Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    23-11-2007
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13702/814
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    cellpipe alcatel
    SNR / Attn
    11.1(dB) / 27(dB)
    συγγενης μου εχει κανει ιδιωτικη ασφαλεια συνταξης στην ing την optima.Oι πληρωμες γινοταν κατευθειαν απο την τραπεζα πειραιως και δια μεσου τραπεζικου βιβλιαριου αυτοματως καθε μηνα εδω και 3χρονια.
    Φετος απο τον Φεβρουαριο κατι εγινε και σταματησαν οι αυτοματες πληρωμες απο την τραπεζα με αποτελεσμα ο συγγενης μου να αναρωτηθει τι συνεβει και αναγκαζοταν να τα καταβαλει ο ιδιος σε λογαριασμο που του ελεγε ο ασφαλιστης.
    Μετα απο 3μηνες τον ενημερωσαν απο την ing οτι το ποσο ανεβηκε κατα 50λεπτα.
    Ιδιαιτερα ενοχλημενος με την ολη κατασταση,ρωτησε την τραπεζα και του απαντησαν οτι βαση του ν.3867 φεκ α΄ 128/3.8.10 που ελαβαν απο την 1η Ιανουαριου 2011 δεν μπορουσαν να προβουν σε αυτοματοποιηση της πληρωμης,γιατι το ποσο που επρεπε να αναληφθει ηταν 50λεπτα παραπανω και θεωρειτο παρανομο.Επρεπε να υπογραφει καινουρια αιτηση μεταξυ τραπεζας και πελατη.
    Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι αυτος ο νομος?Απο τη στιγμη που υπαρχει συμβολαιο μεταξυ πελατη και ασφαλιστικη,μπορει η ασφαλιστικη να απαιτησει παραπανω χρηματα?Τι κινδυνοι υπαρχουν για τον πελατη(εχω ακουσει πολλες ιστοριες για ασφαλιστικες-καταγγελιες αυτον τον καιρο και ειμαι επιφυλακτικος να πω την αληθεια)?
    Παρακαλω σε γνωμες και αποψεις,ωστε να υπαρξει σωστη κατευθυνση και ενημερωση.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.350
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ελέω Ασπίς είχα διαβάσει το νόμο που σου ανέφεραν, ο οποίος αφορά τη διάλυση της Ε.Π.Ε.Ι.Α. (της Αρχής που επόπτευε υποτίθεται τις ασφαλιστικές εταιρίες), τη μεταφορά των αρμοδιοτήτων της στην Τράπεζα Ελλάδος και τη σύσταση Εγγυητικού Κεφαλαίου Ιδ. Ασφάλισης.
    Δεν αναφέρει κάτι περί καταβολής ασφαλίστρων.

    Τί αφορά αυτό το πενηντάλεπτο? Είναι νόμιμο (πχ αύξηση φόρων ή τελών)?
    Αν έχεις δώσει πάγια εντολή στην τράπεζα να σηκώνει ένα συγκεκριμένο ποσό για την ασφάλεια, πράγματι, δε μπορουν να το υπερβούν, οπότε πρέπει να επικοινωνήσεις με την τράπεζα και να ανανεώσεις την πάγια εντολή.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΖΑΝΗ
    Δεν ξέρω 100% αν μιλάμε για τον ίδιο νόμο, αλλά από την αρχή του έτους ανέβηκε ο φόρος στις ασφάλειες, λογικά αυτό είναι και η διαφορά (για ασφάλιστρο 100Ε το μήνα ήταν κάτω από 1Ε αύξηση).

  4. #4
    Εγγραφή
    23-11-2007
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13702/814
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    cellpipe alcatel
    SNR / Attn
    11.1(dB) / 27(dB)
    αυτο με την τραπεζα και την ανανεωση το δεχομαι.
    το θεμα ειναι το εξης:oταν υπογραφεις ενα συμβολαιο με ταδε λεφτα το μηνα για 25ετη,γινεται να στο αλλαξουν απο μονοι τους και με τη δικαιολογια της φορολογησης?
    στην ουσια δεν ειναι παρανομο?ενα δευτερο συμβολαιο οπου δεν αναγραφονται αναλυτικα τα εξοδα και απλα καλεισαι να πληρωσεις?αν ημουν εγω πελατης,πως γνωριζω αν θα παρω τη συνταξη που εχει συμφωνηθει με καποιους α ή β παραγοντες χωρις να εχω το φοβο οτι θα εμπλακει το κρατος?(μολις συνειδητοποιω οτι η αποταμιευση στο σπιτι ειναι η καλυτερη συνταξη)

  5. #5
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Εξαρτάται από την σύμβαση (και τα ψιλά γράμματα) που έχεις υπογράψει.
    πως γνωριζω αν θα παρω τη συνταξη που εχει συμφωνηθει με καποιους α ή β παραγοντες χωρις να εχω το φοβο οτι θα εμπλακει το κρατος?(μολις συνειδητοποιω οτι η αποταμιευση στο σπιτι ειναι η καλυτερη συνταξη)
    Δεν ξέρεις τίποτα, ούτε υπάρχει περίπτωση να μάθεις πριν έρθει η ώρα να εισπράξεις!!!
    Είμαι; ήμουν ασφαλισμένος στην Commercial και έχω καταβάλει αρκετά χρήματα, ξέρετε τι θα πάρω ε;

  6. #6
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.350
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gponiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο με την τραπεζα και την ανανεωση το δεχομαι.
    το θεμα ειναι το εξης:oταν υπογραφεις ενα συμβολαιο με ταδε λεφτα το μηνα για 25ετη,γινεται να στο αλλαξουν απο μονοι τους και με τη δικαιολογια της φορολογησης?
    στην ουσια δεν ειναι παρανομο?ενα δευτερο συμβολαιο οπου δεν αναγραφονται αναλυτικα τα εξοδα και απλα καλεισαι να πληρωσεις?αν ημουν εγω πελατης,πως γνωριζω αν θα παρω τη συνταξη που εχει συμφωνηθει με καποιους α ή β παραγοντες χωρις να εχω το φοβο οτι θα εμπλακει το κρατος?(μολις συνειδητοποιω οτι η αποταμιευση στο σπιτι ειναι η καλυτερη συνταξη)
    Μέσα στο τίμημα των ασφαλίστρων περιλαμβάνονται οι πάσης φύσεως φόροι/τέλη/χαρτόσημα, τα οποία ορίζονται από το κράτος. Οπότε, αν το κράτος επιβάλλει νέο χαράτσι, αυτό μετακυλίεται στον πελάτη χωρίς στην πραγματικότητα να έχουν αλλάξει οι όροι του συμβολαίου. Είναι πχ όπως η αύξηση του ΦΠΑ ή η επιβολή φόρου κινητής τηλεφωνίας. Δεν πρόκειται να σε καλέσει κανείς να υπογράψεις νέο συμβόλαιο επειδή προστέθηκε το τέλος για το εγγυητικό κεφάλαιο.

  7. #7
    Εγγραφή
    23-11-2007
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13702/814
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    cellpipe alcatel
    SNR / Attn
    11.1(dB) / 27(dB)
    οποτε ρισκαρω σε μια αμφιβολη επενδυση....
    3lbereth ευχαριστω για την προσεγμενη ενημερωση.ασχολεισαι καθολου με ασφαλειες?(ξερεις αρκετα αποτι βλεπω και μπορει να σε χρειαστω και σε καμια αλλη απορια μου,αν το επιτρεπεις)

  8. #8
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Data Center
    Μηνύματα
    851
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gponiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε ρισκαρω σε μια αμφιβολη επενδυση....
    3lbereth ευχαριστω για την προσεγμενη ενημερωση.ασχολεισαι καθολου με ασφαλειες?(ξερεις αρκετα αποτι βλεπω και μπορει να σε χρειαστω και σε καμια αλλη απορια μου,αν το επιτρεπεις)
    Ασφαλιστή ο συγγενής σου δεν έχει;

  9. #9
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.350
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μακάρι να είχα γνώσεις ή να δούλευα στο ασφαλιστικό κλάδο.
    Ίσως τότε να γλύτωνα τα λεφτουδάκια μου από τα χέρια του Ψωμιάδη...

  10. #10
    Εγγραφή
    23-11-2007
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13702/814
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    cellpipe alcatel
    SNR / Attn
    11.1(dB) / 27(dB)
    3lbereth γινε ασφαλιστης να μας γλιτωσεις και απο τα δικα μας εγω ο πρωτος πελατης!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ingenius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασφαλιστή ο συγγενής σου δεν έχει;
    ερωτηση ειναι αυτη ή απαντηση? Απο τα συντρεχουμενα που αναφερω τι πιστευεις?

  11. #11
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Data Center
    Μηνύματα
    851
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gponiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    3lbereth γινε ασφαλιστης να μας γλιτωσεις και απο τα δικα μας εγω ο πρωτος πελατης!



    ερωτηση ειναι αυτη ή απαντηση? Απο τα συντρεχουμενα που αναφερω τι πιστευεις?
    Πιστεύω ότι πρέπει να ρωτήσεις κάποιον ειδικό που ασχολείται με ασφαλιστικά θέματα!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-11, 21:23
  2. Ασφάλιση ΟΓΑ και ΙΚΑ παράλληλα;
    Από Larry71 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-09, 22:53
  3. Υποχρεωτική ασφάλιση ?
    Από kles στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-09, 23:26
  4. ασφάλιση ζωής
    Από patrickdrd στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-07, 21:49
  5. Aγορά εργασίας - ασφάλιση και άλλα σχετικά
    Από ESP1982 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 137
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-06, 11:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας