλω να κρατήσω σημειώσεις και να διαβάσω ένα pdf να χρησιμοποιώ το 2ο ενώ αν θέλω να γράψω και να χρησιμοποιήσω κάποια προγράμματα να χρησιμοποιώ το 1ο. Πως σου φάνηκε σαν απάντηση?

    Όπως και να έχει αντιπροτάσεις παίζουν και για τα 2? Ασχέτως τελικά τι θα αποφασίσω να πάρω.

    Υ.Γ πότε άλλαξες βρε συ το nick σου και γιατί?

    ........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 4 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Bέβαια για το 2ο ξέρω και αυτό αλλά δεν έχει βγει ακόμα καν στην αγορά.

    ........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 0 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.google.gr/search?q=acer+i...ient=firefox-a

    Για δες αυτό. Windows 7 tablet.
    Σε ευχαριστώ αλλά είναι Acer και δεν έχει γραφίδα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος senkradvii : 19-08-11 στις 02:04. Αιτία: auto merged post

  5. #5
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Επίσης θα σου πρότεινα και κάποιο tablet με Android ή iOS. Αγοράζεις και μία capacitive γραφίδα για τη δουλειά που το θες.

    Στα συν ότι τα λειτουργικά τους και οι εφαρμογές είναι φτιαγμένες για οθόνες αφής εν αντιθέσει με τις εφαρμογές Windows που απαιτούν 3 button mouse.

    Με εξαίρεση τις εφαρμογές της Microsoft και κάποια σχεδιαστικά, είναι ελάχιστες οι εφαρμογές Windows για touch screen.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    3 προαπαιτούμενα έβαλα, τα 2 μου τα πέταξες από το παράθυρο βρε συ tiffany.

    Για τις windows εφαρμογές που είναι συγκεκριμένες θέλω keyboard και όχι mouse το οποίο το συγκεκριμένο και το καλύπτει.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    δεν το πιστεύω!!! έγραψα 3 παραγράφους και με ένα λάθος back στον browser τα έχασα...!!!
    θα στα (ξανά)γράψω αύριο επειδή τώρα είναι αργά (sorry)

    υγ: με το nick είπα να πρωτοτυπήσω αλλά και να δώσω και λίγη ποικιλία στην internetική ζωή μου Μου το άλλαξαν πριν από λίγο
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  8. #8
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Lol. Aκριβώς αυτό έπαθα και εγώ τώρα που σου απαντούσα! Τουλάχιστον εγώ έγραψα λίγα όμως και στα ξαναγράφω..

    Δεν πειράζει καταλαβαίνω πόσο εκνευριστικό είναι. Και αύριο μέρα είναι.

    Υ.Γ Προτιμάω πάντως το Zoup.

  9. #9
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από senkradvii Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.Γ Προτιμάω πάντως το Zoup.
    μη μου βάζεις ζιζάνια γιατί θα με πυροβολήσουν αν ξαναζητήσω αλλαγή!
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  10. #10
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων

    μη μου βάζεις ζιζάνια γιατί θα με πυροβολήσουν αν ξαναζητήσω αλλαγή!
    Α δεν ξέρω..

  11. #11
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Λοιπόν έχουμε και λέμε. Τα γνωστά και ακριβά ereaders έρχονται με οθόνη e-ink. Αυτή είναι ξεκούραστη, ετερόφωτη οθόνη που μοιάζει πολύ με χαρτί και για το λόγο αυτό είναι πολύ ξεκούραστη. Επιπλέον είναι πολύ εύκολο το διάβασμα σε εξωτερικούς χώρους ενώ σε εσωτερικούς χρειάζεσαι φως αν είναι σκοτάδι (ακριβώς και όπως με ένα κανονικό βιβλίο). Τα καλά αυτής της τεχνολογίας όμως σταματάνε εδώ μια που είναι αργή στην ανανέωση της η οθόνη και είναι και σχετικά ακριβή. Η αργή ανανέωση κάνουν το να κρατάς σημειώσεις με γραφίδα μη optimal σε τέτοιες συσκευές αν και υπάρχουν συσκευές με γραφίδα.

    Ένας καλός εκπρόσωπος αυτής της κατηγορίας είναι τα kindle της amazon. Αν ενδιαφέρεσαι να διαβάζεις βιβλία που έρχονται σε μορφή pdf (κάτι πολύ λογικό) και τα οποία έχουν κανονικό μέγεθος και δεν είναι τσέπης τότε πας για το kindle dx το οποίο είναι στα 350 ευρώ καινούριο. Αυτό έχει αξιοπρεπές μέγεθος για τέτοια βιβλία (αν και αυτό μπορεί να είναι μικρό) αλλά δεν θα έχεις γραφίδα. Κατά την γνώμη μου είναι πολλά τα λεφτά για να διαβάζεις μόνο και να μην μπορείς να πάρεις σημειώσεις. Μεταχειρισμένο είναι πάλι σε πολύ υψηλή τιμή (κοντά στα 300+). Επιπλέον αν θες να κάνεις κάτι παραπάνω από διάβασμα σε τέτοιες συσκευές (πχ basic web surfing) πρέπει να οπλιστείς με μπόλικη υπομονή λόγω της αργής ανανέωσης της οθόνης. Έχε υπ'οψιν σου το ότι η amazon είναι πολύ χειρότερη από την apple στο θέμα drm και κλειδώματος της συσκευής.

    Αν κάνεις υποχώρηση στο θέμα της οθόνης τότε πας σε συσκευές σαν το ipad το οποίο είναι μια καλή all around λύση αλλά δυστυχώς έχεις μπροστά σου μια οθόνη υπολογιστή η οποία είναι κουραστική για πολύωρο διάβασμα. Το καλό με τις συσκευές αυτής της κατηγορίας είναι ότι είναι πιο κοντά σε έναν υπολογιστή σε σχέση με τα καθαρόαιμα ereaders και μπορείς να κάνεις πολλά άλλα πράγματα πέρα από το να διαβάζεις όπως πχ να στέλνεις τα email σου, να σερφάρεις, να χαζεύεις το facebook να βλέπεις χάρτες και να κάνεις navigation, να δεις ταινίες, να κρατάς σημειώσεις κλπ. Δηλαδή οι συσκευές αυτής της κατηγορίας (ipads αλλά φαντάζομαι και τα android pads) είναι μια καλή all around λύση αλλά μην περιμένεις μια πραγματικά ξεκούραστη λύση για πολύωρο διάβασμα. Ένας καλός και δοκιμασμένος εκπρόσωπος αυτής της κατηγορίας αυτή τη στιγμή είναι το ipad 1 το οποίο μεταχειρισμένο και στην απλή έκδοση μπορεί να βρεθεί στα 300 ευρώ και καινούριο με την κανονική του εγγύηση ίσως και κάτω από 400. Διαστάσεις έχει όπως το kindle dx και χαρακτηριστικά παρόμοια στο ipad 2 το οποίο υπερτερεί σε επεξεργαστική ισχή που δεν την χρειάζεσαι ουσιαστικά.

    Μετά υπάρχουν και variations των pads και των ereaders που είναι αυτά που έβαλες εσύ. Απλά εκεί παίζεις με το βάρος, λειτουργικό, αυτονομία, οθόνη κλπ

    Για μένα νομίζω ότι ένα ipad 1 είναι ότι πρέπει μια που πιστεύω ότι μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί κάτι αξιοπρεπές σε όλες τις κατηγορίες που να μπορεί να αντικαταστήσει επάξια το διάβασμα από εκτυπωμένο pdf και σημειώσεις με μολύβι πάνω σε αυτό.

    Ελπίζω να βοήθησα & καλή αναζήτηση!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 19-08-11 στις 13:53. Αιτία: typos
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  12. #12
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Android tablet, δεν προτείνεις δηλαδή Πράκτωρ;

  13. #13
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Android tablet, δεν προτείνεις δηλαδή Πράκτωρ;
    δεν έχω πιάσει μέχρι στιγμής κάποιο android pad στα χέρια μου (σε αντίθεση με ipad που το έχω δοκιμάσει) και την apple την εμπιστεύομαι στο φινίρισμα λειτουργικού & hardware αλλά και στο δέσιμο αυτών των 2. Επιπλέον, επειδή έχω υπολογιστή mac, νομίζω ότι θα δέσει περισσότερο με το mac μου (ως επέκτασή του) αλλά αυτό έχει καθαρά σχέση με μένα.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  14. #14
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    1oν Zoup νομίζω με έχεις γκαντεμιάσει από χθες τρελά. 2η φορά πάω να σου απαντήσω και παθαίνω ότι έπαθες εσύ χθες. Και αυτή την φορά δυστυχώς είχα γράψει ήδη και πολλά!

    2oν Σε ευχαριστώ πολύ για όσα μου (ξανά)έγραψες αλλά δυστυχώς δεν με βοήθησες και πολύ.

    Ίσως να μην έγινα εγώ αρκετά σαφής. Κύριο μέλημά μου είναι να πάρω κάτι με το οποίο θα σταματήσω να γράφω πάνω σε χαρτί και θα γράφω πάνω σε αυτό. Για αυτό ξανά λέω ότι θέλω να έχει native γραφίδα και όσο το δυνατόν καλύτερη απόκριση κατά το γράψιμο. Από εκεί και πέρα έχουμε 2 διαφορετικές ανάγκες.

    - Θέλω να γράφω αντί σε χαρτί και να διαβάζω pdf μόνο? Τότε πάμε σε μια λύση τύπου eee Note. Για αυτό υπάρχει μήπως κάποια αντιπρόταση?

    - Θέλω να γράφω αντί σε χαρτί και να τρέχω κάποια συγκεκριμένα προγράμματα όπως π.χ Microsoft Mathematics, GeoGebra, Sage και να διαβάζω pdf πιο άνετα από ότι στο pc μου? Tότε πάμε σε μια λύση τύπου eee Slate. Αυτά τα προγράμματα παίζουν σε iOS απροβλημάτιστα? Δεν ξέρω. Σε 7άρια παίζουν? Το ξέρω. Άρα θέλω 7άρια που τα ξέρω κιόλας και δεν θα ψάχνομαι να ανακαλύπτω. Υπάρχει κάποια αντιπρόταση για αυτό μήπως?

    Τέλος προφανώς με ενδιαφέρουν τα κριτήρια φορητότητας κάθε συσκευής, δλδ. βάρος, διάρκεια μπαταρίας, συνδεσιμότητα και προφανώς η τιμή και η αξιοπιστία.

    Όπως κατάλαβες δεν το θέλω πρώτα απ'όλα για να διαβάζω pdf. Αλλά για να γράφω. Επίσης ούτε με ενδιαφέρουν το σερφάρισμα, οι ταινίες και γενικά οι ψυχαγωγία.

    Με λίγο ψάξιμο είδα πως η Wacom θεωρείται κορυφή στις οθόνες για γράψιμο/σχεδίαση. Απλά βγάζει ουσιαστικά περιφερειακά απ'ότι κατάλαβα και όχι αυτόνομες συσκευές. Ξέρει κανείς κάποιο προϊόν(tablet/notebook/laptop/hybrid) που να έχει π.χ οθόνη της Wacom?

  15. #15
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από senkradvii Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως να μην έγινα εγώ αρκετά σαφής. Κύριο μέλημά μου είναι να πάρω κάτι με το οποίο θα σταματήσω να γράφω πάνω σε χαρτί και θα γράφω πάνω σε αυτό. Για αυτό ξανά λέω ότι θέλω να έχει native γραφίδα και όσο το δυνατόν καλύτερη απόκριση κατά το γράψιμο. Από εκεί και πέρα έχουμε 2 διαφορετικές ανάγκες.

    - Θέλω να γράφω αντί σε χαρτί και να διαβάζω pdf μόνο? Τότε πάμε σε μια λύση τύπου eee Note. Για αυτό υπάρχει μήπως κάποια αντιπρόταση?

    - Θέλω να γράφω αντί σε χαρτί και να τρέχω κάποια συγκεκριμένα προγράμματα όπως π.χ Microsoft Mathematics, GeoGebra, Sage και να διαβάζω pdf πιο άνετα από ότι στο pc μου? Tότε πάμε σε μια λύση τύπου eee Slate. Αυτά τα προγράμματα παίζουν σε iOS απροβλημάτιστα? Δεν ξέρω. Σε 7άρια παίζουν? Το ξέρω. Άρα θέλω 7άρια που τα ξέρω κιόλας και δεν θα ψάχνομαι να ανακαλύπτω. Υπάρχει κάποια αντιπρόταση για αυτό μήπως?
    ΟΚ τότε δεν έχω κάτι άμεσα να προτείνω μια που θέλει ψάξιμο η όλη κατάσταση που δεν έχω κάνει. Κάποιες γενικές συμβουλές:

    - Στην πρώτη κατηγορία θα βρεις μπόλικες συσκευές (και αρκετά διαφορετικές μεταξύ τους) αλλά πρέπει να προσέξεις πολύ τον τρόπο με τον οποίο κρατάς σημειώσεις (πχ μπορείς να κρατήσεις σημειώσεις πάνω σε pdf; κλπ) αλλά και το πως μπορείς να διαχειριστείς τις σημειώσεις αυτές (export, συμβατότητα κλπ). Πολύ πιθανό μια λύση ipad ή και android θα είναι καλή και με μια αξιοπρεπή αυτονομία μια που λογικά δεν θα θες να το φορτίζεις κάθε 4ωρο αλλά αυτά είναι υποθέσεις (έχω ακούσει ότι το ipad τα κάνει αυτά που θες αλλά δεν το έχω ψάξει πιο πολύ)

    - Στη δεύτερη κατηγορία μιλάς πια για σχεδόν καθαρόαιμο υπολογιστή με οθόνη αφής. Εδώ δεν έχω να πω απολύτως τίποτα μια που ποτέ δεν με έχει απασχολήσει ποτέ η συγκεκριμένη κατηγορία.

    Απλά μια που σε ενδιαφέρει πιο πολύ το να κρατάς σημειώσεις πρόσεξε πέρα από τα χαρακτηριστικά που είναι τα πρώτα που κοιτάμε να δεις και το πόσο ευκολόχρηστη είναι η συσκευή γι'αυτό που θες να κάνεις, τι software παρέχεται (δες reviews κλπ)
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας